Počasí
Praha -2 °C Úterý, 19. března 2024, Svátek má Josef
Go to content
Naše Praha na Facebooku

100 let

Letná se letos konečně propojí po sto letech s Holešovicemi

Obyvatelé Prahy 7 se v letošním roce dočkají dlouho očekávaného spojení Letné a Holešovic. V rámci probíhající modernizace železnice vznikne podle radnice Prahy 7 průchod pro pěší a cyklisty, který propojí Veletržní a Dělnickou ulici a výrazně tak zkrátí cestu mezi oběma čtvrtěmi. Definitivně tím padne bariéra, která Praha 7 přes 100 let rozděluje na dvě části.

Před 110 lety se narodil spisovatel Bohumil Hrabal

Na letošní rok připadají dvě velká kulturní výročí. 110 let od narození spisovatele Bohumila Hrabala a 100 let od narození grafika Vladimíra Boudníka. A oba světově uznávané představitele české kultury spojovalo nejen přátelství, ale také Libeň, kde svého času byli taktéž spolubydlící.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Koncept pražských Dejvic bude po sto letech dokončen

Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného náměstí se stal společný návrh holandské kanceláře Benthem Crouwel Architects a českého studia OVA. Projekt na dostavbu jednoho z nejvýznamnějších pražských náměstí navazuje na původní hodnoty urbanistické koncepce Dejvic od Antonína Engela. Investor s vítězem již podepsal smlouvu na přípravu projektu.

Praha podpořila film s Keanu Reevesem i dokument o fotografce Jarcovjákové

Pražský nadační audiovizuální fond (dříve Nadační fond Praha ve filmu Prague Film Fund) podpořil ve Výzvě 2022/1 šest projektů, které se natáčely nebo budou natáčet v hlavním městě. Rozdělil mezi ně nadační příspěvky v celkové výši 5,65 milionu korun. Praha podle podmínek podpory musí v těchto audiovizuálních dílech představovat sebe samu a projekty musejí mít zajištěnou mezinárodní distribuci.

Praha 5 oslavuje 100 let připojení Smíchova k Praze. Zahrají Monkey Business, v sobotu místostarosta.

Kinského zahrada bude žít koncerty. Právě zde startuje Open Air koncert české kapely Monkey Business. Praha 5 totiž slaví 100 let od připojení k Velké Praze. Perličkou bude vystoupení „hrajícího místostarosty“ Lukáše Herolda (ODS), který v sobotu vystoupí s Pražský filmový orchestr. Jako zkušený hráč na hoboj zahraje Gabriel’s Oboe (Gabrielův hoboj), melodie z filmu The Mission (Mise) ze skladatelského pera Ennia Morriconeho.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Rekonstrukce divadla Spirála je v plném proudu

Rekonstrukce ikonického divadla Spirála na pražském Výstavišti pokročila do další fáze. Původně panoramatické kruhové kino (později přestavěné na divadlo) se promění v multifunkční prostor Nová Spirála, který nabídne nejen samotný kruhový sál s unikátním otočným jevištěm a sezením pro více než 750 diváků

Nový seriál Když žraloci útočí

Televizní kanál Prima ZOOM představuje nově ve svém vysílání dvě série útočného a zajímavého seriálu Když žraloci útočí, a to v pátečních letních večerech. Seriál, který se věnuje žralokům, prozradí, co jste o žralocích možná nevěděli. Víte například o tom, že žraloci zabijí 12 lidí ročně, ale lidé zabijí ročně přes 11 tisíc žraloků?

Velká Praha slaví 100 let!

U příležitosti letošního 100. výročí vzniku tzv. Velké Prahy, tedy sloučení Prahy s předměstími, připravil Archiv hlavního města Prahy ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy výstavu, která bude volně k vidění od 1. do 30. dubna 2022 na Mariánském náměstí před budovou Nové radnice. Co tam uvidíte?

Říše loutek slaví U Zlatého prstenu, kochejte se pimprlaty

Muzeum hl. m. Prahy v domě U Zlatého prstenu připravilo výstavu na které prezentuje Divadlo Říše loutek 100 let své existence. Divadlo, které ovlivnilo mnoho generací malých Pražanů, uvidíte trochu jinak, protože na výstavě jsou rekvizity, ukázky dekorací a kostýmů doplněné dobovými fotografiemi.

Pimprlata z Žatecké slaví stovku v muzeu

Muzeum hl. m. Prahy v domě U Zlatého prstenu připravilo výstavu, na které prezentuje Divadlo Říše loutek 100 let své existence. Divadlo, které ovlivnilo mnoho generací malých Pražanů, uvidíte trochu jinak, protože na výstavě jsou rekvizity, ukázky dekorací a kostýmů doplněné dobovými fotografiemi.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Loretánská zvonohra mění melodii

Po zhruba 100 letech se změní melodie, kterou hraje automat loretánské zvonohry. Místo písně Tisíckráte pozdravujeme Tebe je od 20. května zní každou hodinu melodie barokní mariánské písně Maria, Maria, nad sluce jasnější.

Připomeňme si 100 let vlajky jejím vyvěšením

Před 100 lety, 30. března, schválili českoslovenští poslanci nynější podobu tehdy československé, dnes české vlajky. Iniciátoři akce Jsme v tom spolu vyzvali veřejnost, aby v tento den vyvěsila českou vlajku do oken jako projev sounáležitosti. Za organizátory to uvedl Pavel Eichler.

Začala stavba Trojské lávky

Troja/Holešovice – Trojská lávka se už staví a na konci příštího roku má už sloužit Pražanům. Lávku postaví za 128,3 milionu korun firma Stavby mostů Praha (SMP CZ). Stavba nijak nenaruší provoz přívozu, který spadlou lávku nahrazuje.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Hlavní město spustilo aplikaci Prague Histories

Hlavní město Praha připravilo v rámci letošních oslav mobilní aplikaci Prague Histories. Interaktivní průvodce provede Pražany i turisty po tematických stezkách mapujících známé i neznámé milníky 100 let historie Prahy. Na zastávkách uživatelé objeví historické fotografie a další zajímavosti. Některé snímky jsou doplněny zvukovými záznamy rozhlasových vysílání, dobovými videi a u novějších a výkonnějších zařízení také 3D objekty.

Rekonstrukce Národního muzea končí, ve velkém se promění i jeho okolí

Po několika letech postupně končí práce na Národním muzeu v centru Prahy. Kromě zcela nového interiéru se mohou Pražané těšit také na zvelebení celého okolí budovy. Úpravy veřejného prostoru se dotknou Čelakovského sadů, chodníků a do budoucna tu plánuje hlavní město vytvořit i park pro veřejnost zaměřený na různé rostliny výhradně z České republiky. Muzeum se lidem otevře již v říjnu.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Digitální orloj už nezdobí Staroměstskou radnici. Viděly ho statisíce lidí

Stovky tisíc lidí z Česka i ze zahraničí si prohlédly na Staroměstském náměstí v Praze digitální orloj, který zajistila společnost BigMedia. Ten však byl kvůli pokračujícím opravám věže v druhém srpnovém týdnu sundán. Díky svému technickému řešení nahrazoval posledních pět měsíců původní orloj, který prochází náročnou rekonstrukcí. Ta by měla skončit v září tohoto roku.

Tipnete si jak to dopadne s Libeňským mostem?

Bude se nebo nebude bourat? Jak rozhodne zastupitelstvo 26. 4.? Naše Praha trochu napoví. Návrh Petra Dolínka (ČSSD) na zbourání a postavení nového Libeňského mostu podpořila na dnešní tiskové konferenci primátorka Prahy Adriana Krnáčová. A jak to vidí opozice?

PKF – Prague Philharmonia vstupuje do jubilejní 25. sezony i nového sídla na Praze 8

PKF - Prague Philharmonia vznikla v roce 1994 z iniciativy dirigenta Jiřího Bělohlávka. Letošní sezonou 2018-2019, k jejíž příležitosti se konala 11. dubna tisková konference, tak oslaví čtvrtstoletí. Ředitel Radim Otépka, šéfdirigent Emmanuel Villaume a další představitelé hudebního tělesa proto mluvili nejen o programu nadcházející sezony, ale i novém grafickém vizuálu a novém sídle, kterým bude Kulturní dům Ládví v Praze 8.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Místostarosta Lukáš Herold: „Mikroakce zkulturní Prahu 5“

Praha 5 nedávno udělila šestici osobností čestná občanství za jejich celoživotní přínos společnosti. Oceněni byli hematolog Otto Hrodek a paleoantropolog Emanuel Vlček (in memoriam), hudebník Ondřej Havelka, režisér Vít Olmer a za odboj proti fašismu i komunismu Jaroslav Kraus a František Šedivý. Všem uvedeným ocenění předali starosta MČ Praha 5 Pavel Richter (TOP 09) a místostarosta Lukáš Herold (ODS), kterého Naše Praha 5 krátce vyzpovídala.

Na Karlově náměstí bude znít jazz

Ke stému výročí české státnosti připravili organizátoři spolu s ČRo Vltava speciální hudební dárek - Mladí ladí jazz open-air. V rámci Mezinárodního dne jazzu roztančí 30. dubna Karlovo náměstí legendární jazz/hip-hopové uskupení The Herbaliser, které zde představí své nové album Bring Out The Sound.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Limonádový Joe i tajemná Sirael ve Chvalech

Horní Počernice - Císařův Pekař a Pekařův císař, Až přijde kocour, Byl jednou jeden král, Adéla ještě nevečeřela, Tajemství hradu v Karpatech… Víte kdo je má na svědomí? Možná vzpomenete na režiséra, ale autorem námětu a scénáristou byl Jiří Brdečka.

Pomalovaný pomník maršála Koněva – co s ním?

Na minulý pátek 23. listopadu naplánovali zastupitelé Prahy 6 jednat o usnesení týkající se dalšího postupu s pomníkem maršála Koněva, který se podílel na osvobození Prahy během druhé světové války, ale také na zpravodajském průzkumu, který předcházel invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Jeho osoba a patrně i pomník vzbuzuje spory.

Podpořte výstavbu pavilonu pro Slovanskou epopej na Vítkově

V říjnu 2018 si budeme jako národ připomínat 100 let od vyhlášení Československa. Vrch Vítkov ve spojitosti s Národním památníkem je místem, které symbolizuje státnost. Muchova Slovanská epopej je symbolem oslavujícím národ a jeho úlohu v dějinách. Spojením těchto tří faktů bychom naplnili odkaz, který po sobě zanechal Alfons Mucha a který není dodnes vyřešený. Vybudováním pavilonu bychom zajistili důstojné místo pro toto velkolepé dílo, navíc v roce pro český národ tak významném.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Den architektury na začátku října otevře veřejnosti stavby zatracované i obdivované

Na zapomenutá místa, architektonické skvosty od středověku přes 19. století, funkcionalismus, brutalismus až po současnost, originální rekonstrukce, unikátní urbanistické celky, stavby ohrožené, zatracované i obdivované, zvou pořadatelé letošního ročníku Dne architektury. Ten tradičně o prvním říjnovém víkendu láká na komentované prohlídky, cyklovyjížďky, workshopy, přednášky, besedy a diskuze, happeningy i videoprojekce, které se uskuteční v šesti desítkách míst v českých a moravských městech i obcích.

Libeňský most: rozhoduje se zda bourat či rekonstruovat

Podle zatím posledního posudku, který vypracoval Kloknerův ústav ČVUT se jako lepší varianta jeví ta, kdy se Libeňský most postaví prakticky celý znovu. O tom jaký postup bude nakonec zvolen, však bude rozhodovat pražské zastupitelstvo. Do věci vstoupilo i ministerstvo kultury, které jedná o možném prohlášení mostu kulturní památkou.

Technické muzeum nabízí snížené vstupné

Národní technické muzeum se i tento rok připojuje k akcím, které po celém území České republiky připomínají památku prvního polistopadového prezidenta Václava Havla, od jehož úmrtí letos uplynou 4 roky, a na 18. prosince připravilo pro všechny příchozí jednotné snížené vstupné 50 Kč.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Vlastivědné muzeum vystavuje „smrtící pasti“ – masožravé rostliny z celého světa

Až do poloviny listopadu se mohou návštěvníci Vlastivědného muzea v Olomouci osobně seznámit se zástupci masožravých rostlin celého světa na unikátní výstavě, která vznikla ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci. Prostřednictvím výstavy Smrtící pasti mohou hlouběji proniknout do fascinujícího světa těchto podivuhodných „dravců“ a žasnout nad jejich nevšední krásou i důmyslností životních strategií. K vidění jsou nejen samy masožravé rostliny, ale i jejich fotografie od významných botaniků.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Vodohospodáři odstraňují havarijní stav pod Proseckou ulicí

Pražská vodohospodářská společnost (PVS) zahájila jednu z nejnáročnějších investičních akcí posledních let. Začíná kompletní obnova dvou hlavních sběračů (kanalizačních stok) pod ulicí Proseckou v Praze 9. Pod frekventovanou komunikací budou kompletně opraveny dvě vejčité stoky v délce přesahující jeden kilometr. Dvanáct měsíců náročných podzemních i povrchových prací bude podle současných odhadů stát kolem 230 milionů korun.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Klinika Gemini má světové prvenství v počtu operací šedého zákalu

V únoru loňského roku začala zlínská oční klinika jako první v Evropě operovat šedý zákal femtosekundovým laserem Victus. Od té doby odoperovali oční chirurgové v čele s primářem Pavlem Stodůlkou tímto laserem 1500 pacientů, což je nejvíc na světě. Zájem je také o laserové operace, které odstraňují oční vady. Ročně na klinice podstoupí zákrok 25 tisíc lidí.

Klinika Gemini drží světové prvenství v počtu operací šedého zákalu. Zájem je i o laserové operace očních vad

V únoru loňského roku začala zlínská oční klinika jako první v Evropě operovat šedý zákal femtosekundovým laserem Victus. Od té doby odoperovali oční chirurgové v čele s primářem Pavlem Stodůlkou tímto laserem 1500 pacientů, což je nejvíc na světě. Zájem je také o laserové operace, které odstraňují oční vady. Ročně na klinice podstoupí zákrok 25 tisíc lidí.

Klinika Gemini drží světové prvenství v počtu operací šedého zákalu. Zájem je i o laserové operace očních vad

V únoru loňského roku začala zlínská oční klinika jako první v Evropě operovat šedý zákal femtosekundovým laserem Victus. Od té doby odoperovali oční chirurgové v čele s primářem Pavlem Stodůlkou tímto laserem 1500 pacientů, což je nejvíc na světě. Zájem je také o laserové operace, které odstraňují oční vady. Ročně na klinice podstoupí zákrok 25 tisíc lidí.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Letní Dílny tvořivosti zpestří nejen dětem prázdninový program

Dílny tvořivosti opět připravily lákavý týdenní program Letní tvůrčí dílny. Týden od 13. -. 17. 8. bude v Dílnách tvořivosti určen všem, kteří nemají na celé léto program a chtějí si vyzkoušet různé kreativní a výtvarné techniky, seznámit se s novými lidmi, získat nápady na další možnosti trávení volného času. Program zpestří také výprava do jedné z pražských galerií.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

V Ďolíčku mají v muzeu i klokana

Fotbalový klub Bohemians 1905 vybudoval v roce 2009 muzeum fotbalového klubu, které slouží široké veřejnosti a odkazu na historii si můžete všimnout už při vstupu na stadion. Muzeum bude v roce 2010 otevřeno v průběhu utkání i v běžném pracovním týdnu a bude tak přístupné pro všechny občany nejen Prahy 10.

Školy otevírají své dveře…

Listopad můžeme přejmenovat na „měsíc otevřených dveří“, aspoň soudě podle záplavy informací, které do redakce Naší Prahy 9 a zpravodajského serveru www.NasePraha9.cz přišly od jednotlivých škol v našem devátém pražském obvodu a všech jeho městských částí. Zejména střední školy otevřely asi opravdu veškeré a následný „průvan“ může způsobit u zájemců o studium na zdejších školách změny v rozhodování. Nebo není snad nejlepší si vybrat opravdu dobře, kam dáte své dítě studovat? A že je toho na zdejších školách a učilištích opravdu co hrdlo ráčí.

Pomník Jana Husa bude v novém

Pomník M. J. Husa stojí na Branickém náměstí již více než 100 let. Zub času a nenechavé ruce vandalů se podepsaly na jeho stavu, a tak právě v těchto dnech probíhá jeho restaurování. Dovolujeme si obyvatele Prahy 4 pozvat ve středu 23. září v 16 hodin na předání obnoveného díla. Tomáš Jelínek, člen Zastupitelstva MČ Praha 4

Orel slaví 100 let od založení

V neděli 3. května bude Velehradská župa Orla slavit sté výročí založení Orla. Oslavy budou zahájeny mší v 10 hodin ve velehradské bazilice, po ní se účastníci přesunou průvodem za doprovodu dechové hudby „Vnorovjané“ do areálu Archeoskanzenu Modrá.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

ZŠ Kodaňská si připomíná 100 let školy

Škola v Kodaňské ulici si v tomto roce připomíná 100 let od svého založení, jedná se o nejstarší školou na Praze 10, která byla původně reálkou, reálným gymnáziem, jedenáctiletou střední školou a v současné době je základní školou. Při této příležitosti otevře ve dnech 26.5. až 31.5.2008 své prostory všem zájemcům. Rodiče, občané desátého pražského obvodu a pamětníci si tak budou moci prohlédnout její vybavení, zúčastnit se výuky, a konečně navštívit ve dnech 29.5. až 31.5. výstavu, kterou škola ke kulatému jubileu pořádá.