Návštěvník bude překvapen, co se v tomto oboru všechno odehrálo za 165 let, kdy se v Praze plyn užívá. Dnes sice plynová žehlička už asi nikde nepracuje, ale údajně ještě v 50. letech se jimi žehlilo ve vyhlášeném módním salonu Evy Podolské (po znárodnění Oděvní služba Eva), protože plynové žehličky byly spolehlivější než tehdejší elektrické.

Žehlilo se i nohama

Principem dobrého žehlení byla vždy správná teplota, ale i váha žehličky. Ta nejtěžší na výstavě váží „jen!“ necelých deset kilogramů. „Byly i těžší – 30 a více kilo – ale ty se poháněly nohama,“ připomněl Vladimír Zach, znalec a sběratel žehliček, který se na výstavě podílel. Majitel prestižního krejčovství na Malé Straně má ve sbírce kolem tisícovky kousků a je to už pátá výstava, na které se podílí.

Tam, kde končí vesnice

Nožní žehličku uvidíte v Muzea žehliček ve Včelné u Boubína. Je tam s dalšími asi 1500 kousky, které nashromáždili manželé Nuskovi. „Vystavených máme asi 800 žehliček, zbytek je v depozitáři,“ uvedla Jana Nusková, která se na výstavě také podílela. Chcete-li ji navštívit, pak je nutné se objednat předem. Ve Včelné je to poslední chalupa.

Co všechno pamatujete

Plynárenské muzeum se stále rozrůstá. „I když by se zdálo, že už se nám nepodaří získat nové exponáty, opak je pravdou. Nedávno jsme získali například unikátní část ze zaniklé Karlínské plynárny a vidět u nás můžete i plynové potrubí, které kdysi sloužilo v tělese Karlova mostu,“ uvedl vedoucí Plynárenského muzea Jan Žákovec. „Chceme muzeum obohatit i o archeologické nálezy a zároveň přitáhnout diváky výstavami, které je skutečně osloví. Po žehličkách budou na řadě zřejmě plynové sporáky, ale mohou to být i pračky či chladničky. Máme tu zachycenu velkou tradici Karla Macháčka, výrobce Karmy. Náš depozitář ukrádá opravdu zajímavé exponáty a navíc díky spolupráci se sběrateli můžeme stejně jako v případě žehliček nabídnout skutečně reprezentativní  expozici.

Kontakt

U Plynárny 500, 145 08 Praha 4.

Otvírací doba: Celoročně, termín návštěvy v muzeu  je třeba předem objednat  na telefonním čísle 267 172 482 nebo 267 172 616, anebo prostřednictvím e-mailu: jan.zakovec@as.cz.

Vstup do muzea je volný, pro návštěvníky se sníženou pohyblivostí je zajištěn bezbariérový přístup.

Zdroj: Praha.eu