Valentýnské certifikáty zachrání zvířata v nouzi
Květiny zvadnou, čokoláda zmizí, ale dobrý skutek zůstane. Pomozte zvířatům originálním dárkem - Valentýnským certifikátem.
Květiny zvadnou, čokoláda zmizí, ale dobrý skutek zůstane. Pomozte zvířatům originálním dárkem - Valentýnským certifikátem.
Český svaz ochránců přírody zve na tradiční Vánoční výstavu ovoce starých odrůd, která proběhne od 28. do 30. listopadu. Program nabídne nejen přednášky o péči o motýly v sadech a genofondové kolekci kdouloní, ale také praktické semináře roubování ovocných dřevin. Adventní atmosféru podtrhnou ukázky tradičních zvykoslovných výrobků.
Den stromů, který se v Česku slaví od roku 2000, si Praha 13 tradičně připomněla výsadbou stromu v Centrálním parku. Letos děti společně s místostarostkou Marcelou Plesníkovou zasadily javor červený.
Načítaní obsahu...
Na každém životě záleží. A právě tímto mottem se už 25 let řídí Pražská zvířecí záchranka, která každý rok zachrání tisícovku zvířecích životů. Teď ale potřebuje vaši pomoc! Bez záchranného vozu nemůže pokračovat, a její poslední nadějí jste vy – dárci, kteří mohou zachránit nejen zvířata, ale i samotnou záchranku. Osud této jedinečné služby je teď ve vašich rukou. Pomůžete?
Český svaz ochránců přírody vyhlásí u příležitosti zahájení Výstavy starých odrůd letních jádrovin a slivoní v pražském Domě ochránců přírody v Praze 4 starou odrůdou pro rok 2025 hrušeň Solanku. Výstava začne 15. srpna, potrvá 3 dny a je doplněna bohatým doprovodným programem. Návštěvníci výstavy budou mít možnost si plody Solanky nejen prohlédnout, ale i ochutnat. Jde o letní odrůdu, která se konzumuje hned po sklizni a nedá se uskladnit. Proto jí v obchodech nikdy nikdo neuvidí.
Ve čtvrtek 11. července, začíná v pražském Domě ochránců přírody výstava starých odrůd letního ovoce – pozdních třešní, višní, meruněk a prvních letních hrušek, které již nejsou běžně k mání. Součástí pátečního doprovodného programu jsou domácí metody zpracování ovoce – kandování, skvělé ovocné pendreky a překvapí i slané a sladké zelené ořechy.
Ve čtvrtek 13. června začíná v pražském Domě ochránců přírody (Michelská 48/5) první letošní výstava plodů starých odrůd - raných třešní. Pořadatelem je Český svaz ochránců přírody. Součástí doprovodného programu jsou dopolední přednášky. Výstava potrvá jen do soboty 15. června.
Zdivočelý holub je v očích části veřejnosti velmi kontroverzní zvíře. Naše legislativa ho navíc nepovažuje za volně žijícího živočicha. Tedy by mu ani neměly pomáhat záchranné stanice, pokud se ocitne v nouzi. Jenže, odepřete pomoc zvířeti jen proto, že se narodilo ve špatném hnízdě.
Počet handicapovaných zvířat přijatých do záchranných stanic je k dnešku 31 473. Jde o historický rekord. Není to však důvod k oslavám. Finančních prostředků nutných pro kvalitní pomoc zvířatům v nouzi se v důsledku obrovského počtu zvířecích pacientů nedostává. Zachrání to sbírka Ježíšek pro zvířata?
Načítaní obsahu...
V pátek 1. prosince pořádá Český svaz ochránců přírody lichenologický seminář s ukázkou některých druhů lišejníků, typických pro ovocné sady. Dozvíte se, kde lišejníky na stromech rostou, co jim prospívá a jakým způsobem na stromech žijí. Můžete se zeptat na vše, co vás o lišejnících zajímá.
V České republice se ve vaječném průmyslu podle Českého svazu ochránců přírody každoročně usmrtí 12 milionů jednodenních kohoutků - jenom proto, že kohouti vejce nesnášejí, a tak jsou prostě v tomto byznysu zbyteční. Nyní se mluví o zákazu takového zabíjení.
Letošní rok je v netopýřích invazích do lidských obydlí obzvlášť extrémní. Podle Českého svazu ochránců přírody se za jediný týden v Liberci a Jablonci nad Nisou podařilo odbornicím ze záchranné stanice Archa odchytit 1324 netopýrů. V jenom panelovém domě v Jablonci bylo nalezeno v jediném pokoji 499 netopýrů a ve stejné situaci se před dvěma týdny ocitla i Liberecká nemocnice. Nemocnice je každoročním nechtěným útočištěm netopýrů i třeba v Plzni.
Ve čtvrtek 17. srpna, zahajuje v pražském Domě ochránců přírody třetí letošní výstavu ovoce starých odrůd – Letní jádroviny a slivoně. Pořadatelem je Český svaz ochránců přírody. Pospěšte si, protože výstava potrvá jen do soboty 19. srpna.
Český svaz ochránců přírody zve ve čtvrtek 15. června na první letošní výstava Raných třešní starých odrůd, která začíná v pražském Domě ochránců přírody (Michelská 5, Praha 4). Součástí doprovodného programu jsou ve čtvrtek pěstitelské a odrůdové přednášky a v pátek tradiční metody zpracování ovoce. Výstava potrvá jen do soboty 17. června 2023.
Tak jako každé jaro uklízí správné hospodyňky svou domácnost, tak i ochránci přírody vyráží spolu s tisíci dobrovolníků do lesů, parků a hájů uklízet prostředí, ve kterém všichni žijeme. Zbývá už jen jeden měsíc do jarního kola kampaně Ukliďme svět, kterou v České republice pořádá Český svaz ochránců přírody již více než 30 let.
Načítaní obsahu...
Podle Ministerstva životního prostředí splňuje Geopark Královská Šumava všechny požadavky pro přiznání statusu „národní geopark“. Rozhodla o tom Rada národních geoparků na svém podzimním zasedání. Na základě jejího doporučení udělil ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL) geoparku Královská Šumava certifikát „národní geopark“.
Už v pátek začíná další zimní kolo soutěže Živá zahrada. Po celé vánoční svátky se budou na zahradách pozorovat ptáci. Potvrdí se minulé roky, kdy nejčastěji se vyskytujícím ptačím druhem na zahradě byla sýkora koňadra? Získá letos alespoň jedna zahradu titul Živá zahrada?
Ve čtvrtek 11. srpna bude v michelském Domě ochránců přírody zahájen třetí letošní výstavu ovoce starých odrůd – Letní jádroviny a slivoně. Pořadatelem je Český svaz ochránců přírody a výstava potrvá jen do soboty 13. srpna.
Úmorná vedra, chodníky a silnice rozpálené k nesnesení a nikde žádná voda. To jsou každodenní strasti, s nimiž se potýkají volně žijící zvířata. Mnoho z nich uhyne úplně zbytečně. Pomoct jim může každý z nás. A není to nic složitého.
Ve čtvrtek 14. července, začíná v pražském Domě ochránců přírody druhá letošní výstava letního ovoce starých odrůd – pozdních třešní, višní, meruněk a raných slivoní. Pořadatelem je Český svaz ochránců přírody. Výstava potrvá jen do soboty 16. července 2022. Vstup je zdarma.
Podle Českého svazu ochránců přírody z celkem 3464 zvířat přijatých do péče záchranných stanic za posledních 30 dní bylo 1001 ptáčat. Více jak polovinu z nich ukradli lidé jejich rodičům v domnění, že je zachraňují. Lidská hloupost je v těchto dnech nejčastější příčinou přijímání (nejen) ptačích mláďat do záchranných stanic.
Načítaní obsahu...
Pražská zvířecí záchranka, kterou provozuje Český svaz ochránců přírody, letos zahájila obvyklou „kachní sezónu“ už 7. dubna. 12 čerstvě vylíhlých kachňátek bylo v hnízdě umístěném v květináči s levandulí v pražském Radotíně. Od vody rodinku dělil koridor z budov, několik rušných křižovatek, vysoké železniční koleje, obrubníky a další nebezpečí. Jak to celé dopadlo?
Pražská virgule i jiné záhady starých odrůd k vidění (a ochutnání) do neděle. k okamžitému zveřejnění ¬¬¬ (Praha, 6. 12. 2019) Dnes začíná v pražském Domě ochránců přírody výstava starých ovocných odrůd. Potrvá jen do neděle. Pořadatelem je Český svaz ochránců přírody (ČSOP). Na výstavě se představí 87 zimních odrůd jablek, 16 odrůd hrušek, hroznoplodý ořešák a dokonce 2 odrůdy jedlých kaštanů z Nasavrk.
V Domě ochránců přírody (Michleská 5, Praha 4) je jen do neděle výstava starých ovocných odrůd. Na výstavě se jich představí 88. Mezi nimi je i kolekce záhadných červených hrušek krvavek, některé z nich zatím vůbec nejsou popsané.
EkoCentrum v Praze 10 - Malešicích pořádá cestovatelské promítání Zázraky přírody USA (II. část) za nejkrásnějšími národními parky amerického jihozápadu. To proběhne v úterý 4. února od 19 hodin.
Od dnešního dne do čtvrtka 26. 12. proběhne v celé České republice další kolo soutěže Živá zahrada. Tu pořádá Český svaz ochránců přírody už desátým rokem. Cílem je ukázat lidem, jak přizpůsobovat zahrady i pro život některých divokých zvířat. V zimním kole se pozorují pouze ptáci, v jarním kole pak i další skupiny živočichů. Živá zahrada však zároveň přináší cenné vědecké údaje o stavu populací mnoha běžných druhů živočichů. Do projektu se již zapojilo více jak 1000 zahrad.
Lesní zahrada v Něčíni u Příbrami, kde si mohou hrát místní děti, ptačí park na Josefovských loukách u Jaroměře a obnova ovocných sadů na Kosíři na Prostějovsku, získali letos milionovou podporu ze společného programu ČSOB a Nadace VIA.
Načítaní obsahu...
Sotva v Praze a ve středních Čechách pominuly povodně, přišla vedra, která ohrožují zdraví lidí i zvířat. Pro ty jsou podobně nebezpečné jako předchozí deštivé počasí. Volně žijící živočichové totiž trpí nedostatkem vody a často umírají na absolutní vyčerpání.
Úterý 11.6.2013: Cestovatelské promítání o Kosovu a Metohiji Kde: Klub Garáž, Praha 10-Malešice, Rektorská 30 (BUS 297 stanice Rektorská) Kdy: 11.6.2013 od 19:00 Kdo: Michal Voska, Tomáš Bauer
Český svaz ochránců přírody – ZO „Natura, quo vadis?“ a dobrovolná komunitní iniciativa Naše Malešice zve na 17. května odpoledne na prohlídku nové naučné stezky v Malešicích a červnové promítání o Kosovu. Vstup na akce je zdarma.
K Vánocům patří mimo jiné radost z překvapení a dárků. Darovat lze takřka cokoliv, ale někdy je těch teplých ponožek a huňatých svetrů pod stromečkem zkrátka moc. Vymyslet něco originálního, ale přesto hodnotného není často jednoduché. Český svaz ochránců přírody přináší (nejen) milovníkům přírody zajímavou možnost, jak ve vánoční hádance obstát s úctou a dobrým pocitem k tomu.
Český svaz ochránců přírody zahajuje u příležitosti znovuotevření veřejné sbírky Zvíře v nouzi v Domě ochránců přírody v Michli výstavu fotografií o záchraně volně žijících zvířat. Zpět do volné přírody byla v rámci dne vypuštěno zachráněné mládě poštolky.
Načítaní obsahu...
Chcete, aby vaše zahrada byla místem plným života? Aby v ní volně žijící živočichové nalezli potravu či domov? Pak navštivte výstavu Živá zahrada, kterou v prostorách Domu ochránců přírody v Praze-Michli (Michelská 5) otevírá 21. července Český svaz ochránců přírody.