Počasí
Praha 3 °C Pondělí, 17. ledna 2022, Svátek má Drahoslav
Go to content

Elis alias Eliška Mrázová: Písničky skládám od třinácti let

V Ostravě vyrůstá nová hudební hvězda – Elis neboli Eliška Mrázová. Vystupuje v klubech, zpívá v televizi, s kytaristou Fernando Saundersem, natočila CD a její písnička Depressing Valentines (Depresivní Valentýn) se stává hitem na YouTube, kde má více než 30 tisíc zhlédnutí.
Elis - Eliška Mrázová Zvětšit
Elis - Eliška Mrázová

Se zpěvem jste začínala hodně brzy. Přivedli vás k němu rodiče?
Když jsme byli s bráchou malí, vozili nás naši do hudebek. Jednou dobou jsem chodila dokonce do sedmi hudebních škol, někdy do dvou za den. Díky tomu se o dva roky starší bratr Dalibor stal skvělým bubeníkem a já zpívám a skládám. Až s odstupem času vidím, jaká to byla ze strany rodičů velká oběť. Maminka kvůli nám dokonce zůstala doma.

Váš tatínek je režisérem animovaných filmů a maminka výtvarnice. Čekal bych tedy, že děti povedou spíše k výtvarnému umění.
To také vedli. Docházela jsem čtyři roky do výtvarného kroužku, ale víc mě lákala hudba. Když jsem začala působit v dětském sboru ostravské opery, už nezbýval čas na další aktivity, takže jsem výtvarku vypustila.

Vystupovala jste v ostravském divadle. V kolika letech jste na jeho jevišti stála poprvé?
V devíti letech.

V devíti letech…To jste musela mít pořádnou trému?
No jasně, měla! Naštěstí jsem chodila od šesti let na zpěv a tam nás učili vystupovat před lidmi. V operních představeních jsem zpívala ve sboru, ve skupině dětí. Když člověk něco zkazil, nebylo to ani znát, nějak se to ztratilo, diváci to naštěstí nepoznali. Trému mívám dodnes, cítím ji. Až když začnu zpívat, pak úplně zmizí.

Vzpomenete si ještě, ve kterých představeních jste v divadle účinkovala?
Jakobín, Řecké pašije, Kolotoč, vystupovali jsme i se skladatelem  Pavlem Helebrantem v Ngoa-É nebo Jesličkách svatého Františka. Na divadle se mi tehdy líbily kostýmy, ve kterých jsme hráli. Byly opravdu fantastické a pohádkové. Vždycky jsem se do divadla moc těšila a ráda na představení vzpomínám.

Neuvažovala jste, že se stanete operní pěvkyní?
Uvažovala, vždyť jsem v divadle téměř vyrůstala. Zkoušeli nebo hráli jsme čtyřikrát týdně. Přemýšlela jsem, že bych se přihlásila na operní zpěv na Janáčkovu konzervatoř v Ostravě, nakonec jsem si to rozmyslela. Kolem 15. roku jsme začala poslouchat gospely, to bylo opeře přece jen vzdálené, proto jsem se na konzervatoř nehlásila.

A na jakou střední školu jste se nakonec přihlásila?
Studuji na jazykovém gymnáziu Pavla Tigrida v Ostravě-Porubě. Věnuji se jazykům němčině a angličtině. Nebylo to ale rozhodnutí na poslední chvíli, k jazykům mě to vždycky táhlo. Je to brána do světa. A jazyky mě baví.

Kdy jste si začal psát písničky?
Vůbec první písničku jsem složila ve 13 letech pro svou nejlepší kamarádku. Text jsem napsala v angličtině. A od té doby skládám. Vždycky, když jsem něco zažila nebo byla na někoho naštvaná, sedla jsem, napsala text i hudbu. Písničky se staly vlastně mým deníčkem.

Proč jste začala psát texty v angličtině?
Zpívala jsem v angličtině gospely. A protože se mi anglicky dobře zpívalo, začala jsem v tomto jazyku psát i své texty.

Konzultujete texty s rodilým mluvčím?
Konzultace u textů jsou vždycky nutné. Některé obraty a významy jsou samozřejmě v angličtině jiné. My třeba přejeme štěstí tím, že říkáme Zlom vaz, v jiných jazycích vám pro štěstí třeba popřejí, ať si zlomíte nohu. Proto texty probírám s mou americkou kamarádkou Teresou Polk, skvělou zpěvačkou a herečkou, která působila v dětských pořadech na Disney Channel. Žije v Česku pátým rokem. Co se týká angličtiny, asi nejvíce mi pomohla spolupráce s americkým baskytaristou Fernando Saundersem, který hrál například s Lou Reedem, Eric Claptonem a dalšími. Loni nahrával své album v Ostravě, já tam nazpívala vokály a duet.

Jak jste se dostala ke spolupráci s Fernando Saundersem?
Náhodou. Přijel do Ostravy a zašel si vybrat nějaké nástroje do hudebnin ve Stodolní ulici. A přitom se poptal, zda neznají nějakou zpěvačku, která umí anglicky. V prodejně mě znali a měli na mě kontakt, takže jej dali Fernandovi. Pozval si mě s několika dalšími zpěvačkami, vyzkoušel nás a vybral si mě.

Složit písničku je jedna věc, ale od toho je velký kus cesty k  vystupování na veřejnosti. Jak jste se dostala ke koncertování?
Chodila jsem na zpěv k vynikající pedagožce Libuši Kusové do Mariánských Hor, ke které chodila například i Heidi Janků. To byl asi první krok. Pak jsem chodila na kytaru k Petru Vitáskovi, který hrál třeba s Věrou Špinarovou a ten mi nabídl, abych si zazpívala s jeho kapelou Moribundus. Složili jsme pár písniček s mými texty a s kapelou je hráli v klubech. Moribundus hrál bluesový styl, což mě moc bavilo.

Na YouTube vás proslavila písnička o depresivním Valentýnu. Sledujete počet lidí, kteří písničku už viděli?
Sleduji, je jich už přes 30 tisíc. Ale písnička, přestože se jmenuje Depressing Valentines, vlastně není o tom, že by Valentýn byl depresivní anebo že bych z něj měla depresi. V písničce říkám, že není třeba mít jeden den v roce, aby člověk dal vědět, že má rád lidi kolem sebe. Zpívám o tom, jak mám ráda svou rodinu i přátele a že jim lásku dokazuji celý rok, ne jenom jeden den.

Proč jste začala používat umělecké jméno Elis?
Je to má přezdívka z dětství, říkali mi tak doma i kamarádi. Vznikla z křestního jména, ale je dobře srozumitelná i pro cizince. Také se tím snažím oddělit své soukromí od zpívání. Doma jsem Eliška, na pódiu Elis.

V květnu jste natočila duet s Markétou Konvičkovou, která se proslavila v soutěži Česko Slovenská Superstar.  Kde jej posluchači mohou slyšet?
Markéta měla 17. května osmnáctiny a slavila je v Praze. Nazpívala tři duety, jeden se mnou a to v angličtině. Zvolily jsme kabaretní styl, protože je mou i Markétinou srdcovkou. Písnička je o klukovi, který chodil najednou se dvěma holkama, ony to zjistily a daly mu to pořádně znát. Zpíváme o emocích, které z této situace vznikly. Docela jsme se při tom s Markétou vyřádily. K písničce je i klip, který měl premiéru v pořadu Sama doma.

Kde vás diváci ještě mohli vidět?
Vystupovala jsem i v České televizi v pořadu Živě na jedničce, kde jsem si zazpívala tři písničky a vyprávěla o svém zpívání. Na slezskoostravském hradě jsem měla třičtvrtěhodinový recitál

Vaším manažerem se stal Petr Šiška. To je dost nadějné pro kariéru mladé zpěvačky. Budete také jezdit po koncertech nebo festivalech?
Je pravda, že mým manažerem se stal Petr Šiška, takže uvidíme, jak se to vše bude vyvíjet. Ale chtěla bych zpívat své věci a byla bych ráda, kdyby mě lidé takto přijali a moje věci se jim líbily. Zatím jsem neuvažovala nad tím, že bych jezdila po velkých koncertech. Spíše jsem ráda, že zazpívám své písničky v klubu a potěší mě, když ovlivní a něco řeknou i pár lidem. Určitě plánuji složit i písničky v češtině.

Hodně natáčíte, skládáte, ale určitě se potřebujete i nějak odreagovat. Jak trávíte volný čas?
Když bývám hodně mezi lidmi, tak chci občas vydechnout a zůstat chvíli sama. To pak doma poslouchám hudbu. Jinak ráda chodím s přáteli posedět a pobavit se, někdy vezmeme kytaru a jdeme do ostravského klubu Ikarus, kde můžeme hrát a zpívat. Tam se vyblbneme. Více než kluby mě ale baví posezení s přáteli. I když na street dance akci Queens style zone, která se pořádá každý měsíc v klubu Marley, nesmím nikdy chybět.

Co budete podnikat o prázdninách?
Ještě nevím, nemám přesné plány. Ale opravdu moc se těším na své osmnáctiny, které oslavím v srpnu. Potom asi hodně času strávím skládáním, s přáteli a možná si udělám nějaký výlet do zahraničí a samozřejmě si pořádně pospím.
 

 Profil
Eliška Mrázová
Sedmnáctiletá Eliška Mrázová z Ostravy vystupuje a komponuje pod uměleckým jménem Elis. Byla členkou dětského operního sboru Národního divadla moravskoslezského, vystupovala se skupinou Moribundus a loni spolupracovala se slavným baskytaristou Fernando Saundersem na jeho CD, které natáčel v Ostravě. Je studentkou Jazykového gymnázia Pavla Tigrida v Ostravě-Porubě.  

Podobné články


Předchozí články

Noc kostelů 1. června: program pro děti, slaňování z věží, koncerty a výstavy

Psa z útulku si budete moci vybrat i na Čepkově

Aktuální nabídku psů z Útulku pro zvířata v nouzi na Vršavě, kteří jsou vhodní k převzetí do pěstounské péče, bude možné od června sledovat také v nákupním centru Čepkov. Inzerovaní psi i samotný útul...

Ostravar uvařil pro Colours of Ostrava červené pivo

Červený Ostravar uvařený pro hudební festival se dostane v lahvích i do obchodů.

Unikátní operace kolene v Městské nemocnici Ostrava

Křižovatka ulic Veselská a Kbelská se otevírá už v pátek

Zcela zásadní změnu v oblasti dopravy pocítí od 1. června řidiči z Letňan a okolí. V tento den bude po více než dvou letech uvedena do provozu křižovatka ulic Veselská a Kbelská, která během této doby...

Den otevřených dveří v Elektrárně Dětmarovice

Na OU vznikne zázemí pro výzkum

Galerie Harfa se roztančí v rytmu Zumby už tuto sobotu

U příležitosti sobotního Corny Wellness Marathonu připravila Galerie Harfa doprovodný program nejen pro milovníky Zumby. V sobotu 2. června od 17 hodin bude v tomto obchodním centru probíhat autogrami...

Pražané sběrem „úsporek“ zachránili vodu ze 14 Máchových jezer

Češi jsou ve sběru a recyklaci úsporných žárovek rok od roku lepší, loni se zrecyklovalo o 11 procent „úsporek“ více než v roce předešlém. Nejaktivnějšími sběrateli jsou obyvatelé Prahy.

Pražané sběrem „úsporek“ zachránili vodu ze 14 Máchových jezer

Češi jsou ve sběru a recyklaci úsporných žárovek rok od roku lepší, loni se zrecyklovalo o 11 procent „úsporek“ více než v roce předešlém. Nejaktivnějšími sběrateli jsou obyvatelé Prahy.

Opilý cyklista zranil v Ostravě chodkyni

Pro pasy i v sobotu

Pracovní soboty si po letech opět "užijí" někteří úředníci v Olomouci. Olomoucký magistrát se totiž připojil k městům, která kvůli enormnímu zájmu veřejnosti o nové pasy prodlužuje úřední hodiny i na ...

Kulturní centrum Poruba se stěhuje

Desítky milionů z rozpočtu města na podporu vysokých škol

Kapka naděje věnovala zlínské nemocnici inkubátor za stovky tisíc

Prezidentka Nadačního fondu Kapka naděje Vendula Svobodová předala v úterý dětskému oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně nový inkubátor Isolett 2000 za více než 200 tisíc korun. Agenturu Me...

Fotograf Jiří Zerzoň vystavuje na hradě

K zamyšlení nad aktuální tématikou sociálně vyloučených lokalit vybízí výstava osmnácti velkoformátových fotografií Jiřího Zerzoně nazvaná Proměny v Moravskoslezském kraji. Výstava trvá do 19. června.

Hasiči prověřili průjezdnost ulic, pokuty nepadaly

V úterý 29. května se v nočních hodinách uskutečnila plánovaná zkouška průjezdnosti. Vozidla HZS hasičské stanice HS-3 Holešovice projížděla za doprovodu Městské policie Praha 7 vytipovanými ulicemi h...

Vlak zavezl děti z dětských domovů z Pardubic do Zlína na filmový festival

České dráhy s Unií železničních zaměstnanců vypravily ve středu již po deváté Vlak plný úsměvu, který z Pardubic do Zlína přepravil postižené děti a děti z dětských domovů. Na cestu se přihlásilo 248 ...

Zemědělské muzeum nabízí Chlévskou lyriku

Výstavu 44 fotografií Jindřicha Štreita z knihy Chlévská lyrika a výběr fotografií z fotoarchivu NZM Praha si mohou návštěvníci prohlédnout od 23. května 2012 do 29. prosince 2013 ve velkém sále Národ...

Za nadávky a obnažování dostane mastnou pokutu

Zlínský soud odročil případ bývalého jednatele Moravanu Otrokovice

Krajský soud ve Zlíně ve středu odročil kvůli doplnění dokazování případ Ira Williama Jamese Harkina. Muž měl jako jednatel společnosti Moravan Aviations Otrokovice sjednat několik půjček, přestože vě...

Na filmovém festivalu ve Zlíně je největší zájem o letní kino

Na 52. ročníku Zlín film festivalu je největší zájem o projekce letního kina.

Program multikina CineStar Ostrava na červen

Přinášíme premiéry multikina CineStar Ostrava v červnu

Janáčkův máj uvedl novátorskou hudbu

Druholigové fotbalisty Zlína povede nový kouč Křeček

Trenérem druholigových fotbalistů Zlína se stal Aleš Křeček, který naposledy vedl slovenský Ružomberok. Nový kouč nahradí Aloise Skácela, pod jehož vedením obsadil tým 11. pozici.

Ortopedické oddělení nově vede zkušený primář MUDr. Michal Mačák

Jakou knihu si vzít na dovolenou? Vede oddychová beletrie a křížovky

Dovolené jsou rájem čtenářů. I ti, kteří po zbytek roku na knihu nesáhli, si tu svou od Vánoc odkládanou do kufru přibalí. Jaké budou hity letošního léta? Napětí na písečnou pláž přinese řada Hunger G...

Dopadli zlodějku, která ukradla mobil

Strážníci dopadli ve Vítkovicích sprejery

Jakou knihu si vzít na dovolenou? Vede oddychová beletrie a křížovky

Dovolené jsou rájem čtenářů. I ti, kteří po zbytek roku na knihu nesáhli, si tu svou od Vánoc odkládanou do kufru přibalí. Jaké budou hity letošního léta? Napětí na písečnou pláž přinese řada Hunger G...

Chytili lumpa při vykrádání trafostanice

Bronzoví hokejisté z MS potěší nemocné děti

V Avionu oslaví Den dětí s cirkusem

Stavba tramvajové zastávky dočasně změní dopravu

Děti mohou 1. června do zoo za korunu

Pražskou zoologickou zahradu čeká po květnovém zdražení vstupného jednorázová akce pro nejmenší, na páteční Den dětí budou mít všichni mladší 15 let vstup do zahrady za symbolickou jednu korunu.

Házeli na vlak kameny, ale nemohou být trestáni

Vstup na mimořádný koncert Janáčkovy filharmonie je zdarma

Žluté lázně obsadí na Den dětí piráti

Pirátské nedělní odpoledne mohou zažít všichni, kteří dorazí tuto neděli do Žlutých lázní. Areál v Praze 4 - Podolí totiž připravil ve spolupráci s Občanským sdružením Sluníčka dětský den s tématem „H...

Ozdobte koupelnu fotodárkem - keramickou dlaždicí

Keramická dlaždice, skleněné hodiny, skleněné kuchyňské prkénko, kšiltovky, moderní tašky přes rameno, láhev na pití, magnety, samolepky, pexeso - to je jen stručný výčet nových fotoproduktů, které ny...

Zárukou bezpečného a prověřeného hřiště je v Praze 4 certifikát

Čisté prostředí a bezpečné herní prvky - dvě věci, na které nepochybně myslí každý rodič ve chvíli, kdy otevírá branku dětského hřiště. To samozřejmě vnímají i představitelé radnice Prahy 4, která na ...

Praha 4 startuje letošní psí kampaň „Sám po sobě neuklidím"

Letos poprvé je tváří kampaně za čistotu a proti psím exkrementům vítěz soutěže o Psa mezi psy Prahy 4, kterým se v polovině dubna stal pětiletý anglický špringršpaněl Eston. Naopak již potřetí přichá...

Nové opatření proti bezohledným developerům

Příliš draví developeři od června nepochodí se svými neadekvátními projekty v dalších lokalitách Prahy 4. Nová zbraň místní samosprávy, územní limity pro ucelené rezidenční oblasti, začnou totiž plati...

Vyhrajte zájezd do Disneylandu!

Den dětí, jaký Praha nezažila! A losovačka o zájezd do pařížského Disneylandu! Na 1. června Kroužky na Vltavě připravily odpoledne doslova nabité zábavou.

Účetní ze Zlínska zpronevěřila 15 milionů korun, byla odhalena až po odchodu z práce

Dvaačtyřicetiletá žena a její přítel mohou dostat až deset let vězení za zpronevěru 15 milionů korun ve firmě ze Zlínska, kde žena pracovala jako hlavní účetní. Během 11 let celkem pět set krát převed...

Kateřina Tomanová: Jahody pro Popelku aneb Když chlap fackuje hysterku

Představujeme knihu, která vyšla v ostravském nakladatelství Repronis.

Při srážce auta a dodávky se na Zlínsku zranili čtyři lidé

Zranění čtyř lidí si vyžádal střet osobního automobilu a dodávky u Slušovic na Zlínsku. Po nehodě obě vozidla shořela.

Ostravský hrad ožije slavnostmi

Demolice budovy bývalého kožního proběhne o víkendu

Po měsíci poznal ženu, která ho okradla

Provoz "pasovky" v Praze 10 prodloužen

Praha 10 prodlužuje kvůli zvýšenému počtu žádostí provozní dobu svého pasového oddělení pro celý měsíc červen. Referát cestovních dokladů bude od zítřka otevřen každý pátek o hodinu déle než dosud a v...

Následující články

V Edenu na cestu kolem světa

Žáci třídy 4.A Základní školy Eden ve Vladivostocké strávili školu v přírodě ve Střelských Hošticích v duchu integrovaného tematického vyučování „Cesta kolem světa“. Hned první den se po předložení ce...

Slavnostní otevření venkovní části aquaparku zrušilo špatné počasí

Architekti ocenili park Chrpová - Malinová prestižní cenou Grand prix

Prestižní ocenění v rámci Národní ceny za architekturu – Grand prix architektů 2012 získal projekt revitalizace parku Malinová – Chrpová v kategorii Krajinářská architektura a zahradní tvorba. „Naším ...

Žáci z 8.A základní školy Kladská pokřtili tramvaj

Náměstek primátora hlavního města Prahy Josef Nosek dnes pokřtil spolu se vítěznou třídou 8.A Základní školy Kladská a se zástupci Dopravního podniku tramvaj polepenou dle studentského návrhu s názvem...

Švédský král navštívil kliniku na Krejcárku

V rámci návštěvy švédské delegace dne 11. května seznámil přednosta kliniky profesor Martin Fried švédského panovníka s chodem kliniky a představil mu novou koncepci XXL Centra.

Zlín film festival 2012 navštívilo 103 tisíc lidí

Celkem 103 tisíc lidí podle odhadů navštívilo 52. ročník Zlín film festivalu.

Na zlínském festivalu se prodaly klapky za více než milion korun, osm si dražitelé nevyzvedli

Nejdražší klapkou vydraženou na 52. ročníku Zlín film festivalu se stala klapka Maroše Chureho. Celkem se 111 klapek prodalo za více než 1,3 milionu korun, osm kusů si dražitelé nevyzvedli.

La Putyka otevírá cirkusové šapitó

Soubor Cirk La Putyka spolu s Mezinárodním festivalem nového cirkusu a divadlem Letní Letná přichystal na červen bohatý program a nově vztyčil na Letné šapitó, kde se budou kulturní vystoupení odehráv...

Program Kina ART Ostrava na červen

Ostravské Minikino v červnu

Národní divadlo moravskoslezské v červnu

S historickými hasičskými auty tří zemí pojede i Praga z ostravského muzea

Učitel se oběsil v ostravské škole

Letní show s Blanarovičovou a Bučkovou míří do Ostravy

Moravu a Slezsko čekají od nedělního podvečera silné bouřky

Výstava Šangri-la přibližuje Dálný východ

Pavilon C na výstavišti Černá louka se proměnil v Dálný východ. Cestovatel Rudolf Švaříček připravil pro Ostravany výstavu Šangri-la.

Praha upozorňuje řidiče na uzavření registru na přelomu června a července

Kvůli spuštění nového Centrálního registru vozidel se uskuteční v období posledního týdne měsíce června a začátku července výluka činnosti pražského registru vozidel. Mediafax o tom v úterý informoval...

DOPRAVNÍ OMEZENÍ: Zlínský kraj - 6 míst

Aktuální dopravní omezení ve Zlínském kraji.

Zloděj vylákal ve Zlíně z důchodkyně 15 tisíc, ukradl i počítač a mobil

Až dvouleté vězení hrozí neznámému pachateli, jemuž se povedlo ve Zlíně vylákat od šestaosmdesátileté důchodkyně lživou historkou o opravě auta jejího synovce 15 tisíc korun. Navíc jí ukradl také počí...

V soutěži krátkých filmů se na slovenském Art Film Festu setkají oscaroví kandidáti

ČPZP loni vrátila pacientům za léky více než 25 milionů korun

Ostravská univerzita postaví za 350 milionů korun nové centrum výzkumu

Před soudem je muž, který těžce pobodal spolubydlícího

Ostravské domácnosti dostanou tašky na třídění odpadu

Soutěž Art Film Festu hostí vítěze světových festivalů

Dominantou slovenského Art Film Festu je tradičně Mezinárodní soutěž hraných filmů. I během jubilejního 20. ročníku, který se uskuteční od 16. do 23. června v Trenčianských Teplicích a Trenčíně

Otrokovická školka přijala téměř všechny děti

Celkem 182 dětí přijala Mateřská škola Otrokovice, která až na několik výjimek vyhověla všem rodičům. Kdybychom loni neuvedli do provozu tři nové třídy, letos bychom se potýkali s problémy, řekl staro...

Žena zmlátila agresora paličkou

Praha 7 koupila hasičům posilovací zařízení

Městská část Praha 7 zakoupila čtyři posilovací stroje a zařízení k fyzické přípravě hasičů, které bylo poskytnuto hasičské stanici HS-3, Praha 7 – Holešovice formou věcného daru. Náklady na pořízení ...

Běh pro gorily vynesl přes čtvrt milionu

Více než pětistovka lidí vyrazila v sobotu ve 14:00 z Hradčanského náměstí na tradiční charitativní Běh pro gorily. Finanční výtěžek z akce byl letos 284 tisíc korun, uvedla Tereza Krásenská z pražské...

Žižkovské pivobraní představí přes 65 pivních speciálů

Přes 65 pivních speciálů z produkce malých českých pivovarů a minipivovarů budou moci ochutnat návštěvníci 1. ročníku Žižkovského pivobraní. Na festivalu zlatavého moku, který pořádá městská část Prah...

Program kina v Polance na červen

Hokejisty PSG Zlín čekají po Turecku další týdny dřiny

Extraligoví hokejisté PSG Zlín mají za sebou první polovinu suché přípravy, tedy soustředění v Turecku. Po návratu čeká svěřence trenéra Rostislava Vlacha do konce června ještě čtyřtýdenní dřina.

Ekofestival proběhne na náměstí Míru už zítra

Orientaci v nepřeberném množství náhledů na šetrnou spotřebu nabízí šestý ročník Ekofestivalu, který pod záštitou starostky Jany Černochové pořádá 5. června 2012 na náměstí Míru Zelený kruh. Svoji čin...

Studijní třídy v ZŠ Na Smetance

Většina dětské populace má studijní předpoklady. O jejich profesním růstu rozhodují v první řadě rodiče. Již kolem desátého roku se školáci s rodiči rozhodují, jak ve vzdělávání dál.

Folkové Podviní proběhne už tento čtvrtek

Pevným krokem přichází měsíc červen a s ním i devátý ročník festivalu devátého pražského obvodu - FOLKOVÉ PODVINÍ. Tomu se říká dvě nabité devítky ve správný čas a na správném místě! Tato příjemná akc...

Nejbližší termíny bezplatné právní poradny ve Vysočanech a na Proseku

Bezplatná právní poradna je poskytována sociálně slabším občanům, kteří nemohou za právní služby platit a mají trvalý pobyt na území Prahy 9.

42. ročník festivalu ochotnických divadel začíná ve čtvrtek

Od 7. do 10. června pořádá Divadlo Horní Počernice 42. ročník Divadla v přírodě, na kterém vystoupí ochotnická divadla.

Legovíkend v Letňanech

Obchodní centrum Letňany zavalí o víkendu 9. – 10. června tisíce kostiček Lego. Návštěvníci centra se budou moci s novou kolekcí Lego Ninjago utkat ve víkendovém turnaji o titul Mistr bojových umění S...

Klánovické kulturní centrum Nová Beseda pořáda v červnu řadu zajímavých akcí

Kino, přednášky i program pro děti - to vše můžete zažít v kulturním centru Nová Beseda. Podívejte se na červnový program.

Klánovické kulturní centrum Nová Beseda pořáda v červnu řadu zajímavých akcí

Kino, přednášky i program pro děti - to vše můžete zažít v kulturním centru Nová Beseda. Podívejte se na červnový program.

Strážnice zadržela muže podezřelého z vloupání do vozidla v Nuslích

Včera v pět hodin odpoledne zastavil strážnici Městské policie Praha 4 muž, který jí sdělil, že před několika minutami viděl v Rostislavově ulici muže, který se prý pokoušel vloupat do jednoho ze zapa...

Staroměstské náměstí ožije fotbalovou akcí Hyundai Fan Park Prague 2012

Českou republiku i její hlavní město zachvátí v červnu fotbalová horečka. Také Praha se připojí k fanouškům na celém kontinentu a podpoří české hráče na fotbalovém mistrovství Evropy 2012 v Polsku a n...

Pohonné hmoty ve Zlínském kraji pokračují v mírném zlevňování

Ve Zlínském kraji se v minulém týdnu ceny pohonných hmot mírně snížily, litr naturalu je za 36,89 Kč. Vyplývá to z pondělních údajů společnosti CCS.

Závod v běhu do schodů zlínského mrakodrapu proběhne již potřetí

AIP Zlín Run-Up 2012, neboli běh do schodů Baťova mrakodrapu, přichází 15. června již potřetí do Zlína. Každý závodník má letos šanci získat nový Chevrolet Aveo.

Archiv města Ostravy zve na výstavu a přednášku

V Porubě začne ve středu výstava kaktusů

Marie Rottrová zazpívá v hrušovském kostele

Zpěvačka a hrušovská rodačka Marie Rottrová vystoupí na komorním koncertu v hrušovském kostele.

Hrubá stavba projektu Matějkova je dokončena

Společnost CODECO dokončila hrubou stavbu rezidenčního projektu MATĚJKOVA, pojmenovaného podle stejnojmenné ulice v pražských Vysočanech. Výstavba bytového domu pokračuje podle plánu, projekt bude dok...

Školáci z Klubu nadaných dětí navštívili ostravské záchranáře

Jahody a čokoláda zaplaví Náplavku

Již od 26. května mohou na Farmářském tržišti Náplavka návštěvníci koupit první české polní jahody odrůdy Elsanta z Břežan u Českého Brodu, postupně budou přibývat další šťavnaté odrůdy. Navíc pro mil...

Články abecedně vzestupné

Ekozločiny se objeví v Edenu – a půjde o ozon!

Ve čtvrtek 18.11. od 16:30 můžete shlédnout film Zabijáci ozonu z volného cyklu Ekozločiny. Snímek byl na loňském ročníku festivalu Ekofilm oceněn „za scénáristicky brilantní pojetí, které poutavě při...

Elegantní lávka propojí Štvanici, Karlín a Holešovice

V karlínských kasárna je do dnešního dne k vidění výstava Institutu plánování a rozvoje hl. města Prahy, která představuje architektonické návrhy budoucí lávky vedoucí z Karlína do Holešovic. V rámci ...

Elegantní způsob, jak se zbavit bioodpadu

Odpad ze zahrady za vás odveze bezplatná služba.

Elektrokolo lehce zvládne i náročné trasy

Velkým hitem letošní sezony jsou elektrokola. Pomohou cyklistům zdolat i ty nejnáročnější terény.

Elektrokoloběžky zpět do ulic, zatím jen 200

Na 200 elektrokoloběžek Lime z celkového počtu 1.500 se vrátilo do pražských ulic. Vozítka zmizela na počátku koronavirové krize.

Elektromobil si může kdokoli zdarma dobít u nové elektro „pumpy“ ve Vršovicích

Samozřejmě, že je třeba brát titulek s velkým nadhledem – rozšířenost elektromobilů je v hlavním městě i Praze 10 zatím spíše symbolická. I přesto je ale tato zpráva osvětovějšího charakteru o otevřen...

Elektronická evidence tržeb: zlikviduje drobné živnostníky a podnikavé důchodce?

Ve středu 1. března mělo zahájit elektronickou evidenci tržeb (EET) zhruba 250 tisíc podnikatelů z oblasti maloobchodu a velkoobchodu. K datu ostrého startu druhé vlny mělo ale potřebné autentizační ú...

Elektronické aukce šetří městu peníze

Hlavní město má za sebou pilotní projekt veřejné elektronické aukce. Veřejná zakázka na kancelářský papír byla vypsána na částku 1 milion korun. Přihlásilo se 6 firem a konečná cena klesla na 640 tisí...

Elektronické hlasovací zařízení: více kontroly nad prací zastupitelů

Zastupitelé Prahy 10 na svém únorovém zasedání poprvé rozhodovali s pomocí elektronického hlasovacího zařízení, jehož pořízení si schválili v minulém roce. Hlasování je díky němu přehlednější a sčítán...

Elektronické kupony MHD prodává více než 35 míst po Praze

Elektronické časové jízdenky MHD nahrávané na opencard jsou v prodeji již na téměř 40 místech po celé Praze. Přestože lze pořídit elektronické jízdné přes internet, lidé zatím stále raději volí osobní...

Články abecedně sestupně

Emma Smetana otevře vánoční benefiční bazar. Zúčastní se rekordních 40 osobností

Emma Smetana otevře vánoční benefiční bazar. Oblečení věnují manželé Klusovi nebo Kovy, Kazma nabídne účast na natáčení tajného projektu a Zdeněk Piškula kurz tance

Emil Kolben má nově v Hradešínské, kde žil, pamětní desku

Významnému českému elektrotechnikovi, vynálezci a kapitánovi československého průmyslu Emilu Kolbenovi dnes odhalila Praha 10 pamětní desku v jeho místním bydlišti – v tzv.červené vile v Hradešínské u...

Emauzy budou zářit purpurovou barvou

17. listopad je Světovým dnem předčasně narozených dětí a purpurová barva jeho symbolem. Na oslavu tohoto dne se v úterý 20. listopadu večer Emauzský klášter zahalí do purpurové záře.

Emailové schránky zaplavily falešné výzvy k exekuci

Exekutorská komora České republiky varuje veřejnost před falešnými výzvami k zaplacení exekuce. V průběhu dnešního dne exekutorská komora obdržela tisíce stížností týkajících se podvodných e-mailů, kt...

Elpida zve seniory na Den otevřených dveří

Centrum Elpida připravilo pro seniory na 6. prosince Den otevřených dveří.

Elitu WBC prověří fourcrossař Slavík

Série WBC - Specialized Bikerally Championship pokračuje svým sedmým a zároveň finálovým závodem v neděli 25. října ve Žlutavě. Centrum závodu se nachází přímo v motokrosovém areálu, zde je i start ry...

Elita evropské kolové bojovala ve Zlíně

Nejlepší evropské týmy v kolové se utkaly v sobotu 4. května ve sportovní hale Zelené. Ve Zlíně se uskutečnilo finále evropského poháru, na kterém Česko reprezentovaly týmy Favorit Brno, SC Svitávka a...

Eliška Servátková je opět na zámku

Eliška Hašková Coolidge: Prezident nesmí čekat na aplaus

Bývalá zvláštní asistentka v Bílém domě Eliška Hašková Coolidge žila ve Spojených státech od devíti let. Po studiu diplomacie pracovala pro Kennedyho, Johnsona, Nixona, Forda a Cartera. Rozhovor Naší ...

Eliška a Jan jsou nejčastější jmna dětí ve Frýdku-Místku