V parku u ZŠ Tusarova v Praze 7 se od května zabydlely suchozemské želvy. Originální zpestření veřejného prostoru je výsledkem spolupráce městské části s nedalekou Krokodýlí ZOO Praha, která o želvy pečuje.
Radnice MČ Praha 6 uvedla, že se letos poprvé připojí ke Světovému dni včel. Proto instalovala včelí úly na střeše Polikliniky Pod Marjánkou a v parku Ladronka.
Pražská zoologická zahrada připravila na nadcházející víkend bohatý program, který vedle tradičních komentovaných krmení a setkání u zvířat nabídne speciální výstavu pro nevidomé a v neděli představení mláďat vzácného pekariho Wagnerova.
Převozem dvou zubřích býků z bývalého vojenského prostoru Milovice ve středních Čechách do obory Židlov v Libereckém kraji začala včera rozsáhlá výměna a převozy zubrů v českých chovech, Jejich výsledkem bude genetické oživení dvou nejvýznamnějších chovů zubrů v Česku a založení nového chovného stáda na Lipně. Akce se týká celkem čtyř krajů.
Řeč bude o sladkovodních želvách, které jsou u nás jedním z nejrozšířenějších druhů. Jsou klasifikovány podle toho, ve kterém biotopu se vyskytují, a kterému se samozřejmě přizpůsobily. Pokud si chcete želvu pořídit, přečtěte si následující článek, který vám s tím pomůže.
Mládě luskouna se podle pražské zoologické zahrady narodilo ve čtvrtek 2. února před čtvrtou hodinou ráno. Váží 135 gramů a připomíná oživlou smrkovou šišku. Je to první mládě luskouna, které přišlo na svět nejen v Zoo Praha, ale dokonce v celé Evropě!
Pávi, slepice, kohouti, dravci, holubi, papoušci, andulky, krkavci, straky, zlatý bažant, ale i hadi a želvy. V záchranné stanici pro divoká a exotická zvířata ve Vysočanech najdete přes 50 druhů zvířat, o které se stará Věra Aladzasová-Přibylová.
Evropský unikát – čtyři druhy pestrobarevných loríčků jsou nově k vidění v Zoo Praha. Nikde jinde na starém kontinentě návštěvníci tolik druhů tzv. fíkových papoušků nespatří. Loríčci červenohlaví, rudobradí a teď čerstvě i oranžovoprsí obývají venkovní voliéry na Papouščí stezce. Loríček zlatouchý, kterého navíc Zoo Praha chová jako vůbec jediná v Evropě, zdobí průchozí expozici Rákosova pavilonu.
Ve čtvrtek 14. dubna odpoledne, převzala Zoo Praha dva luskouny krátkoocasé, samce Guo Bao a samici Run Hou Tang, které z Tchaj-wanu přivezli dva pracovníci Taipei Zoo. Pro luskouny byla přestavěna noční expozice v pavilonu Indonéská džungle, kde budou po absolvování měsíční karantény patrně 15. května poprvé představeni návštěvníkům. Podle informací z pražské ZOO, je Zoo Praha teprve druhým chovatelem těchto pozoruhodných savců v Evropě.
Proč Zoo Praha patří mezi ty nejlepší? Stojí za tím láska ke zvířatům.
Za 90 let své existence získala pražská zoo opravdu mnoho ocenění a pochval. Daří se jí totiž odchovat náročné druhy zvířat. Navíc spolupracuje se zoo po celém světě. Co vás v ní čeká a proč ji navštívit?
O zvířecích vetřelcích v hlavním městě jsme vás již na našich stránkách informovali. Nezvaní hosté v pražské přírodě však nemusí být jen nepůvodní druhy zvířat, ale také invazivní rostliny. Zachvacují Evropu a ani Praha se potížím s nimi nevyhne.
Komentovaná setkání opět zavedla ostravská zoologická zahrada. Návštěvníci si tak mohou zpestřit prohlídku zoologické zahrady komentovaným setkáním u vybraných druhů zvířat doprovázené povídáním jejich ošetřovatelů.
Nad ránem 1. ledna 2020 přišla v Zoo Praha na svět hned dvě mláďata – beránek ovce kamerunské, na kterého se návštěvníci mohou přijít podívat do Dětské zoo v dolní části areálu, a želva tuniská, jejíž chov v pražské zoo pochází z jedinců zabavených pašerákům.
V pojišťovnictví se občas dějí věci těžko k uvěření. Zaměstnanci Direct pojišťovny sestavili koncem roku 8 nejbizarnějších pojistných událostí, se kterými se při práci setkali.
Janita a Tamara dvě slonice ZOO Praha jsou březí. Mláďata by se měla narodit zhruba za rok. Na setkání s novináři to oznámil náměstek primátora Petr Hlubuček. Ale to není jediná novinka.
Co dělat, když nesnášíte permanentní štěkot či vytí souseda čtyřnohého, hlasitou zábavu živou, reprodukovanou či z TV od souseda dvounohého za zdí, nebo hudební produkci a uřvané hosty z nedaleké předzahrádky? Naše Praha zjišťovala rady strážníků, právníků, hygieniků a dalších, jaké řešení je asi nejefektivnější.
Ve středu večer podstoupila v pražské zoo samice lva indického Ginni umělou inseminaci. K zákroku použili sperma samce Jamvana. Předtím chovatelé zkoušeli "dovednost" do Prahy dovezeného samce Sohana z Ostravy, který ale ani při 26 (!) pokusech za odpoledne neuspět.
V pondělních ranních hodinách se v Zoo Praha narodilo druhé mládě gibona stříbrného a zatím si vede velmi dobře. V České republice tento ohrožený druh chovají jen dvě zoologické zahrady; odchovat jej se dosud podařilo pouze té pražské.
Zoo Praha je první z českých a slovenských zoologických zahrad, které se podařilo odchovat kormorána černobílého. Tři mláďata vylíhnutá v polovině června opustila na konci minulého týdne hnízdo a přesídlila do venkovní voliéry v Ptačích mokřadech.
Stanovisko unie zoologických zahrad k chovu velkých kočkovitých šelem Zveřejňujeme v plném znění: Tygr střelený do oka a následně do krku, kosti, kůže i hnijící maso, nádoby na vyvařování tygřího masoxu… Detaily ze zásahu České inspekce životního prostředí, Celní správy ČR a Policie ČR u Ludvíka Berouska a dalších obviněných není třeba popisovat. Díky médiím je dnes zná snad každý.
Po čtyřech letech slaví Zoo Praha další "plazí" úspěch. V týdnu se vylíhla dvě vzácná mláďata varana, což se od roku 2014 jiné evropské zoo, něž pražské, nepovedlo.
Dvoudenní festival, který nabídne africkou kuchyni se v trojské botanické zahradě bude konat již od této soboty. Festival je součástí Afrického léta, které zahrnuje především prodejní výstavu soch umělců ze Zimbabwe.
Středisko výcviku vodicích psů SONS, které se nachází v pražských Jinonicích, se více než 20 let věnuje výcviku psů pro zrakově handicapované klient. Pouhých sedm lidí se zde stará o vše - od výchovy, až po mezinárodní spolupráci. Jak výcvik vypadá, jaký nečekaný přírůstek stanici překvapil a co mají jinoničtí psi společného s Itálií?
Zoo Praha odchovává další mimořádná mláďata – 3 štěňata jihoamerických psů pralesních – narozená 7. dubna. Ta zatím ještě pod dohledem svých rodičů prozkoumávají vnitřní expozici, ale v průběhu týdne, v závislosti na počasí, chovatelé celou rodinku vypustí do venkovního výběhu.
V sobotu 3. března si v Zoo Praha připomeneme Světový den divoké přírody, tentokrát zaměřený na téma velké kočkovité šelmy. Ve 14 hodin si při té příležitosti nenechte ujít speciální komentované krmení našich kočkovitých šelem přímo v Pavilonu šelem a plazů v dolní části zoo.
Troja - Pražskou zoo již brzy ji opustí dvouletý samec tapíra čabrakového Budak Puntja, zvaný Punťa. Někdejší hvězdné mládě, a vůbec první odchované v Zoo Praha, se koncem února odloučí od své matky Indah a poputuje do é Zoo Taipei na Tchaj-wanu.
Do dvou let se budou prohánět pro ploše téměř 20 hektarů na Dívčích hradech koně Převalského.Není to sliby, ale fakt. „Praha už v červnu na projekt chovu koní Převalského na Dívčích hradech pro letošní rok uvolnila 6,5 milionu korun. Tato lokalita potřebuje oživit a revitalizovat. Chov koní Převalského je skvělým řešením a věříme, že Pražané se na ně budou chodit rádi dívat. Zatraktivnění se tak místa, jež se nacházejí v bezprostřední blízkosti Prokopského údolí,“ uvedl Petr Dolínek (ČSSD), náměstek primátorky.
Novou obyvatelku má výběh pand červených. Samec Pat už není osamělý a těší se z nové partnerky. Tou je roční samice Wilma, která do pražské zoo přišla ze Švédska. Obě pandy mohou návštěvníci vidět v expozici, jež je umístěna u hlavního vchodu do zoo.
Lední medvědi nyní sídlí ve staré expozici, která je umístěna na jih, takže v létě je to pro medvědy spíš peklo, i když dostávají speciální zmrzliny a chladí se vodou. To teplo ale pandám vadit nebude
Slonice Tamara porodila v pátek po osmé hodině večer své první slůně. Jde o samečka, který váží osmdesát kilogramů a který začal vzápětí pít. K porodu došlo za přítomnosti slonice Janity a jejího letos narozeného slůněte Maxe. Již v sobotu však od sebe obě matky se slůňaty byly na čas odděleny, protože zvědavý Max jevil o novorozeného samečka až příliš velký zájem. Pavilon však zůstává pro návštěvníky otevřen, a tak mají jedinečnou příležitost sledovat život slůněte doslova od prvních hodin po jeho narození.
Slonice Tamara porodila v pátek (7.10.) po osmé hodině večer své první slůně. Jde o samečka, který váží osmdesát kilogramů a který začal vzápětí pít. K porodu došlo za přítomnosti slonice Janity a jejího letos narozeného slůněte Maxe.
Pražský Clarion Congress Hotel Prague přivítal na začátku letní turistické sezony neobvyklé hosty. Na střeše sedmipatrového hotelu byly slavnostně umístěny 4 úly, ve kterých našlo domov více než 60 tisíc včel. Na úspěch budoucího chovu si stylově medovinou připil ředitel Clarion Congress Hotelu Prague, Miroslav Bukva s Obchodním ředitelem, Ondřejem Markem a Hlavním hotelovým technikem, Vladimírem Sieberem, který bude mít chov včelstev na starosti.
Radnice Prahy 9 rozšíří spolupráci se sociálním podnikem Etincelle. Lidé s lehkým mentálním postižením se pod vedením pracovního asistenta budou starat o úklid místních chodníků a městské zeleně. Projekt tak zajistí nejen čistější prostředí, ale i pomoc lidem s handicapem získat stálé pracovní uplatnění.
Víte, jaký je normální počet tepů a dechů a tlak krve u psa? Smějí se psi? Čím se může pes nakazit od klíštěte? Nemůže-li fena kojit, je jako náhradní strava lepší mléko kozí nebo kravské? Je tvaroh pro psa vydatným zdrojem vápníku? Existují ještě jiní dingové?
V těchto dnech začalo v oboře Hvězda kácení některých neperspektivních smrků a také nepůvodních dubů červených, které zabraňují přirozenému zmlazení domácího dubu a buku.
Zoopark ve Frýdku-Místku zanikl v roce 1976. Petr Dvořáček se jej se spolu s dalšími nadšenci pokouší obnovit, aby se po letech znovu stal příjemným místem pro oddych a odpočinek
V pražské zoo je teď k vidění hravá rodinka psů pralesních. Letos v srpnu smečku rozšířila tři další štěňata, která společně se svými sourozenci z loňského a předloňského vrhu dovádí ve vnitřní i venkovní expozici.
Čerstvý přírůstek zaznamenali v úterý ve výběhu tapíra jihoamerického. Matkou pruhovaného mláděte je patnáctiletá samice Ivana a otcem dvanáctiletý samec Tex.
V sobotu 23. srpna se pražské zoologické zahradě koná tradiční Den hmyzožravců. Návštěvníci se tak budou moci dozvědět nejenom mnoho zajímavého o mravenečnících a dalších hmyzožravcích, ale budou moci ochutnat i hmyzí speciality.
Zoo Praha pořádá tuto sobotu akci, na kterém se budou připravovat speciality z hmyzu. Kromě toho představí pár mravenečníků velkých a proběhne několik komentovaných krmení.
Tuto neděli vrcholí oslavy Měsíce žiraf, kterým pražská zoo připomíná 60 let svého chovu. Kromě zajímavostí souvisejících s příchodem první žirafy se návštěvníci dočkají i křtu letošních mláďat za účasti zpěvačky Lenky Filipové a její dcery Lenny.
Mláďata trnorepa mezopotámského a agamky písečné, to jsou aktuálně největší chlouby kurátora plazů Petra Velenského a jeho týmu. V případě trnorepa jde o světový prvoodchov v zoologických zahradách, v případě agamky o naději na udržení unikátního chovu v Praze.
Ve výběhu nedaleko Údolí slonů se zabydluje mimořádně cenná samice hyeny čabrakové. Snahou pražské zoo je pokusit se o obnovu světově proslulého chovu tohoto druhu.
Marketingová kampaň Zoo Praha Adoptuj mě, jejímž cílem je nabídnout návštěvníkům netradiční dárek a přispět na chov zvířat, přináší v letošním roce velkou novinku – adoptivním rodičům nabízí možnost zúčastnit se soutěže o exkluzivní výhru.
Skupina vzácných zubrů evropských, kteří už ve volné přírodě téměř vyhynuli, se včera odpoledne v zoo na Svatém Kopečku u Olomouce rozrostla o dalšího člena. Je jím samice Patria, která se narodila v zoo v Bratislavě. Její příjezd netrpělivě vyhlížel Švéd - samec Bojen a Slovenka Rosemarie. Na to, kdo a s kým najde společnou zubří řeč,si ale ještě všichni musí počkat. Záleží, do jaké míry bude Bojen vybíravý a obě zubřice tolerantní.
Bránou jediného safari na Moravě se v úterý 30. července poprvé projeli návštěvníci olomoucké zoo. Zoologická zahrada na Svatém Kopečku otevřela safari zaměřené na region Euroasie.
Necelý měsíc po úmrtí partnerky zemřel ve zlínské zoo gorilí samec Bosso, jeden z nejoblíbenějších chovanců zahrady. Do výběhu po gorilách se zřejmě přestěhuje některý druh opic, které zoo chová.
Gorilí samec zůstal v ubikaci ve zlínské zoo sám. V pátek 8. března zemřela samice Judita, která s ním expozici goril na Lešné sdílela. Samice gorily nížinné uhynula po dlouhodobé nemoci a především na následky stáří, dožila se necelých 49 let. To je u goril skutečně výjimečný věk.
Mladý a zdravý sameček žirafy Rothschildovy se narodil v pátek 26. října v dopoledních hodinách ve venkovním výběhu Zoo Zlín. Stalo se tak přímo před zraky přítomných návštěvníků a pracovníků zahrady.
Otrokovická radnice se rozhodla dát devítitisícovou dotaci místnímu Českému svazu včelařů. Jak oznámila mluvčí města Lenka Krupková, peníze poslouží na nákup cukru pro zajištění opylení hmyzomilných rostlin.
Po Svatomartinském vínu, růžovém vínu, českém pivu z minipivovarů a Jablečných slavnostech pokračuje Archetyp společně s třetí městskou částí v představování tradičních českých potravinářských komodit.
Rada hlavního města schválila uvolnění finančních prostředků na dovoz dvou slonic ze Srí Lanky do Zoo Praha. Ve středu o tom informovala Tereza Králová, tisková mluvčí Magistrátu hlavního města Prahy.
Klisna koně Převalského Hara dnes přivedla na svět zdravou klisničku. Otcem 218. hříběte v historii Zoo Praha je hřebec Len. Po letošní reintrodukci čtveřice klisen do Mongolska si tak pražská zoo připsala v souvislosti s koněm Převalského další úspěch.
Poslední jedinec želvy sloní pintské známý jako Osamělý George, který v neděli uhynul na Galapágách, má v Praze dvojníka. Je jím želvák Antonio, o kterém se část odborníků kvůli jeho pozoruhodné vzhledové podobnosti s Osamělým Georgem domnívala, že je rovněž želvou sloní pintskou. Až genetické testy prokázaly, že Antonio je příslušníkem jiného poddruhu.
Pavilon primátů v Zoo Zlín má nové obyvatelky. V pondělí 11. června sem dorazily ze Zoo Praha dvě pětileté samice chápana středoamerického. Až se v novém prostředí adaptují, budou spojeny se zdejší skupinou, tedy samcem Rambáškem a samicemi Carou a Ricou.
Jedním z významných chovatelských úspěchů ostravské zoologické zahrady v loňském roce bylo narození mláděte vzácného gibona bělolícího. Mládě prospívá velmi dobře, zatím ale nikdo neví, jestli je to holka nebo kluk.