Počasí
Praha 5 °C Středa, 28. února 2024, Svátek má Lumír
Go to content
Naše Praha na Facebooku

Petr Chodura: Dědečkovu šunku si oblíbil i Vlasta Burian

Petr Chodura navazuje ve Frýdku-Místku na rodinnou tradici svého dědečka, který vyráběl uzeniny od roku 1919. Získal ocenění Tomáše Bati jako podnikatel roku již v roce 1993 a stejně jako za první republiky, sází na kvalitu a spokojené zákazníky. V říjnu otevřel na náměstí Svobody v Místku nově zrekonstruovanou prodejnu UZENÁŘSTVI CHODURA u Blechtů.
Petr Chodura představuje šunku, kterou vyrábí podle rodinného receptu. Foto: Robert Mročka Zvětšit
Petr Chodura představuje šunku, kterou vyrábí podle rodinného receptu. Foto: Robert Mročka

Jak jste se dostal k současné práci?
Historie naší značky Chodura sahá až do roku 1919, kdy můj dědeček Karel otevřel první řeznictví v tehdejší Moravské Ostravě. I když poválečná doba nebyla jednoduchá, pracovitost a cílevědomost dědečka se vyplatila. On totiž uplatňoval při všech svých podnikatelských aktivitách jednoduché heslo – Vše pro zákazníka. Díky tomu firmě přibývalo spokojených zákazníků napříč sociálním spektrem obyvatel, od zaměstnanců dolů a hutí až po ředitele Vítkovických železáren. Při zájezdních divadelních představeních si na vyhlášené dědečkově medové šunce opakovaně pochutnával komik Vlasta Burian a dědečkovu prodejnu navštívil na své první prezidentské cestě v Ostravě i T. G. Masaryk.  Dědečkovy šunkové výrobky a také například Vítkovická klobása získaly uznání a pozornost například na První putovní zemědělské, živnostenské a osvětové výstavě v Opavě v roce 1927, Národní zemědělské výstavě v Praze v roce 1934 či bohužel naposled na celostátní Slovanské zemědělské výstavě v květnu 1948.

Je pravdou, že váš dědeček vytvořil jakési desatero správného prodeje?
Ano, je to pravda. Když jsem se v den výročí jeho narození nostalgicky probíral původní dokumentací, účty a dalšími artefakty z doby dědečkova působení v oboru, našel jsem i jeho pečlivé poznámky, které se týkaly samotného prodeje a chování zaměstnanců. Tehdy ještě neexistoval termín marketing, ale dědečkovo desatero je tak nadčasové, že bych na něm neměnil ani slovo. Posuďte sám: 1. Náš zákazník – náš pán! 2. Chovejme se k zákazníkovi tak, jak on sám si přeje, aby s ním bylo zacházeno. 3. Vždy si pamatujme, že pro zákazníka je snadnější najít jiný obchod nežli pro nás jiného zákazníka. 4. Přijde-li zákazník do našeho obchodu, mějme z jeho návštěvy vždy radost. 5. Kdo nedovede zákazníkům vyhovět, nedovede jim prodat. 6. Hovořme se zákazníkem, ptejme se na jeho potřeby a doporučme mu to nejlepší. 7. Pamatujme si jména našich zákazníků. 8. Prodej není ukončen, dokud si nejsme jisti, že zákazník slyšel naše poděkování. 9. Prodávejme a obsluhujme zákazníka s pečlivostí a úctou – on je ten, který nám přináší živobytí. 10. Mějme na paměti, že jméno Chodura na vývěsním štítě je naší vizitkou.

Výstižné a srozumitelné, ale vraťme k původní otázce. Jak jste se dostal vy k tomuto oboru?
Dědečkovo podnikání bylo pro mě inspirací tak říkajíc od dětství. Podvědomě jsem cítil, že pokračováním v práci v oboru bych naplnil jeho přání i neuskutečněné sny, které po roce 1948 nebyl schopen realizovat. I v dobách, kdy označení soukromník, živnostník či podnikatel bylo spíše povinnou nadávkou, byl Karel Chodura vysoce ceněn a respektován jako zaměstnanec státního podniku Potraviny Ostrava, kde vedl jako vedoucí významné prodejny masa a uzenin. Já sám jsem měl to štěstí setkat se s lidmi, kteří patřili k dědečkovým zákazníkům a i po mnoha letech ještě vzpomínali na dědečka jen v tom nejlepším. Je a bylo to pro mě velmi zavazující a vnímám naši značku Chodura jako odkaz spojený s kvalitou, která je i pro mě vždy na prvním místě.

Sám jsem vystudoval střední školu technického zaměření, vysokou školu ekonomickou a následně jsem si doplnil znalosti i vyučením se v oboru řezník uzenář. Hned poté jsem zamířil do ostravského masokombinátu v Martinově. I tehdy mě práce vždy bavila a tak jsem rychle stoupal od mistra až na pozici asistenta ředitele, kde mě zastihla převratná doba roku 1989. Okamžitě, jakmile to podmínky dovolily, tedy na počátku roku 1990, jsem se osamostatnil a skočil do hektického víru podnikání.

Bylo složité začít podnikat?
Počátky byly z dnešního pohledu až úsměvné. Potýkal jsem se s mnoha problémy a těžkostmi. To se ani nedá popsat. A snad jako každého mně párkrát napadlo, zda to obrovské množství času, vynaložená energie i finanční prostředky bude mít adekvátní efekt. U finančních prostředků podotýkám, že se jednalo o postupné, malé úvěry od bank, protože vlastní kapitál nebyl žádný. Ale podnikání, a obor výroba uzenin není výjimkou, je běh na dlouhé trati. A trpělivost se vyplácí. Člověk ale nesmí ani minutu slevit ze zásad, které si definoval na začátku vybrané cesty. A tou nejdůležitější pro mě byla vždy kvalita a spokojený zákazník.

Vím, že propagujete maso jako důležitou složku stravy. Ale trendem poslední doby je strava s velkým množstvím zeleniny a minimem masa. Co na to řeknete?
Zabývám se i osvětou, která se týká přiměřené konzumace opravdu kvalitních masných výrobků a masa jako nezastupitelné složky zdravé a vyvážené stravy. Bylo by to na samostatný článek. Uvedu alespoň zásadní argumenty. Geneticky je člověk profilován jako všežravec a k tomu jsou uzpůsobeny i jeho orgány. Proto je důležité konzumovat co nejpestřejší stravu včetně masa, které znamenalo a znamená pro člověka velmi důležitou a zažitou složku potravy. Není vůbec pravda, že nasycené tuky a cholesterol, obsažený v mase, škodí lidskému zdraví. Naopak, při střídmém konzumování masa ukazují některé studie, že nasycené tuky, obsažené v mase jsou prevencí před onemocněním srdce, a tak zvaný dobrý cholesterol, jehož je v mase velká část, je pro zdraví člověka naprosto nezbytný a ničím nenahraditelný. Jeho absence v konzumované potravě může vést až k fatálním důsledkům.  Maso také obsahuje důležité proteiny, které v zelenině nenajdete. Apropó – nechci být demagog, ale pokud zeleninu nepěstujete sami či nenakupujete na trzích, ta co je k dostání v českých supermarketech a pochází z jakýchsi rychlopěstíren, nemá se zdravou výživou pranic společného. Je to filosoficky řečeno jakási hmota, otázkou ale je, co vlastně obsahuje.

Jenže s masitou stravou nezhubnete. K tomu přece jen potřebujete trochu jiné složení stravy.
Opak je pravdou. Konzumací masa a kvalitních masných výrobků se dá i hubnout a udržovat linii. Pokud zvýšíte příjem bílkovin obsažených v mase, automaticky začnete jíst méně jiných potravin. Zvýšením příjmu proteinu obsaženého v mase lidé podvědomě snižují příjem kalorií o několik set jednotek denně. Jejich tělo si tak hlídá stabilní hmotnost a výše zmiňované bílkoviny působí jako jakýsi bezpečný autopilot.

Je tedy maso rozhodující složkou i vaší stravy?
Rozhodně nekáži vodu a nepiji víno. Jsem opravdu pyšný na naše šunky. Sám je v přiměřené míře pravidelně konzumuji, vždyť šunka je neformální královnou uzenin! Rád si při vhodné příležitosti pochutnám i na ostatních našich výrobcích, jako je třeba náš kvalitní špekáček, telecí párek či naše Pivní grilovací klobása. Mimochodem, její receptura vychází z dědečkovy proslavené Vítkovické klobásy.  

A že výrobky nechutnají jenom mně, o tom svědčí úspěchy a zisk prestižních ocenění jako je Klasa, Česká chuťovka, Dětská chuťovka i další ceny. V prázdninovém vydání renomovaného měsíčníku dTest obsadila přední místa naše pivní grilovací klobása, která se v kategorii kvalita a výhodný nákup dokonce dělila o 1. a 2. příčku z 16 hodnocených českých produktů.  

Šunka je vaší srdeční záležitost. Můžete mi jako laikovi stručně vysvětlit jak se u vás vyrábí a jak se liší od konkurenčních produktů?
Tak nejdřív opět trochu historie, pokud dovolíte. Kulturu šunky přivedli na svět už Keltové, kteří byli v tehdejších dobách mistři ve zpracování a konzervování masa. Prvním reálným datem a tedy jakýmsi oficiálním termínem narození šunky se uvádí rok 217 před Kristem, kdy vojevůdce Hanibal vstoupil jako osvoboditel do města Parma a vděční obyvatelé ho pohostili vepřovým nasoleným masem. A tak začalo vítězné tažení šunky po světě.  V Čechách je známá výroba Pražské šunky od roku 1857, kdy ji ve svém krámku měl v sortimentu řezník a uzenář František Zvěřina. Odtamtud se rozšířila do všech regionů a je logické, že se jí v prvních dekádách následujícího století věnoval s pečlivostí a zaujetím i můj dědeček.

A jak ji vyrábíte vy?
Používáme tu nejmodernější technologii, ale přesto je základem pečlivý výběr vepřového masa od dlouhodobě prověřených dodavatelů. Maso z kýty naši řeznici upraví po jednotlivých svalech, pak jej odblaní a následuje zrání. Následně pokračuje výrobní proces dle originálních postupů vycházejících z rodinných receptur. Tepelné opracování probíhá pomalým dušením šunky a případné zauzení probíhá ve speciální komoře, kde udíme bukovými drtinami. Ty jen pro zajímavost nakupujeme v Německu, a to proto, že při jejich výrobě je kladen vysoký důraz na čistotu. Bukové dřevo je před drcením zbaveno kůry a po rozdrcení na štěpky je odstraněn prach vzniklý právě při jeho drcení. Kůra, prach a ostatní nečistoty při hoření vytváří látky, které jsou zdravotně škodlivé. Při výrobě našich produktů se snažíme myslet opravdu na všechno. A díky tomu jsme šunce vrátili její původní chuť.

Kde všude jsou vaše výrobky k dostání?
Samozřejmě v našich firemních prodejnách. Chci připomenout, že jsme 1. října otevřeli nově na místeckém náměstí zrekonstruovanou prodejnu, známou mnoha občanům Frýdku-Místku pod tradičním názvem U Blechtů. Přijďte se k nám určitě podívat a věřím, že až okusíte naše produkty, tak se budete rádi vracet. Naše šunky a některé další výrobky, také najdete v podstatné části velkých nadnárodních řetězců jako je například Kaufland, Makro, Tesco, Penny Market atd. V poslední době rozšiřujeme spolupráci i s menšími národními řetězci, takže naše výrobky se objevují i na malých městských i vesnických prodejnách.

Vytváříte sít firemních prodejen franchisovým systémem. Můžete vysvětlit, jak to funguje?
Obecně je to způsob podnikání, kdy vyzkoušený, zavedený a ekonomicky úspěšný koncept může využívat nezávislý partner – franchisant.  Náš franchisový systém umožní našim partnerům, které si pečlivě vybíráme, podnikat v osvědčeném a odzkoušeném systému. My našim partnerům nabídneme kvalitní a žádaný sortiment, účinný marketing, logistiku, školení personálu, design interiéru i exteriéru a zasvětíme je do filosofie i úspěchu značky Chodura.

Opusťme práci. Kde a jak relaxujete?
S relaxováním a odpočinkem to v mém případě není moc růžové. Především se svými dětmi provozujeme letní i zimní sporty, ale čas mi nedovolí, abych se jim věnoval tak, jak bych si přál. Rád si doma sednu k dobrému čtení a jsem rád i ve společnosti přátel.

Jsme ve Frýdku-Místku. Co pro Vás znamená podnikat právě zde?
Frýdek-Místek byl vždy nějak spojen s naší historií. Ať už dědeček, který měl úzké vazby na zemědělskou produkci Beskyd jako zdroje masa, nebo můj tatínek, který se ve Frýdku vyučil řezníkem. Bohužel umřel, když mi byly čtyři roky, a tak jsem v něm neměl ten správný otcovský vzor, ale tatínka mi v dětství nahradil dědeček. Co se týče novodobé historie, již v roce 1990 jsem v tomto okrese ve Staré Vsi a Fryčovicích u názvu Chodura začal používat přívětek Beskydské uzeniny. V roce 2000 jsme koupili už jako akciová společnost bývalý místecký masozávod v Příborské ulici, který již byl opuštěný, totálně zdevastovaný. Doplatili jsme kupní cenu na Fondu národního majetku za firmu, která státní podnik privatizovala, a od té doby neustále budujeme ze starého podniku závod, který snese ty nejpřísnější požadavky auditorů zahraničních odběratelů. Mohu ale říct něco k nejstarší historii města?

Co konkrétně máte na mysli?
Zajímají mne historické souvislosti. K založení města Frýdku přispěl jistým způsobem král Jan Lucemburský, který žil v letech 1296 až 1346. A teď poslouchejte. Byl to právě Jan Lucemburský, jenž českým řezníkům udělil privilegia, a to za hrdinský čin, který vykonali roku 1310, kdy byla Praha obsazena vojskem krále Jindřicha Korutanského. Svými řeznickými sekerami se tehdy řezničtí mistři a tovaryši prosekali městskou bránou a přispěli k porážce korutanských žoldáků. Odměnou řeznickému cechu bylo udělení privilegia – používání českého lva s řeznickou sekerou ve svém znaku a práva nástupu v čele všech řemesel.

Frýdek měl v těch dobách dvě brány a sedm uliček. Jedna z nich, která se dodnes zachovala, se jmenuje Řeznická. Už tehdy se zde etablovali řezničtí mistři. A já se nadneseně řečeno počítám za jejich logického nástupce. Frýdek i Místek mám velmi rád, nejenom díky řadě památek, zajímavé a původní architektuře či blízkosti úžasných Beskyd. Vážím si místní lidi, se kterými jsem v každodenním kontaktu a ze kterých cítím hrdost, sebevědomí a patriotismus, snad jako tichou ozvěnu, inspirovanou verši Petra Bezruče. (Karel Neumann)

 

Profil
Petr Chodura se narodil 24. března 1959 v Ostravě. Vystudoval střední průmyslovou školu automobilovou a obor řízení průmyslu na Ekonomické fakultě Vysoké školy báňské, kde získal titul inženýra. Vzdělání si pak doplnil vyučením v oboru řezník – uzenář. Od roku 1981 pracoval v Masokombinátu Martinov v různých funkcích, velké zkušenosti získal jako asistent ředitele. V roce 1990 založil soukromou firmu a úspěšně navázal na rodinnou tradici výroby originálních uzenářských specialit. 

 

 

 

Podobné články

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...


Předchozí články

Filmové premiéry v ostravském CineStaru

Přinášíme přehled filmových premiér v multikině CineStar Ostrava.

Galeri Scarabeus představuje Taroty

Nová výstava v Galerii Scarabeus (Jana Zajíce 7) má název „Blázen v tarotu“ a návštěvníkům ukazuje výtvarné a symbolické proměny postavy Blázna na kartě v historii tarotu.

V Thomayerově nemocnici o onkologické prevenci

Den Onkologické prevence proběhne 13. října od 09,00 do 16,00 hodin v areálu Thomayerovy nemocnice.

Rekonstrukce Nuselského mostu: obyvatelé si stěžují na prach

Letošní rekonstrukce Nuselského mostu nezahrnuje jen opravu vozovky, ale také práce na pilířích mostu. Právě tyto práce komplikují život obyvatelům ulic pod Nuselským mostem.

Praha 14 chystá privatizaci. Zbaví se poloviny bytů

Ve správě městské části Prahy 14 je v současnosti asi tisícovka bytů. Více jak poloviny se plánuje zbavit. Celkem 567 bytů se chystá odprodat.

Novinka v třídění odpadů: kontejnery na oleje a tuky. Najdete je zatím jen v Praze 2

Praha 2 se stala první městskou částí metropole, ve které je nově možné třídit oleje či tuky z kuchyně. Na jejím území najdete hned deset černých nádob.

Club plný cocktailů

Místecký Carbon Club nabízí origiinální míchané drinky.

Slávistky v Lize Mistryň smetly v Edenu Kodaň

První říjnový týden viděl vršovický Eden luxusní výkon svých fotbalistek – domácí Slávistky doslova smetly v první kole Ligy Mistryň fotbalistky Bröndby z Kodaně 4:1.

Praxe je součástí studia na Soukromé vyšší odborné škole podnikatelské

Soukromá vyšší odborná škola podnikatelská působí v Ostravě. Její vedení plánuje otevřít třídy pro výuku také ve Frýdku-Místku v prostorách Obchodní akademie.

AERO A ELA SLAVÍKOVÁ

Karel Jičínský z Aero Car Clubu Praha vzpomíná na závodnici Elu Slavíkovou a dobové události kolem Aerovek. Výtěžek pořadu bude věnován na uhrazení nákladů na restaurování originální protipožární opon...

Ceny pro Hanu Dvorskou a Pavla Bůžka

Hana Dvorská a Pavel Bůžek získali ceny pro pracovníky v sociálních službách. Byly jim uděleny 24. září na Dnech zdraví v místeckém Národním domě.

Centrum seniorů ožije příští rok

Město počítá, že budova na rohu ulic Pionýrů a Anenská se stane Centrem seniorů. Otázkou je, kdy se do ní organizace přestěhují.

Frýdek-Místek nabírá strážníky - s maturitou a fyzicky zdatné

Až 12 zájemců přijme do svých řad Městská policie Frýdek-Místek. Musí ovšem splňovat fyzické předpoklady a musí mít maturitu.

VIDEO: Byli jste na Kašpárkovi a Wanastovkách?

Wanastovi vjecy v Záběhlicích na Hamru zahrály regulérní koncertní vystoupení se plnými světly a efekty, jak je hrají na festivalech, takže davy přítomných mohly mít silný zážitek. Video ukázku z konc...

Máme nového lesního

Hájovnu v Chuchelském háji a s ní i péči o jeden z pěti pražských lesnických úseků, které spravují Lesy hl. m. Prahy, převzal nový lesní Miloš Stana.

23letý moderní poutník Ladislav Zibura vystoupí v kině Aero

Když Ladislav Zibura v únoru pozval kamarády na vyprávění o své čtyřicetidenní pouti do Jeruzaléma, přihlásilo se mu jich 2 500. To rozpoutalo jeho zběsilé turné po České republice, na kterém představ...

Rick Wakeman v RockOpeře

Klávesový virtuos Rick Wakeman vystoupí 20. října v holešovické RockOpeře (Komunardů 1).

Šestka už má opět kino

V sobotu 10. října se otevřely dveře znovu obnoveného kina Dlabačov.

V Modřanech proběhne Den zdraví

V ZŠ Rakovského se bude 17. října konat akce s názvem Den zdraví. Tento den je určen těm, kteří chtějí začít žít zdravěji, chtějí se zbavit nadbytečných kilogramů, a nevědí, jak na to, nebo nemají vůl...

V Nových Chabrech bude nová školka i obchody

Úspěšný bytový projekt Nové Chabry v Praze 8 se rozroste o dalších 112 bytů a komerční centrum s obchody, restauracemi a mateřskou školou. Prodeje se zaváděcí cenou odstartovaly 10. října. První rezid...

Zelení protestují proti obestavění chráněné roubenky v Praze 2

Radní Prahy 2 budou v pondělí 12. října 2015 od 14 hodin projednávat záměr soukromého investora na výstavbu terasovitého domu, který má vyrůst na místě zahrady kolem vily v ulici Pod Zvonařkou poblíž ...

Praha 9 má největší Kiu v Česku

Společnost Autobond Group otevřela ve čtvrtek 8. října ve svém prodejním a servisním areálu v Kolbenově ulici, v Praze 9 – Vysočanech nově zrekonstruovaný, moderní autosalon Kia. Díky celkové výměře 6...

Kam vyrazit na Halloween?

Připravujete se na oslavy Halloweenu? pak si nenechte ujít některé strašidelné akce, které se na území metropole chystají. přinášíme vám jejich přehled.

U kina Petra Bezruče bude nadzemní parkoviště

Projektanti plánovali, že parkoviště po rekonstrukci objektu zabere zelenou plochu. To se nelíbilo místním občanům. Magistrát jejich námitky uznal. Výsledkem je nadzemní parkoviště, které bude stát v ...

Promítání v Clubu Carbon v Místku

Zveřejňujeme přehled večerního promítáíní filmů v místeckém Clubu Carbon. Vstup na filmové projekce v prvním patře je zdarma.

Pavel Carbol mapuje historii Ústavu Edvarda Beneše

Londýnský Ústav Edvarda Beneše patřil k hlavním exilovým institucím.

Co ukrývá Karlínské podzemí

Pražské kanalizace a vodní toky opravovaly v uplynulých dnech přečerpávací protipovodňovou stanici v Karlíně.

Krtek se vrací v knížce od Kateřiny Miler

Krteček, nejpopulárnější kreslený hrdina knížek a filmů pro děti, se vrací v nové knížce „Krtek na návštěvě“. Je to stále on, má jen pár dalších přátel a poprvé představuje i svou novou kamarádku - Kr...

Řidiči na Žižkově pozor: od Nákladového nádraží až na Vackov je zavřená Malesická

Ve čtvrtek 15. října 2015 zahájí Technická správa komunikací hl. m. Prahy rekonstrukci další části Malešické ulice, tentokrát se jedná o městskou část Praha 3 v úseku od ulice U Nákladového nádraží k ...

Krize v českém zdravotnictví: lékaři se nechtějí starat o seniory, pojišťovny odmítají nákladnou péči hradit

Pětinu obyvatelstva České republiky tvoří důchodci, 18 procent populace je nyní ve věku nad 65 let. Během patnácti let to bude každý čtvrtý. Situace v péči o české seniory je ale už nyní kritická. Mla...

Hlasujte pro nejlepší sportovce Prahy 10

Řeckořímský mistr republiky? Mistryně republiky ve skocích do vody? Mistr republiky v karate? Tým mistrů republiky ve futsalu? Devatenáctinásobné mistryně republiky v kuželkách? Ano, takové a další sp...

Soutěž na výdech z tunelu Blanka zná vítěze

Veřejnou soutěž na pojednání válcového tělesa, které slouží jako výdech z tunelu Blanka ve Střešovicích, vyhrál se svým zeleným pojetím ateliér M1 architekti.

Staroměstská tržnice: tradice za 270 milionů korun

Magistrál hlavního města Prahy se netají záměrem vdechnout Staroměstské tržnici opět život a vrátit farmáře do historické budovy. Má to ale háček!

V Modřanech se otevřelo Rakouské gymnázium

Rakouské gymnázium, které doposud sídlilo v nevyhovujících prostorách v Holešovicích se v září přestěhovalo do nově postaveného komplexu v Modřanech

Třídění odpadů má dopad na ekologii

Předseda představenstva Frýdecké skládky Luděk Žáček přiblížil, jak se odpady z domácností nebo firem třídí a skládkují.

Mladí valcíři hrají o čelo tabulky

Dvanáctiletým a třináctiletým fotbalistům MFK Frýdek-Místek U-13 se vydařil start do sezóny.

Avízo minibazar poslouží hlavně maminkám

Dětské zboží mohou rodiče nakoupit nebo prodat na akci v Katolickém lidovém domě v Místku.

Benefice pro Plastiky v MeetFactory

O ranách osudu by mohli členové legendární undergroundové kapely The Plastic People of the Universe vyprávět, ta zatím poslední je připravila o veškeré hudební nástroje. Škodu, kterou napáchali neznám...

Queen revival zahraje v Zahradě

Pražská kapela Queenie, hrající hudbu legendární britské skupiny Queen, vystoupí 21. října v KC Zahrada.

Veletržní čeká zklidnění

Díky zprovoznění tunelového komplexu Blanka mohou začít práce na dlouho plánovaném zklidnění Veletržní ulice.

Ladronku bude spravovat městská firma

Vedení Prahy 6 rozhodlo, že s usedlostí Ladronka bude nově hospodařit Správa nemovitostí obce (SNEO), kterou plně vlastní městská část.

O ulicích Prahy 4 – Procházkova

Procházkovu ulici najdete kousek pod Pankráci při cestě směrem do Podolí.

Snažil se o sebevraždu zatloukáním si nože do břicha, pak ještě přetáhl policistu paličkou na maso

Dalo by se říci, že do titulku se vešlo vše, ano je to opravdu šílené. V ulici Krakonošká těsně pod Žižkovskou televizní věží se totiž minulý čtvrtek stala opravdu kuriozně-šílená příhoda. Před převoz...

Ve Škodově paláci v pátek proběhne cvičný požární poplach

Magistrát hlavního města Prahy oznamuje, že v pátek 16. října 2015 bude budova Škodova paláce během cvičného požárního poplachu od 14.15 hodin uzavřena. Cvičení bude ukončeno v 15.00 hodin.

Mangusty mají mláďata

Párek mangust trpasličích, nejmenších šelem chovaných v pražské zoo, má od srpna čilá paterčata, která se nyní nově začala předvádět v pavilónu Afrika zblízka.

Asterix přijel z Francie do centra Prahy

Ve středu 14. října proběhlo představení alba Césarův papyrus, dalšího díla s oblíbeným Asterixem. Nový díl komiksu pojednává o tématu galských válek a jeho autoři se inspirovali přímo v Zápiscích o v...

V Újezdě začala stavba školky

Slavnostním položením základního kamene, kterého se zúčastnily kromě starosty místní části Praha – Újezd Václava Drahoráda i primátorka Prahy Adriana Krnáčová a radní Irena Ropková, byla zahájena stav...

Už příští týden se začne stavět pomník Milady Horákové

Počátkem příštího týdne bude na tzv. Pětikostelním náměstí na konci Sněmovní ulice v Praze zahájena pod záštitou ministra kultury Daniela Hermana výstavba pomníku Milady Horákové. Slavnostně jej pak o...

Pražské Benátky posílí během Signal Festivalu dopravu v Praze

I letos v říjnu proběhne v Praze oslnivá oslava světla, SIGNAL Festival, a to ve dnech 15. až 18. 10. . Také tento rok se návštěvníci mohou těšit na videomapping, site-specific projekce, světelné a in...

Festival Signal omezí dopravu v centru města

V Praze se ve dnech 15. – 18. října uskuteční SIGNAL FESTIVAL. V tyto dny budou v době od 18 do 00.30 hodin v okolí konání světelných produkcí uzavřeny pro automobilovou dopravu s ohledem na bezpečnos...

Následující články

Cirk La Putyka hraje o rodině

Nejnovější představení souboru Cirk La Putyka, jehož premiéra proběhla 14. října v holešovickém prostoru Jatka78, se jmenuje Family a jak již jeho název napovídá tématicky se věnuje vztahům v rodině.

Do Braníka na pivo

V Dominikánském dvoře v Braníku se ve dnech 16. a 17. října koná festival minipivovarů, který přichystal Zemský pivovar.

Slavnostní otevření areálu Na Zvonici se blíží

Zanedbaný parčík kolem kostela Nanebevzetí Panny Marie se od dubna mění k nepoznání. Přesvědčit se o tom můžete v neděli 18. října, kdy se od 15 hodin koná slavností otevření celého areálu.

V Bubnech se rozezní bubny

Minimálně 300 bubnů bude součástí akce Bubnování pro bubny, která proběhne 16. října na nádraží Bubny.

Pozor na podomní prodejce „regulátorů vody“

Na území městské části Prahy 9 se v několika posledních dnech objevili podomní prodejci, kteří nabízejí regulační zařízení na průtok vody.

Na návštěvu filmového muzea v Praze zbývá posledních pár dní

Už jste v Praze navštívili filmové muzeum? Do 25. října máte poslední šanci se přijít podívat, jak by takové muzeum českého filmu mohlo vypadat.

Pražané se zapojili do projektu finanční gramotnosti

Na Červeném vrchu se konal seminář neziskového vzdělávacího projektu Rozumíme penězům. Občanské sdružení AISIS ve spolupráci s bankovními odborníky při něm nabízí odbornou pomoc s domácím hospodařením...

Na Prosek přijel cirkus

Na travnaté pláni poblíž vchodu do metra Střížkov vyrostl stan cirkusu Humberto.

Lata Caffé zahřeje i pomůže ohroženým dětem a mládeži

S nastupujícími mrazíky se každý rád zahřeje šálkem teplé kávy. Dobrou zprávou je, že příjemné posezení v útulné kavárně nyní můžete spojit s dobrým skutkem. Objednejte si Lata Caffé a podpořte tak po...

V Praze je první zvířecí krematorium. Najdete ho v Běchovicích

Krematorium zvířat Praha je první a jediné krematorium zvířat v hlavním městě. Na otevření čekalo tři roky. Místní pec dokáže spálit zvíře do 130 kilogramů.

Signal Festival světel uvidíte i na Žižkově

Nenechte si ujít 3D videomapping, hlasem ovládaný světelný tunel či téměř tunovou světelnou síť Třetí ročník festivalu světla SIGNAL, který od 15. do 18. října rozsvítí historické centrum Prahy, nabíd...

Ve Strašnickém divadle dají v říjnu druhou vstupenku zdarma

Pokud plánujete navštívit ve Strašnicích divadlo X10, můžete využít podzimního bonusu. Ke každé zakoupené vstupence na jakékoliv říjnové představení totiž dostanete druhou zdarma.

Jaké koncerty můžete ve Frýdku-Místku navštívit?

Přinášíme přehled kocnertů ve městě.

Jaké stopy zanechal ve městě Petr Bezruč?

Doslova ve stopách básníka Petra Bezruče půjdou účastníci sobotní vycházky.

Přijďte si zkusit zahrát bike polo

Ve dnech 17. - 18. října se v Krči bude odehrávat Bike polo víkend, jehož součástí bude i 4. mistrovství ČR v této netradiční sportovní disciplíně.

Přijďte na oběd, zachráníte památku

Pokud vyrazíte do Letenských sadů a využijete některou z aktivit nabízenou sportovně společenským centrem Výletná, přispějete na záchranu památkově chráněné klubovny tenisového klubu LTC od architekta...

Víkendový tip pro celou rodinu: Struny dětem se Zvukosocháním, hudbou, divadlem, tvořením a pohybem nabitým programem

Struny dětem, víkend festivalu Struny podzimu určený zvídavým dětem a hravým rodičům, se v Praze odehraje už tento víkend – od pátku 16. do neděle 18. října a Studio Bubec bude při tom

Zažijtea traktivní sobotu se STOBem - den zdraví

Nechce se Vám v sobotu 17. října vařit? Přijďte do ZŠ Rakovského Praha 4 Modřany, kde nebudete vědět kam dřív skočit.

Sedm týdenních štěňátek někdo odložil pod Nuselským mostem

V neděli, kdy začaly první mrazy, někdo nechal v krabici sedm štěňátek asi týden starých. Všímavá občanka, která je nalezla pod Nuselským mostem mezi Oldřichovou a Svatoplukovou ulicí, ihned kontaktov...

Náměstí I. P. Pavlova prokouklo. Přibyly nové keře

Po úspěšné loňské akci Strana Zelených v Praze 2 letos opět realizovala projekt Guerilla Gardening. Cílem projektu je zkrášlovat veřejný prostor vysazením rostlin v místech, která jsou zanedbaná, zasy...

Na několika místech Prahy vážné nehody chodců s tramvají: Víte, kdo má vždy přednost?

Za posledních čtyřiadvacet hodin vyjížděli nehodáři hned ke třem událostem, ve kterých figurovala tramvaj a chodec. Nehody se staly v Praze 3 na Koněvové, Praze 10 na Vršovické a Praze 8 na Sokolovské...

Kde jsou v druhé polovině října velkoobjemové kontejnery?

Avizovaná umístění kontejnerů jsou pouze orientační, záleží na konkrétní dopravní situaci v místě předpokládaného složení kontejneru, reálné složení může být v okolí místa uvedeného v seznamu.

Prahou 6 zní blues

Blue§ix je název bluesového festivalu, který během podzimu 2015 přinese na různé lokality Prahy 6 vystoupení několika bluesových interpretů.

Kam do velkoobjemového odpadu?

Co do kontejnerů patří? Do kontejnerů je možné vkládat pouze domovní odpad objemného charakteru, např. starý nábytek, podlahové krytiny, kovové odpady, sanitární keramika, autoskla, zrcadla, staré spo...

Začíná poslední týden přeparkovávání - kde se čistí ulice?

Poslední týden čištění ulic v Praze 10. A pak už snad žádné odtahy. Kde a kdy?

Projekt radí dětem i učitelům, jak se vyrovnat s anorexií i falešnými vzory

Netradiční preventivní projekt, který interaktivní dramatickou formou pomáhá dětem vyrovnat se s poruchami příjmu potravy i falešnými vzory, vyráží na spanilou jízdu po základních školách v Olomouckém...

V Podolí proběhla anketa o neslyšících

Setkali jste se někdy s neslyšícím? Víte, jak s ním komunikovat? Přijali byste do zaměstnání neslyšícího pracovníka? Právě na tyto otázky odpovídali lidé, které obecně prospěšná společnost Tichý svět ...

Divadlo zeje prázdnotou – hledá se nájemce

Praha 4 hledá nájemce Branického divadla, který bude na této scéně zajišťovat v příštích letech divadelní provoz.

Šestka přispěje na první pomoc

Lékařská služba první pomoci ve Vojenské fakultní nemocnici obdrží i letos podporu od městské části Praha 6.

Počernický triatlon slaví 25 let

V roce 1990 byl triatlon docela novým sportem, o který se zajímaly spíše „sportovní extrémisté“. Možná to byl pro počernické lyžaře impuls, aby si při hledání nových sportovních aktivit vybrali k lyžo...

Na magistrále přibude nový semafor

Nový semafor bude instalován na křížení ulice 5. května s náměstím Hrdinů na Praze 4. Podle informací z Technické správy komunikací bude nový semafor zatím fungovat ve zkušebním provozu.

Z hřiště musí zmizet „kopec“

Na nedávno otevřeném hřišti mezi Evropskou a Kafkovou ulicí, které postavil investor budovy Blox, probíhají opět stavební práce.

Podzim bude v Národní galerii bohatý

Podzimní sezóna Národní galerie přinese nové výstavní projekty do většiny galerijních objektů. Řada z nich má své místo v holešovickém Veletržním paláci.

Signal již potřetí rozzářil Prahu

Tento víkend proběhl v Praze již třetí ročník festivalu světla SIGNAL. Do metropole přivezl celkem tři velkoformátové videomappingy z toho jeden ve 3D, třináct světelných a pět interaktivních instalac...

Zeď Johna Lennona opět žije

Před 75 lety (9. 10 1940) se narodil John Lennon, který se nesmazatelně a to doslova zapsal v Praze na zeď, kterou najdete proti francouzské ambasádě. Jeho život ukončil 8. prosince 1980 psychopat M. ...

Zastupitelé se ve středu mimořádně sejdou nad IT zakázkou

Jak jsme vás podrobně informovali v minulém týdnu, ve středu se při mimořádném zastupitelstvu sejdou politici z Prahy 10 k řešení situace kolem IT zakázky.

Zastupitelé podpořili léčebnu Gaudium

Léčebna dlouhodobě nemocných Gaudium dostane od města čtyřmilionovou dotaci, což je nutná spoluúčast pro čerpání dalších 19 milionů korun ze Švýcarských fondů. Za tuto částku bude rekonstruována budov...

Za Vodníky na Novodvorskou

Na pohádku o vodnických klucích Brčálkovi a Šklebounovi můžete vyrazit s dětmi do KC Novodvorská v sobotu 24. října.

Plošná ochrana osady Baba je nedostatečná

Radní Prahy 6 by chtěli zajistit pro „Vilovou kolonii Osada Baba 1932“ větší památkovou ochranu než má nyní.

Tchaj-wan ukazuje svůj technický um v Národním technickém muzeu

Až do 31. ledna můžete v Národním technickém muzeu navštívit jedinečnou zahraniční výstava o historii a technické zdatnosti dalekého Tchaj-wanu.

Prašnost při opravě Nuseláku se sníží

Právě probíhající rekonstrukce Nuselského mostu sebou nese i významné zvýšení prašnosti v jeho nejbližším okolí.

Areál krajské nemocnice zkrášlí stovky okrasných rostlin

Zlín – Zahradníci a brigádníci v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně vysazují v těchto dnech na tisíc pět set okrasných cibulovin a trvalek. Investice přišla na padesát tisíc korun.

Trio Martinů zahraje v Národním domě

Skladby Bohuslava Martinů, Josefa Suka a Antonína Dvořáka zazní na čtvrtečním koncertě v Národním domě v Místku.

Muzeum Beskyd vystaví malby na skle

Malování na sklo má v beskydském regionu tradici sahající až do 19. století. Lidové obrázky na skle i tvorbu profesionálních umělců představí výstava na frýdeckém zámku.

Semafor dostal od Prahy 6 dotaci

Dotaci v hodnotě zhruba milionu korun obdrželo Divadlo Semafor od městské části v níž právě má letos deset let svojí scénu. Jde o jednorázovou a mimořádnou částku, která by měla pokrýt ztráty za loňsk...

PVK představily vodu v sáčcích pro krizové situace

Pražské vodovody a kanalizace spustily projekt, ve kterém budou v případě havárie vodovodní sítě nabízet především handicapovaným osobám pitnou balenou ve dvoulitrových sáčcích.

Divadélko o obrech bude v Nudném otci

Na představení s názvem „Jak obři přišli do Irska“ můžete se svými dětmi vyrazit 25. října do klubu Nudný otec (Dobrovského 22).

Vysočany provoní čokoláda. Na své si přijdou nejen mlsouni

Ve dnech od 23. do 25. října 2015 bude Galerie Harfa již po čtvrté hostit Čokoládový festival s jedinečnou kulinářskou přehlídkou, výstavou obrazů malovaných čokoládou a prodejními stánky s čokoládový...

VELETRH PAMÁTKY 2 aneb Dejme minulosti budoucnost

VELETRH PAMÁTKY 2 aneb Dejme minulosti budoucnost - pod tímto mottem se ve čtvrtek a pátek 22.–23. října na pražském Výstavišti v Holešovicích uskuteční již 4. ročník mezioborového veletrhu PAMÁTKY 20...

Bazén pro kojence se na Pražačce otevře v listopadu

V plaveckém areálu Pražačka dokončují rekonstrukci – vzniká tu další bazén s teplejší vodou vyhrazený nejmenším dětem již od kojenců. Kurzy plavání klubu Pohoda právě pro miminka začínají již začátkem...

Články abecedně vzestupné

Petice proti hazardu

Čtvrtá městská část chce zakázat hazard a bojovat tak proti negativním jevům, které místa spojená s hazardem doprovázejí. Chce proto prosadit změnu zákona o loteriích. Z popudu městské části tak vznik...

Petice proti hazardu obsahovala chyby, je třeba doplnit podpisy

V úterý 12. srpna byl na magistrát doručen návrh občanů za uspořádání místního referenda ve věci zákazu provozování loterijních a sázkových her na území města Olomouce. V zákonné lhůtě patnácti dnů pr...

Petice proti zastavení stavby silnice I/11

Petici za referendum o hazardu podepsalo už 7000 lidí

Přes 7000 podpisů se od začátku června do konce srpna podařilo nasbírat aktivistům z iniciativy Zlín bez hazardu. Cílem jejich petice je vyvolat referendum o úplném zákazu heren a výherních automatů v...

Petici za záchranu Ostravice podepsalo již 1500 lidí

Organizátoři petice kritizují majitele Ostravice i město za laxní přístup k ochraně památky.

Pětidenní kurz ve Frýdku-Místku vás účinně odnaučí kouřit

Pětiletý chlapec spadl do Vltavy

Kolem 15 hodiny přepadl pětiletý chlapec přes zábradlí výletní lodi. Díky rychlé reakci otce a včasnému příjezdu záchranářů je chlapec v pořádku.

Pětirozměrný filmový zážitek ode dneška v Galerii Harfa

Dnes, 15. března, začíná v Galerii Harfa běžný provoz nejnovějšího trendu ve filmovém světě – 5D kina. Diváci si mohou vychutnat nejenom trojrozměrný obraz a Hi-Fi zvuky, které znají z běžných 3D kin,...

Petr Bende: Se syny chodím kupovat kapra a vaříme rybí polévku

Zpěvák Petr Bende i letos pořádá své Vánoční turné. Jaký má vztah k Vánocům? Jaký dárek ho pod stromečkem nejvíce potěšil a jaké dodržuje tradice?

Petr Bezruč vešel jen do kuchyně německé chaty

Vrchol Lysé hory po dlouhou dobu navštěvovali zejména němečtí turisté. Považovali ji za symbol germánství. Koncem 19. století tam měli zázemí jen oni. Během let se ale situace změnila.

Články abecedně sestupně

Petr Hruška uvede svou novou básniskou sbírku

Petr Holub přiveze do Magny sochy

Petr Hlubuček exkluzivně: „Na jednání zastupitelstva jsem chtěl, ale nepůjdu.“

Bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček nedorazí na aktuální jednání zastupitelstva. Řekl to v exkluzivním rozhovoru pro Naši Prahu ve svém bydlišti V Lysolajích.

Petr Fejk: Zoo nebyla jen radost ze zvířat

Jméno Petr Fejk (57) mají mnozí lidé stále zafixované ve spojitosti s pražskou zoologickou zahradou. Aby ne, její dlouholetý ředitel stál u proměny areálu v celosvětově uznávané zoo a podílel si i na ...

Petr Eliáš: Lodní kuchař během bouří na moři nesměl vařit omáčky

Kuchař Petr Eliáš je na Frýdecko-Místecku jedním z mála podnikatelů v gastronomii, který působí beze změny na jednom místě. Restaurace U námořníka na Hukvaldech totiž funguje už 17. rokem.

Petr Dvořáček: V zooparku jsem zažil psa dinga i plivající lamu

Zoopark ve Frýdku-Místku zanikl v roce 1976. Petr Dvořáček se jej se spolu s dalšími nadšenci pokouší obnovit, aby se po letech znovu stal příjemným místem pro oddych a odpočinek

Petr Dolínek lákal v Korunovační řidiče, aby jezdili MHD

Náměstek primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek dělal konkurenci partičkám, které na křižovatce v Korunovační myjí autům okna. Radní zde však propagoval zlevněné roční jízdné.

Petr Cvik – z tělocvičny až na vrchol města

Petr Cvik (ČSSD) se stal novým primátorem Frýdku-Místku. Jaké jsou priority bývalého učitele, tělocvikáře? Chce nechat zbourat víceúčelovou sportovní halu? A bydlí vůbec ve Frýdku-Místku?

Petr Čtvrtníček vyrazil na tábor a vrátil se do dětských let

Herec ze seriálu Krejzovi Petr Čtvrtníček se o prázdninách pustil do dalšího dobrodružství. Vzal si pod svá křídla účastníky dětského táboru Andělský kemp, kam jezdí děti, které mají rodiče ve výkonu ...

Petr Chodura: Na vánočním stole by neměla chybět naše medová šunka

Na vánoční stůl vyrobil Petr Chodura podle starého rodinného receptu medovou šunku, sváteční uzené a libový bok. Prodej těchto pochoutek začne v prodejnách Chodura v pondělí 14. prosince, tedy i v pro...