Volby do Evropského parlamentu ve dnech 5. a 6.6.2009
Vážení voliči,
vzhledem k tomu, že v zákoně č. 62/2003 Sb. o volbách do Evropského parlamentu a o změně některých zákonů jsou určité mezery, které vznikly tím, že zákonodárce nepostihl všechny situace, které mohou v lidském životě v období voleb nastat, informujeme Vás níže o tom, jakým způsobem můžete uplatnit své volební právo při volbách do Evropského parlamentu, pokud se od 26.4. 2009 přestěhujete na území městské části Praha 4. Městská část Praha 4, její zaměstnanci ani členové jejích volených orgánů se na konečném znění zákona nepodíleli, ani ho nemohli ovlivnit.
Upozorňujeme Vás, že změnou trvalého pobytu po 26. dubnu 2009 i nadále zůstáváte, v souladu s § 28 odst. 1 zákona č. 62/2003 Sb, o volbách do Evropského parlamentu a o změně některých zákonů, zapsán (a) v seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu u obecního úřadu v místě svého předešlého trvalého pobytu.
• ke změně trvalého pobytu došlo po termínu, kdy obecní úřad sestavil seznam voličů pro volby do Evropského parlamentu,
• v tomto seznamu volič zůstává zapsán, neboť tento obecní úřad nemůže voliče z důvodu přestěhování po uplynutí 40. dne přede dnem voleb ze seznamu vyškrtnout a obecní úřad v místě nového trvalého pobytu voliče naopak nemůže dopsat (zamezení duplicity).
Pro možnost uplatnění práva volit pro Vás z výše uvedeného vyplývá:
1. můžete volit ve správním obvodu obecního úřadu v místě svého předešlého trvalého pobytu (ve volební místnosti pak volič prokáže svou totožnost a státní občanství občanským průkazem s novou adresou nebo cestovním dokladem)
2. chcete-li volit v místě svého nového trvalého pobytu tj. na území MČ Praha 4, musíte:
• nejpozději 15 dnů přede dnem voleb, t.j. nejpozději 21. května 2009, písemně požádat u obecního úřadu, kde jste veden v seznamu voličů pro volby do Evropského parlamentu, o vydání voličského průkazu,
• voličský průkaz opravňuje k hlasovaní ve dnech voleb do Evropského parlamentu v kterémkoli volením okrsku na území České republiky – tedy i v místě nového trvalého pobytu.
Způsob získání voličského průkazu :
• podle § 30 odst. 2 zákona č. 62/2003 Sb., o volbách do Evropského parlamentu, musí volič o vydání voličského průkazu požádat písemně podáním
• zaslání žádosti o vydání voličského průkazu poštou nebo doručením žádosti jinou osobou než žadatelem směrovat na obecní úřad, nebo zastupitelský úřad, je-li tam veden ve zvláštním seznamu
• písemné podání žádosti musí být opatřeno úředně ověřeným podpisem žadatele nebo
• volič může osobně požádat písemným podáním přímo u obecního nebo zastupitelského úřadu o vydání voličského průkazu a vyhotovit písemnou žádost na tomto úřadě (pokud ji již nemá sepsánu)
• v tomto případě se nevyžaduje úředně ověřený podpis, neboť příslušný pracovník, kterému žádost volič předává, může nahlédnutím např. do platného občanského průkazu nebo platného cestovního pasu předloženého voličem, ověřit jeho totožnost a učinit o tom záznam.
Veškeré žádosti o vydání voličského průkazu je nutno doručit příslušnému úřadu do 21. května 2009 do 16.00 hodin.
Výdej voličských průkazů:
Příslušný úřad předá voličský průkaz nejdříve 21.5.2009:
• osobně voliči
• osobě, která se prokáže plnou mocí s úředně ověřeným podpisem voliče žádajícího o vydání voličského průkazu
• zašle voliči na jím požadovanou adresu
Pokud změníte trvalý pobyt po 21. květnu 2009, můžete volit pouze ve správním obvodu obecního úřadu v místě svého předešlého trvalého pobytu!!!
Případné dotazy na tel.č. 261 192 233 nebo 261 192 411.
Bližší informace také na www.praha4.cz.