Kurzy pořádané Centrem sociálních služeb Praha a dalšími partnerskými organizacemi mají za cíl vytvořit jednotný akreditovaný systém odborného vzdělávání pro pracovníky sociální sféry s ohledem na obnovu, rozvoj a doplnění jejich klíčových znalostí a dovedností, prohloubení kvalifikace a tím zkvalitnění poskytovaných služeb.
Nabídka kurzů je dostatečně široká, aby postihla všechny aktuální problémy a témata s nimiž by se pracovníci sociální sféry mohli setkat. Kurzy jsou velmi často organizovány formou interaktivního semináře či workshopu a vedou je lektoři, kteří jsou nejen odborně velmi fundovaní, ale mají také potřebné zkušenosti přímo z praxe. Díky tomu jsou kurzy pro účastníky velmi zajímavé a přínosné. V rámci seminářů či přednášek se totiž velmi často řeší skutečné konkrétní případy z akce, spolu s exemplárními ukázkami jejich optimálního řešení. Sociální služby a jejich pracovníci se totiž zaměřují na specifické cílové skupiny klientů a specializují se na řešení konkrétních problémů. Při hledání způsobů jak podpořit a pomoci klientovi a pomoci mu překonat problémovou situaci, zmírnit či vyrovnat se s obtížemi je nezbytná orientace v souvislostech a širším kontextu.
Základem je rodina
Jedním ze základních programových bloků cyklu vzdělávacích kurzů jsou sociální vztahy a problémy rodiny. Autoři vzdělávacího programu tohoto bloku vycházejí z předpokladu, že individuální problémy klientů se odehrávají a řeší především v souvislosti s rodinou, ovlivňují rodinnou situaci anebo jsou jí naopak ovlivňovány. Kurz se proto zaměřuje se na některé z mnoha situací, se kterými se rodina může vyrovnávat, ovlivňují její klima, vzájemné vztahy a promítají se do individuálních problémů. Sociálním klimatem rodiny se zabývá i další programový blok kurzů, a to věnovaný problematice domácího násilí. Snaží se ukázat vztahy oběti a násilníka jako provázaný celek. Do bloku je zařazen prožitkový workshop, kde si účastníci mj. sami ověří svou citlivost vůči projevům šikany, kterými domácí násilí často začíná. Zvláštní prostor je věnován domácímu násilí v přestupkovém řízení, protože se v praxi ukazuje, že právě při jednání spojeném s dokazováním přestupků dochází často k nechtěné, ale zraňující viktimizaci oběti. Snahou je předat účastníkům dovednost šetrné komunikace s obětí. Jednotlivé přednášky jsou zaměřeny prakticky, zaměřují se na komunikaci s obětí, násilníkem, snaží se vyzbrojit účastníky informacemi, jak se úspěšně bránit manipulaci nebo nebezpečnému pronásledování.
Pomoc menšinám
Sociální pomoc různým více či méně segregovaným společenským menšinám je v současné době velmi naléhavé a potřebná, což samozřejmě odráží i programová nabídka vzdělávacích kurzů pro pracovníky sociální sféry. Kurzy se přitom nevěnují pouze otázce národnostních menšin, ale i dalších sociálních menšin jako jsou například lidé s menšinovou sexuální orientací, ale i třeba nemocní nebo zdravotně postižení. Kurzy jsou zaměřeny jak na obecné problémy jako je upevňování komunikačních a psychologických dovedností, sociální a právní problematika, kriminální prevence tak i na odborné a konkrétní cíle jako jsou například sociálně právní ochrana dětí, kurátor pro mládež, pracovník pro seniory a zdravotně postižené, mediace a podobně.
Program pro vedoucí pracovníky
Především vedoucím a řídícím pracovníkům jsou určeny kurzy zaměřené na efektivní vedení přijímacího řízení a personálního pohovoru, komunikačním dovednostem, organizaci práce, krizového řízení či zvládání stresu. Programová nabídka vzdělávacích kurzů, jejichž poslední turnus právě vrcholí, je velmi široká, takže hlavní starostí kurzantů je velmi často otázka, jak toho stihnout co nejvíce.
Současná skladba kurzů je nově rozšířena o některá aktuální témata včetně problematiky domácího násilí, zákona o sociálních službách, zahrnujících otázky příspěvku na péči, veřejného opatrovníka sociální služby, registračních podmínky pro pobyt v zařízeních sociální péče či standardů kvality sociálních služeb a komunitního plánování.
Příprava publikací
Vzhledem k efektivnímu a šetrnému hospodaření během realizace projektu se podařilo projekt rozšířit o nové aktivity, které byly schváleny odborem ESF MHMP. V současné době probíhá zpracování odborných publikací týkajících se aktuálních témat jako jsou Standardy kvality v zařízeních soc.služeb, Etika a lidská práva v soc.práci či Srovnání ČR a zemí EU v oblasti poskytování soc.služeb. V září se navíc uskuteční bilanční konference.
Projekt Vzdělávání pracovníků sociální sféry je akreditován u MV ČR v souladu se zněním zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků a je spolufinancován Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem České republiky a rozpočtem Hlavního města Prahy. Partnery projektu jsou: Asociace občanských poraden, Česká asociace streetwork, Humanitas-Profes, o.p.s., Neziskovky.cz, o.p.s., Jabok – vyšší, odborná škola sociálně pedagogická a teologická, Vzdělávací centrum pro veřejnou správu ČR, o.p.s.. Počet účastníků vzdělávání v rámci projektu od jeho začátku projektu činí 1195. Účast v kurzech je bezplatná.