Každoročně se na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti 11. listopadu v 11 hodin za znění zvonů žehnají mladá svatomartinská vína. Obřad představuje symbolické poděkování přírodě za úrodu a vinařům za jejich práci.
Ochutnávat čerstvé plody práce vinařů je ale možné i přímo u nich, ve sklípcích ve vinařských obcích Slovácka.
Žehnání nového vína
Slavnostní obřad žehnání vína se koná v Uherském Hradišti od roku 2007. Každý rok akce přiláká tisíce lidí – místních i návštěvníků města. „Čekají na chvíli, kdy se na náměstí objeví svatý Martin na bílém koni, doprovázený krojovanou chasou, a předá víno knězi k symbolickému požehnání nové úrody. Možnost ochutnat vzorky svatomartinského i ostatních mladých vín pak mají všichni ve velkokapacitním stanu až do pozdních odpoledních hodin. A k tomu hrají místní muzikanti a vystupují tanečníci,“ popsala akci Bernadetta Vaculíková, vedoucí Městského informačního centra.
Řemeslný jarmark
Svátek svatého Martina v Uherském Hradišti bývá spojen s jarmarkem, který představuje řemeslné tradice Slovácka. Letos bude město přehlídku Slovácko v tradici hostit v sobotu 9. listopadu, tedy dva dny před otevřením svatomartinských vín. Těšit se můžete na folklorní program, pestrobarevné kroje a tóny cimbálu, jarmark tradičních řemesel, řemeslné dílny i ochutnávku lahodných slováckých vín.
Na řemeslném jarmarku se představí 39 nositelů ocenění Tradiční výrobek Slovácka. Výrobky si návštěvníci budou moci nejen zakoupit, ale zároveň i zkusit sami vyrobit pod odborným, ale laskavým dohledem mistrů řemesel. Akce se uskuteční od 9 do 17 hodin v Redutě na Masarykově náměstí.
Proč svatomartinské?
Svatomartinské víno můžete objevit na pultech mnoha evropských zemí s vinařskou tradicí. Jak vlastně tento zvyk vznikl? Svátek svatého Martina býval odedávna dnem, kdy čeledíni opouštěli službu, dostávali plat a hledali nového hospodáře. Také majitelé vinic se sešli se svými vinaři, aby poprvé ochutnali čerstvě dokvašené víno a zhodnotili uplynulou sezonu. Kvalita mladého vína rozhodovala o tom, zda majitel vinice obnovil s vinařem smlouvu.
Už od 15. století se navíc na svatého Martina konaly tradiční posvícenské hody, jejichž největší pochoutkou byla pečená husa. Svatomartinské oslavy jako čas dobrého jídla a pití přetrvaly až do současnosti. Je také doloženo, že na svatého Martina se novým vínem poprvé připíjelo také na dvoře císaře Josefa II.
Ve druhé polovině 20. století se ale na tuto tradici pozapomnělo. Celosvětovým fenoménem a marketingovým trhákem se stalo francouzské Beaujolais Nouveau, otevírané třetí čtvrtek v listopadu.
Obnovení tradice
„Za obnovením a návratem svatomartinské tradice u nás stál moravský vinař Jiří Kopeček, který si značku Svatomartinské víno zaregistroval. V roce 2005 značku převzal Vinařský fond České republiky a od té doby zájem o moravská mladá vína – i díky úspěšné marketingové kampani – stále roste. U vinařů i zákazníků,“ podotýká sommelier Jiří Severin..
Značku mohou používat – po splnění přísných kritérií určených Vinařským fondem a vyhodnocení koncem října degustační komisí ve Valticích – všichni registrovaní vinaři v republice. Svatomartinská mohou být červená i bílá vína odrůd Müller Thurgau, Svatovavřinecké, Modrý portugal a Veltlínské červené rané. V roku 2010 k nim přibyl Muškát moravský, vyšlechtěný Václavem Křivánkem ve Šlechtitelské stanici vinařské v Polešovicích.
Vinařství na Slovácku
Slovácká vinařská oblast se táhne od Břeclavi na jihu přes Hodonín a Kyjov až k Uherskému Hradišti na severu. Je tu 5 tisíc hektarů vinic, na kterých se daří Ryzlinku rýnskému, Rulandskému bílému a Rulandskému šedému, ve šlechtitelské stanici Polešovice vznikla odrůda Muškát moravský. Modré odrůdy nejčastěji reprezentuje Frankovka, Zweigeltrebe a nová domácí odrůda Cabernet Moravia.
Nejvýznamnějšími vinařskými obcemi ve Zlínském kraji jsou Boršice, Buchlovice, Hluk, Ořechov, Polešovice, Syrovín, Uherské Hradiště – Mařatice, Újezdec a Vlčnov.
Moravské vinařské stezky
Ideálním způsobem, jak poznávat vinohrady Slovácka, jsou Moravské vinařské stezky. Vedou malebnou krajinou od Znojma až po Uherské Hradiště. Můžete na ně vyrazit na kole či pěšky. 1200 kilometrů dlouhá síť stezek je tvořená deseti okruhy, které propojuje páteřní Moravská vinná stezka. Na trase jsou malebná městečka a vesnice se sklepními uličkami, historické i přírodní památky. Navíc zde během celého roku probíhá řada akcí pro veřejnost, hodových a vinařských slavností.
Svatomartinské víno
První vína ročníku, se kterými si podle tradice mohou lidé přiťuknout na sv. Martina 11. listopadu v 11 hodin. Jedná se o vína svěží a ovocitá, která sice zrála jen pár týdnů, ale stačila už získat svůj osobitý charakter. Svatomartinská vína mají lehkou barvu i chuť a nižší obsah alkoholu, obvykle okolo 12 procent. Měla by se spotřebovat nejpozději do jara.