Dívka ze Somálska a další muslimská studentka této školy původem z Afghánistánu údajně právě kvůli tomu studium předčasně ukončily a případ se loni na podzim zveřejnil. První jmenovaná se obrátila na veřejnou ochránkyni práv. Ta podle Lidovky.cz dospěla k závěru, že Střední zdravotnická škola dívku nepřímo diskriminovala, protože muslimský šátek je projevem jejího náboženství navenek. Za laxní posouzení kauzy kritizovala i Českou školní inspekci. „Veřejná ochránkyně práv dospěla k závěru, že Střední zdravotnická škola nepřímo diskriminovala stěžovatelku, neboť jí na základě neutrálně formulovaného školního řádu zakázala nosit muslimský šátek, který je projevem jejího náboženského přesvědčení navenek,“ stojí v interním dokumentu, který se LN podařilo získat.
Co si myslí jiní?
28. srpna zveřejnily Lidové noviny (stále probíhající) anketu, ze které vyplývá: Přes tři čtvrtiny čtenářů Lidovek.cz jsou jednoznačně pro zákaz nošení šátků, tedy postup v duchu, jaký zavedla na státních školách Francie. Spolu s těmi, co jsou „spíše pro zákaz“, pak tvoří více než 80procentní většinu. (zdroj: Lidovky.cz)
Zahalování žen chtějí zakázat také tepličtí zastupitelé. Vadí jim, že bohatá arabská klientela místních lázní ruší svými pikniky noční klid a neuklízí po sobě.
Nejostřeji se do Šabatové pustil místopředseda Senátu Zdeněk Škromach. „Je štěstí, že výplody Šabatové nejsou pro nikoho závazné,“ prohlásil. Kriticky se k zahalování žen vyjádřil i prezident Miloš Zeman.
Názory:
Vyjádření poskytují redakci i politici z Prahy 10 či jej již dříve zveřejnila ředitelka zdravotní školy v Ruské.
Zde reakce právníka JUDr. Oldřicha Choděry z Prahy 10 (ODS):
„Podle zprávy z médií veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová dospěla k závěru, že Střední zdravotnická škola v Praze 10, tedy v mém volebním obvodě, diskriminuje muslimské studentky, neboť jim nedovoluje ve škole nosit tzv. hidžáb. Názor shodný s Annou Šabatovou sdílí i budoucí školský ombudsman Eduard Zeman. S tímto názorem zásadně nesouhlasím. Na rozdíl od Francie nebo od Belgie, které nošení islámských oděvů zakázaly, naše republika je natolik tolerantní, že na veřejnosti dovoluje islámské oděvy nosit.
Demokracie a tolerance předpokládá, že já budu respektovat práva ostatních, ale i oni budou respektovat právo moje. Přijdu-li do cizí země, respektuji tamní pravidla chování a předpokládám, že i cizinci, kteří přijdou do České republiky, budou respektovat zvyky naše. Chce-li někdo navštěvovat naše školy, musí respektovat pravidla, která pro školy platí. Pokud to někomu činí nepřekonatelné obtíže nebo z nějakých důvodů nechce nebo nemůže, potom nechť se do školy nehlásí.
Požadavek, aby studenti neměli během výuky pokrývky na hlavách, není diskriminací, ale pouze a jenom pravidlem v českých školách. Nikdo nikoho nenutí, aby do našich škol chodil. Muslimské studentky však nemohou požadovat, abychom se podřídili jejich přáním. Přistoupíme-li na požadavky muslimských studentek, hrozí nebezpečí, že za několik let budou požadovat, aby muslimské šátky nosily i ostatní studentky, aby neurážely jejich náboženské smýšlení.“
JUDr. PhDr. Oldřich Choděra (ODS), kandidát do Senátu ČR v Praze 10
Vyjádření ředitelky Střední zdravotnické školy, Ruská 2200/91, Praha 10 (červen 2014)
• Dne 2. září 2013 žákyně ze zahraničí na vlastní žádost zanechala studia na SZŠ Ruská 2200/91, Praha 10. Na žádosti k zanechání studia žákyně uvedla „z jiných důvodů – nenošení pokrývky hlavy“. Žákyně nedoložila ve stanoveném termínu požadované doklady – povolení k pobytu na území ČR a nedodržela tak naši oboustrannou dohodu.
• Předešlé informace o průběhu celé kauzy naleznete v aktualitách na webových stránkách školy, v článcích označených jako vyjádření ředitelky školy. Přislíbila jsem, že o dalším průběhu kauzy odchodu studentky ze Střední zdravotnické školy, Ruská 2200/91, Praha 10 budu i nadále informovat.
• Dne 11. 3. 2014 mě navštívila veřejná ochránkyně Mgr. Anna Šabatová, Ph.D., (dále VOP) se svými asistenty. Zprávu VOP jsem dosud neobdržela.
• Dne 12. 5. 2014 Školní radu projednala úpravu Školního řádu, který byl obratem zveřejněn na webových stránkách školy.
• Dne 13. 5. 2014 byla v SZŠ Ruská 2200/91 zahájena inspekční činnost podle § 174 odst. 2 písm. a), b), c) a d) zákona 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů. Předmětem inspekční činnosti bylo hodnocení podmínek, průběh a výsledky vzdělávání ve střední škole.
• Dne 16. 5. 2014 byla inspekční činnost ukončena ústním zhodnocením za přítomnosti všech školních inspektorů, zástupkyně odboru školství a sportu MHMP, zástupců vedení školy
a dalších pracovníků školy. Při ústním hodnocení bylo konstatováno, že inspekce proběhla bez zjištěných závad. Protokol jsem dosud neobdržela.
PhDr. Ivanka Kohoutová, Ph.D., ředitelka školy