Tradiční happening Bubnování pro Bubny narušující ticho mlčící většiny se uskuteční v neděli 16. října v 17. hodin na pražském nádraží Bubny. Čestným hostem bude Michael Kocáb a správný rytmus udají bubeníci z Tam Tam Batucada.
„Když slyším slovo kultura, sahám hned po pistoli!“ Nechci připomínat autora těchto slov, protože si některá jména v historii nezaslouží, aby byla vzpomínána. Nečerpáme z jeho odkazu. Kultura pro nás zatím není nepřátelské slovo. Jenom je jakoby den ode dne zbytečnější.
Oprava Letenského kolotoče, který je unikátní historickou památkou ve správě Národního technického muzea a jedním ze dvou nejstarších dochovaných podlahových kolotočů v Evropě ( z roku 1894), byla dokončena.
Komiks původem polské Romky Sofii Taikonové Žofi Z-4515, který vychází u příležitosti výročí konce druhé světové války, perspektivou dítěte připomíná její dlouhá léta přehlíženou kapitolu – perzekuci Romů a Sintů a jejich systematickou fyzickou likvidaci.
Bude stát ve veřejném prostoru náměstí Miloše Formana v centru Prahy komerční skleněný objekt Brand Store? Již druhá petice se proti tomu staví, a přesto je už objekt zanesen do Metropolitního plánu Prahy. Protest proti tomuto developerskému záměru pořádá v pondělí od 18. hodin v Pařížské ulici spolek Tvůrčí produkční skupina Remízek.
Viola se na divadelní mapě Prahy těší výlučnému postavení. Někdy bývá označována jako nejmenší velké divadlo v Praze. Nikdy neměla stálý herecký soubor, ale vždy zde vystupovaly velké herecké hvězdy. Budete tomu tak i nadále? A můžete Viola konkurovat v dnešní době velkým hereckým souborům? Na tyto a další otázky odpovídá ředitel divadla Robert Tamchyna.
Muzeum hlavního města Prahy získalo 2. cenu v XVIII. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis za výstavu „Chudá Praha: Lidé–Místa–Instituce (1781–1948) / EPOS 257: Dýmová hora“ .
Železniční most spojující Podskalí a Smíchov je v centru pozornosti hlavně proto, že je na hranici své životnosti. Když se začalo hovořit o jeho výměně a rozšíření o jednu kolej byl oheň na střeše. Nelze likvidovat památku.
Zatím nepravomocně rozhodlo ministerstvo kultury (MK), že železniční most v Podskalí spojující Smíchov a Výtoň je stále kulturní památkou. Zatím běží odvolací lhůty a Správa železnic se zřejmě odvolá.
Praha - Železniční most z Podskalí na Smíchov je už delší dobu předmětem řady diskusí. Správa železnic má jasno, chce most zbourat a postavit nový. Má k tomu víc důvodů.
Festival světových premiér Nuselské dvorky oživí 18. května nevyužité prostory mezi domy a továrními budovami jedné z nejstarších pražských čtvrtí. Plácky před CIRQUEONem – Centrem pro nový cirkus, vnitroblokem Mečislavka a kavárnou Ňáký Kafé probudí divadelní a novocirkusová představení, kreativní dílny i první český workshop funambulismu.
Ministerstvo kultury projevilo o veleslavínský zámek zájem. Rádo by využilo prostory pro některou z příspěvkových organizací. Areál má přitom v hledáčku stále vedení Prahy 6.
Praha – Železniční most asi padne, protože byl postaven 1901 a zdá se, že materiál, který byl z dnešního pohledu nevhodný, se unavil. Ještě to sice není jisté, ale první expertízy to naznačují.
Praha – Národní technické muzeum (NTM) opraví tři parní lokomotivy z 19. a 20. století a Patří mezi ne i Ušatá (464.102) výrobek ČKD z roku 1940, která ještě do předloňska jezdila. (Video na našem FB: časopis Naše Praha)
Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) jmenuje dosavadního ředitele Národního divadla Jana Buriana do funkce i na druhé období - od 2. srpna 2019 do 1. srpna 2025. Ministr to v pondělí oznámil u příležitosti zahájení nové divadelní sezony první scény. Ztotožnil se tak se stanoviskem Garanční rady pro Národní divadlo. Od staronového ředitele očekává stabilitu i pozitivní změny.
O víkendu 26. a 27. května se koná XIX. Národopisná slavnost v Kinského zahradě, kulturní projekt jarní Prahy s tematikou tradiční lidové kultury a folkloru. Letošní mimořádný program se vztahuje hned ke dvěma významným výročím: dvě stě let od založení Národního muzea a sté výročí vzniku Československé republiky.
Obří Hlava Kurta Gebauera na Novoměstské radnici, majestátní Trůn Antonína Kašpara na Vyšehradě, provokativní kostlivcův Like od Kryštofa Hoška na Jungmannově náměstí, Bronzoví hráči Michala Gabriela u Bastionu, železný Keř Jakuba Flejšara ve Františkánské zahradě či křiklavý Nenažranec Andreje Margoče u Tančícího domu – sochařský festival Sculpture Line v létě již počtvrté obsadí pražská veřejná prostranství a originálně doplní a oživí rušná místa v centru i prostory mimo hlavní tepny města.
Praha se v žebříčku 25 nejkrásnějších destinací podle cestovatelského portálu TripAdvisor pro rok 2018 umístila na sedmém místě. Předstihla tak nepříklad New York, který oproti loňskému pátému místu letos klesl až na místo desáté.
Praha/Libeň – Ministerstvo kultury rozhodlo, že Libeňský most není kulturní památkou. Je to rozhodnutí nepravomocné, od 19. 2. běží 15denní lhůta, v které se mohou zúčastněné strany odvolat.
Naše Praha informuje: Praha už má analýzu Kloknerova ústavu k Libeňskému mostu. Hlavním městem zřízená organizace Technická správa komunikací hl. m. Prahy (TSK) ve středu posledního ledna obdržela expertní zprávu Kloknerova ústavu ČVUT o stavu Libeňského mostu.
Technická správa komunikací má platné územní rozhodnutí pro rekonstrukci mostu z roku 2006 a stavební povolení na rekonstrukci mostu z roku 2009 (jedná se o sérii čtyř stavebních povolení, dvě jsou platná, dvě jsou pozastavena kvůli probíhajícímu správnímu řízení Ministerstva kultury.)
Po nešťastné události v Troji na začátku prosince, kdy byli při pádu lávky přes Vltavu zraněni 4 lidé, nařídil starosta Prahy 6 okamžitou kontrolu všech přemostění na území městské části. Radnice zareagovala okamžitě a bez ohledu na to, v čí jsou stavby správě.
V dnešní soutěži časopisu Naše Praha může deset výherců získat každý po dvou vstupenkách na Pražský divadelní festival německého jazyka. Ale jen pokud víte, který významný spisovatel má zásluhu na vzniku této prestižní divadelní akce – Václav Havel, Ludvík Vaculík nebo Pavel Kohout?
Už jen několik posledních dnů budou pražané a návštěvníci metropole potkávat na svých cestách Prahou více než dvě desítky soch festivalu Sculpture Line. Díla umělců zdobila pražské ulice, náměstí a další veřejná prostranství po dobu čtyř měsíců a k vidění budou již jen do 30. září.
Příběh do černého sukna oděné soukromé vily Na Petřinách dospěl v srpnu do finále. Po zásahu ministra kultury v červnu ve prospěch vlastnického práva, v srpnu i odbor výstavby Prahy 6 vydal demoliční povolení o odstranění stavby. Majitel zde chce postavit budovu novou. Sousedům nabídl s ohledem na nepříjemnosti se stavbou finanční kompenzaci.
Soukromé vlastnictví ani rozhodnutí více orgánů někteří lidé a aktivisté z Petřin nepovažují za důležité - chtějí totiž zastavit vyklízecí práce, které majitel zdejší "vily" učinili v souladu se zákonem a poté, co ministr rozhodl o snětí památkové ochrany z objektu.
V Praze je zhruba sedm tisíc neobydlených domů. Denně kolem nich projdou bez povšimnutí tisíce lidí. Zájem tyto domy vzbudí až ve chvíli, kdy se s nimi jejich majitelé rozhodnout něco dělat. Takový osud potkal i dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Ten jde po letech sporů k zemi a nahradí ho novostavba.
Vila v ulici Na Petřinách č. 7, Praha 6, v soukromém vlastnictví Jiřího Šaldy již není kulturní památkou. Informoval o tom jeho zástupce Michal Donáth, o sejmutí památkové ochrany rozhodlo Ministerstvo kultury 1. června a nabylo právní moci 6. června, tedy o pět dní později.
Rada hlavního města Prahy podpořila rychlejší transformaci jedné z nejzanedbanějších lokalit v širším centru města – bývalém nákladovém nádraží na Žižkově. Odsouhlasila pokyny pro dokončení změny územního plánu, která je nezbytná pro zástavbu pozemků dříve sloužících železnici. Součástí řešeného území je i největší a nejlépe dochovaná funkcionalistická průmyslová budova v Praze.
Švandovo divadlo slaví 1. října už 135. narozeniny. Divákům ten den věnuje 135. reprízu oblíbené komedie Cry Baby Cry. Ve foyer bude odhalena nová výtvarná zeď, v níž výtvarník Jozef Hugo Čačko zachycuje propojení a vliv divadelního umění a sociálních sítí. Slavnostní večer zakončí koncert Alo Trio Bandu, tělesa složeného ze tří osobitých zpěvaček doprovázených skvělými hráči pražské jazzové scény.
Ve středu 28. září se pro veřejnost otevřou brány malostranského Nostického paláce, ve kterém sídlí Ministerstvo kultury ČR. Zájemci tak budou moci obdivovat nádherné reprezentační sály, které slouží k předávání různých cen významným osobnostem, k pořádání kulturních akcí, nebo k přijímání důležitých návštěv.
Magistrát rozhodl o úpravě dopravního režimu na Libeňském mostě. Ve zhruba stometrovém úseku nebudou moci projíždět dvě tramvaje najednou. Omezení bude platit také pro auta těžší než 6 tun. Ta budou jezdit pouze v pravých krajních jízdních pruzích. V tomto režimu by měl Libeňský most vyčkat na plánovanou rekonstrukci.
Na obnově zahrady u Čapkovy vily se již pracuje. Práce řídí odborníci a půjdou v kontextu s vyklízením a rekonstrukcí vnitřků. Cílem je i zahradu, kde pod břízou sedával s Čapky a dalšími Pátečníky i Masaryk a zlobila Dášeňka, „Všechny důležité dobové prvky jsou zachovány,“ uvedla zahradní architektka Štěpánka Šmídová, která na práce dohlíží.
Pražané i návštěvníci Prahy procházející Václavským náměstím nemohli v posledních dnech přehlédnout, že lešení při rekonstrukci fasády Historické budovy Národního muzea zakrývá plachta s komerční reklamou. Ta zde bude umístěna po dobu nezbytnou pro opravy historické fasády muzea – od dubna 2016 do konce roku 2017.
Město Frýdek-Místek podepsalo v lednu s akciovou společností Slezan Frýdek- Místek Memorandum o spolupráci, které umožní využít textilní objekty na území města. Dohodu popsal náměstek primátora Jiří Kajzar (Naše Město), který memorandum se zástupci Slezanu připravoval.
Podle zatím posledního posudku, který vypracoval Kloknerův ústav ČVUT se jako lepší varianta jeví ta, kdy se Libeňský most postaví prakticky celý znovu. O tom jaký postup bude nakonec zvolen, však bude rozhodovat pražské zastupitelstvo. Do věci vstoupilo i ministerstvo kultury, které jedná o možném prohlášení mostu kulturní památkou.
Budovy historických dílen na nádraží Bubny zřejmě budou dalším příkladem průmyslové architektury, která namísto získání nové smysluplné náplně nenávratně zmizí.
O víkendu 16. a 17. května 2015 se koná Národopisná slavnost v Kinského zahradě, tradiční kulturní projekt jarní Prahy s tematikou vážící se k tradiční lidové kultuře a folkloru.
Praha 1 přijala verdikt ministerstva kultury včetně potvrzení stopadesátitisícové pokuty v kauze pomníku připomínajícího hrdinství československých letců. Z vlastní kapsy začátkem května pokutu starosta Prahy 1 uhradil.
Národní muzeum předalo 20. dubna svou Historickou budovu Sdružení M-P-I Národní muzeum, které vyhrálo tendr na její rekonstrukci. Konečně tak může vypuknout potřebná oprava významné památky.
Jen v centru metropole je kolem dvou set pomníků a soch. Letos vyrostou další dva – Milady Horákové ve Sněmovní ulici a Jana Palacha na Alšově nábřeží. Do tří let by měl být v parku Ztracenka odhalen památník obětem komunistické totality. Vetší zájem než Pražané o památníky ale jeví vandalové.
I 25 let po pádu komunistického režimu v Československu je v Praze možné najít památník pějící ódy na jejího čelního představitele Klementa Gottwalda. O to smutnější je fakt, že pomník najdete v Praze 7 v holešovické ulici Na Maninách.
Hru The Good and the True napsanou podle skutečného příběhu české prvorepublikové herečky Hany Pravdové uvidí už brzy publikum divadla DR 2, renomované scény na off-Brodawayi v New Yorku. Titul nastudovaný ve Švandově divadle režisérem Danielem Hrbkem tu bude mít slavnostní premiéru 3. srpna.
Stálá expozice Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně nazvaná Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost, která je k vidění v budově 14 továrního areálu, se stala Muzejní výstavou roku 2013. Ocenění Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2013 převzali v Praze zástupci muzea i Zlínského kraje.
V interiéru kostela sv. Ludmily na Vinohradech, který patří k nejznámějším symbolům Prahy 2, právě začíná generální oprava historických varhan. První etapa opravy bude odstartována 9. prosince 2013, další přijdou na řadu v následujících letech.
V Ostravě, Opavě, Kravařích, Ludgeřovicích, Příboře a Českém Těšíně se vyznavači klasické hudby od 20. května až do 11. června setkávají s krásou a vrcholným uměním.
A Olomouc bude zcela jistě nadšená z Paca de Lucíi, dodává jedním dechem. Už nemusí odpovídat na otázky, co má společného Olomouc a flamenco. Festival Colores flamencos si získal svoje publikum a prestiž a jeho ředitel Viktor Šebesta doufá, že po letošním ročníku se bude o akci mluvit daleko za hranicemi regionu i republiky. Podařilo se mu totiž získat největší světovou hvězdu flamenca a nejen flamenca - kytaristu a skladatele Paca de Lucíu. „Všechny mimořádné události se nemusejí odehrávat jenom v Praze. Jsem rád, že koncerty světových hvězd jsme schopni uspořádat i u nás v Olomouci," říká.
Jakub Šrubař z Frýdku-Místku se snaží zachránit Víceúčelovou sportovní halu, na jejímž místě má vyrůst menší hala a nákupní centrum. Založil s dalšími občany města sdružení Vize FM, které se nezabývá jen halou, ale chce upozorňovat i na další problémy ve městě.
Zlínský kraj rozdělí dotace na stavební údržbu vzácných objektů v městských památkových rezervacích ve výši přes šest milionů korun. Jak informovala mluvčí krajského úřadu ve Zlíně Gabriela Dvorníková, Ministerstvo kultury ČR uvolnilo dotaci ve výši 6,295 milionu korun.
ZLÍN (MEDIAFAX) - Fungování zlínského Domu kultury je vážně ohroženo. Na středeční tiskové konferenci to oznámila právnička Domu kultury Kateřina Zubková.
Státní cenu za literaturu dostane prozaik Antonín Bajaja. Ocenění si vysloužil za román Na krásné modré Dřevnici. Státní cenu za překlad porota udělila sinologovi Oldřichu Královi a to za celoživotní dílo. Mezi dalšími laureáty jsou František Skála, Ilja Hurník nebo Karel Kraus.
Ve Zlíně začaly přípravy na další ročník Nového zlínského salonu, který pořádá Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně. Salon se uskuteční v termínu od 3. května do 28. srpna 2011. Jeho dějištěm se stane 32. budova bývalého baťovského areálu.
Jedna z osmnácti národních kulturních památek Novoměstská radnice pořádá ve dnech 30. června až 29. srpna unikátní výstavu. Cílem expozice je představit českému publiku reprezentativní ukázku kanárských uměleckých směrů z celého 20. století.
Už od srpna registrují Olomoučané pracovní ruch na střeše chrámu svatého Mořice. Na severní straně střechy totiž tesaři vyměňují ztrouchnivělé trámy krovů a ve své práci by měli pokračovat do Vánoc. Současné krovy jsou na chrámu od roku 1709 a od těch dob se na nich dělaly jen drobné údržbové práce.
Z přípravné do rozhodující fáze postoupil ambiciózní projekt Středoevropského fora Olomouc (SEFO), který počítá s investicí 500 milionů korun z Integrovaného operačního programu na rekonstrukci Muzea umění Olomouc a stavbu nové budovy v proluce v Denisově ulici.
Zámecký park ve Vizovicích na Zlínsku se po dvouměsíční revitalizaci rybníka opět zaskvěl v plné kráse. Rybník, který v létě prošel náročnou revitalizací, je znovu napuštěný a v neděli 4. října se do něj i vrátili jeho původní „obyvatelé“ – ryby, raci a škeble.
Před výraznou proměnou stojí v současnosti olomoucké Muzeum umění. Pokud ministerstvo kultury pošle slíbenou dotaci půl miliardy korun z evropských fondů, mělo by v nejbližších čtyřech letech k jeho stávajícím třem částem (Muzeum moderního umění, Arcidiecézní muzeum Olomouc a Kroměříž) přibýt ještě Středoevropské forum Olomouc (SEFO).
Vášnivá diskuse, která se strhla kolem divadelních grantů, zajímá většinu občanů centra Prahy. Zeptali jsme se proto radního pro kulturu Milana Richtera na současnou situaci v grantové politice.
Ortel nad hotelem Palace v centru Ostravy je definitivní - bude stržen. Zachránit jej mohlo zapsání do seznamu kulturních památek, Jenže to Ministerstvo kultury odmítlo. Secesní budova totiž prošla tolika rekonstrukcemi, že se původní budovy zachovalo hodně málo.