Počasí
Praha 15 °C Čtvrtek, 20. března 2025, Svátek má Světlana
Go to content
Naše Praha na Facebooku

poprava

Jana Marková: Trumpova cla připraví Českou republiku až o 300 miliard ročně a 55 000 Čechů o práci

Pro představu na každou domácnost je to ročně zhruba 90 000. EU je na tom celkově podobně blbě, ale my jsme i v té EU na tom skoro nejhůř. Hned po Irsku. Zase to odskáčeme (napadá mě lepší slovo) nejvíc. A víte proč? Protože nám tu pořád cpou, jak je super být proexportní ekonomikou, jak je perfektní, že můžeme Německu dělat roboty a montovny. Tak jako není. A to naštěstí ti lumeni alespoň ještě neprosadili zavedení eura.

Petr Lachnit: Místo odvahy si zvykáme ustupovat

V areálu hřbitova u krematoria v Praze-Motole se v pátek 10. května konalo pietní shromáždění k uctění památky obětí komunismu Motol 2024, pořádané společností K 31 – Nositelé odkazu Jáchymovské peklo. Pietního aktu se zúčastnila řada osobností veřejného a politického života.

Lubomír Typlt: Obraz nedoprovází vysvětlující text, ale mnohé se na něm dá nonverbálně přečíst

Lubomír Typlt je český malíř a textař, který v současné době žije střídavě v Berlíně a v Praze. Jeho malířské dílo je příznačné svou formální syrovostí a obsahovou surovostí. Rozvíjí svůj mýtus o lidském jedinci pomocí malířských prostředků: vytříbené kresebnosti i absurdních prostorových objektů. S oblibou používá techniku kvaše, které mu propojí výrazové přechody mezi kresbou a malbou a jsou charakteristické spontánností, gestickou živostí a formálních vytříbeností.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Jak nám nezavraždili Františka Josefa I.

Atentáty v našich dějinách nemají hojné zastoupení. Určitě vzpomenete na sarajevský atentát, při němž zastřelili srbští nacionalisté Františka Ferdinanda d´ Este a zmařili i život jeho ženy Žofie, hraběnky Chotkové. Smutně skončil také atentát na Aloise Rašína, ministra financí Československa, kterého střelil do zad v pražské Žitné ulici anarchista Josef Šoupal.

Reklama

Načítaní obsahu...

Načítaní obsahu...

Výstava Milady Horákové

Poprava Milady Horákové a tří dalších odsouzených k smrti 27. 6. 1950 a mnohaleté tresty pro další obviněné odstartovaly komunistický teror 50. let minulého století. Po roce 1989 došlo ke zveřejněním, ze kterých bylo zřejmé, jak byly procesy zinscenované, avšak stále chyběla rozsáhlejší společenská informovanost o podstatě a ideologickém významu těchto procesů. Až v posledních letech se objevují snahy toto téma reflektovat a to jak dokumentárně, tak uměleckou formou.

Poprava v Edenu skončila velkými rozpaky

V Praze 10 a jeho moderním sportovním stánku Eden ukončili fotbalisté České republiky kvalifikaci o účast na mistrovství světa 2010 remízou 0:0 s týmem Severního Irska. Nedosáhli tedy výhry, kterou fanouškům slibovali v naději, že jim k postupům může pomoci zázračná remíza San Marina se Slovinskem. Výkon reprezentace i tristní divácká účast i přes zimní počasí ale vzbudila velké rozpaky, že Češi fandí svým jen, když se vyhrává...