Počasí
Praha 19 °C Středa, 09. října 2024, Svátek má Štefan / Sára
Go to content
Naše Praha na Facebooku

Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy

V Praze 5 zmizí rozsáhlá plocha určená pro sport

Do cíle doputovala dlouholetá kauza týkající se pozemků, na nichž stojí bývalá sportovní hala Tatry Smíchov a fotbalové hřiště SK Smíchov. Zastupitelé hl. m. Prahy schválili změnu územního plánu, které celý téměř tříhektarový sportovní areál u železničního mostu převádí do smíšené funkce. Zelenou tak dostane developerský projekt Šemíkův břeh.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Jaké jsou výsledky prvního výzkumu v projektu Čitelná Praha?

Stanice metra Palmovka je první pilotní lokalitou projektu nového pražského informačního a navigačního systému Čitelná Praha. Nové grafické zpracování informačních nosičů bylo v polovině stanice instalováno na sklonku loňského roku, letos na jaře ROPID na Palmovce realizoval odborný výzkum s širokou veřejností, jehož podrobné výsledky ROPID uveřejnil.

VIDEO: Jak bude vypadat udržitelná čtvrť v Letňanech?

Praha plánuje na nevyužitých městských a státních pozemcích v Letňanech vybudovat novou inovativní čtvrť. Počítá se s tím, že čtvrť bude ekologická a v mnoha ohledech soběstačná. Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) aktuálně představil pracovní návrh územní studie, jejíž podobu pomohli v rámci participace zformovat také místní obyvatele.

Praha 8 bude hájit zájmy obyvatel proti demolici okrskového centra Střelničná

Na pražském sídlišti Ďáblice vyvolaly pobouření plány developera CPI Reality na demolici jednoho z okrskových center občanské vybavenosti. Budovy i náměstí v ulici Střelničná by podle územní studie schválené Magistrátem hl. m. Prahy měly být i nadále využívány jako centrum obchodního a komunitního života. Společnost miliardáře Radovana Vítka však pouhý měsíc po jejím zveřejnění požádala stavební úřad Prahy 8 o demolici celého prostoru za účelem výstavby bytových domů. Radnice s tímto záměrem zásadně nesouhlasí!

Projekt Čitelná Praha testuje prototypy pěší navigace

V pátek 27. července byla slavnostně otevřena nová Štvanická lávka propojující Karlín a Holešovice s ostrovem Štvanice. Nově řešená oblast poblíž tramvajové zastávky Holešovická tržnice je ideálním místem pro pilotování pěší navigace v rámci projektu Čitelná Praha.

Známe novou podobu autobusového terminálu Černý Most!

Pražští radní v pondělí schválili koncepční studii na novou podobu dopravního terminálu na Černém Mostě, kterou zpracovalo studio re:architekti spolu s dalšími odborníky. Studie navrhuje nejvhodnější dlouhodobé dopravní řešení pro terminál s cílem proměnit ho v příjemné, přehledné, bezpečné a pohodlné místo.

Zanedbaná Olšanská ulice v Praze 3 má nakročeno k proměně

Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) nechal vypracovat studii revitalizace Olšanské ulice a jejího okolí. Studie určí budoucí podobu území, řeší ale také veřejné prostranství nebo dopravu a přispěje ke snížení ekologické stopy této oblasti. Ke konceptu této studie se nyní může vyjádřit i veřejnost.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Jak by se mohl změnit Klárov

Dnes u ž bývalá městská rada schválila v úterý 13. listopadu studii na proměnu Klárova, tedy okolí stanice metra Malostranská. Jejím hlavním cílem bylo nalézt řešení, které by lépe vyvážilo podmínky pro jednotlivé druhy dopravy. Studie zohledňuje zejména bezpečnost chodců a řeší návaznost na nejbližší okolí Klárova. Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) zadal studii ke zpracování ateliéru A69.

Vítězné náměstí se otevře lidem.Podívejte se na vítězný návrh

Dejvice - Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) v úterý 13. listopadu večer vyhlásil výsledky architektonické soutěže na novou podobu Vítězného náměstí. Návrh, který byl odbornou porotou oceněn jako nejlepší, odklání veškerou dopravu mimo střed náměstí. Kulaťák tak získává zcela novou tvář. Autoři návrhu jsou Pavel Hnilička, Eva Macáková a Josef Filip.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Okolí Národního muzea se promění už letos

Rada hl. m. Prahy dnes schválila kroky vedoucí ke zpříjemnění okolí Národního muzea. Hlavní úpravy čekají prostor mezi historickou a novou budovou Národního muzea. Dále se plánuje nové napojení na tramvajovou trať ve Vinohradské a Škrétově ulici. Změny proběhnou ještě letos. Podklad pro celkovou vizi okolí Národního muzea vypracoval Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha).

Živé veřejné prostranství. Pražské židle & stolky hledají nové lokality

Pilotní projekt Pražské židle & stolky zaznamenal v roce 2016 velký úspěch, a proto se Praha rozhodla jej pro nadcházející sezónu rozšířit na další místa ve městě. Aby byl rozptyl lokalit co nejširší a veřejnost byla co nejvíce spokojená, Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) vyhlásil pro výběr dalších míst veřejnou otevřenou výzvu.

Podpořte výstavbu pavilonu pro Slovanskou epopej na Vítkově

V říjnu 2018 si budeme jako národ připomínat 100 let od vyhlášení Československa. Vrch Vítkov ve spojitosti s Národním památníkem je místem, které symbolizuje státnost. Muchova Slovanská epopej je symbolem oslavujícím národ a jeho úlohu v dějinách. Spojením těchto tří faktů bychom naplnili odkaz, který po sobě zanechal Alfons Mucha a který není dodnes vyřešený. Vybudováním pavilonu bychom zajistili důstojné místo pro toto velkolepé dílo, navíc v roce pro český národ tak významném.

Vinohradskou ulici čeká rekonstrukce za stamiliony

Jedna z nejvýznamnějších tepen metropole, Vinohradská ulice, projde rekonstrukcí. Počítá se s tím, že s plánovanou rekonstrukcí tramvajové trati se promění i téměř tříkilometrový úsek Vinohradské mezi křížením s ulicí Legerovou a Jana Želivského. Předpokládané zahájení rekonstrukce ulice je v druhé polovině roku 2018, její dokončení je plánováno do konce roku 2020. Celkové náklady rekonstrukce trati a ulice se pohybují v rozmezí 548 až 610 milionů korun.

Den architektury na začátku října otevře veřejnosti stavby zatracované i obdivované

Na zapomenutá místa, architektonické skvosty od středověku přes 19. století, funkcionalismus, brutalismus až po současnost, originální rekonstrukce, unikátní urbanistické celky, stavby ohrožené, zatracované i obdivované, zvou pořadatelé letošního ročníku Dne architektury. Ten tradičně o prvním říjnovém víkendu láká na komentované prohlídky, cyklovyjížďky, workshopy, přednášky, besedy a diskuze, happeningy i videoprojekce, které se uskuteční v šesti desítkách míst v českých a moravských městech i obcích.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Bude mít metropole dvě centra?

Druhým centrem Prahy by se mohl stát Boulevard Letná-Prašný most. Vyplývá to z koncepční rozvahy o území, s níž přichází Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). „Nejedná se o územní studii ve smyslu stavebního zákona, ale o koncepční rozvahu,“ zdůrazňuje tajemnice Gremiální rady IPR Kateřina Szentesiová. Ta slouží jako podklad pro připravovaný Územní plán hlavního města Prahy, nově Metropolitní plán.