Počasí
Praha 6 °C Pondělí, 04. března 2024, Svátek má Kamil
Go to content
Naše Praha na Facebooku

Lucie Bílá: Hanou Zaňákovou zůstanu navždy!

Je úplně stejná jako v televizi. Rozzářená,plná elánu, dobré nálady a optimismu. Při představování má pevný stisk ruky a milý úsměv. Ale je pedant, novinářce vyčetla žvýkačku, další přesadila a pak, jak generál, rozhovor vlastně vedla sama. Lucie Bílá je prostě profík.
Lucie Bílá Zvětšit
Lucie Bílá

Výtěžek koncertu z Frýdku-Místku půjde na vybavení dětského oddělení nemocnice. Byla jste vy sama někdy v nemocnici?
Nedávno jsem si to vše spočítala a v nemocnici jsem byla dohromady tři čtvrtě roku, ať už kvůli zlomeninám, anebo když jsem se pokoušela o dítě, což mi taky dalo zabrat.  No vidíte, a teď mám šikovného čtrnáctiletého syna. Nemocnice mi nikdy moc nevadily, ani mě nestresovaly. Záleží hodně na lidech, kteří o vás pečují, jací jsou, jaké je kolem vás prostředí. Jsme přesvědčena, že především děti v nemocnici vnímají, jak se k ním sestřičky a doktoři chovají. 
Dokonce jste jej syna vzala s sebou na turné. Děláte to často?
Nemyslete si, že jsem špatná matka a vzala jsem jej ze školy. Má prázdniny. Jsem moc ráda, že je tady se mnou a říkal, že se mu to také moc líbí. Má dobrou náladu, muzikanti jsou vtipní, takže se všichni smějeme od rána do večera. Docela si tady užíváme.
Po delší době jste tedy opět vyrazila na turné. Má koncert jinou atmosféru než muzikálové představení?
Na turné jsem se moc těšila, protože jsem byla hodně dlouho zavřená v divadle. Hraji Carmen a Boženu Němcovou.  Jsou to báječná představení, ale potřebuji si zase zahrát na Bílou. Koncerty s mikrofonem, kapelou a báječnou atmosférou jsou úplně něco jiného.
Jak trávíte na turné volný čas?
Než jsme přijeli do Frýdku-Místku, byli jsme na jižní Moravě v Žarošicích u známých a dorazili jsme zrovna na zabijačku. Hodně jsem tam hřešila, jsou tam věci, které člověk nemá jíst. Já si to však tentokrát užívala. Snídala jsem bůček s křenem, dala jsem si i guláš. Takže dnes už se musím trochu hlídat.
Máte ráda zabijačky?
Mám i nemám. Začátky určitě ne, to jsme strašpytel. Ale miluji, když se vaří a připravuje jídlo, prostě závěr zabijačky. Jsem na maso a mám je doporučené dokonce od lékařů. Jednu dobu jsem chtěla být hodná na zvířátka a půl roku jsme ho nejedla. Začala jsem mít zdravotní potíže, ztrácela jsem rovnováhu, omdlévala. Doktor mi doslova řekl: paní Bílá, žerte maso. Takže jsem opravdu žravec masa.
Když pomineme dnešní bůček, co snídáte normálně?
Ráno si dám čaj s mlékem a pak hromadu prášků na štítnou žlázu. To musím na lačno. Když tu práškovou hrůzu překonám, dám si chleba – s čímkoliv. Bohatě mi ale stačí chléb s máslem a solí a k tomu čaj. Po zbytek dne jsem v jídle umírněná, většinou si nedávám přílohy, večer pak už nejím nic. Ani před koncerty se neláduju, potřebuji mít lehký pocit hladu, pak jsou mysl i tělo nabuzené.  
Kávu nepijete?
Často si s někým kávu dávám, známí mě zvou na kafe, jenže já ho nikdy nedopiji. Usrkuji, ale málokdy jej vypiji úplně.
Dodržujete před koncertem nějaké zaběhané rituály?
Rituály mám. A teď se nelekněte – v šatně před koncertem potřebuji mít svíčky, láhev s vodou a čaj. Svíčky si zapálím a u toho si většinou vykládám pasiáns. Dobře mě to uklidňuje a pročistí mysl. Jednou jsem v rozhovoru řekla, že před koncertem potřebuji mít krb svých myšlenek čistých. V novinách pak vyšlo hrb svých myšlenek.
Věříte kartám?
Paisáns mě spíše uklidňuje a když neuděláte chybu, tak vám vyjde dobrý výsledek. Je to jako v životě. I když v životě platí, že chybami se člověk učí. Karty nemám na to, abych si vykládala budoucnost, opravdu mě to uklidňuje.
Loni jste zpívala na Colours of Ostrava. Vzpomínáte na ohlas, jaký jste měla?
Festivaly mám ráda, líbí se mi živé publikum a vůbec nejraději mám šokované publikum. Lidé jsou často překvapeni, když slyší, co zpívám. V Ostravě bylo publikum bezvadné. Připravila jsem si vystoupení se zápletkou, musí tam být láska, zápletka, zklidnění a vyvrcholení. Má to svá pravidla a mezi písničkami udržuji pozornost publika mluveným slovem. Musím vám prozradit, že letos jsem svým vystoupením šokovala posluchače v Moskvě, zírali s otevřenou pusou. Nejraději mám ale stejně české publikum. Vždyť my tady děláme nejlepší umění a lidé tomu rozumí. Proč si myslíte, že přijeli z New Yorku dělat Carmen k nám? Protože to umíme nejlíp, tady je to pravé divadlo. 
Máte oblíbený sál, kde se vám dobře zpívá?
Sály v naší republice znám snad už všechny, vím, které se dobře a které zase špatně ozvučí. Nejraději mám, když se v sále moc neslyším. Mám skvělé zvukaře, takže zpívání jde téměř samo. Ráda mám své divadlo a to proto, že vám v něm nic neprojde. Lidé vidí váš výraz, nic vám tam neodpustí. Třeba v takovém Karlíně, kde je 900 míst, tam si můžu blbnout a hodně věcí se tam dá schovat. 
Vybíráte si repertoár podle sálů nebo typů koncertů?
Rozhoduji se podle prostoru. Krotím se v kostelích, vše je tam pokornější a méně hravé. Takovému prostředí se přizpůsobuji. Jindy se na jevišti vyřádím, záleží ale hodně na kapele. Se svou kapelou si mohu dovolit snad vše – od jazzu po bigbít. Někdy zpívám s velkým orchestrem nebo jen za doprovodu piána, pak je koncert samozřejmě jiný.  
Bez které písničky by se žádný koncert neobešel?
Ráda zpívám evergreeny, jako Zpíváš mi rekviem. Před pár lety jsem si zkusila vyjet na turné s písničkami, které se líbily mi samotné. Publikum chodilo z koncertů v rozpacích a slibuji, že to už nikdy neudělám. Jsme vděčná, že lidé přijdou a že jim mohu zazpívat písničky, které chtějí slyšet. Takže evergreeny a  hity musejí vždy zaznít. V repertoáru mám přesto jednu hodně těžkou písničku Jsi můj pán. Mám ráda, když po ní lidé nezatleskají. Je silná a emotivní, že v sále je úplné ticho, nikdo nedýchá, je absolutní ticho. A já do toho hned začnu zpívat další věc.
Kdyby si publikum přálo nějakou konkrétní píseň, zareagujete s kapelou na takové přání?
Neodzkoušené věci nezahrajeme. Často lidé chtějí Troubu. Jenže tato skladba nevychází na koncertech dobře. Musí být podpořena videoklipem a na koncertu by se hrála opravdu špatně. Proto ji nemám zařazenou v repertoáru. A také ze mne nikdo nedostane Neposlušné tenisky. Na druhé straně jsem v Ostravě  vůbec poprvé zazpívala se svolením Mariky Gombitové její Vyznanie.
Do kolika let plánujete, že vydržíte se zpěvem?
Těžko říct. Podívejte se na Helenku Vondráčkovou, ve svém věku je skvělá. Anebo Hana Hegerová. Může zpívat jen tři tóny a vždy mě dostane. Myslím si, že posluchači si zajdou rádi poslechnout nové věci, ale vracejí se k těm starým osvědčeným.
Měla jste nějaký hudební vzor?
Líbil se mi Robert de Niro, ale nevím, jestli zpíval. Lidským vzorem je pro mě Marta Kubišová, tu mám opravdu moc a moc ráda. Skvělá je i Marie Rotttová, hezká ženská s nádherným hlasem. Líbí se mi velké srdce Hany Zagorové nebo profesionalita Heleny Vondráčkové. Od každého se mi líbí něco.
Vaši kariéru odstartoval Petr Hannig. Prý jste se s ním až po dvaceti letech udobřila. Měli jste nějaký spor?
Vůbec ne! Není pravda, že jsme byli rozkmotření nebo pohádaní. Považuji se za nekonfliktního člověka, vždyť se umím slušně rozcházet i se svými životními partnery. Vždy jsem říkala a pořád říkám, že za první kroky vděčím Petrovi Hannigovi. Dělali jsme spolu jen tři čtvrtě roku a mám na to hezké vzpomínky. Po celá léta jsem ho zvala na své koncerty i do divadla, na Johance z Arku jsme věnovala jednu písničku jeho mamince. Takže žádné rozhádání a žádné usmiřování. Jen se naše cesty rozešly, on si mě představoval jinak a já chtěla jít jinudy.
Jméno Lucie Bílá vám vymyslel právě on?
Byla to spíše kolektivní práce tehdejšího rádia. Kluci mi zkoušeli vymyslet jméno i příjmení. Nakonec se z toho vyvrbily dvě varianty – Lucie White a Lucie Bílá. Já nechtěla mít anglické jméno, přála jsme si něco jednoduchého, srozumitelného a hlavně českého. Takže to vyhrála Lucie Bílá. Je to má přezdívka, na kterou jsem 25 let zvyklá a jsem na ni pyšná.  Lucie Bílá je prostě skvělá značka. 
Nebylo vám tehdy nepříjemné, že se máte přejmenovat? Vždyť zde působila třeba Hana Zagorová a byl úspěšná i se svým jménem.
No právě, zpívala tady skvělá slavice Hana Zagorová a já byla Hana Zaňáková. S podobným jménem by se těžce prosazovalo. Uvažovala jsem logicky a přezdívku jsem vnímala pozitivně. Kdyby mi jméno Lucie Bílá vadilo, řekla bych ne. Je to hravé jméno. Jen mi připadalo zvláštní, když jsem poprvé v rádiu slyšela, že bude zpívat Lucie Bílá. Své jméno jsem si však nechala, jsem Hana Zaňáková, ale jen pro lidi doma, pro mé nejbližší. Když mi někdo na veřejnosti dnes řekne Hanko, připadá mi to divné.
Jste pořád Hana Zaňáková, anebo jste změnila příjemní po svatbě?
Pořád jsem Hana Zaňáková. To jméno si nechám. Jestli jsem něco dokázala, je to díky selskému rozumu mého táty. Takže jsem na to jméno hrdá. René Stejskal

Podobné články

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...


Předchozí články

Volňásek do zoo za starý spotřebič

Při příležitosti oslav Dne dětí připravila zoo Olomouc na neděli 31. května 2009 ve spolupráci s kolektivním systémem Elektrowin zajímavou akci. Kdo přinese v tento den do zoo vysloužilý elektrospotře...

Žena si nevšimla chybějícího zábradlí a spadla z balkonu

Dětský filmový festival zavítá i do Otrokovic

V rámci partnerství města s organizátory Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně se může i letos otrokovická veřejnost těšit na doprovodné festivalové akce nejrůznějšího zaměření. Pro...

Čištění Hamerského rybníka potrvá do konce prázdnin

Městská část Praha 4 oznamuje občanům, že revitalizace Hamerského rybníka v Záběhlicích, která byla zahájena na konci dubna, proběhne ve dvou fázích.

Lékaři lidem zdarma vyšetří plíce

Den otevřených dveří pořádá v pátek 29. května od 9.00 do 16.00 plicní oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně. V uvedený čas lékaři v plicní ambulanci v 11. pavilonu nemocnice zdarm...

Zaplevelenou půdu nahrazují rašelinou

Na 20 kubíků speciálního rašelinového substrátu navážejí v těchto dnech na městské záhony v centrálním náměstí 3. května a v blízkosti tržiště na Trávníkách pracovníci Technických služeb. Otrokovice v...

Na Baťův kanál poprvé vypluje dračí loď

Historicky první jízda dračí lodi po Baťově kanále a řece Moravě se uskuteční ve dnech 11. až 14. června. Dračí loď doposud nikdy po Baťově kanále neplula. Posádka z Brna-Bystrce bude Baťův kanál sjíž...

Samari vyzývá k pomoci Bangladéši

V pondělí 25.května v Bangladéši a v Indii ničil a zabíjel cyklon Aila. Vyžádal si na 200 životů. Jak uvádějí internetové zprávy světových agentur, v samotné Bangladéši je kolem stovky lidí pohřešován...

Američtí chemici ocenili zlínského vědce

Profesor Karel Kolomazník, pracovník Fakulty aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, patří již léta k vědcům, jejichž práce je známá po celém světě. Nyní se mu dostává dalšího ocenění:...

Okradl svou prababičku o 80 tisíc korun

Ostrava v sobotu pobaví své občany

Ostrava nabídne v sobotu 30. května svým občanům den plný zábavy. Volně přístupná bude radniční věž, Prokešovo náměstí ožije ukázkami hasičů a policistů, ostravské televizní studio zve na exkurze. Do ...

Neobyvklé pohledy na Prahu 2

Nový pražský virtuální portál se rozšiřuje o neznámé pohledy na náměstí, mosty a nejrůznější zákoutí noční Prahy. Stránky nabízejí záběry stovky nejzajímavějších věží, všech pražských mostů přes Vltav...

Harry Potter s Dádou pobaví v Avionu

Čarování s Harry Potterem anebo tancování s Dádou si užijí děti, které přijdou v sobotu 30. května do Avion Shopping parku.

S Lískou na Medvědí piknik do zlínské zoo

Především medvědům a evropským šelmám bude v neděli 31. května patřit ZOO Zlín v Lešné. V tento den se totiž v zoologické zahradě uskuteční akce nazvaná Medvědí piknik, která je součástí kampaně na zá...

Fanoušci podporují Prahu 10 i na Youtube či Facebooku

Na celosvětově nejoblíbenějším serveru pro sdílení videí Youtube a na sociální síti Facebook je již městská část Praha 10. „V minulém roce jsme zprovoznili naše nové webové stránky a nyní navazujeme r...

Praha uvolní miliardy na metro - ale ne na Prahu 9

Pražský magistrát uvolní z rozpočtů 10,5 miliardy korun na prodloužení trasy metra A z Dejvické do Motola. Rozhodli o tom v květnu pražští radní, návrh musí schválit ještě zastupitelstvo, sdělil magis...

V Uničově řádil neznámý žhář

Zakuklený lupič přepadl banku v Zábřehu

Maskovaný lupič přepadl pobočku banky v Ostravě-Zábřehu. Přitom ohrožoval nožem ženu, která držela v náručí 1,5 leté dítě.

U Horního Lapače zemřel při nehodě člověk

Na hranici zlínského a kroměřížského okresu se v pátek odpoledne stala tragická dopravní nehoda, při níž zemřel člověk. U Horního Lapače se srazilo nákladní a osobní auto. Silnice z Holešova do Zlína ...

Přijďte darovat krev do FTN

Dne 1. června začíná již tradiční 23. akce dárcovství krve na transfuzním oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze 4, kterou pořádá občanské sdružení Zdraví-život. Bude trvat do pátku 12. červn...

Na HABROVCE letos zahrají Parno Graszt a Yvonne Sánchez

5. a 6. června se koná už 7. ročník hudebního a divadelního festivalu HABROVKA, který pořádá Pražská společnost bloumající veřejnosti za přispění MČ Praha 4. Akce se koná v zahradě kostela v ulici U H...

Den absolventů na Zeleném pruhu

"DEN ABSOLVENTŮ" se uskuteční v sobotu 30. května od 10 do 14 hodin v areálu školy Zelený pruh.

Úklid města s Arcelorem Mittal = 1,71 tun odpadu

Úklidová akce Za čistší město, která probíhala minulý týden na březích přehrady Olešná, ve Frýdeckém lese, v okolí pramene v Hájku, prostranství kolem stadionu Ve Stovkách a ulici Nad Rybníkem i okolí...

Sweetsen fest bojuje o přežití. Chybí mu peníze!

Jen málokterý hudební festival má takové porodní bolesti, jako Sweetsen fest. Nejprve se potýkal s klacky, které mu pod nohy hodili politici. Nyní naráží na finanční krizi. Přitom jde o akci, která ji...

Patrasová: Jsem ráda, že nemáte vejce

Děti slavily svůj den. Bohužel počasí nebylo ideální. Přesto byla na náměstí Svobody nálada výborná.

Poruba získá nové moderní hřiště

Czechtalent vyhrála Slovenka Viktória Matušovová

Slovenka Viktória Matušovová se stala vítězkou pěveckého festivalu Aha! Czechtalent 2009, který vyvrcholil v pátek večer ve zlínském Velkém kině. Na jevišti se během večera vystřídalo 12 finalistů. Do...

První místopředsedkyní strany je Šojdrová

První místopředsedkyní KDU-ČSL byla na vsetínském sjezdu strany zvolena Michaela Šojdrová z Kroměříže se 192 hlasy. Ve druhém kole volby byla jedinou kandidátkou, David Macek, který také postoupil, se...

Novým předsedou KDU-ČSL se stal Svoboda

Novým předsedou KDU-ČSL se stal Cyril Svoboda. V sobotní tajné volbě na sjezdu lidovců ve Vsetíně porazil ve druhém kole europoslance Jana Březinu. Celkem bylo odevzdáno 299 volebních lístků, z nichž ...

Martin Tománek vyhrál soutěž mladých designérů

Soutěž mladých designérů vyhlášená společností VOKD Svařované sítě skončila. Porota přiřkla vitězství studentovi Martinu Tománkovi z Vysokého učení technického v Brně.

Miroslav Donutil spěchá po představení na Stodolní ulici

Nechybělo mnoha a z Miroslava Donutila mohl být lesní inženýr. Což by byla velká škoda pro divadlo i film. Herec, který často vystupuje v Ostravě, si vždy zajde na kávu nebo na pozdní večeři na proslu...

Vznikl spor kolem Cihelní ulice

Diváci CineStaru si užijí 3D filmů

Tramvaje na lince č. 5 zrychlily

Dětský den v Podolí

Výbor TJ Sokol Praha Podolí zve všechny své příznivce na dětský den.

Program Klubu maminek Balónek

www.mcbalonek.cz ; mcbalonek@centrum.cz tel.: 241 712 071 Otevřeno PO - PÁ: 9.00 - 12.00, 15.30 - 17.30 hod.

Do pražské zoo mají dnes děti vstup zdarma!

Dnes, v pondělí 1. června, mají všechny děti do 15 let vstup do pražské zoologické zahrady zdarma. Čekají je zajímavé novinky letošní sezony - před několika dny otevřená nová expozice lachtanů jihoafr...

Umělá tráva bude ještě letos. Aspoň v to všichni věří

Pomalu se blíží prázdniny a s nimi i konec fotbalových soutěží na všech úrovních a letní přestávka. Co se během již téměř uplynulé sezony v našem klubu událo?

Klienti ústavů se bavili na párty

Na ostravském hradě poteče pivo

Zastávky jsou nyní bezpečnější

Policie varuje: V Olomouci řádí zloděj-cyklista

Od včerejšího dne mají olomoučtí policisté plné ruce práce. Pátrají totiž po neznámém muži, který během jízdy na kole strhává ženám kabelky z ramen. Během jediného dne už stihl takto okrást tři ženy.

Zlín žije dětským filmových festivalem

Americký herec Tim Curry, Večerníček, živé sochy, rozjařené děti. I tak by se v kostce dalo popsat pondělní slavnostní zahájení 49. ročníku Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně. Fi...

Charlie Chaplin opustí Zlín

Ve čtvrtek 11. června bude Charlie Chaplin ve Zlíně naposledy. Lidé jej mohou spatřit na jevišti Velkého sálu Městského divadla Zlín od 19 hodin. Derniérou inscenace Charlie ve světlech moderní doby k...

Pes nepřežil cestu do útulku. Mladík ho udusil.

Z přestupku týrání zvířat se bude zpovídat čtyřiadvacetiletý muž z Uherskohradišťska. Podle všeho může za smrt mladého křížence. Muž dal devítiměsíčního psa do dvou jutových pytlů na brambory, které p...

Zlínským policistům se podařil pěkný úlovek

Zlínští policisté zadrželi v cele zloděje, kteří mají na svědomí mnoho krádeží. Z trestného činu krádeže obvinili kriminalisté dva mladé muže. Ti za noc z pátku na sobotu vykradli hned čtyři obchody. ...

Rabín Sidon se chystá do Zlína

Nejvyšší duchovní autorita českých židů, vrchní český zemský rabín a vrchní rabín pražský Efraim Karol Sidon, přijede již za dva týdny na svou druhou návštěvu krajského města Zlína. Při ní se zúčastní...

Pobavte se zdarma v Hornickém muzeu

Muzeum umění se v pátek otevře i v noci

GE Money otevřela novou budovu v Hrabové

Novou budovu Centra zákaznických služeb otevřela v Ostravě-Hrabové GE Money.

Následující články

Češi vybojovali postup na paralympiádu

Četí reprezentatni vybojovali na mistrovství světa v Ostravě postup na paralympiádu, která se koná příští rok v kanadském Vancouveru.

Ostravskou operou otřásá skandál

Část ostravského operního sboru se vzbouřila. Ředitel divadla a zároveň operní režisér Luděk Golat to prý přehání s vulgaritou, donekonečna zkouší obscénní scény s nahými dívkami a jeho režírování vyv...

Navštivte autosalon pod otevřeným nebem

Dobrovolníci nebudou o prázdninách zahálet

Především seniorům a dětem ze sociálně znevýhodněného prostředí se věnují dobrovolníci z řad sociálních pracovníků a pedagogů v Ostravě. Přestože jejich občanské sdružení ARIS vzniklo v Ostravě teprve...

Otrokovická radnice hledá nejpěknější květinovou výzdobu

Otrokovická radnice prostřednictvím svého odboru životního prostředí vyhlašuje opět po roce soutěž Naše město v květech a zeleni. „Naší snahou je podpořit aktivitu obyvatel města ve zlepšování a zkráš...

Festivalovým stromem osobností je buk červený převislý

Festivalovým stromem osobností se letos stal buk červený převislý, který před zlínským zámkem spolu s dětmi zasadili kmotři stromu: primátorka Zlína Irena Ondrová, umělecký ředitel festivalu Petr Koli...

Hasičské muzeum navštívilo 20 tisíc lidí

Za čtyři roky existence si prohlédlo exponáty ostravského Hasičského muzea dvacet tisíc návštěvníků. Jubilejním dvacetitisícím návštěvníkem je pětaosmdesátiletý Arnošt Karas.

Praha 9 hostila největší svátek piva

Až do posledního května se v Praze 9 Letňanech odehrával největší svátek piva - Český pivní festival Praha 2009. Po dobu deseti dní byla pro návštěvníky připravena nabídka toho nejlepšího z českých pi...

Program Dobešky na červen

Červnový program Domova Sue Ryder

Červnová nabídka Hobby centra 4

Dům dětí mládeže Praha 4 - HOBBY CENTRUM 4 Bartákova 1200/37, Praha 4, 10 minut od metra Pankrác www.hobbycentrum4.cz

Olomoucký aquapark připravil pro děti bohatý program

Brány nového vodního ráje v Olomouci slavnostně otevřel v pondělí 1. června primátor statutárního města Olomouc Martin Novotný spolu se členy radniční koalice a za účasti téměř dvou stovek přizvaných ...

Shakespearovské slavnosti se vrátí na hrad

Ostravané mohou v červenci a srpnu navštívit Shakespearovské slavnosti. Budou se opět konat na Slezskoostravském hradě.

Bambiriáda pobaví děti i dospělé

Frýdek-Místek se v pátek 5. června a v sobotu 6. června připojí k celorepublikové akci Bambiriáda, která je největší přehlídkou kulturních, zájmových a sportovních činností pro děti a mládež. Konat se...

Počasí kazí dětem zábavu

Dětský sportovní den a Tempo cup 2009

Každý týden pulsuje areál FC Tempo Praha sportovní činností šestnácti týmů tohoto fotbalového klubu, tréninky střídají zápasy. Proto není divu, že ani loučení s prvním pololetím letošního roku a s fot...

Škola hledá kuchařky

Základní škola U Krčského lesa v Jánošíkově ulici přijme kuchařky do provozu nově zmodernizované kuchyně. Informace na tel.: 241 713 229, e-mail: skola@zsukrcskeholesa.cz.

Program Komorní Fidlovačky na červen

Olomouc vypsala soutěž o nejkrásnější květinovou výzdobu

Město Olomouc vyhlásilo další, v pořadí již sedmý ročník soutěže o nejkrásnější květinovou výzdobu, a to vzhledem k zájmu občanů a výsledkům předchozích ročníků.

V Porubě hledají tajnou zámeckou chodbu

Vedla z porubského zámku tajná podzemní chodba? Kam se z ní dalo dojít a jsou v ní pohřbeni němečtí vojáci? Tyto otázky zodpoví geofyzikální průzkum.

Vydejte se na pomoc králi Richardovi!

Vodácká skupina Šán, patřící pod organizaci Kondor, pořádá i letos dva turnusy letního tábora na ostrově Šán. Ostrov se nachází na Labi u vesnice Hrobce, nedaleko Roudnice nad Labem.

Výstava o Jiřině Bohdalové v Divadla Na Jezerce

Dárkem Divadla Na Jezerce fenomenální herečce Jiřině Bohdalové k jejím květnovým narozeninám je unikátní výstava fotografií Vaše Jiřina (filmové, divadelní a životní role Jiřiny Bohdalové).

Slonice Gulab slaví 50. narozeniny!

V sobotu 6. června oslaví v pražské zoo slonice Gulab 50. narozeniny. Spolu s ní je oslavenkyní i slonice Shanti, které je 33 let.

Dnes začíná festival "Žiju stejně jako ty!"

Netradiční festival pro celou rodinu, který představí život postižených lidí, se uskuteční v pátek 5.6 od 16 do 22 hodin a v sobotu 6.6 od 10 do 22 hodin na Pankrácké pláni v Praze 4. Akce s názvem Ži...

Na ostravském hradě poteče pivo

Mariánky mohou opět hospodařit

V Academii vede Bible a atlas hub

Policejní vrtulník si posvítil na řidiče

Zlínská policie uspořádala ve čtvrtek mimořádnou dopravně bezpečnostní akci. Výjimečná byla zejména tím, že na dopravu dohlížel také policejní vrtulník. Posádka vrtulníku asi hodinu a půl přelétávala ...

Samari zve na recesní pochod

Zlínské občanské sdružení Samari zve v neděli 7. června dvanáctý ročník recesního pochodu jarní přírodou. Trasa letos povede ze Vsetína do Střelné a nese název „Mírně střelené putování.“ Pochod pořádá...

Na zlínském náměstí se rozehraje příběh o V+W

Pod širým nebem budou moci sledovat lidé na náměstí Míru ve Zlíně ve čtvrtek 25. června v 19 hodin jevištní koláž o Janu Werichovi pod názvem Když už člověk jednou je... aneb Autosalon Jana Wericha. T...

Expedice skončila nezdarem. Everest zůstal nedobyt

Libor Uher neuspěl ve výpravě na Mount Everest. Čelil mnoha překážkám a na závěr ho zradilo počasí.

Muž choval rysa, nyní za to bude platit

Praha žije Primátorkami!

Noční jízda veslařských lodí po Vltavě či otevřené zákulisí Podolské vodárny. Přesně takové je menu doprovodného programu 96. Primátorek Zentiva, které se konají ve dnech 6. a 7. června.

Vítkovice jsou mistry ve florbalu

Vítkovičtí florbalisté vybojovali titul mistrů republiky a protrhly tak doslova nekonečnou mistrovskou sérii pražského Tatranu Střešovice.

Publikum si zazpívalo s královnou folkloru

Slavnosti Ostravaru propuknou v srpnu

Čtenáři Českého domova zvolili Denisu Domanskou Miss Foto

Tradiční součástí soutěže Miss Europe &World Junior je hlasování o nejkrásnější dívku na webových stránkách. Letos soutěž probíhala na našem webu www.ceskydomov.cz a čtenáři dali nejvíce hlasů sedmnác...

Čtyřlístek oslavil 40. narozeniny

V O2 Žlutých lázních dnes populární dětský časopis Čtyřlístek oslavil 40. výročí svého vzniku.

V Ostravě okradli umírajícího muže

Ve Fiducii vystavuje slovenská umělkyně

Sběratele z Ostravy potěší bleší trhy

Překvapte rodinu. Vařte netradičně!

Kdo připravuje teplé jídlo každý den, nevyhnutelně dojde k okamžiku, kdy se chytne za hlavu a vzdechne – co já to dnes uvařím? Řešení je přitom snadné. Vařte tradičně, ale v novém hávu.

Policie už má zřejmě vraha mladé ženy z Olomoucka

Celý víkend pracovali olomoučtí kriminalisté na případu vraždy mladé ženy z malé vesnice nedaleko Olomouce. Včera oznámili, že zatkli pravděpodobného vraha. Policie sice odmítá sdělit jakékoli podrobn...

Internetový klub vzdělává a sbližuje děti

Projekt „Internetové kluby", který byl zahájen v loňském roce, je zaměřen na podporu počítačové a informační gramotnosti, komunikačních dovedností a kompetencí žáků, kteří mají nějakým způsobem ztížen...

Nabídka rekreace pro seniory

Ústav sociálních služeb v Praze 4, příspěvková organizace, Podolská 31, srdečně zve všechny seniory i ostatní zájemce na týdenní podzimní rekreaci LIPNO-ČERNÁ V POŠUMAVÍ - HOTEL RACEK.

Památník se dočká nového kabátu

Památník na ulici 8. pěšího pluku, který stojí na místě bývalých Čajánkových kasáren, se dočkal rekonstrukce. Změn doznají zpevněné plochy kolem památníku, upravena bude okolní vzrostlá zeleň a doplně...

Lidé si projdou historický Místek

Beskydské informační centrum Frýdek-Místek pořádá pro veřejnost v sobotu 13. června Den s průvodcem, tentokrát v Místku.

Navštivte poslední koncert Janáčkovy filharmonie

Lípa hostila bikery na "dirtovišti v Hell Valley"

Při posledním závodu seriálu WBC Bike rally se představila i skokanská elita. V rámci dětského dne se na nově vybudované dirtové trati u místní sokolovny představili ti nejlepší. Soutěžilo se v katego...

V Uherském Hradišti probíhají první státní zkoušky

V letošním roce probíhají poprvé v historii Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně státní závěrečné zkoušky na pracovištích v Uherském Hradišti. Státní zkoušky se týkají studentů Fakulty technologické a Faku...

Články abecedně vzestupné

Lucie Bílá otevírá Divadlo Ta Fantastika dětem

Lucie Bílá otevírá Divadlo Ta Fantastika dětem. Nejlepší česká loutková divadla konečně v Praze!

Lucie Bílá poprvé zazpívá Praze 10

Lucie Bílá, Kamil Střihavka, Vašo Patejdl, Monika Absolonová, ale i Josef Zíma a bigbeatová legenda Vítkovo Kvarteto – to jsou jména, která ozdobí říjnovou desetidenní akci Dnů Prahy 10. "Rozhodně byc...

Lucie Bílá předvede na zlínském zimním stadionu nevídanou show

Patnáctinásobná slavice Lucie Bílá vyrazila v polovině října na Černobílé turné po českých a slovenských městech. Slibuje velkolepou koncertní show, srovnatelnou snad jen s vystoupeními hvězd světové ...

Lucie Bílá přidává vánoční koncert ve Zlíně

Obrovský zájem o vstupenky na vánoční koncert Lucie Bílé ve Zlíně přiměl pořadatele přidat ještě druhý koncert. Čas původně plánovaného vystoupení se posouvá na později.

Lucie Bílá se svým týmem ladí detaily Čenobílého turné 2013

Patnáctinásobná Česká (Zlatá) slavice Lucie Bílá vyráží letos na podzim na své největší turné, které nese název Černobílé turné 2013. Obsahuje 11 exkluzivních koncertů v deseti městech České i Slovens...

Lucie Bílá se vydává na turné

Lucie Bílá svůj zlínský koncert neruší

Poslední vánoční koncerty Lucie Bílé včetně těch ve Zlíně, jež mají proběhnout ve čtvrtek 22. prosince, se uskuteční podle plánu. Po dlouhé úvaze se pořadatelé po dohodě se zpěvačkou Lucií Bílou rozho...

Lucie Bílá zazpívá na zámku v Hradci nad Moravicí

Recitál Lucie Bílé s klavírním doprovodem Petra Maláska se koná ve čtvrtek 23. července v Hradci nad Moravicí.

Lucie Bílá zazpívá Ostravě i Opavě

Lucie Bílá vyráží na šňůru koncertů. Postupně zamíří do patnácti měst v rámci celé republiky.

Lucie Bílá zazpívá ve čtvrtek 20. prosince v kostele v Místku

Články abecedně sestupně

Ludvík Kunc předvede, jak maluje akvarely

Ludvík Kunc pokřtí knihu o Karpatech

Ludvík Kunc bleskově nakreslí zvířata

Luděk Sobota: „Při psaní scének jsme si museli se Šimkem zdřímnout!“

Supraphon v těchto dnech vydává komplet deseti cédéček, zachycujících spolupráci Miloslava Šimka a Luďka Soboty v letech 1977 až 1983. Jak na tuto éru vzpomíná Luděk Sobota?

Luděk Golat znovu usiluje o post ředitele divadla

Lucie Výborná: Čas podívat se do občanky

Moderátorka Lucie Výborná připomíná živel, holduje nemístně sportu, lidé ji znají z televize i z rozhlasu, potkávají na akcích se Světluškou. Nedávno moderovala Českého lva a některé „módní policistky...

Lucie Michková: Kdo chce psa bíti…

Pana primátora a jeho radní napadlo, že zjednoduší kategorizaci zeleně v hlavním městě Praze. Co bylo dosud označováno jako „ostatní plochy“, má být nyní kategorizováno jako veřejná zeleň. Nic proti n...

Lucie Borhyová: Bez tabulky čokolády si den ani neumím představit

Populární moderátorka Lucie Borhyová před dvěma měsíci porodila dceru Lindu, nyní si užívá mateřství, a už se těší, až se v září vrátí na televizní obrazovku.

Lucie Bílá: V pondělí je pro mě už leden

Okamžitě si podmaní prostor kolem sebe, ať už je na pódiu před tisíci diváky nebo před fanoušky při autogramiádě. Je ikonou české hudební scény. Je zpěvačkou s mimořádným hlasovým rozsahem tři a půl o...

Lucie Bílá: Měla jsem se jmenovat Lucie White

Zpěvačka Lucie Bílá koncertovala v Ostravě a dokázala naplnit sál ostravského domu kultury. Diváci byli nadšeni a zpěvačka sklízela bouřlivý aplaus. Další koncert uspořádala v nedalekém Frýdku-Místku ...