„Záměr projektu vzešel z loňského ročníku participativního rozpočtu, kdy občané navrhli místa v ulicích, kde by pod stromy chtěli pěstovat květiny. Na náklady městské části pak byla upravena rabátka a středová část ponechána jako minizahrádka pro sázení květin. Chceme v tom pokračovat dál, aby i lidé, kteří se nevěnují guerilla gardeningu, měli možnost sázet květiny ve veřejném prostoru,“ objasnila starostka Vladislava Hujová. Tato spolupráce občanů a radnice, ale i partyzánské zahradničení se stalo inspirací k projektu „Adopce stromu s minizahrádkou“. Radnice tak chce lidem, kteří mají o minizahrádku zájem, nabídnout pomoc s jejím zrealizováním.
Záměrem je, aby minizahrádky v ulicích Žižkova a Vinohrad byly kvalitně založeny a byly dlouhodobě udržitelné. Minizahrádky nebudou oplocovány a jejich uživatelé by neměli kolem záhonků vystavovat plůtky, protože by se o tyto improvizované konstrukce (dráty, provazy, ostré hrany, neopracovaná prkna apod.) mohl někdo zranit.
Fyzické, ale i právnické osoby si budou moci v první etapě projektu ještě před prázdninami vybrat ze 713 stromů, u kterých jim pak městská část upraví rabátko na kvalitní záhonek a poradí s dalšími nezbytnými kroky. Sami se pak už aktivně mohou podílet na zvelebování veřejného prostoru. Výhodou pro radnici je také to, že prostřednictvím péče o květiny budou moci občané hlásit případné poškození stromů.