Jak to bude s farmářskými trhy?
Farmářské trhy jsou od 19. března součástí Náplavky, kde se pravidelně konají každou sobotu. V den oslav Vltavanu, které se koná také na Náplavce, by trhy být měly. „Pokud vím, měly by obě akce probíhat zároveň. Farmářské trhy by se měly posunout blíž k Palackému mostu a oslavy Vltavanu by měly probíhat blíž k mostu železničnímu,“ řekl měsíčníku Naše Praha 2 předseda spolku Jaroslav Černý.
Oslavy 140. výročí Vltavanu
Oslavy začnou v předvečer oslav, v pátek 10. června, kdy bude arcibiskup Dominik Duka (od letošního března čestný člen Vltavanu) celebrovat slavnostní mši v plaveckém kostelíku Nejsvětější Trojice.
V sobotu 11. června vypukne slavnost v 10 hodin u Výtoně a bude pokračovat na náplavce mezi Železničním a Palackého mostem. Sjedou se sem krojovaní Vltavané z Davle, Štěchovic a Purkarce.
O Vltavanu
Spolek, který sdružoval plavce, rybáře, pobřežné a další pracující na náplavkách a v ohradách dřeva, je nejstarším nepřetržitě pracujícím spolkem v České republice. Původní spolek fungoval jako zdravotní, úrazová a sociální pojišťovna. Každý jeho člen platil pravidelně týdně malý peněžní příspěvek. Pokud některý z členů onemocněl a nebo měl úraz, dostával finanční příspěvek, a to až do doby, než byl schopen opět pracovat. Do dnešních dnů zůstala pospolitost, solidarita a trvá i zvykové právo požádat o příspěvek v případě úmrtí člena, kterého však nikdo nevyužívá.
Spolek byl na přelomu 19. a 20. století důležitou součástí vlasteneckého a společenského života. V období 1. republiky se rozšířila kulturní činnost – společenská, osvětová a vlastivědná.
Členové spolku se věnovali shromažďování památek na paroplavbu a s ní související řemesla. Podařilo se sestavit velkou sbírku zvanou Plavecké muzeum, která se stala základem muzejní expozice (dnes součást Muzea hlavního města Prahy) v budově bývalé říční celnice na Výtoni.
Do dnešních dob přežily kroje a prapory. Dva prapory vznikly v roce 1872, další v roce 1931 a čtvrtý „Primátorský“ věnoval spolku v roce 1991 jeho čestný člen a tehdejší primátor Prahy Jaroslav Kořán. Mužský kroj byl zaveden v roce 1872 a vychází z uniformy francouzského námořního obchodního loďstva z konce 18. století. Ženský kroj vznikl později; původně byli členy spolku jen muži, a to až v první polovině 20. století. Oficiálním se stal v roce 1949 a k témuž datu se ženy člensky zrovnoprávnily s muži.
Spolek Vltavan je dnes spojen s řadou sdružení a institucí, vydává vlastní publikace a upomínkové předměty, spolupracuje s dalšími vltavanskými spolky, pravidelně v červnu pořádá Podskalská setkání u Výtoně, spolupracují s Centrem volného času Botič atd.
Více informací naleznete na www.vltavan-praha.cz