V Aule Gong v Dolních Vítkovicích se 21. listopadu v 19 hodin pod záštitou velvyslanectví Indické republiky uskuteční mimořádný koncert k uctění památky Rabíndranátha Thákura, bengálského básníka, prozaika, dramatika, skladatele, pedagoga, filozofa a hlasatele sbližování Východu a Západu. Jeho sbírka Gitanjali se setkala v Evropě i v Americe s takovým ohlasem, že přinesla Thákurovi v roce 1913 jako prvnímu příslušníku asijského národa a prvnímu neevropskému nositeli tohoto ocenění vůbec Nobelovu cenu za literaturu.
Hlavním partnerem koncertu je společnost Vítkovice, záštitu nad ním převzal indický velvyslanec Venkatesan Ashok. „Půjde o zcela ojedinělý zážitek při spojení indické a evropské hudby. Celá umělcova tvorba v sobě zahrnuje úsilí o smíření dvou sfér civilizace východu a západu, což je charakteristickým znakem naší současné epochy a jejím nejdůležitějším úkolem a problémem. Jako takový je Thákur dnes uznávaný skutečně po celém světě,“ popisuje Ashok.
Nezapomenutelné hudební vystoupení se bude konat v podání Janáčkovy filharmonie pod taktovkou indického dirigenta Debashishe Chaudhuri.
„Uvedeme českou premiéru skladby „Dithyramb“ z Dravidian Suite od indického autora V. Paranjoti. Následují Moravské tance od Leoše Janáčka, který byl velkým obdivovatelem R. Thákura. Diváci se dále mohou těšit na Čajkovského Klavírní koncert č. 1 b moll, sólistkou bude známá česká klavíristka Jana Chaudhuri. Po přestávce zazní Dvořákova symfonie č. 9 – Z Nového světa,“ představuje program Debashish Chaudhuri.
Tento indický dirigent je mimořádnou osobností celého koncertu. Sedmatřicetiletý rodák z Kalkaty studoval v Indii, Spojených státech, Singapuru a Itálii. Jako první Ind studoval v roce 1999 dirigování v Praze. Za více než deset let stálého uměleckého kontaktu s Českou republikou si u nás získal řadu přátel i příznivců. V roce 2004 získal 1. cenu na dirigentské soutěži ve švýcarském Lausanne a v roce 2005 se jako první Ind v historii probojoval mezi finalisty na nejprestižnější dirigentské soutěži v Besançonu ve Francii.
Jana Chaudhuri je přední česká klavíristka, vedená na Prémiové listině mladých umělců Českého hudebního fondu. Na klavír začala hrát v pěti letech u M. Šimkové Kotrčové. Vystudovala HF JAMU v Brně ve třídě prof. A. Vlasákové. Mezi její úspěchy patří mj. 1. cena na soutěži Gradus ad Parnassum (Kaunas 2001), absolutní vítězství na klavírní soutěži Pro Bohemia (Ostrava 2002), 1. cena a Cena J. Seidlera na mezinárodní soutěži The Anglo-Czechoslovak Trust (Londýn 2004), 1. cena a Cena Českého rozhlasu na Mezinárodní smetanovské klavírní soutěži (Plzeň 2006), 2. cena na mezinárodní mozartovské klavírní soutěži (Řím 2008), 1. cena v soutěži Yamaha Scholarship Award (2008), 1. cena v soutěži Mezinárodního fóra mladých pianistů v Portugalsku (Funchal 2009) a 1. cena na Mezinárodní Novákově klavírní soutěži (Kamenice nad Lipou 2010). Za její výsledky jí byl několikrát udělen titul Talent Jihočeského kraje.
„Jsme moc rádi, že se akce takového charakteru bude konat právě v Gongu. Je to pro nás čest, protože jde o zcela mimořádný umělecký zážitek, který navíc přispěje k prohloubení česko-indických vztahů. Ty jsou pro nás strategické nejen z pohledu strojírenské firmy, která do této země exportuje. Indie skýtá také spoustu možností a příležitostí třeba také na poli kulturním nebo vzdělávacím. Věřím, že se navzájem máme čím obohatit,“ uvádí šéf strojírenského holdingu Vítkovice Jan Světlík.
Charitním partnerem obou koncertů je Arcidiecézní charita Praha, která formou příběhů a fotografií představí děti z projektu Adopce na dálku v Indii.
Vstupenky v ceně 200 Kč jsou k dostání v celé síti Ticketpro, na www.ticketpro.cz a ve všech ostravských informačních servisech.
Zakoupit je můžete také v místě konání koncertu – na recepci v Multifunkční aule Gong a na průvodcovském servisu na Dole Hlubina.