Počasí
Praha 12 °C Středa, 20. října 2021, Svátek má Vendelín
Go to content

Bratři Baťové a Emil Zátopek jako Igráčci na výstavě ve Zlínském zámku

Foto-nahl-kv.J.A.Bata-a-rytir Zvětšit
Foto-nahl-kv.rytir-Milos
Foto-nahl-kvalita-Zatopek
Foto-nahl.-kv.-Zatopek_Bata
Foto-nahl.-kv.Bata_
Foto-nahl.-kv.J.A.Bata_

Podrobnosti akce

Datum konání:
01.10.2021 od 13:27 - 28.10.2021 do 13:27

Cena: ZDARMA

Místo: Soudní 1,
Zlín,
Česko

Fanoušci malých plastových figurek si od 1. do 28. října tohoto roku přijdou v prostorách Zlínského zámku na své. Český výrobce her a hraček, firma EFKO-karton s. r. o., Technické muzeum v Brně a Inspirace Zlín, z. s. si pro ně totiž připravili výstavu pojednávající o legendární české hračce, která již od roku 1976 doprovází několik generací dětí. Zájemci se v rámci expozice dozví mnoho zajímavostí z vývoje a výroby nejen Igráčků, ale i dalších hraček ryze českého výrobce. Rodiče při pohledu na exponáty ze 70. a 80. let minulého století rádi zavzpomínají na dětství a děti pro změnu potěší současná podoba hračky, které výrobce vtiskl podobu odpovídající 21. století. Lákadlem budou také čtyři originální figurky zlínských osobností vytvořené modelářem a historikem Miroslavem Svobodou.

„Výstava Fenomén Igráček se po letech vrací do Zlína v nové vylepšené podobě. Návštěvníci se mohou těšit na výtvarně zpracované figurky Emila Zátopka, Tomáše a Jana Antonína Bati a nebude chybět ani místní bájný rytíř Miloš. Milovníci Igráčka mohou posoudit, jak velkou proměnou hračka od 70. let minulého století do dnešních dní prošla. Pro děti jsme připravili herní koutek a Igráčkovu dílničku,” uvádí Mgr. Věra Stojarová, kurátorka výstavy a předsedkyně zájmové organizace Inspirace Zlín, z. s.

Herna je rozšířena o další lákavou novinku. A sice o možnost zazávodit si na zmodernizované české autodráze ITES, na které se prohání ve svém závodním SuperKartu sám Igráček. Českou autodráhu, kterou znají celé generace, se totiž výrobce z Vysočiny rozhodl zachránit a odkoupil většinový podíl plzeňské firmy FAROfactory, která se začala před dvěma lety potýkat s existenčními problémy. Českému výrobku tak hrozil zánik, obdobně jako před více než 10 lety Igráčkovi.“Řekneme-li Zlín, většině z nás se vybaví rodinný obuvnický podnik Baťa, který byl založen již v 19. století a k němuž neodmyslitelně patří postavy dvou bratrů, kteří toto světové impérium založili. Málokdo už ale ví, že právě zde v šestnácti letech začal pracovat a také trénovat v rámci Baťova klubu nadějný mladý sportovec Emil Zátopek. Figurku v jeho podobě mohli návštěvníci vidět již před lety na naší první výstavě ve Zlíně. Rozhodli jsme se ji ale prezentovat znovu. A to i proto, že do kin právě zamířil film Zátopek režiséra Davida Ondříčka,” vysvětluje volbu lokálně zaměřených figurek Miroslav Kotík, majitel firmy EFKO z Nového Veselí.

Pro návštěvníky výstavy přichystal výrobce z Vysočiny kvíz se soutěží. Účastníci soutěže tak mohou vyhrát velký Igráčkův set autíček MultiGO nebo slevy na nákup hraček.

Mapa

49°13'32.767"N, 17°39'47.483"E