Na festivalu VyšeHrátky zaujmou děti různé pohádkové hry. - foto: Ester Šebestová
V rámci letošního ročníku uvede pořádající Studio Damúza také dvě nové autorské loutkové inscenace. V úterý 1. září bude poprvé ve dvojité předpremiéře sehrána inscenace Řeka pro nejmenší diváky od dvou let věku. Předposlední den festivalu pak proběhnou v rámci akce také dvě premiéry.
Druhou novinkou Damúzy je inscenace Špílmachr. Na VyšeHrátky zavítá ve čtvrtek 3. září. Tvůrci slibují setkání s nejslavnějšími postavami české loutkové historie. Ať už jde o krásnou Jenovefu, Don Šajna nebo samotného Fausta. To vše v netradiční kombinaci loutek, ovoce a zeleniny. Špílmachr bude mít na festivalu svou první reprízu, premiéra proběhne koncem srpna na festivalu Letní Letná.
Damúza nabídne hlavně vlastní tvorbu
„Studio Damúza má za sebou už dvacetiletou historii. Proto jsme se letos v programu festivalu rozhodli zaměřit především na naši vlastní tvorbu. Nejnovější premiéry konfrontujeme s našimi staršími inscenacemi, které se v minulých letech s úspěchem zúčastnily různých loutkářských festivalů a mají na kontě desítky zájezdů po celé republice i v zahraničí,” upřesňuje nabídku divadelních představení ředitelka festivalu Sára Pospíšilová.
Program je po celý týden určen převážně předškolákům a mladším školákům ve věku od 5 do 12 let dle konkrétní specifikace jednotlivých akcí. Neomezuje se však pouze na divadelní představení. Součástí festivalu bude i několik workshopů různých témat.
Hned dvakrát se v rámci festivalu uskuteční workshop kreativního grafického studia Papelote zaměřený na tvorbu vlastního sešitu nebo bloku ze zbytkových materiálů. Dětští účastníci si vyzkouší tři typy vazeb a spoustu nástrojů k výrobě sešitů a bloků. Druhý výtvarný workshop se bude věnovat výrobě opakovaně využitelných papírových ozdob a proběhne pod taktovkou papírnictví Panoply.
Festival podporuje společné trávení času
Na děti čekají i workshopy zaměřené na práci s tělem. Prvním z nich bude workshop s názvem Dramahrátky pod vedením lektorek Petry Houškové a Terezy Chvátalové. Účastníci si na něm vyzkouší základní principy hry v roli, improvizaci a pohybová cvičení. Chybět nebude ani workshop Family cirkus s Pavlou Rožníčkovou z Centra pro nový cirkus CIRQUEON. Je postavený na technice Cirkomotoriek Riky Taeymans, ředitelky a zakladatelky belgického centra Circus in Beweging, zaměřuje se na rozvoj koordinace pohybu a motoriky.
„Oproti loňsku festival rozšiřujeme na celý týden od 31. srpna do 6. září a snažíme se nabízet co největší pestrost. Proto jsme kromě představení nebo koncertů zařadili do programu i větší množství workshopů. Jsou určené pro děti různých věkových kategorií od batolat až po školáky a naplňují původní myšlenku VyšeHrátek: podporovat společné trávení času dětí a dospělých. Chceme návštěvníkům ukázat, že společnou kulturní aktivitu lze zažít se školáky, předškoláky i batolaty,” doplňuje Pospíšilová.
Z řad batolecích představení se na festivalu objeví pohádky pro nejmenší diváky už od 10 měsíců Batosnění a Ptáček a lev. Dětem od 2 let je pak určena zmíněná inscenace Řeka. Chybět nebude ani široká nabídka jógových workshopů lektorky Lenky Gajdoštíkové.
„Jako jedna z prvních kulturních organizacích jsme se v roce 2016 začali v tuzemsku věnovat celosvětovému trendu divadla pro batolata a už několik let ho představuje českému publiku. Rozvíjí představivost a vnímání dětí, užitek ale přináší nejen jim. Vytváří alternativu rodičům k trávení volného času a zamezuje jejich částečné izolaci během rodičovské dovolené,” doplňuje k batolecí části programu ředitelka Studia Damúza Zuzana Cajtlerová.
Kompletní program VyšeHrátek najdete na www.vysehratky.cz, vstupenky jsou v prodeji v sítí GoOut.