Brýle nosí kolem šesti milionů Čechů. Čím dál víc lidí podstupuje laserovou operaci, která je zbaví potřeby používat brýle. Mezi lidmi ale kolují i zkreslené informace, kvůli kterým se někteří zákrok bojí podstoupit. „Moderní oční chirurgie je schopna zbavit brýlí většinu lidí, kteří o to projeví zájem. Nejčastěji operujeme femtosekundovým laserem metodou lasik, ale stále více užíváme i nitrooční čočky, jež ve spojení s lasery dokážou odstranit vady, které dříve oční chirurgie korigovat nedovedla. Laserová operace s implantací nitrooční čočky umožňuje odstranit i vady vyšší než 10 dioptrií. Pacient po takové operaci dokáže bez brýlí poznat na nástěnných hodinách, kolik je hodin. To jsou nezapomenutelné chvíle,“ uvedl Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini a zakladatel laserových operací lasik v ČR.
Nejčastějším důvodem, proč se lidé obávají operaci očí podstoupit, je strach z bolestivého zákroku. „Oční operace, ať se jedná o laserové operace nebo implantace čoček, jsou dnes v naprosté většině bezbolestné. Po sérii přístrojových měření a vyšetření očním lékařem jsou oči znecitlivěny anestetickými kapkami a následuje nebolestivý laserový zákrok. Provádí se na obou očích v jeden den a operace jednoho oka trvá několik minut,“ popsala Drahomíra Baráková, primářka kliniky Gemini V Zahradách.
Dalším důvodem, proč lidé zvažují operaci, je její cena. V případě, že člověk nosí brýle, které je nutné zhruba jednou za tři roky obměnit, a zároveň je střídá s kontaktními čočkami, jsou náklady oproti laserové operaci výrazně vyšší. „Cena laserové operace se v průměru pohybuje kolem 20 tisíc korun. Cena záleží především na použité laserové technice, ale také na renomé chirurga, který operaci provádí. V rámci různých bonusových akcí je možné laserovou operaci očí pořídit i za cenu nižší než 15 tisíc korun. Protože roční náklady na kontaktní čočky dosahují 5 tisíc až 10 tisíc korun, jednorázová investice do laserové operace se ekonomicky vyplatí,“ vysvětlila Drahomíra Baráková.
Mezi nejčastější mýty patří výběr období, ve kterém operaci podstoupit. „Díky šetrným a rychlým technologiím očních laserů není oko při operaci tolik namáhané, pacient bezprostředně po zákroku vidí a hojení je velmi rychlé. Je v podstatě jedno, který měsíc nebo roční období si pro operaci pacient zvolí,“ uvedla Drahomíra Baráková.
Laserová operace očí byla dlouhou dobu považována za tabu u nezletilých pacientů nebo lidí nad 50 let. „Nejčastěji operujeme laserem lidi ve věku od 18 do 40 let. Nicméně laserové operace běžně provádíme už od 16 let a ve zvláštních případech i u dětí. Například tehdy, když má dítě velký rozdíl dioptrií mezi oběma očima a špatně snáší brýle. Velmi často provádíme laserovou operaci čočky s implantací tzv. trifokální čočky u lidí ve věku nad 50 let. Tato operace jim umožní zbavit se trvale brýlí do dálky i na čtení a je velmi oblíbená,“ vysvětlil Pavel Stodůlka, který všechny tyto laserové operace v České republice zavedl.
Lékaři oční operace z důvodu podávání medikace většinou nedoporučují těhotným ženám. „Budoucím maminkám radíme zákrok odložit až na dobu po porodu a kojení. Je to především z důvodu podávání léků během zákroku i po něm, které nejsou vhodné pro období těhotenství a kojení. Ženy, které teprve plánují těhotenství, se však operace nemusí obávat. Samotné těhotenství a následný porod nejsou pro ženy, které již předtím podstoupily laserový zákrok, nikterak rizikové. Pokud se výjimečně po těhotenství a porodu změní oční vada, je možné dioptrie dodatečným laserovým zákrokem opět odstranit. V rámci doživotní záruky, kterou naše pracoviště poskytuje, však nemusí žena případnou dokorekci zraku hradit,“ dodala Drahomíra Baráková.
Jak si má pacient vybrat, na které klinice operaci podstoupit? „Doporučuji zvolit kliniku, která má tradici, kvalitní tým a špičkové vybavení. Určitě je dobré si zjistit stáří laseru, protože nejnovější lasery vyrobené v roce 2012 nebo 2013 jsou podstatně přesnější a kvalitnější než například lasery vyrobené v roce 2010 nebo i dříve. Vývoj laserové techniky je v oční chirurgii velmi rychlý a přístroje zastarávají během tří nebo čtyř let. Určitě hraje roli i cena, záruka a vzdálenost od místa bydliště,“ uzavřel Pavel Stodůlka.