Počasí
Praha 16 °C Středa, 19. června 2024, Svátek má Leoš
Go to content
Naše Praha na Facebooku

Do politiky bych šla jedině kvůli divadlu…

Ač je vzrůstem spíše drobná, všude, kde se něco děje, je jí plno. A nechybí ani tam, kde je potřeba podat pomocnou ruku. Přednedávnem dostala dvě ocenění za svou práci v divadle a na novou sezonu se už těší.
Olomoucká herečka Ivana Plíhalová letos na začátku divadelní sezony dostala dvě ocenění.  Zvětšit
Olomoucká herečka Ivana Plíhalová letos na začátku divadelní sezony dostala dvě ocenění.

A nejen na ni. Dospělé děti, které má s bývalým manželem, folkovým zpěvákem Karlem Plíhalem, pomalu odcházejí z domu a jí tak začíná nová etapa života. „Nevím, co mě čeká, ale těším se na to,“ říká usměvavá herečka Ivana Plíhalová.  

Letošní divadelní sezonu jste zahájila poněkud netradiční rolí v pohádce nazvané Jak se hovnivál chtěl stát motýlem… 
Ano, hraju tam pavouka Matyldu, což je velmi negativní role. Matylda je ze všech postav zřejmě nejnegativnější – všechny je chce sežrat. Tedy – kromě hovnivála. Matylda mě opravdu baví, protože negativní role se hrajou dobře.
Na samém začátku sezony jste dostala hned dvě ocenění – divadelní cenu v kategorii činohra za roli paní Johnstonové v muzikálu Pokrevní bratři. Za tutéž roli jste ale dostala i Cenu primátora města Olomouce. Co to pro vás znamenalo? 
Jednu divadelní cenu za herecký výkon jsem dostala už před šesti lety, za Fanku v Loupežníkovi. Od pana primátora to potěší dvojnásob, nota bene když vím, že na tom představení byl a že se to nejen jemu, ale i jeho rodině líbilo. Taky jsem ráda, že jsem se dostala za roli Boženy Němcové do širší nominace na Thalii. Sice jsem ji nedostala, ale už to, že jsem byla mezi těmi deseti, si myslím je úspěch. 
V souvislosti s rolí Boženy Němcové mě napadá, že v Praze momentálně běží muzikál o této české spisovatelce. Jela byste se podívat? A jezdíte občas na podobná představení? 
Jsem hrozně ráda, že jsem tenkrát viděla Jesus Christ Superstar, to bylo na velice vysoké úrovni a dokonce si myslím, že zatím nebyl těmi dalšími muzikály překonán. Viděla jsem Krysaře, Johanku z Arku, a to je z větších produkcí myslím všechno. Na Boženu Němcovou určitě nepojedu…
Vraťme se k vašim začátkům – jste brněnská rodačka, ale jakmile jste dokončila konzervatoř, odešla jste do Olomouce a už jste tu zůstala. Co vás sem táhlo?
To bylo složitější – po škole jsem měla v plánu odejít do Českého Těšína, protože jsem tam měla podepsanou smlouvu. Šla jsem tam se spolužákem, kterého jsem milovala a se kterým jsem tehdy chodila, jenže on se se mnou asi týden po podepsání smlouvy rozešel. Byla jsem v těch svých devatenácti letech hodně nešťastná a nechtěla jsem jít do stejného angažmá s člověkem, který už mě nemiluje. A v tu chvíli mi shodou náhod přišla pozvánka na konkurz do Olomouce, kterého jsem se zúčastnila a bylo mi řečeno, že když rozvážu pracovní smlouvu v Těšíně, tak mě vezmou. Čili do Těšína jsem nikdy nenastoupila a jsem tady opravdu už 
28. sezonu. 
To jste musela být hodně dobrá, když se o vás divadla přetahovala už v devatenácti...
Tenkrát nebyl o oblastní divadla takový zájem, takže já jsem dostala ještě třetí nabídku z Mostu. Nebylo tolik hereckých škol a myslím si, že ani dnes nemají oblastní divadla velký nájezd herců – ti většinou chtějí zůstat v tom městě, kde studují.
Olomouc se ale určitě nedala s nějakým Mostem nebo Těšínem srovnat, to byl asi velký úspěch, ne?
No ano, Olomouc už tehdy bylo něco, to jsem skutečně povýšila. Dokonce se říkalo, že Olomouc je přestupní stanicí do Prahy. Nevím, jestli to ještě dnes platí – sice někteří odcházejí, ale spíš do Pardubic, a když už do Prahy, tak do seriálů a podobně. Uchytit v Praze se povedlo vlastně jen Adrianu Jastrabanovi a Filipu Čapkovi.
Vy byste třeba kývla na podobnou nabídku jako Adrian Jastraban, který hraje v jednom z televizních seriálů?
Kdybych byla v Praze, tak asi ano, protože si myslím, že tam je to nezbytné. Člověk, který je na volné noze, má možnost stát se populárním, což televize umožňuje. Tady to nemá smysl – jednak to nejde udělat technicky, to by člověk musel dojíždět a to bych nezvládla, a jednak mám ráda divadlo a to mi vyhovuje. Kamera mě neláká, zkusila jsem si to párkrát, ale myslím si, že být v Olomouci je svým způsobem výhoda, protože se člověk může soustředit na práci v divadle. 
Kde se ve vás vzala ta myšlenka, že budete herečkou? Pocházíte z umělecké rodiny? 
Ne, to vzniklo jinak. Jako malá jsem byla obézní dítě a dokonce jsem byla dvakrát na léčení – v Bludově u Šumperka. Hrozně ráda jsem chodila do dramatického kroužku, protože tam se mi nesmáli. Tam jsme se mohli vyblbnout. Vedla nás výborná paní učitelka Marta Zapletalová, bývalá herečka a ta nám nechala prostor na hry a fantazii. Pak se mi podařilo asi v osmé třídě, kdy už ten kroužek neexistoval, zhubnout dvacet kilo během roku a půl. A tak jsem požádala paní učitelku, jestli by mě připravila na zkoušky na konzervatoř. Musím ale říct, že do té doby jsem byla v divadle asi třikrát, to nebylo tak, že bych chtěla hrát v divadle, spíš jsem chtěla pokračovat v tom dramatickém kroužku. No a díky ní jsem se na tu konzervatoř dostala. Radost z toho ale zkalilo několik událostí – pan Dopita, který mě na konzervatoř přijal, spáchal o prázdninách sebevraždu, paní učitelka Zapletalová zemřela, když jsem byla v prvním ročníku, a když jsem byla ve druhém ročníku, tak mi zemřela maminka. Takže tři lidé, kteří se vlastně zasloužili o to, že jsem se na školu dostala, odešli během dvou let, co jsem tam byla.
Takže maminka vás v té umělecké dráze podporovala?
Podporovala se nedá říct, ale nebránila mi v tom. Ona byla zdravotní sestra, podporoval mě spíš tatínek, který už je sice v důchodu, ale jinak byl celý svůj život novinář. Pohyboval se v tom uměleckém prostředí, takže mě podporoval a dodneška si myslím, že je na mě pyšný.
Možná geny po tatínkovi způsobily, že i vy jste nakonec skončila v Českém rozhlase Olomouc. Jak dlouho už tam působíte?
Asi pět a půl roku. Mám jeden sobotní dopolední pořad, Lady magazín, od jedenácti do dvanácti hodin, který se reprízuje v pátek v sedm hodin večer.

Mysleli, že Lady magazín bude o vaření a šití, to mě ale nebaví.

Jak vás to napadlo?
To nenapadlo mě, ale pana ředitele Hekelu, který mi to nabídl, i když tenkrát asi s trošku jinou vizí – on si myslel, že budu mluvit o vaření, šití, zahrádce a tak, jenže tohle mě tedy vůbec nebaví. Takže jsem mu tehdy řekla, že budu velmi ráda mít svůj pořad, a když mi dá volnou ruku, tak že bych si spíš povídala s různými zajímavými lidmi. A on na to kývl. Aby se to nepodobalo Větrníku, kde bývá vždy jeden host, tak já mám hosty většinou dva. Nejsou to jenom ženy, a právě proto jsem si dala do podtitulu, že je to o ženách a pro ženy, ale nejen s nimi a nejen o nich, což mi vlastně umožňuje si povídat s kýmkoli. Ta práce mě neskutečně baví, protože je to něco úplně jiného, než práce v divadle.
Zrovna jsem se na to chtěla zeptat – je to asi příjemná změna, když nemusíte jet přesně podle scénáře a nemusíte se na výstup dlouho připravovat…
Naopak, já mám tu přípravu pro rozhlas velmi pečlivou, protože nejsem investigativní a neumím improvizovat. Takže když si chystám rozhovor, tak musím o tom člověku něco vědět – pokud je to někdo známý, tak internet je v tomhle geniální. Pokud ne, tak se s tím člověkem napřed sejdu a u kafe si řekneme, o čem si budeme zhruba povídat. Musím si udělat dokonce i nějaký bodový scénář, protože jinak bych to nezvládla. To se mi stalo jenom asi ve třech případech, kdy jsem si povídala s lidmi, které znám velmi dobře. Jinak potřebuju vždycky mít, když ne přímo otázky, tak aspoň kostru rozhovoru. Neumím improvizovat ani na jevišti. 
A co když vám dojde dech a otázky?
Z tohoto důvodu netočím ty pořady na živo. Je to zvláštní – když si mě někdo pozve do rozhlasu a můžu mluvit spontánně sama za sebe, tak to mi problém nedělá. Ale v momentě, kdy bych já měla vést rozhovor na živo, to bych nemohla. Tuto schopnost velice obdivuji. 
Baví vás práce v rozhlase tak, že přemýšlíte do budoucna o rozšíření svých aktivit v rádiu?
Ještě občas dělám Větrník a samozřejmě literární pořady, ale o dalším rozšiřování ani neuvažuji. Spíš si říkám, že je strašně dobře, že jsem se díky tomu naučila stříhat na počítači a vlastně vůbec pracovat s počítačem. Uklidňuju se, že umím trošinku nějakou další profesi, takže kdyby se se mnou něco nedejbože zdravotně stalo, kdybych si třeba pochroumala nohu, tak bych měla možnost pracovat i v jiném oboru. A samozřejmě uvažuju o tom, že z divadla se musí v určitém věku odejít, a že kdyby to bylo možné, tak v tom rádiu se dá pokračovat. Nemyslím zaměstnání, spíš aby se člověk něčemu věnoval. Takže já to beru spíš jako svou záložní profesi, kterou už bych asi byla dnes schopna vykonávat v případě, kdybych skončila v divadle.

Chlap potřebuje bejt dobrej v tom, co dělá.

Mimochodem, dá se vůbec prací v oblastním divadle uživit?
Divadlo se na oblasti dá dělat hlavně z lásky… U žen je to jednodušší, protože u nich se předpokládá, že mají manžela, který je eventuelně uživí. Navíc – žena nemusí být až tak dobrá herečka, protože se ještě pořád může realizovat v rodině. Kdežto muž na oblasti to má neskutečně těžké – musí většinou uživit rodinu a na to mu herectví samotné nestačí. Je potřeba dělat dabing, reklamy, rádio, seriály, cokoli. A hlavně si myslím, že u muže je profese strašně důležitá, protože chlap potřebuje bejt dobrej v tom, co dělá. A pokud není dobrej a ještě je za to málo placenej, tak to je katastrofa.
Je tedy zřejmé, že to asi děláte s láskou, jinak byste těžko vydržela osmadvacet sezon…
To je pravda a tato sezona bude opravdu mimořádná. Osmadvacet – to je moje celoživotní číslo. Jsem narozená 28. července, bydlela jsem a tatínek dodnes bydlí v domě číslo 28, vdávala jsem se 28. července, tedy v den mých narozenin, moje maminka zemřela 28. února, dokonce průkazku v pionýru jsem měla 028, teď jsem tady 28. sezonu a možná bych těch osmadvacítek našla ještě víc. Každopádně je to v mém životě takové magické číslo. 
Co vaše děti, jdou v uměleckých šlépějích svých rodičů? 
Matěj studuje posledním rokem brněnskou konzervatoř – kytaru, hraje už v nejrůznějších divadlech, skládá muziku, ale ještě neví, jestli bude pokračovat na vysoké škole. Karel (Plíhal) je velmi rád, že se syn „potatil“ a snaží se ho v tom všemožně podporovat. Markéta letos taky končí školu, dělala v Olomouci pedagogickou fakultu, speciální pedagogiku a hudební výchovu. O prázdninách ale odjela do Liberce, kde má chlapce – závodního běžkaře a i když má před sebou ještě státnice a diplomku, tak už se tam přesunula a už tam i pracuje.

Začíná nová etapa mého života a chci si ji užít.

Takže vy jste zůstala sama? 
Ano, a dokonce nemám ani psa, protože toho si dcera vzala do Liberce taky. Začíná nová etapa mého života a chci si ji užít, protože po těch čtyřiadvaceti letech mám teď konečně volné ruce. Samozřejmě je to smutné, když děti odchází, ale vztah s dětmi mám velice hezký, takže doufám, že se budou domů rády vracet. Na druhou stranu – člověk si potřebuje odpočinout a nabrat síly. 
Syn se vrátil do vašeho rodného města, dokonce dělá stejnou školu, vy jste od těch 19 let v Olomouci nikdy neuvažovala o tom, že byste se přesunula do Brna nebo do Prahy? 
Karel chtěl jít kdysi do Českých Budějovic, protože tam bydlel jeho spoluhráč Emil Pospíšil, který bohužel umřel velmi mladý na rakovinu, tak se to neuskutečnilo. Do Prahy chtěl Karel, já ne, do Ostravy jsme nechtěli oba, do Brna bych já tehdy možná šla, ale to zase nechtěl on a dneska už o tom vůbec neuvažuju. Sice jsem dostala před dvěma lety nabídku do Národního divadla v Brně, ale já už tady mám vytvořené takové zázemí z přátel a lidí, které mám ráda, že bych se nestěhovala. Navíc, si myslím, že my teď prožíváme v divadle jedno z nejšťastnějších období – máme mladého, šikovného šéfa, Romana Groszmanna, který je nejen velice talentovaný, ale hlavně má rád divadlo a má rád herce, to není u všech šéfů obvyklé. Velmi dobře se mi s ním pracuje. Takže to, že nás tenhle člověk má rád a umí dělat dobré divadlo, 
je prostě úžasné. Kromě toho máme díky našemu panu řediteli i krásně zrekonstruované divadlo, takže nemám sebemenší důvod odsud odcházet. Navíc se mi tady líbí, Olomouc je krásné město.
Kromě divadla a rozhlasu se ale věnujete i charitě a pomoci potřebným. Blíží se Zasukované tkaničky – budete letos opět s vozíčkáři spolupracovat?
Určitě budu, myslím, že i moderovat. Akci pořádá Trend vozíčkářů, se kterým spolupracuji už řadu let, od doby, kdy Karel (Plíhal) s Martinou Langerovou dostali v roce 1998 Cenu města Olomouce. A ještě stále se snažím pomáhat také v Berkatu, což je sdružení kolem Petry Procházkové, které se zaměřuje na pomoc lidem v oblasti Čečenska a Afghánistánu. 
Byla jste ale také v politice, po revoluci jste působila jako členka zastupitelstva. Vzpomínáte na to stejně jako bývalý pan primátor Hořínek jako na nejhorší čtyři roky života? 
Bylo to krásné období. Právě proto, že on byl primátorem, tak tam byla spousta humoru. Mám dojem, že dnes už se z politiky vytrácí. On to uměl vést s jakýmsi nadhledem a hlavně tam bylo takové to porevoluční nadšení, všichni měli chuť něco dělat a mnozí i nezištně, to už se dnes taky moc nevidí. Takže na ty roky vzpomínám ráda, ale taky jsem tehdy slíbila Karlovi, že už se do politiky nikdy nevrátím. 
No, ale teď už tady váš manžel není a mně připadáte jako ideální politička – silná, energická žena, která chce pomáhat a jen o tom nemluví, ale činí se. Nechcete to přece jen ještě jednou zkusit? 
Šla bych maximálně do komunální politiky kvůli divadlu, protože si myslím, že od té doby, co nemáme nikoho v zastupitelstvu, se divadlo stále potýká se schvalováním rozpočtu. Je velice těžké někomu vysvětlit, že už prostě nemůžeme jít níž. Hned po revoluci propustil první ředitel třetinu zaměstnanců. Takže to, co se děje v ostatních divadlech dnes, my už máme dávno za sebou. Tím jsme městu hodně ušetřili, ale už není kam jít dál. A to je potřeba stále opakovat. Takže kvůli divadlu bych do zastupitelstva možná znovu šla. Jinak si říkám: Ševče, drž se svého kopyta…
Takže ani kdyby za vámi přišli a požádali vás, jestli byste přece jen nechtěla za nějakou stranu kandidovat?
Ono se to stalo, že mě oslovovali z různých stran, ale já bych do žádné nevstoupila. Pokud bych někam kandidovala, tak jedině jako nezávislý kandidát. Musela by asi nastat situace, kdy bych měla pocit, že je to velice důležité pro divadlo.
Vidím, že divadlem žijete úplně naplno…
Dělám práci, kterou mám ráda.
A je to od těch dob, kdy jste byla to obézní dítě, ještě pořád i váš koníček?
Asi ano, protože jiného koníčka nemám. Šití, vaření, zahrádka, chata, chalupa, auto, já nic nemám, mám jenom to divadlo a rádio. A děti. A přátele…
A máte ještě nějaký nesplněný sen? 
Mám, ale to je soukromé. Navíc si myslím, že právě proto, že se mi splnily všechny sny okolo, tak už nemám právo, aby se mi splnil…

Ivana Plíhalová 

– narodila se 28. 7. 1962 v Brně
– absolvovala brněnskou konzervatoř a hned nastoupila do angažmá do Státního divadla Oldřicha Stibora, dnes Moravského divadla Olomouc  
– 28. sezonu členka činohry Moravského divadla v Olomouci  
– nejznámější role: Božena Němcová ve hře Dávno, dávno již tomu, Paní Johnstonová v muzikálu Pokrevní bratři, hlavní role ve hře Svatá Jana, Fanka v Loupežníkovi, Márinka ve Filosofské historii, Anežka ve Škole pro ženy (v režii Luboše Pistoria), Dorotka ve Strakonickém dudákovi, Kateřina ve Zkrocení zlé ženy, Helena ve hře Krásná Helena, Líza v Pygmaliónu, Turandot ve stejnojmenné pohádce, Darja Oblonská v Anně Karenině
– spolupracovala s Divadlem hudby, hrála téměř ve všech autorských hrách Davida Drábka a jeho studia Hořící žirafy 
– šestým rokem externí spolupracovnice Českého rozhlasu Olomouc. Autorka a moderátorka pravidelného sobotního pořadu Lady magazín  
– rozvedená, dvě děti

Podobné články

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

S nákupem školních pomůcek pomůže stát

Začátek školního roku přináší pro rodiny s dětmi vyšší výdaje. Nízkopříjmové domácnosti mají možnost zažádat o dávku mimořádné okamžité pomoci, kterou jde mimo jiné využít na náklady související se vzděláním nebo zájmovou činností nezaopatřeného dítěte. Dávka neslouží jen na nákup studijních pomůcek, ale také třeba k úhradě kroužků, lyžařských kurzů, nebo dalších mimoškolních aktivit.

Hvězda festivalu Uriah Heep chce černé ručníky a dvoukilové činky

Zajímavé požadavky musejí občas respektovat pořadatelé festivalů, kteří chtějí mít za headlinery hvězdy světové i české pop music. A to i ty, které zažily největší slávu již před mnoha lety. I když v sobotu nebude čekat členy slavné kapely Uriah Heep u olomouckého hotelu Clarion červený koberec a lahve nejluxusnějšího šampaňského, pár drobností si hodlá jedna z legend rockové hudby dopřát. Na festival Bounty Rock Cafe Open Air chce být řádně připravena.


Předchozí články

Filharmonie zahraje s Hradišťanem

Zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů připravila pro své posluchače neobvyklý zážitek. V rámci šestého ročníku mezinárodního hudebního festivalu Harmonia Moraviae přichystala koncert spolu s cimbálovo...

Zlín zavzpomíná na Tomáše Baťu juniora

Velké pietní setkání nazvané Vzpomínka na Tomáše Baťu se v úterý 16. září uskuteční v Univerzitním centru ve Zlíně. Tomáš Baťa junior zemřel v kanadském Torontu 1. září. Setkání pro pozvané hosty začn...

Oslavíme svobodu. Bude se vzpomínat, promítat i zpívat

Den svobody se blíží. Tedy přesněji řečeno se blíží akce, která nese toto jméno. Má za cíl připomenout doby minulé. Doby, kdy lidé nesměli vyjadřovat své názory, nesměli cestovat, svobodně si vybírat ...

Cyklistická ultramaratonkyně Hana Ebertová: Motoristé mě někdy nenávidí!

Jedete někdy po Praze 4 v dlouhé koloně aut, protože vepředu někdo šlape na kole téměř uprostřed silnice? Pak jste zřejmě narazili na cyklistickou ultramaratonku HANU EBERTOVOU při pilném tréninku.

Útulek má plno, radnice zvýšila příspěvek

O půl milionu korun více musí letos olomoucká radnice navýšit příspěvek, který poskytuje psímu útulku v Neředíně. Smlouvu o zajištění komplexní péče o psy, které odchytla Městská policie na území měst...

V Domově seniorů na Burešově se slavilo

Tři desítky klientů Domova seniorů Burešov ve Zlíně slaví v průběhu letošního roku významné životní jubileum. K jejich narozeninám jim v těchto dnech popřál i náměstek primátorky Miroslav Kašný. Všech...

Půlmiliontý výpis Czech POINTu vydán ve Zlíně

Diplom za vydání půlmiliontého výpisu Czech POINTu v České republice získala ve čtvrtek ve Zlíně pracovnice zlínského magistrátu Miluše Gongolová. Ocenění jí předal vrchní ředitel Sekce rozvoje a proj...

Zlín vzpomínal na nedávno zesnulého Tomáše Baťu

Za přítomnosti představitelů státu, kraje, města, významných osobností společenského života i rodiny se v úterý v prostorách Univerzitního centra ve Zlíně uskutečnilo symbolické rozloučení s Tomášem B...

Stelinkou k in-linové dráze

Otrokovice se připojují k akci Českých drah v rámci Evropského týdne mobility a nabídnou cestujícím dvou speciálních vlaků jízdu na městské in-line dráze, která je nejmodernější v republice. Sportovci...

Evropský den jazyků se slaví po celé Evropě

Stovky akcí, které se konají napříč celou Evropou, připomínají Evropský den jazyků. Ten připadá na 26. září. Všem lidem má tento den přiblížit možnosti jazykového vzdělání nejen v rámci celé Evropy, a...

Motýlek z Černého mostu pománá hendikepovaným rodinám

Setkávat se v přirozeném prostředí již odmalička s těmi, kteří se narodili se zdravotním postižením. Zapojit děti z nefunkčních nebo sociálně ohrožených rodin do normálního života. To jsou hlavní myšl...

Seznamka pro zdravotně postižené nabízí pomoc zdarma

Před pěti lety vznikla v Centru denních služeb Seznamka pro zdravotně postižené. Navázala na tradici Seznamky patřící do Sdružení zdravotně postižených a pokud jdeme dále do historie, tak až na Seznam...

Prudké ochlazení přinutilo zapnout topení

Většinu z nás nepříjemně překvapilo nezvykle chladné počasí posledních dní a přinutilo většinu lidí zapnout topení. Nenadálý příchod denních teplot okolo sedmi stupňů Celsia však nezaskočil také distr...

Koncerty vážné hudby v Podolí

DBK slavilo 1. narozeniny a přivezlo dětem dárky

U příležitosti 1. výročí znovuotevření nákupního domu DBK, které připadlo na 12. září 2008, navštívili zástupci společnosti DBK Praha Dětské centrum při FTN a předali vedení Dětského centra dárky pro ...

Křest malé opičky překazil déšť

Deštivé počasí překazilo dnešní plánovaný křest mláděte malpy hnědé. Malou opičku měli v neděli 21. září ve 14.00 na nádvoří u zámku ve zlínské zoo Lešná pokřtít zlínští divadelníci. Divadelníci navíc...

Nacisté zavraždili pět mužů. Jejich těla pověsili u kolejí

Tiché pietní místo. Pět mohyl a jeden pomníček. Člověk ho vidí z vlaku na cestě z Lískovce a ani neví, proč tam je. Občas se tam objeví květiny. Je to pokaždé zkraje školního roku. Co se tam stalo?

Hýčkejte si svého zubního hygienika. Že ho nemáte? Chyba!

Dámy a mnozí pánové si chodí na kosmetiku čistit pleť. Drží různé detoxikační kúry. Denně se i několikrát sprchují. Jak ale dnešní společnost pečuje o své zuby? Schválně – máte již ve svém diáři číslo...

Muž po pádu kostelní věží utrpěl zranění

Záchrana muže po pádu kostelní věží ve Zlíně ve čtvrtek večer zaměstnala záchranáře. Čtyřicetiletý muž se zřítil vnitřkem kostelní věže na sídlišti Jižní Svahy. Při pádu si zranil nohy a páteř. Z věže...

Mistři trialu si zazávodí v Ostravě

Sloup Nejsvětější Trojice opět poškodili vandalové

Už podruhé v letošním roce museli památkáři vyčíslovat škodu, kterou vandalové způsobili na nejvýznamnější olomoucké památce zapsané na seznamu UNESCO - sloupu Nejsvětější Trojice. Ačkoli sloup v samo...

Volejbalistky z Olympu zvou do týmu

PVK Olymp Praha pořádá nábor dívek narozených 1997 - 2000 na doplnění družstva mladších žákyň a přípravky volejbalu. Můžete přijít každé pondělí od 16:15 – 17:45 hodin nebo čtvrtek od 16.30 – 18.00 do...

Lucie Bílá poprvé zazpívá Praze 10

Lucie Bílá, Kamil Střihavka, Vašo Patejdl, Monika Absolonová, ale i Josef Zíma a bigbeatová legenda Vítkovo Kvarteto – to jsou jména, která ozdobí říjnovou desetidenní akci Dnů Prahy 10. "Rozhodně byc...

Souboj železných hasičů

Olomouc a Veenendaal spolupracují už 15 let

V nizozemském Veenendaalu proběhly minulý týden oslavy 15letého partnerství s Olomoucí. Primátor Martin Novotný a jeho veenendaalský kolega Ties Elzenga symbolicky zazvoněním na darovaný zvon ze světo...

Program 10 Dnů Prahy 10

Zveřejňujeme program z jeho verze 20. 8. tak, jak jej redakce obdržela k přetištění a jak jej zveřejnil úřad městské části na svých webových stránkách www.praha10.cz a tedy i oficicální stránce akce. ...

Hejtman Tošenovský poděkoval záchranářům

Záchranáře, kteří zasahovali u železničního neštěstí ve Studénce, přijal hejtman Evžen Tošenovský (ODS). Poděkoval jim za jejich obětavost a předal jim pamětní medaile.

V Ostravě připravili výstavu o průmyslu

Obce se zapojí do Moravské cyklotrasy

Podporovat partnerství mezi obcemi a zároveň získat potřebné prostředky z fondů Evropské unie, to je cílem integrovaného projektu vybudování nové cyklostezky v koridoru nadregionální Moravské cyklotra...

Z Ostravy se již létá do Mosky

V Ostravě představují slavné vily

Pozvánka na Svatováclavské velebení 2008

Městská část Praha 4 zve malé i velké diváky v sobotu 27. září 2008 na již tradiční Svatováclavské velebení do parku Jezerka.

Frýdek Místek v sobotu běžel pro život

Lidé z Frýdecko-Místecka podpořili zdravý životní styl a boj proti rakovině. Jak? Běželi jako o život pro život.

Trojnožky s politiky zaplaví město

Zasukované tkaničky pomohou postiženým

Neziskovky mají šanci získat grant

Přijďte si prohlédnout krajský úřad

Město kontroluje stav dřevin

Otrokovice pomohou imobilním občanům

Šedesátitisícovou finanční dotaci pro humanitární sdružení „HANDICAP (?)" Zlín na speciální přepravu imobilních osob schválili na svém posledním zasedání otrokovičtí zastupitelé.

Otrokovice podpoří Nemocnici Milosrdných bratří

Otrokovická radnice podpoří stotisícovou dotací nestátní Nemocnici Milosrdných bratří Vizovice. Dotace, o jejímž poskytnutí rozhodli na úterním zasedání městští zastupitelé, poslouží k částečné úhradě...

Požár vyhnal studenty ze školy

Oheň zachvátil dnes dopoledne trafostanici ve dvoře Ekonomické fakulty Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Školu musely opustit na dva a půl tisíce studentů.

Romana Dubnova: olympijské finále

Romana Dubnova (29) dokázala vyladit svou formu na olympijské hry. Postoupila do finále a cítila, že by mohla minimálně vyrovnat svůj osobní rekord. Bohužel ji zastavila přetržená šlacha.

Stanoviště velkoobjemových kontejnerů v říjnu

Portál wifi zpřístupněn

Na začátku září byl pro veřejnost zpřístupněn portál projektu „Praha 4 Bezdrátová" na internetové adrese www.praha4net.cz. Všech 16 hotspotů bude postupně zprovozněno do konce října tohoto roku.

Zlato z mistrovství světa v racketlonu putovalo na Kačerov!

Novák – Novotný 15:21, 19:21, 22:24, 21:7. Vítězem se stává Novák! Nepochopitelné? Rozhodčí se zbláznili? Kdepak, to je jen možný celkový výsledek jednoho duelu mladého sportu jménem racketlon, z jeho...

Sokolská akademie na Spořilově

U příležitosti 90. výročí založení samostatné Československé republiky pořádá Sokol Spořilov spolu se ZŠ Spořilov, Jižní IV./10, Slavnostní akademii.

Bohoslužby Církve československo husitské

Výluka tramvají v úseku Dvorce-Sídliště Modřany

Lékařské přednášky pro veřejnost

Hajný je ekologickým podnikatelem

Bývalý hajný Bohuslav Dvořák z Ostravy-Petřkovic získal titul Podnikatel roku 2008 z hlediska vztahu k životnímu prostředí v Moravskoslezském kraji.

Následující články

Ve Zlíně hořela skládka odpadu

Skládka komunální odpadu na Suchém dole ve Zlíně hořela. Hasiči k požáru vyjeli v noci z úterka na středu. Likvidace jim trvala dvě hodiny. Do akce se zapojili také zaměstnanci skládky, kteří pomoci t...

Společnost Evraz Vítkovice slaví 100 let

Žloutenka ohrožuje děti i ve Frýdku-Místku

Žloutenka je tady! Už i ve Frýdku-Místku se šíří hepatitida typu A, známá jako žloutenka nebo nemoc špinavých rukou. Jedná se o infekční onemocnění, které má různé zdroje nákazy. V minulých dnech byla...

Cyklisté budou mít další stezku

V oblasti přehrady Olešná v těchto dnech panuje čilý stavební ruch. Důvod? Staví se tam nová cyklostezka.

Autobus se srazil s osobním vozem

Dopravní nehoda osobního vozidla Wartburg s linkovým autobusem na několik hodin omezila ve středu dopravu na hlavním silničním tahu Otrokovicemi. Řidič auta nedal naproti Sokolovny při vyjíždění z gar...

Otrokovická linka 55 se od října prodlouží

Trasa linky 55 městské hromadné dopravy v Otrokovicích se od října prodlouží. O změnu se zasadila otrokovická radnice, která tak reagovala na požadavky cestujících. Od prvního říjnového dne tak bude n...

Dopravní podnik má dva nové trolejbusy

Dva nové kloubové trolejbusy Škoda 25Tr Citelis rozšíří v tomto týdnu vozový park Dopravní společnosti Zlín - Otrokovice. Oba trolejbusy přiveze do Zlína z výrobního závodu Škoda Electric speciální ka...

MMS proti nepořádku

Nejste lhostejní k prostředí ve kterém žijete? Vyskytují se ve vašem okolí nedostatky v čistotě a úklidu? Pošlete fotografie tohoto místa prostřednictvím MMS zprávy na radnici Prahy 4!

Na Dobešce se představí skupina HM…

Již od roku 1994 brázdí hudební vody originální pražské muzikantské seskupení, které si říká Hm…

Válka Roseových vypukne Na Jezerce

O tom, jak může skončit zdánlivě šťastné manželství, vypráví černá komedie Válka Roseových, připravovaná říjnová novinka DIVADLA NA JEZERCE. Předlohou hry je novela světoznámého amerického autora Warr...

Miroslava Šnajdra okouzlil Gustav Klimt

Budovu zlínského magistrátu zdobí grafiky

Práce výtvarníka Stanislava "Gogo" Novotného zdobí od čtvrtka budovu zlínského magistrátu v ulici na Zarámí. Lidé si tak při vyřizování svých záležitostí budou moci prohlédnout téměř čtyři desítky gra...

E-boxy usnadní třídění drobných elektrozařízení

Dobrovolní hasiči provětrali parní stříkačku

V rámci víkendového Mistrovství republiky v požárním sportu jednotek sborů dobrovolných hasičů předvedli v akci Kvítkovičtí dobrovolní hasiči historickou parní stříkačku. Během třídenního pestrého pro...

Svatováclavský jarmark ve Slušovicích

SVATOVÁCLAVSKÝ JARMARK se o víkendu uskuteční ve Slušovicích na Zlínsku. Akce se koná pod záštitou hejtmana Zlínského kraje Libora Lukáše a arcibiskupa olomouckého Jana Graubnera.

Konference probrala závislost na drogách

Problematice návykových byla věnována konference, kterou uspořádal Krajský úřad Zlínského kraje v souladu s plněním Akčního plánu realizace protidrogové politiky na období let 2007 - 2009. Uskutečnila...

Muzeum ožije řemesly až v listopadu

Den řemesel u příležitosti svátku svatého Martina připravuje Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Akce se uskuteční 11. listopadu. Součástí programu bude také průvod Martínků.

Policisté dopadli zbabělého zloděje

Nezletilý řidič ujížděl strážníkům

Opilci nezvládli kruhový objezd

U Všeminy zemřel mladý motorkář

Pětadvacetiletý motorkář zemřel ve čtvrtek odpoledne po havárii u Všeminy. Mladý řidič svým těžkým zraněním podlehl hodinu po nehodě v nemocnici. Na místě tragédie zasahovali všechny složky integrovan...

Sparto, měla´s namále! Frýdečtí se vytáhli a byli lepší!

Velké překvapení čekalo zhýčkané pražské esa na frýdeckém stadionu Stovky. Fotbalisté Sparty tam narazili na třetiligový Frýdek-Místek. A nedokázali mu během devadesáti minut vstřelit ani jeden gól! N...

Odbnorníci na cestovní ruch se sejdou ve Zlíně

Členové Komise cestovního ruchu Svazu měst a obcí České republiky se v listopadu sejdou ve Zlíně. Společné jednání této komise a představitelů měst a obcí Zlínska se uskuteční v obřadní síni zlínské r...

Světový běh harmonie zamíří i do Zlína

Štafetový běh nazvaný Word Harmony Run neboli Světový běh harmonie se zastaví také ve Zlíně. Přes všech 48 evropských zemí přiběhnou běžci do krajského města v pondělí 29. září. Evropská větev celosvě...

Nabídka práce v Ústavu sociálních služeb v Podolí

Zlínskou Baladu pro banditu uvidí i Uhde

Vzácného hosta uvítá v pátek 26. září zlínské Městské divadlo. Na zbojnický muzikál o lásce a zradě Balada pro banditu se přijede podívat jeden z jeho tvůrců - autor scénáře Milan Uhde. Zlínské divadl...

Zlínský kraj pořádá přehlídku středních škol

Celokrajskou přehlídku středních škol Zlínského kraje se až do soboty koná ve Zlíně. Žáci základních škol a jejich rodiče ji mohou navštívit v prostorách Střední průmyslové školy Zlín. Akce je také ur...

Zlínská univerzita pořádá Noc vědců

Zlínská Univerzita Tomáše Bati připravila na pátek 26. září ve Zlíně Noc vědců. Akce se uskuteční od 18 do 24 hodin v budově Fakulty aplikované informatiky na Jižních Svazích. Pozvání platí pro široko...

Policisté obvinili střelce z Kunčiček

Kulturní a společenské akce ve Zlínském kraji

Oslavy svátku svatého Václava na mnoha místech v kraji

Několik míst ve Zlínském kraji si o víkendu připomene svátek svatého Václava. Oslavy budou probíhat nejen v kostelech zasvěcených tomuto patronovy české státnosti, ale také v ulicích některých měst či...

Opici Žofku uvede zlínské divadlo v české premiéře

Ve zlínském Městském divadle finišují přípravy na první premiéru nové 63. sezony. Pohádku Opice Žofka divadelníci představí 27. září ve 14.30 ve Velkém sále. V hlavní roli se představí Petra Hřebíčkov...

Řidička auta vjela přímo pod tramvaj

Tramvaj s osobním vozem se srazila v Ostravě-Vítkovicích v pátek 26. Září dopoledne. Hasiči museli ze zdemolovaného osobního vozu vystřihávat dvě zraněné ženy.

Miss Europe & World zavítaly do Zlína

Téměř čtyři desítky krásek z celého světa v pátek zavítaly do Zlína. V Baťově mrakodrapu je přijal hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš. Finalistky soutěže Miss Europe & World junior totiž tento týden ...

Metropolitní opera ve Zlíně

Mimořádný kulturní zážitek připravuje pro obdivovatele klasické hudby Velké kino. Již začátkem října nabídne milovníkům velkých hlasů a nádherných výprav první přímý přenos z Metropolitní opery v New ...

Z nabídky kroužků si vybere každý

Dům dětí a mládeže Olomouc připravil pro letošní školní rok bohatou nabídku kroužků. „V naší nabídce najdou zájemci kroužky sportovní, výtvarné, taneční, technické, hudební, přírodovědné, ale i jiné. ...

Zlín při výsadbě stromů pamatuje i na zvěř

Při výsadbě stromů a keřů do intenzivní zemědělské krajiny v okolí města Zlína pamatuje statutární město Zlín nejen na krajinu,ale i na zvěř v zemědělské krajině. V průběhu října a listopadu město obn...

Úpravy židovského hřbitova budou do dušiček

Ještě před Památkou zesnulých, která připadá na 2. listopadu, upraví zaměstnanci Pohřebnictví Zlín židovskou část Lesního hřbitova ve Zlíně. Až dosud se o tuto sekci nijak nepečovalo, protože chyběla ...

Olomouc osloví při přípravě územního plánu veřejnost

Zcela mimořádný a v rámci České republiky ojedinělý postup při přípravě nového územního plánu zvolilo vedení města Olomouce. Celý proces zpracování tohoto strategického dokumentu budou mít zástupci ši...

Prohlédněte si malby evropských mistrů

Dýňové strašení ve sbírkových sklenících

Malíř Josef Ruszelák se představí v Alternativě

Díla zlínského výtvarníka Josefa Ruszeláka budou od pondělka k vidění ve zlínské Alternativě. Návštěvníci si na výstavě prohlédnou jeho výběr z tvorby let 1961 až po současnost. Vernisáž se uskuteční ...

Uhde: Zlínská Balada pro banditu patří k nejlepším

Vzácného hosta uvítalo v pátek 26. září Městské divadlo Zlín. Na zbojnický muzikál o lásce a zradě Balada pro banditu se přijel podívat jeden z jeho tvůrců - autor scénáře Milan Uhde. A v sobotu odjíž...

Opice Žofka rozesmála děti i dospělé

První premiéra nové sezony ve zlínském Městském divadle se vydařila. Pohádka Opice Žofka v sobotu odpoledne téměř vyprodala Velký sál, podívat se na ni přišlo na šest stovek diváků. U příběhu ze zoo s...

Dny židovské kultury v Olomouci

Při příležitosti zahájení jubilejní čtyřicáté sezony přichází Divadlo hudby Olomouc společně se svými partnery - Muzeem umění Olomouc, Židovskou obcí Olomouc a Kabinetem judaistiky Univerzity Palackéh...

Zlínská nemocnice má nový kožní pavilon

Komfortnější prostředí a zlepšení péče o pacienty umožní právě ukončená rekonstrukce 2. pavilonu kožního oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně. Ten v pátek slavnostně otevřel hejtm...

Rodinka siamangů ve zlínské zoo se rozrůstá

Již třetí mládě siamangů, největších gibbonů na světě, mohou obdivovat návštěvníci zlínské zoo v pavilonu primátů. Malý gibbon, u kterého prozatím nelze poznat, jestli se jedná o samičku nebo samečka,...

Ve Zlíně zahraje Václav Hudeček

Houslista Václav Hudeček se ve čtvrtek 2. října představí na koncertu s názvem Severské inspirace. Houslový virtuos na něm vystoupí s Koncertem pro housle a orchestr d moll Jeana Sibelia. Koncert se u...

Zloděj měl u sebe padělanou tisícovku

Organizace školního roku 2008 - 2009

První zářijový den začal letošní školní rok nejen v základních a středních školách, ale také na základních uměleckých školách a konzervatořích. V prvním pololetí bude vyučování ukončeno ve čtvrtek 29....

Články abecedně vzestupné

Do Ostravy přijede bavič Zdeněk Izer

Do Ostravy přijedou na cvičení mezinárodní záchranáři

Do Ostravy přijedou nejlepší juniorští krasobruslaři světa

Do Ostravy přijíždí americký velvyslanec Norman Eisen

Do Otrokovic se sjedou plicní lékaři z celé Moravy

Téměř stovka lékařek a lékařů z celé Moravy se v pátek a v sobotu sejde v hotelu Atrium v Otrokovicích na Moravském mezikrajském semináři pro plicní lékaře. Uvedla to mluvčí Krajské nemocnice T. Bati ...

Do participace s radnicí Prahy 3 se znovu zapojí obyvatelé, podnikatelé i školy

Podle radnice Prahy 3 její obyvatelé letos ovlivní například revitalizaci parčíku na Ohradě a zavádění zón s omezenou rychlostí. Pokračovat budou i komunitní projekty.

Do pítek se vrací voda a opravuje se turistické značení

Před hlavní turistickou sezónou se do pítek a fontán vrátila voda a pozornosti techniků Technické správy komunikací hl. města Prahy (TSK) neuniklo ani turistické značení. Praha je unikátním místem nej...

Do Pitomé kavárny tentokrát za přírodou

Do plavek nejlíp se hubne na vojně s mariňáky v Záběhlicích

Praha se totiž přidala na seznam měst, kde je možné využívat speciální kondiční program bootcamp. V České republice je trénink vycházející z konceptu přijímacího řízení amerických mariňáků úplnou novi...

Do Podolí na dětský tábor

Od prvního prázdninového dne se otevírají brány příměstského tábora Sluníčka se školkou v areálu Žluté lázně v Podolí.

Články abecedně sestupně

Do Prahy přijede výstava odhalující všechna tajemství lidského těla Body The Exhibition

Velkolepá výstava o lidském těle bude otevřena v druhé polovině února. Obsadí prostory o rozloze více než 2000m2 ve dvou Křižíkových pavilonech v areálu Výstaviště Praha - Holešovice. Tato edukativní ...

Do Prahy míří veletrh dárků

Na výstavišti PVA Praha Letňany se uskuteční 3. veletrh dárků Stříbrné vánoční dny. Jak sdělili organizátoři akce, firmy a řemeslnící se představí na zhruba 300 stáncích. Veletrh trvá od 8. do 11. pro...

Do Prahy míří veletrh dárků

Na výstavišti PVA Praha Letňany se uskuteční 3. veletrh dárků Stříbrné vánoční dny. Jak sdělili organizátoři akce, firmy a řemeslnící se představí na zhruba 300 stáncích. Veletrh trvá od 8. do 11. pro...

Do Prahy míří první RegioPanter PID

V průběhu května se novým vlakem RegioPanter v barvách PID svezou první cestující na lince S4 Praha – Kralupy nad Vltavou. Do konce letošního roku zamíří na tratě v Praze, ve Středočeském a Ústeckém k...

Do Prahy míří odborníci z celého světa. Podpoří mladé vědce

Ve dnech 1. a 2. října proběhne přímo v centru metropole konference, která se koná při příležitosti 25. výročí činnosti Asociace pro mládež, vědu a techniku AMAVET. Na půdu Akademie věd České republik...

Do Prahy 7 se sjeli budoucí umělci z řad školáků a studentů

V pražském Centru současného umění DOX se 23. dubna konalo další semifinálové kolo prestižní soutěže Máš umělecké střevo?, která přibližuje práci umělců žákům a studentům základních a středních škol a...

Do Prahy 6 se vrátí trolejbusy

Velkokapacitní tříčlánkové bateriové trolejbusy by na lince 119 ze stanice Nádraží Veleslavín na Letiště Václava Havla mohly jezdit na jaře příštího roku. Stavbu elektrifikované trati dnes za účasti p...

Do Prahy 4 se vrátí trolejbus

Obyvatelé Prahy 4 budou moci při svých cestách na Podolském nábřeží využívat bateriový trolejbus. V přípravě je projekt elektrifikace autobusové linky číslo 134 od Podolské vodárny na Dvorce. Půjde o ...

Do Poruby dorazí vojenská technika

Neděle patří v Ostravě-Porubě všem příznivcům a obdivovatelům vojenské techniky.

Do poloviny června lze žádat o 11 bytů

Dne 28. 5. 2008 bude předložen  návrh na vyhlášení výzvy k podání žádosti o pronájem 11 bytových jednotek z kvóty MHMP. Navrhovaný termín podání žádostí je od 29. 5. 2008 do 16. 6. 2008 - 9.00 hodin. ...