V rámci projektu Oživte si barák se uskuteční série videoprojekcí na pěti pražských budovách. Světelnou podívanou připraví umělci a studenti vysokých škol.
Kde se bude promítat?
30. dubna – činžovní dům Na Kocandě, Křižovnická 71/14, Praha 1
1. května – činžovní dům s městskými parními lázněmi, Na Slupi 434/8, Praha 2
2. května – činžovní dům, Dukelských hrdinů 522/28, Praha 7 – Holešovice
3. května – Nádraží Vyšehrad, Svobodova 86, Praha 2 – Vyšehrad
4. května – Usedlost Cibulka, U Cibulky 118, Praha 5 – Košíře
Desítky objektů v širším centru Prahy byly v minulosti prodány, často pod cenou a subjektům s nejasnou majetkovou strukturou, či domácím realitním spekulantům. Tyto objekty zůstávají neobsazené, chátrají a v mnoha případech existuje podezření, že se vlastník snaží dosáhnout takového stavu objektu, který umožní jeho demolici a následnou výstavbu nového, komerčně zajímavějšího objektu.
Na tento stav dlouhou dobu upozorňují některá občanská sdružení a v posledních letech se ke snaze o jeho řešení hlásí i místní politická reprezentace. Přesto však problém přetrvává. Nejsou totiž dostatečně prosazovány povinnosti, které se k vlastnictví nemovitosti váží. Mezi ně patří jak ty, na něž mají dohlížet orgány památkové péče, tak i ty, jejichž dodržování mají vynucovat místní úřady.
Jedná se například o povinnost udržovat objekt v takovém stavu, aby u osob či zvířat nedocházelo k ohrožení na zdraví, nebo dokonce na životě. Za neodstranění zjištěných závad může majitel dostat pokutu až 200 tisíc korun a pokud majitel nereaguje ani na několik výzev k odstranění závady, může stavební úřad závady odstranit sám na vlastní náklady a vynaložené prostředky po majiteli následně vymáhat. Tento postup, nemluvě pak k zákonem umožněnému postupu, na něhož konci je vyvlastnění nemovitosti, však není příliš využíván.
Výběr z ohrožených objektů v Praze 2
Činžovní dům s městskými parními lázněmi
Na Slupi 434/8
Původně činžovní dům s městskými parními lázněmi. V současnosti je dlouhodobě opuštěný objekt, stojící na exponovaném místě v centru města, v havarijním stavu. V roce 2005 vydal Magistrát nesouhlasné stanovisko s jeho demolicí a v roce 2010 pak podal návrh na celkovou rekonstrukci s tím, že má být zachován bytový charakter objektu. Rekonstrukce nebyla dosud zahájena. Vlastníkem je společnost KORF s.r.o.
Činžovní dům
Žitná 564/14
Historie činžovního domu je spjatá s pobytem několika významných osobností, především hudebního skladatele Antonína Dvořáka, který zde roku 1904 zemřel (Dvořákova busta od Otakara Španiela z roku 1927 je umístěna ve výklenku nad vstupem). Rozsáhlý objekt s dvorními křídly a dvěma dvory vznikl na místě starší zástavby v několika etapách ve 2. polovině 19. století. Dům je dlouhodobě neudržován, má poškozenou fasádu, balkon nad vstupem je provizorně zajištěn.
Nádraží Vyšehrad
Svobodova 86
Secesní nádražní budova, připisovaná architektu Antonínu Balšánkovi (spoluautor Obecního domu), byla spolu s přízemní hrázděnou čekárnou vystavěna v roce 1904. Obě stavby jsou součástí památkově chráněného areálu nádraží, který v roce 2007 koupila firma TIP Estate se sídlem ve Vraném nad Vltavou, jejímž vlastníkem je Wall Street Commercial Bank z Veneta v Oregonu. V polovině února 2008 byla bez povolení zbourána památkově chráněná hrázděná čekárna, neoprávněně vykáceny stromy včetně vzrostlých lip a topolů. V červnu 2009 bylo vydáno povolení k rekonstrukci nádraží i dostavbě dvou nových objektů.
Zdroj: http://www.advojka.cz/ozivte-si-barak