Vůbec poprvé se vypraví na trať právě rekonstruovaná historická sovětská souprava 81-71, která se tak po soupravě Ečs oficiálně stane druhým historickým vlakem metra.
Stačí opencard
První jízda soupravy zastupující rozsáhlou řadu vozidel řady 81-71 proběhne v 11:45 z tehdejší stanice Leninova (Dejvická) do zastávky Náměstí Míru. Tato trasa přesně kopíruje čas i termín historického zahájení provozu linky A v roce 1978, kde byl tento typ vozů provozován do roku 2005. Vlak bude řízen strojvedoucími v dobových uniformách a vybaven autentickými tabulemi. Pro cestu tímto metrem postačí klasické jízdenky či časové kupony.
Připomene dokončované úseky
„Po velkém zájmu a úspěchu u tisíců cestujících při obdobné akci se soupravou Ečs na trase linky C v květnu letošního roku jsme se rozhodli využít tuto netradiční a zajímavou formu pro připomenutí zahájení provozu metra linky A. Kromě úvodní jízdy se budou další jízdy historické soupravy 81-71 postupně rozšiřovat v souvislosti s historickým rozšiřováním trasy A o další provozní úseky,“ uvedla Tereza Krásenská, mluvčí DPP.
Jak se jezdilo?
Druhá jízda historické soupravy tak povede po trase Dejvická (Leninova) – Želivského – Dejvická, zprovozněné v prosinci 1980, třetí jízda Dejvická (Leninova) – Strašnická – Dejvická (Leninova), otevřené v červenci 1987. Čtvrtá jízda projede trasu Dejvická – Skalka – Dejvická, zprovozněnou v červenci 1990 a pátá jízda trasu Dejvická – Depo Hostivař – Dejvická, k jejímuž rozšíření do dnešního stavu došlo v květnu 2006.
Unikátní jízda do Depa Hostivař
Jízda s cestujícími do stanice Depo Hostivař bude v historii pražského metra unikátní, neboť provoz na tomto úseku byl zahájen v květnu 2006, zatímco provoz původních vozů sovětské výroby 81-71 skončil na trase A v červnu roku 2005. V tomto provozním úseku linky A se tedy mohou cestující svézt soupravou 81-71 vůbec poprvé.
Návrat do minulosti
Všechny jízdy soupravy budou doprovázeny hlášením staničního rozhlasu s uvedením aktuální cílové stanice a informací o datu zahájení na tomto úseku. Vozy metra budou řízeny strojvedoucími v dobových (hnědých) uniformách a souprava bude vybavena na čelech vlaku autentickými tabulemi s konečnou stanicí.
Jízdní řád historické soupravy
A | Neděle (+) | Dejvická – Depo Hostivař | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
12.8.2012 | |||||||||
Dejvická | 11:45 | 12:18 | 13:10 | 13:54 | 14:46 | 15:47 | 16:39 | 17:32 | |
Hradčanská | 11:46 | 12:20 | 13:12 | 13:56 | 14:48 | 15:49 | 16:41 | 17:34 | |
Malostranská | 11:48 | 12:21 | 13:13 | 13:57 | 14:49 | 15:50 | 16:42 | 17:35 | |
Staroměstská | 11:49 | 12:22 | 13:15 | 13:59 | 14:51 | 15:51 | 16:44 | 17:36 | |
Můstek – A | 11:51 | 12:25 | 13:17 | 14:01 | 14:53 | 15:54 | 16:46 | 17:39 | |
Muzeum – A | 11:53 | 12:26 | 13:19 | 14:03 | 14:54 | 15:55 | 16:48 | 17:40 | |
Náměstí Míru | 11:54* | 12:28 | 13:20 | 14:04 | 14:56 | 15:56 | 16:49 | 17:41 | |
Jiřího z Poděbrad | 12:29 | 13:22 | 14:06 | 14:57 | 15:58 | 16:51 | 17:43 | ||
Flora | 12:31 | 13:24 | 14:08 | 14:59 | 16:00 | 16:53 | 17:45 | ||
Želivského | 12:33* | 13:26 | 14:09 | 15:01 | 16:02 | 16:54 | 17:47 | ||
Strašnická | 13:28* | 14:12 | 15:04 | 16:05 | 16:57 | 17:50 | |||
Skalka | 14:15* | 15:07 | 16:07* | 17:00* | 17:52** | ||||
Depo Hostivař | 15:08* |
A | Neděle (+) | Depo Hostivař – Dejvická | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
12.8.2012 | ||||||||
Depo Hostivař | 15:15 | |||||||
Skalka | 14:16 | 15:16 | 16:09 | 17:01 | ||||
Strašnická | 13:33 | 14:19 | 15:19 | 16:11 | 17:04 | |||
Želivského | 12:43 | 13:36 | 14:21 | 15:22 | 16:14 | 17:06 | ||
Flora | 12:45 | 13:37 | 14:23 | 15:23 | 16:15 | 17:08 | ||
Jiřího z Poděbrad | 12:47 | 13:39 | 14:24 | 15:25 | 16:17 | 17:09 | ||
Náměstí Míru | 11:59 | 12:48 | 13:40 | 14:26 | 15:26 | 16:19 | 17:11 | |
Muzeum – A | 12:01 | 12:50 | 13:43 | 14:28 | 15:28 | 16:21 | 17:13 | |
Můstek – A | 12:03 | 12:52 | 13:44 | 14:30 | 15:30 | 16:22 | 17:15 | |
Staroměstská | 12:04 | 12:53 | 13:45 | 14:31 | 15:31 | 16:24 | 17:16 | |
Malostranská | 12:06 | 12:55 | 13:47 | 14:33 | 15:33 | 16:25 | 17:18 | |
Hradčanská | 12:08 | 12:57 | 13:49 | 14:35 | 15:35 | 16:27 | 17:20 | |
Dejvická | 12:09* | 12:58* | 13:51* | 14:36* | 15:36* | 16:29* | 17:21* |
* příjezd do konečné stanice
** ukončení akce
Zdroj: Praha.eu