Spolek Penthea, z.s. pořádá ve spolupráci s Úřadem městské části Praha 12 sbírku na podporu Záchranné stanice pro volně žijící živočichy sídlící v Cholupicích, která potrvá až do 31. ledna 2023.
Je tu vánoční období, kdy především mezi svátky mnoho rodin vyrazí k Vltavě, aby nakrmilo rybičky, kachničky a labutě. Pokud patříte mezi ně, nezapomeňte na důležitou věc - rohlíky a chleba nechte doma!
Konec léta je obdobím, kdy do bytů v mnoha městech zavítají nezvaní večerní návštěvníci – netopýři. Netřeba se bát. Netopýři nebezpeční nejsou! Obvykle jim stačí trochu pomoci a byt zase sami opustí.
Na více než 500 hnízdech čápů bílých v Česku aktuálně registrují ornitologové malá čapí mláďata, na 287 hnízdech už jsou mláďata vzrostlá. To vše ví Česká společnost ornitologická (ČSO) díky téměř devíti stovkám dobrovolníků, kteří už se letos zapojili do sledování hnízd čápů bílých. Ornitologové i nadále vyzývají veřejnost ke kontrole čapích hnízd. Podívejte se s nimi i vy!
Podle Nadace na ochranu zvířat záchranné stanice nyní zažívají nejnáročnější období roku – sezónu mláďat. Péče o ně je psychicky, fyzicky ale hlavně finančně náročná. Jednotlivé stanice přijímají denně i několik desítek zvířat v nouzi, najezdí pro ně stovky kilometrů a jsou veřejnosti neustále k dispozici na telefonu, aby mohli poradit.
Vše je dojednáno, schváleno a potvrzeno! Podle pražské ZOO doplní trojici samic Kamba – Kijivu – Shinda a malého Ajabua v novém pavilonu goril samec Kisumu a samička Duni.
Podle Českého svazu ochránců přírody z celkem 3464 zvířat přijatých do péče záchranných stanic za posledních 30 dní bylo 1001 ptáčat. Více jak polovinu z nich ukradli lidé jejich rodičům v domnění, že je zachraňují. Lidská hloupost je v těchto dnech nejčastější příčinou přijímání (nejen) ptačích mláďat do záchranných stanic.
Dovádění mláďat vlků hřivnatých budou již brzy moci návštěvníci pozorovat v pražské zoo. Jak uvádí tiková zpráva ZOO Praha, tři vlčata těchto výjimečných šelem se zde narodila 1. března.
Nadlesní Josef Holeš z Lesů hl. m. Prahy se společně se šesti hajnými stará o pražské lesy. Exkluzivně pro Naší Prahu prozradil, jak se bojuje s kůrovcem na území Prahy 11 a 12, proč zmizela koroptev a který z ptáků je nemilosrdný, leč vychytralý, zabiják.
Nad ránem 1. ledna 2020 přišla v Zoo Praha na svět hned dvě mláďata – beránek ovce kamerunské, na kterého se návštěvníci mohou přijít podívat do Dětské zoo v dolní části areálu, a želva tuniská, jejíž chov v pražské zoo pochází z jedinců zabavených pašerákům.
Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy tento týden přijala již 5000. živočicha tohoto roku - mládě ježka západního. Je to symbolické, protože letošní rok můžeme označit rokem ježků.
První ze čtyř spalovacích linek Zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) v Malešicích obnovila již v červnu po modernizaci úspěšně provoz. Další tři linky projdou renovací do roku 2022. Radnice Prahy 10 bude provoz ZEVO připomínkovat.
Janita a Tamara dvě slonice ZOO Praha jsou březí. Mláďata by se měla narodit zhruba za rok. Na setkání s novináři to oznámil náměstek primátora Petr Hlubuček. Ale to není jediná novinka.
Zoo Praha je první z českých a slovenských zoologických zahrad, které se podařilo odchovat kormorána černobílého. Tři mláďata vylíhnutá v polovině června opustila na konci minulého týdne hnízdo a přesídlila do venkovní voliéry v Ptačích mokřadech.
Zoo Praha je prozatím jedinou zoologickou zahradou v ČR, v níž můžete spatřit hmotnostně nejmenšího savce světa – miniaturní bělozubku vážící v průměru jen 1,8 gramu. V pavilonu Afrika zblízka bylo pro bělozubky nejmenší zbudováno vivárium s chovnými labyrinty.
Po čtyřech letech slaví Zoo Praha další "plazí" úspěch. V týdnu se vylíhla dvě vzácná mláďata varana, což se od roku 2014 jiné evropské zoo, něž pražské, nepovedlo.
Ornitologická budka na komíně v areálu Pražské teplárenské v pražských Holešovicích je už od roku 2017 osídlená párem vzácného sokola stěhovavého. Ten zde úspěšně vyvedl první tři mladé sokoly již v loňském roce. Nejinak je tomu letos. V těchto dnech se zde vylíhla tři zdravá sokolí mláďata.
Zoo Praha odchovává další mimořádná mláďata – 3 štěňata jihoamerických psů pralesních – narozená 7. dubna. Ta zatím ještě pod dohledem svých rodičů prozkoumávají vnitřní expozici, ale v průběhu týdne, v závislosti na počasí, chovatelé celou rodinku vypustí do venkovního výběhu.
Mláďata tygrů malajských narozená loni v říjnu, Bulan a Wanita, se v krásném jarním počasí poprvé podívala do venkovního výběhu. Tam teď budou trávit čím dál více času.
Již na začátku března se objevuje i v hlavním městě výzva: V přírodě se již objevují první mláďata, neberte je rodičům. Nejvytíženějším obdobím pro všechny záchranné stanice pro volně žijící živočichy totiž podle informací Naší Prahy bývá jaro, s nímž přichází sezona mláďat.
Mláďata kriticky ohroženého poddruhu, tygra malajského, která se narodila začátkem října loňského roku, zdárně prospívají a rostou. Ač vypadají roztomile, nejsou to žádní mazlíčci! Během jejich her se začínají projevovat jako draví bojovníci.
Skupina Laura a její tygři dnes v Zoo Praha pokřtila sedmitýdenní mláďata tygrů malajských. Sameček dostal jméno Bulan, které v malajštině znamená Měsíc, zatímco samička byla pokřtěna jako Wanita, tedy Žena. „Neperte se a množte se!“ popřáli jim členové kapely.
Dvě mláďata kriticky ohroženého tygra malajského, která se v Zoo Praha narodila před šesti týdny, se dnes poprvé představila médiím a od čtvrtka je uvidí i návštěvníci.
Dvě mláďata kriticky ohroženého tygra malajského, která se v Zoo Praha narodila před šesti týdny, se dnes představila médiím a od čtvrtka je uvidí i návštěvníci.
Ve čtvrtek 28. září Zoo Praha oslaví 86. výročí od svého otevření. Stěžejním bodem oslav budou křtiny mláďat lachtana a zubra. Kromě zvířat se bude křtít také rozšířené vydání knihy Lexikon zvířat od A do Z. Návštěvníci se během dne mohou těšit na pestrý program, jehož součástí bude například vystoupení krasoplavců.
Do dvou let se budou prohánět pro ploše téměř 20 hektarů na Dívčích hradech koně Převalského.Není to sliby, ale fakt. „Praha už v červnu na projekt chovu koní Převalského na Dívčích hradech pro letošní rok uvolnila 6,5 milionu korun. Tato lokalita potřebuje oživit a revitalizovat. Chov koní Převalského je skvělým řešením a věříme, že Pražané se na ně budou chodit rádi dívat. Zatraktivnění se tak místa, jež se nacházejí v bezprostřední blízkosti Prokopského údolí,“ uvedl Petr Dolínek (ČSSD), náměstek primátorky.
Hned pět malých vlčat mohou zahlédnout návštěvníci Zoo Praha ve výběhu vlků eurasijských, kde si mláďata hrají a dovádí. Paterčata se narodila 19. května a nyní již pravidelně opouští noru.
Z pětice malých gepardů se raduje Zoo Praha. Mláďata se narodila v polovině května a mají se čile k světu. Jsou to tři samečci a dvě samičky. Návštěvníci se na ně mohou těšit v polovině srpna, kdy by měli být podle plánu přemístěni spolu s matkou Savannah do výběhu u pavilonu šelem.
V úterý 16. května večer vypustí Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy sedm plchů velkých poblíž Hladové zdi na Petříně. Jako sotva několik dní stará plší sedmerčata je ze zničeného hnízda ošetřovatelé záchranné stanice zachránili před devíti měsíci. Do jejich péče se plší sourozenci dostali loni v srpnu. Nyní se slavnostně vracejí domů na Petřín, který je zatím jedinou ověřenou lokalitou výskytu ohroženého plcha velkého v Praze.
Nosáli patří v zoologických zahradách mezi nejoblíbenější druhy zvířat. V Zoo Praha byl dlouho chován nosál červený, který je nyní nahrazován mnohem vzácnějším druhem, nosálem bělohubým. V současnosti se tu již zabydlely dvě samičky, které pocházejí ze Zoo Magdeburg. V příštím roce k nim přibude ještě samec.
Za pěkného počasí jsou obě naše letošní sloní mláďata, třináctidenní Tamařino slůně a půlroční Maxmilián, od 13 hodin k vidění ve venkovním výběhu v Údolí slonů. Nejmladšímu pražskému slůněti ještě nejsou ani dva týdny, za tu dobu se toho ale stačilo hodně naučit. Od svého narození velmi dobře prospívá, proto bylo pár dní po porodu spojeno se starším slůnětem Maxem. Nyní začíná prozkoumávat svět venku.
V sobotu 20. srpna ve čtrnáct hodin porodila samice hrabáče kapského Kvída své čtvrté mládě, otcem se stal samec Draco. Kvída si hned po porodu správně lehla, aby od ní mládě mohlo pít. Porodní váha mláděte byla přes 1 4oo gramů, a to potvrzuje, že čím starší a zkušenější je samice, tím větší má mládě.
V letošním roce se v Zoo Praha narodilo a vylíhlo již devět set mláďat. Mezi ta méně známá, ale neméně zajímavá, patří i letošní čtyři mláďata gekona zázračného (Teratoscincus scincus scincus).
Již příští týden proběhne v rámci reintrodukčního programu zaměřeného na ochranu supa mrchožravého vypouštění tří mláďat tohoto druhu do volné přírody - do oblasti pohoří Stara planina v Bulharsku. Tentokrát bude Zoo Praha realizovat reintrodukci dvou mláďat z vídeňské Tiergarten Schönbrunn a mláděte, jež původně pochází z francouzské zoo Ménagerie Jardin des Plantes v Paříži, ale které odchovali adoptivní rodiče přímo v Zoo Praha.
Mládě supa mrchožravého, které se 16. června vylíhlo v Zoo Praha, bylo chovateli podloženo na hnízdo pěstounského páru samice Fatimy a samce Chárona. O několik dní později zahradu kontaktovali kolegové z francouzské zoo Ménagerie Jardin des Plantes v Paříži, kde odchovávali o pět dní mladší mládě uměle. Odborníci se domluvili, že se pokusí toto mládě převézt k pěstounům do Prahy, což se v rekordně krátké době také podařilo. I druhé mládě přijali Fatima s Cháronem bez problémů a oba mladí ptáci tak vyrůstají společně.
Beatrice, Bella, Benji a Becky jsou populární gepardí čtyřčata, která se narodila 21. listopadu 2014. Dnes, kdy je jim devatenáct měsíců, jsou již gepardí samičky stejně velké jako jejich matka Savannah.
Pekari Wagnerův je nejvzácnější ze všech druhů pekariů. Byl popsán v roce 1930 jako vymizelé, prehistorické zvíře. V roce 1971 byl objeven v paraguayské části oblasti Grand Chaco, ale jeho počty v přírodě se odhadují na pouhých 2000 až 3 000 jedinců. V lidské péči žije na celém světě jenom 80 zvířat v 17 institucích. Zoo Praha nyní získala dva samce a dvě samice, které návštěvníci mohou vidět ve výběhu již od pondělí 27. června.
V sobotu 23. dubna po poledni nečekaně porodila samice gorily nížinné Shinda své první mládě. Shindě bude brzo již pětadvacet let, a když v roce 2001 přišla z Austrálie, měla pod kůží implantované tělísko s hormonální antikoncepcí. Její neschopnost mít potomky byla připisována právě tělísku, jehož účinky trvaly oproti předpokladům o několik let déle. Shinda sice v minulosti několikrát zabřezla, ale opakovaně potratila, a vzhledem k nepravidelným cyklům jí byla nasazována hormonální léčba antikoncepcí. V současnosti už nikdo nevěřil, že se čtyřiadvacetiletá samice ještě dočká potomka. Nečekaný porod proběhl bez problémů – matce i mláděti se daří dobře, a proto byl již dnes otevřen Pavilon goril pro návštěvníky.
V roce 2015 se v Zoo Praha narodilo 1 272 mláďat 220 druhů. K těm nejznámějším patří mláďata tapíra jihoamerického a čabrakového, hrabáče kapského, lachtana jihoafrického nebo gibona stříbrného.
Párek mangust trpasličích, nejmenších šelem chovaných v pražské zoo, má od srpna čilá paterčata, která se nyní nově začala předvádět v pavilónu Afrika zblízka.
Sedm mláďat se narodilo v pražské zoo u křovinářů ostnitých, jedovatých chřestýšovitých hadů, kteří dostali své jméno podle charakteristických výběžků nad očima.
V pondělí 28. září oslaví pražská zoo své 84. výročí. Při této příležitosti si pro své návštěvníky připravila bohatý celodenní program, jehož součástí jsou také křtiny mláděte hrabáče kapského.
V pražské zoo je teď k vidění hravá rodinka psů pralesních. Letos v srpnu smečku rozšířila tři další štěňata, která společně se svými sourozenci z loňského a předloňského vrhu dovádí ve vnitřní i venkovní expozici.
V úterý 11. srpna pokřtil v pražské zoo nejvyšší představitel Indického velvyslanectví Chargé d´Affaires pan Venkatachalam Murugan dvě mláďata sovy indické.
V těchto dnech se v pražské zoo narodilo již dvanáct mláďat leguánů kubánských. Jedná se o druh, který se Zoo Praha v roce 1993 podařilo rozmnožit jako první v Evropě. Díky tomuto rozmnožení se nastartovaly současné mezinárodně uznávané úspěchy pražské zoo v chovu plazů.
Čerstvý přírůstek zaznamenali v úterý ve výběhu tapíra jihoamerického. Matkou pruhovaného mláděte je patnáctiletá samice Ivana a otcem dvanáctiletý samec Tex.
Zlínská zoologická zahrada bude v sobotu 25. dubna patřit cestovatelům. V rámci zlínského festivalu Neznámá země k nám zavítá legendární Miroslav Zikmund a proslulý cestovatel a spisovatel Vladmír Plešinger. Společně navíc pokřtí 2 mláďata vzácných papoušků ara arakanga.
Pražská zoologická zahrada by se už brzy mohla dočkat mláďat mimořádně vzácných leguánů modravých. Jejich bouřlivé námluvy teď mohou návštěvníci sledovat v teráriu Pavilonu šelem a plazů.
Loňský rok byl pro ZOO Zlín v celé její historii jedním z nejúspěšnějších. Návštěvnost trhala rekordy, narodila se vzácná mláďata a nově otevřené expozice slaví úspěch i za hranicemi Česka. Nejen o tom jsme si popovídali s ředitelem zlínské zoo Romanem Horským.
Po pražské zoologické zahradě pobíhají další mláďata, tentokrát dokonce dvojčata. Minulou neděli je porodila samice paovce hřivnaté přímo na plošinách skalní stěny. A aby toho nebylo málo, hned vzápětí se stádo paovcí rozrostlo o další čerstvě narozené mládě.
Zoo Praha může jako jediná zoo v Evropě pochlubit návštěvníkům hned třemi mláďaty bizarně vypadajícího hlodavce rypoše obřího. Cesta k tomuto úspěchu byly však dlouhá - téměř deset let trvalo kurátorovi savců Zoo Praha Pavlovi Brandlovi a jeho týmu, než se jim podařilo mláďata úspěšně odchovat.
Pražská Zoo připravila pro své návštěvníky program až do Vánoc. Navíc i v podzimním období se v zde rodí nová zvířata. Víte na jaká mláďata se můžete při návštěvě těšit?
Podzimní měsíce v pražské zoo si užívají jak zvířata, tak návštěvníci. A také v tomto období jsou k vidění nové, roztomilé přírůstky – momentálně například mláďata surikat, kotě kočky rybářské nebo mládě klokana horského, které začíná opatrně vykukovat ven z tepla břišního vaku své matky.
Mláďata trnorepa mezopotámského a agamky písečné, to jsou aktuálně největší chlouby kurátora plazů Petra Velenského a jeho týmu. V případě trnorepa jde o světový prvoodchov v zoologických zahradách, v případě agamky o naději na udržení unikátního chovu v Praze.
Ostravská zoologická zahrada se těší z dalšího vzácného odchovu. Jedná se o mláďata nejmenší kočky světa – kočky cejlonské. Koťata přišla na svět v polovině dubna a návštěvníci je mohou od minulého týdne vidět v expozici malých šelem.
Pražská zoo se může pyšnit nejproduktivnějším párem orlů kamčatských. Impozantní dravci Matyáš a Matylda zasedli koncem ledna na hnízdo - z vajec se nyní vylíhla dvě mláďata.
Pár nejmenších zástupců velkých koček odchovává v ostravské zoologické zahradě dvě mláďata, která přišla na svět 22. listopadu loňského roku. Jsou to samičky a jejich odchov zatím probíhá dobře.
Nejnovější přírůstek pražské zoo jakoby patřil do pravěku. V dospělosti uchvátí antracitově černým peřím, bohatou chocholkou a červenými tvářemi. Nyní ještě nedokonale opeřené mládě kakadu palmového je obrovským chovatelským úspěchem.
Pracovníci Pražské zvířecí záchranky a herečka Barbora Hrzánová ve středu vypustili dvě poštolky obecné. První byla odchované mládě a druhá se po střetu s automobilem léčila dva týdny v záchranné stanici AVES Kladno. Vypuštění se stalo symbolickým zakončením náročné letní sezony, v jejímž průběhu přijali ochranáři více než 150 zvířat.
Ve zlínské zoo minulý týden zaznamenali zdárné vylíhnutí dvou mláďat vzácné želvy pralesní Chelonoidis denticulata. Vůbec první želvičku tohoto druhu v historii zlínské zahrady úspěšně odlíhli 5.října 2012, takže se jedná teprve o druhé a třetí mládě.
Ve zlínské zoo oslavují narození malých tygříků. Necelé čtyři měsíce po prvním přímém kontaktu devítileté tygří samice Tanji a dvouletého samce Josefa se v zoo dočkali mláďat. Koťata se narodila 29. května, jde o kluka a holku. Nyní jsou samozřejmě schována s matkou v chovatelském zázemí.
Necelý měsíc po úmrtí partnerky zemřel ve zlínské zoo gorilí samec Bosso, jeden z nejoblíbenějších chovanců zahrady. Do výběhu po gorilách se zřejmě přestěhuje některý druh opic, které zoo chová.
V pořadí čtvrtý sup bělohlavý odchovaný v Zoo Zlín se v pátek vydal na cestu do aklimatizační stanice v Bulharsku. Jak sdělil za zoo Pavel Shromáždil, dravec bude zřejmě příští rok na podzim vypuštěn v rámci reintrodukčního programu na svobodu.
Obrovské nadšení zavládlo před několika týdny v pavilonu šelem olomoucké zoologické zahrady na Svatém Kopečku. Samice binturonga přivedla na svět mládě, kterému ošetřovatelé dali jméno Amálka. Největší radost mají ošetřovatelé z toho, že matka se o mládě vzorně stará.
Pražští chovatelé dosáhli světového úspěchu: objevili způsob rozmnožování indické želvy korunkaté, který pro vědce doposud zůstával tajemstvím. V Praze se vylíhlo sedm mláďat díky zcela nekonvenčnímu postupu - umístění vajec do vody. Návštěvníci zoo si mláďata budou moci prohlédnout už tento víkend.
Doubravka s Vilmou, dvě žirafy Rothschildovy odchované v pražské zoo, odcestovaly v úterý časně ráno do polské Poznaně, kde posílí tamní žirafí skupinu. Přesun žiraf ze zázemí Afrického domu do přepravního vozu proběhl hladce, i s přípravou trval půl hodiny.
Nejen dětem začal nový školní rok. Dům ochránců přírody, provozovaný Českým svazem ochránců přírody v Praze začíná novou sezonu vzdělávacích a osvětových programů.
Unikátní odchov se udál v největší akvaterarijní expozici ostravské zoologické zahrady – v pavilonu Papua u varanů papuánských. Poprvé nejen v Ostravě, ale i v rámci českých a slovenských zoo. Celkem se chovatelé těší ze čtyř mláďat tohoto vzácně chovaného varana.
V Zoo Praha se narodila pětice psů ušatých, které mohou návštěvníci pozorovat v pavilonu Afrika zblízka. Pražský chovný pár přivedl v posledních šesti letech na svět celkem 27 mláďat a všechna štěňata se podařilo úspěšně odchovat, informovala za zoo Tereza Palečková.
Kolekce fotografií, která je věnována životu zvířat v zatím stále ještě divokých koutech světa. V Africe, Americe, Antarktidě ale i místech méně vzdálených, jakými jsou vybrané evropské přírodní lokality, včetně naší republiky, se odehrává den co den spoustu dramat. Lov, pářeni, starost o mláďata ale i boj o přežití.
Až do konce letních olympijských her, tedy do 12. srpna, se mohou návštěvníci pražské zoo zapojit do Zvířecí olympiády a soutěžit o hodnotné ceny. Na kvízové stezce najdou celkem deset zastavení se soutěžní otázkou, která se vztahuje ke „sportovním“ výkonům různých druhů zvířat.
V pražské zoologické zahradě v pátek ráno zahynul gorilí sameček Tatu. Stalo se tak během jeho hry v malé ložnici, kdy rozpletl lano a jeden z pramenů si obtočil kolem krku, sdělil Michal Šťastný z tiskového oddělení.
Do Zoo Zlín dorazil ve středu pozdě odpoledne nový samec tygra ussurijského. Mluvčí zoo Romana Bujáčková řekla, že hledání geneticky ideálního partnera pro samici Tanju trvalo více než dva roky.
Ostravská zoologická zahrada se těší z dalšího mláděte. Je jím sameček mandrila, který se narodil 27. června. Návštěvníci jej mají možnost vidět v pavilonu opic.
Uplynulý tropický víkend přinesl pražské zoo mimořádnou událost: vylíhla se mláďata hned sedmi druhů plazů. Navíc se jedná o druhy vzácné, obtížně chovatelné nebo vůbec poprvé rozmnožené v zoologických zahradách. K víkendovému rekordu přispěli značnou měrou obyvatelé nové expozice středoasijských pouštních plazů Kattakum.
Pražská zvířecí záchranka, ukázková živá zahrada, řada zajímavých přednášek, "ochranářské" informační středisko - to všechno je Dům ochránců přírody v pražské Michli.
Jedním z významných chovatelských úspěchů ostravské zoologické zahrady v loňském roce bylo narození mláděte vzácného gibona bělolícího. Mládě prospívá velmi dobře, zatím ale nikdo neví, jestli je to holka nebo kluk.
V olomoucké zoologické zahradě se i letos narodila spousta nových mláďat. „V poslední době, tak jak tomu má správně na jaře být, se v naší zoo narodilo hodně mláďat. Návštěvníci většinu z nich mohou již vidět,“ říká mluvčí zoo Hana Labská. K tomu se mohou vydat i na večerní prohlídku zoo.
Chovatelé ze zlínské zoo v posledních dnech pečují o dvě vzácná mláďata – dvouměsíčního aru zelenokřídlého a 14denního papouška šedohlavého západního. I když se většinou snaží přenechávat rodičovské povinnosti na zvířatech, která se tohoto úkolu obyčejně zhostí na výbornou, v některých případech musí iniciativu převzít člověk.
Tygry ussurijské, nebo také sibiřské, chová olomoucká zoo už pětatřicet let. Po roční přestávce přišel do areálu zahrady v lesích na Svatém Kopečku těsně před vánočními svátky mladý dvouletý samec této velké kočkovité šelmy.
Ve zlínské zoo se poprvé podařil vzácný odchov jednoho z opeřených dravců, afrického ptáka hadilova písaře. V rámci Evropy a vlastně i světa jde o ojedinělý úspěch, nebylo to však úplně zadarmo.
Český svaz ochránců přírody zahajuje u příležitosti znovuotevření veřejné sbírky Zvíře v nouzi v Domě ochránců přírody v Michli výstavu fotografií o záchraně volně žijících zvířat. Zpět do volné přírody byla v rámci dne vypuštěno zachráněné mládě poštolky.
Panovníci českých zemí nebo anglicko-český slovník v bílé plastové vazbě. Dva tituly, které si bez váhání vybaví snad každý mladý člověk před prahem třicítky. A podobných knih lze jmenovat mnohem víc. Publikace Nakladatelství Fragment provázejí polistopadovou generaci už dvacet let. Od kolébky až k maturitě. Od leporel s říkankami po encyklopedie a odborné publikace.
Panovníci českých zemí nebo anglicko-český slovník v bílé plastové vazbě. Dva tituly, které si bez váhání vybaví snad každý mladý člověk před prahem třicítky. A podobných knih lze jmenovat mnohem víc. Publikace Nakladatelství Fragment provázejí polistopadovou generaci už dvacet let. Od kolébky až k maturitě. Od leporel s říkankami po encyklopedie a odborné publikace.
V ostravské zoologické zahradě se narodilo další vzácné mládě – samička pardála obláčkového. Mládě přišlo na svět 23. července. Je to v historii zoo vůbec první mládě této ve volné přírodě ohrožené kočkovité šelmy.
Zoo Zlín zaznamenal v poslední době hned několik vzácných přírůstků. Nejprve se zde narodila mláďata afrického ptáka turako fialového a jen o pár dní později o sobě dali vědět kotulové veverovití, malé opice původem z Jižní Ameriky.
Mláďata tygrů, která se v ostravské zoologické zahradě narodila 2. června, jsou tři kluci. Zjistili to pracovníci zoo, kteří u měsíc starých tygřat provedli první kontrolu.