S jakými škodami se na přelomu roku nejčastěji v pojišťovně setkáváte?
Na přelomu roku pravidelně evidujeme razantní nárůst požárů. V prosinci a lednu řešíme dvojnásobek požárů v domácnostech oproti ostatním měsícům.
Co je nejčastější příčinou požárů?
Dříve se často stávalo, že došlo ke vznícení vánočního stromečku od svíček nebo prskavek. V dnešní době lidé využívají na stromečky spíše elektrické osvětlení, takže nebezpečí jejich vznícení je menší. Typický požár vzniká od adventních věnců, kdy dojde k jeho vzplanutí a propálení ubrusu, koberce nebo popálení nábytku. Podle informací hasičů se teplotní režim svíčky pohybuje v rozmezí 640 až 900 °C a doba hoření je dle délky a síly svíčky 2 – 9 hodin. Tyto hodnoty jsou dostatečné k zapálení materiálů používaných na výrobu okrasných věnců a následně jídelního dřevěného nábytku.
Může od svícnu shořet i celý byt?
Většinou jedná o menší škody, okolo 15 tisíc korun. Ale každý rok bohužel dochází i k několika totálním škodám, kdy od svícnu nebo pyrotechniky shoří celý byt nebo dům. Řešili jsme například požár u klienta, který nechal hořet adventní svícen a na celé odpoledne odjel k příbuzným. Bohužel, mezitím mu vyhořel celý byt. Naštěstí sousedé včas zavolali hasiče, takže se požár nerozšířil na další bytové jednotky. V prosinci a lednu také vrcholí topná sezóna, každoročně řešíme mnoho škod, které vznikly nesprávným použitím nestandardních topidel, například plynových teplometů.
Je riziko požáru zahrnuto v běžném pojištění domácnosti nebo si jej musí klienti speciálně připojistit?
Pojištění pro případ požáru je například u Kooperativy zahrnuto již v základní variantě pojištění domácnosti nebo nemovitosti. Nicméně, klient nesmí porušovat povinnosti, které vyplývají z návodu na použití (pyrotechniky nebo topidel). Pokud by taková neodborná manipulace, například použití venkovní pyrotechniky v bytě, měla podstatný vliv na vznik požáru, může pojišťovna pojistné plnění přiměřeně snížit.
Zmínil jste silvestrovskou pyrotechniku. Bujaré oslavy konce roku asi přinášejí mnoho škod?
Ano, dříve jsme každoročně řešili desítky případů, které souvisely s pyrotechnikou. V posledních letech se zdá, že jsou lidé při jejím používání opatrnější. Samozřejmě několik případů každoročně řešíme, ale už jich není tolik. Nicméně se začínají objevovat nové druhy škod. V roce 2011 například velkou škodu způsobily tzv. „Lampiony štěstí“. Při únorovém hromadném vypouštění ve Zlíně jeden z lampionů zapálil budovu, na kterou spadl. Požár způsobil škodu přesahující 2 miliony korun.
Vánoční svátky také mnoho lidí využívá k návštěvě příbuzných, případně Silvestra tráví na horách, často i v zahraničí a domácnosti zůstávají prázdné. Zaznamenáváte v tomto období větší aktivitu zlodějů?
Bohužel ano. Moderní doba s sebou přináší i nové způsoby, jak lapky informovat, že jste delší dobu mimo dům, nebo byt. Dnešní mladí lidé velice rádi fotí a prostřednictvím sociálních sítí se svěřují, kam odjíždí na dovolenou. Toho mohou zloději využít a pod smyšleným jménem získat důležité informace. Proto se vyplatí být opatrný, a podobné informace na veřejných sítích nesdělovat. Důležité je také zajistit si vybírání poštovních schránek v době dovolených, mít kvalitně zabezpečeny dveře, okna a ostatní otvory, kterými lze vniknout do objektu.