Jednou z nich je i výstava nazvaná „Sloh se nepíše, na sloh se kouká“, kde na příkladech všech 12 českých a moravských památek UNESCO jsou předvedeny charakteristické znaky jednotlivých stavebních slohů. Výstava, kterou laskavě zapůjčilo sdružení České dědictví UNESCO, je k vidění v Infocentru Útvaru rozvoje hlavního města Prahy v hlavní budově Magistrátu hlavního města Prahy ve Škodově paláci (Jungmannova 29/35, Praha 1) do 11.1.2013.

Specifickou součástí oslav využívající nová média je vizuální interaktivní kampaň formou soutěžní webové prezentace na portálu www.mojepraha20let.cz. Tato prezentace bude spuštěna začátkem prosince a bude kontinuálně mediálně podporována na internetu po dobu šesti měsíců. Do akce jsou také začleněny nejoblíbenější světové sociální sítě Facebook, Twitter a Pinterest. Jde se o fotografickou soutěž, kdy každý návštěvník portálu bude mít příležitost se zaregistrovat a nahrávat na web dvojice fotografií Prahy – před dvaceti lety a dnes. Zadáním adresy místa pořízení budou fotografie lokalizovány a vznikne tak unikátní mapa Prahy, která všem návštěvníkům webu poskytne možnost se „procházet“ po Praze minulé i současné. Do prezentace je integrována technologie Google Maps, která umožňuje libovolně přibližovat, oddalovat a posouvat mapu Prahy, do níž budou zakresleny ikony v místech, k nimž účastníci soutěže nahráli fotografie. Vedle tohoto interaktivního způsobu prohlížení nahraných fotografií bude pro konzervativnější návštěvníky k dispozici i klasická fotogalerie s řadou náhledových fotografií umístěných na jednotlivých stránkách. Návštěvníci portálu www.mojepraha20let.cz mohou rovněž hlasovat pro fotografie, které se jim nejvíce líbí. Pro autory tří vítězných fotografií jsou připraveny zajímavé ceny.

Na dny 30. 11. – 2. 12. 2012 (pátek – neděle) připravilo Hlavní město Praha (Kancelář památky světového dědictví Magistrátu hlavního města Prahy) ve spolupráci s Pražskou informační službou Den otevřených dveří významných pražských památek Pražské památkové rezervace – paláců, věží, sakrálních i různých ostatních staveb.

Do tohoto Dne otevřených dveří se zapojila celá řada institucí – např. Správa pražského hradu, Národní divadlo, Národní kulturní památka Vyšehrad, Národní galerie, Židovské muzeum, církve a církevní řády. V rámci víkendu 1. a 2. prosince bude celá řada památek otevřena alespoň na několik hodin zcela zdarma nebo za snížené vstupné, v některých z nich jsou i připraveny speciální komentované prohlídky pro návštěvníky. Jakýmsi „bonbónkem“ je možnost prohlídky exteriérů věže původního pražského opevnění ve dvoře objektu Policie ČR v Bartolomějské ulici 314/4.

Kompletní průběžně aktualizovaný seznam všech objektů zpřístupněných v rámci Dne otevřených dveří (včetně otevírací doby) je uveřejněný na webových stránkách Magistrátu hlavního města Prahy (www.praha.eu) a Pražské informační služby (http://www.praguewelcome.cz/cs/praha-20-let-unesco/unesco/ nebo www.prg20unesco.cz).

Hlavní město Praha samozřejmě velice vítá vstřícnost všech institucí, které se připojily k oslavám zápisu historického centra Prahy na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO formou Dne otevřených dveří, a přeje Pražanům i návštěvníkům města nevšední a významný kulturní zážitek. Oslavami tohoto významného výročí chce Praha rovněž ukázat, že je pro ni čest být hlavním městem země mimořádně bohaté na památky, z nichž 12 bylo v posledních 20 letech zapsáno na prestižní Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Seznam objektů zpřístupněných v rámci Dne otevřených dveří

Zdroj: Paha.eu