Počasí
Praha 22 °C Neděle, 15. května 2022, Svátek má Žofie
Go to content
Naše Praha na Facebooku

Láska k jídlu? Za 5! Školáci se budou v Praze učit jak neplýtvat

Pražské děti se budou ve škole učit o jídle. Projekt vyzkouší pět základek. "Předcházení plýtvání je jednou z našich priorit, vzdělávání mladé generace je tedy její nedílnou součástí," říká radní pro ekologii Petr Hlubuček (STAN).
Pražské děti se budou ve škole učit o jídle Zvětšit
Pražské děti se budou ve škole učit o jídle

Nový vzdělávací projekt má odnaučit školáky plýtvat potravinami. Nabídne základním školám nová interaktivní výuková média a vzdělávací videa, která budou žákům a učitelům dostupná online.

Projekt připravuje Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy a Provozně ekonomická fakulta Mendelovy univerzity v Brně ve spolupráci s Pražským inovačním institutem (Pii) a hlavním městem Prahou.

Emise z jídla jsou vysoké

Už koncem letošního ledna Zastupitelstvo hl. m. Prahy schválilo Strategii hl. m. Prahy pro přechod na cirkulární ekonomiku, čímž se zavázalo ke snižování ekologické uhlíkové stopy a k oběhovému hospodářství. Téma omezení plýtvání jídlem je jedním z cílů tzv. cirkulární strategie.

Senioři se díky radnici Prahy 2 mohli dozvědět jak na podvodné podomní prodejce
Vzhůru proti energošmejdům. Praha radí seniorům jak nenaletět
Praha 2 podpořila snahu hlavního města Prahy o regulaci podomního prodeje energií přednáškou pro seniory. "Podle našich zkušeností jsou (podvodníky) nejvíce ohroženi starší lidé, kteří se nechají lehc...

„Město čerstvě schválilo Strategii cirkulární ekonomiky neboli oběhového hospodářství, kde je i oblast nakládání s potravinami relativně novým a důležitým tématem. I cirkulární strategie ukázala, že až 45 procent globálních emisí CO2 se váže na produkci a spotřebu jídla, materiálů a výrobků, které každodenně užíváme,” říká náměstek primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček, který nad projektem Smart Food převzal záštitu.

Proč chce Evropa změnu

Praha projekt Smart Food podpořila v rámci financí Operačního programu Praha Pól růstu. Polovinu by tak měla zaplatit v rámci čerpání fondů Evropská unie.

Kontaktní centrum Prahy 1 v Dušní ulici
Máte názor? Nemlčte. Praha 1 otevřela v Dušní kontaktní centrum
Praha 1 otevřela Kontaktní centrum strategie. „Jsem velice rád, že jsme mohli zahájit provoz centra tím, pro co je určeno – podnětnou diskuzí o tvorbě města na příští desetiletí,“ prohlásil při zaháje...

„Až třetina vyrobených potravin v Evropě končí jako odpad, přitom při zajištění jídla podle Zprávy Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) vzniká přibližně třetina celosvětových emisí skleníkových plynů. V Evropě navíc trpí více jak 50 procent evropské dospělé populace nadváhou. To jsou důvody, proč Evropa usiluje o změnu při nakládání s potravinami. Řada evropských měst jako Milán, Barcelona, Paříž či Londýn již řeší, jak předcházet plýtvání potravinami, a nyní se k nim přidává i Praha. Bez podpory výzkumu a inovací to však nepůjde,” tvrdí zástupkyně ředitele Pražského inovačního institutu Zuzana Drhová.

Vzdělávací materiály Smart Food se inspirují rozsáhlým výzkumem z Mendelovy univerzity v Brně, která už třetím rokem sleduje, jak velké množství potravin se vyskytuje v brněnském komunálním odpadu.

Pět vybraných škol

Učební materiály by měly vzniknout do konce letošního roku a v roce 2023 by se měly se začít pilotně používat v rámci výuky na vybraných pěti základních školách v Praze.

Tramvaj Špejchar
Pražská záchranka vzpomíná na největší tramvajovou nehodu
Ona tam leží tramvaj! Přesně před 40ti lety zasahovala pražská záchranka u tragické nehody u Špejcharu. Zdravotníci vzpomínají na "tramvaj smrti" s obdivem ke kolegům, kteří tehdy zraněné ošetřovali a...

„V rámci Klimatického plánu Prahy je třeba řešit celou škálu agend, jež pomáhají životnímu prostředí ve městě. Pražské školy se proto snažíme v rámci investičních projektů podporovat nejen v tom, aby snižovaly nepříznivé dopady na životní prostředí ve formě energetických úspor, ale i třídily gastroodpad ze školních jídelen. Potravinové zbytky jsou ideální surovinou pro využití například na vytvoření čisté bioenergie či tepla,“ vysvětluje také radní pro oblast školství Vít Šimral (Piráti).

Test pro celou zemi

Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy a Provozně ekonomická fakulta Mendelovy univerzity v Brně chtějí do budoucna rozšířit vzdělávací program do všech základních škol v ČR, pokud bude o téma zájem.

„Kdyby si naše šperky nikdo nekoupil, tak si je s kamarádkou necháme pro sebe,“ říká Vlastina Svátková.
Vlastina Svátková: Chystám kuchařku pro lidi, které nebaví vařit
Herečka Vlastina Svátková (39) se poněkud vymyká zažitému obrazu české divadelní či filmové umělkyně. Nešílí, pokud dlouho nedostane roli, a ani netouží být na titulních stránkách společenských časopi...

Interaktivní výuková média budou obsahovat kromě učebních textů a podpůrných multimédií, jako jsou fotografie, obrázky, animace a videa, také prvky, díky nimž udrží žáci svůj zájem o učivo. Publikace tak budou žáky během výuky aktivně zapojovat do procesu vzdělávání pomocí her, úkolů, cvičení, interaktivních grafů či animací. Chceme naplnit Komenského ideu škola hrou,” doplňuje Igor Červený, vedoucí oddělení pro podporu distančního vzdělávání Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy a spoluautor projektu Smart Food a portálu Futurebooks.

Co koupit, jak to zpracovat, skladovat, a nakonec sníst

Smart Food chce využít dostupné poznatky o plýtvání potravinami v českém prostředí, aby lépe přiblížil žákům specifika českých domácností. Zahrne všechny klíčové oblasti od nákupu, přes zpracování až ke skladování a konzumaci.

Díky tomu vzniknou výukové materiály, které budou mít za cíl zvýšit informovanost o spotřebě jídla a šetření s ním nejen u pražských žáků základních škol, ale do budoucna i u žáků z celého Česka. To by mělo u dětí zásadně ovlivnit vzorce jejich chování a konečně i jejich rodin.

Podobné články

Mariana Čapková: Pandemie se podepsala na psychice dětí

Pražské školy byly uplynulé dva roky pod obrovským tlakem. Neustále se měnila pravidla výuky, testování, nošení respirátorů a roušek, karantény, distanční a hybridní výuka. Učitelé ani žáci ale neměli možnost načerpat nové síly. Letní prázdniny vytvořily krátkou pauzu, aby se od září znovu rozběhl školní rok.

Volnočasový areál Folimanka se otevře v létě

V letních měsících by se málo využívaný prostor pod Nuselským mostem měl změnit ve volnočasový areál. „Stane se místem, kde budou všichni Pražané, tedy nejen obyvatelé bezprostředního okolí, rádi trávit svůj volný čas,“ říká Jana Mastíková z architektonického studia LOXIA.


Předchozí články

V kolik to jede? Nové zastávky MHD rozsvítí digitální panely

Nové přístřešky na zastávkách MHD rostou jako z vody. Moderní design čekáren od studia Olgoj Chorchoj přinese cestujícím i digitální panely s odjezdy spojů.

Magie masopustu ožívá na výstavě fotografií Jana Mihalička

Záblesky magična a tajemna se snažil na oslavách masopustu zachytit během uplynulých pěti let fotograf Jan Mihaliček. Jeho snímky můžete vidět ve smíchovské galerii spolku 400 ASA.

Kriminalisté prosí o pomoc při hledání mužů podezřelých z vraždy v Praze 9

Pražští kriminalisté pátrají již od listopadu po dvou mužích, kteří jsou podezřelí z pokusu o vraždu. Policie prosí opakovaně o pomoc veřejnost.

Hřib povede Piráty v pražských volbách. Doplní ho Komrsková a Zábranský

Piráti během víkendu rozhodli o podobě čela kandidátky pro podzimní volby do Zastupitelstva hlavního města Prahy.

STAN a KDU-ČSL se dohodly na volební koalici v Praze 4

Kandidátku povede bývalý místostarosta Lukáš Zicha. Má ambici dosadit po volbách do vedení městské části starostu a obsadit klíčové pozice v radě městské části.

94 uzavírek ročně. Dopravních omezení bude prý na Barranďáku minimum

Technická správa komunikací (TSK) vybrala dodavatele na druhou etapu rekonstrukce Barrandovského mostu. Stavební práce za 600 milionů korun zajistí společnost Porr.

Kdo bude hlídat "krtka"? Monitoring stavby metra D vyjde na 680 milionů

Tunely metra D vyhloubí stroj přezdívaný "krtek". Dopravní podnik pomalu chystá vypsání veřejné zakázky za 680 milionů na monitoring stavby.

Bitva o staletý javor skončila. Jak bude vypadat nový Anenský trojúhelník?

Na přelomu února a března odstartuje podle plánů nová fáze revitalizace Anenského trojúhelníku u Vltavy nedaleko Karlových lázní.

Na doučování i tábory. Domy dětí a mládeže dostaly od Prahy 18 milionů

Magistrát letos rozdělí mezi 13 domů dětí a mládeže (DDM) necelých 18 milionů korun. Podpora zamíří do příměstských táborů i sportovních kroužků.

Trojou se proháněl raněný divočák, zpacifikoval ho až myslivec

Proti autohlídce si v ulici V Podhoří vykračovalo divoké prase. Podle oznámení na telefonní lince mělo ohrožovat kolemjdoucí.

Svítí v noci, svítí ve dne... Čtenář Naší Prahy upozornil na plýtvání energií

Čtenář Naší Prahy Richard Krbek z Prahy 10 poslal do redakce fotografie, které ukazují i přes den svítící lampy veřejného osvětlení.

VIDEO: Co má společného Jágr s Havlem? Neskutečná čest, říká legenda č. 68

Jaromír Jágr slaví 50. narozeniny, den před kulatinami představil v pražské Síni slávy českého hokeje svoji pamětní bankovku. Dostává se tak do prestižní společnosti velikánů jako Václav Havel či Aloi...

Centrální park na "Jižáku" má být konečně důstojným místem k rekreaci

Hlavní město plánuje do dvou let definitivně dokončit úpravy v Centrálním parku v Praze 11. Své finální podoby se zelenější část sídliště dočká po téměř 50ti letech.

Soutěž Naší Prahy o vouchery do smíchovských restaurací

Nádražní Tankovna Smíchov má druhým rokem nového provozovatele. O tom, co se v ní všechno změnilo a jak je v dnešní době složité provozovat restaurační podnik, jsme si popovídali s Miloslavem Mrštíkem...

Kapela Mirai přidává druhý koncert v O2 areně a představuje nový videoklip

Držitelé Českého slavíka za kapelu roku pro velký zájem vystoupí v pražské O2 areně hned dvakrát za sebou. Podívejte se na jejich nový videoklip.

Praha stojí za Kyjevem! Hřib letí na Ukrajinu za podpory pražských politiků

Pražští radní podpořili cestu primátora Zdeňka Hřibu do Kyjeva, který chce svou návštěvou Ukrajině vyjádřit solidaritu v době hrozícího válečného konfliktu s Ruskem. 

Konec autovraků v ulicích metropole? Co chystá Praha začátkem jara?

Novela zákona o pozemních komunikacích dává obcím do rukou dlouho vyhlíženou zbraň proti autovrakům. Dosud musel o případný odtah ze silnice žádat její vlastník. Teď bude stačit podnět obce.

Centrum pro chytré lidi. Malešice se otevřou startupům a inovátorům

Česká investiční skupina TTC Holding vybuduje do dvou let v Malešicích nové technologické centrum za stovky milionů korun. Laboratoře doplní technologický park s ubytováním.

Dlážděnka v Kobylisích nabídne jedinečnou vyhlídku na Prahu

Park Dlážděnka leží na hraně údolí Vltavy s výhledem na pražské panorama. Do konce května projde dlouho očekávanou revitalizací.

Rozhodnuto. Legendární „Barča“ v Praze 10 a její nejbližší budoucnost

Mělo to být dilema vedení Prahy 10. Nakonec to byla krátká politická přestřelka s předem očekávaným výsledkem. Co tedy Kulturní dům Barikádníků čeká?

Kůň v metru? Česká vodicí kobylka je evropskou raritou

Věděli jste, že přestože psi mají v asistenčních službách stále prvenství, šikovné pomocníky člověka lze vychovat i z dalších zvířat? Co byste řekli třeba na asistenčního koníka?

Kam v Praze tečou miliony. Známe nejdražší veřejné zakázky roku

Praha letos vyhlásí 53 soutěží na velké veřejné zakázky s hodnotou nad 20 milionů. Nejvíc se jich týká stavebních prací.

Sportovní instalace nám dnes štěstí nepřinesla

V Čisovicích v Praze – západ jsou už několik let tradicí takzvané instalace za kapličkou. „Vytváří je velice kreativní paní Polanecká, která bydlí nedaleko a má tak na svoje dílo výhled pokaždé, když ...

Volnočasový areál Folimanka se otevře v létě

V letních měsících by se málo využívaný prostor pod Nuselským mostem měl změnit ve volnočasový areál. „Stane se místem, kde budou všichni Pražané, tedy nejen obyvatelé bezprostředního okolí, rádi tráv...

Praha patří mezi 10 nejlepších univerzitních měst na světě

Česká metropole je oblíbená mezi zahraničními studenty. Dokonce víc než Londýn nebo Chicago. V globálním výzkumu portálu The Campus Advisor byla vyhlášena jedním z nejlepších univerzitních měst světa....

Číšník, kuchařka nebo podnikatel? Škola zve na Den otevřených dveří

Pokud právě vybíráte pro svoje dítě vhodnou střední školu, určitě stojí za vaši pozornost Střední škola podnikání a gastronomie v Praze 9. Zvláště když v sobotu 19. února (10.00 – 14.00 hod.) pořádá D...

Primátor Hřib na Ukrajině zabodoval. Žádná panika, říká

Primátor navštívil Kyjev v době hrozícího konfliktu s Ruskem. "Starosta Kličko ocenil naši osobní návštěvu jako stěžejní podporu v těchto časech. Naše města si také vyměnila zkušenosti v oblasti civil...

Rekonstrukce trati: Rašínovo nábřeží objíždějí auta krokem po náplavce

V pondělí začala rekonstrukce tramvajových kolejí na Rašínově nábřeží v úseku Palackého náměstí - Výtoň. Auta jezdí 200 metrů přes náplavku max. rychlostí 30 km/h.

Mariana Čapková: Pandemie se podepsala na psychice dětí

Pražské školy byly uplynulé dva roky pod obrovským tlakem. Neustále se měnila pravidla výuky, testování, nošení respirátorů a roušek, karantény, distanční a hybridní výuka. Učitelé ani žáci ale neměli...

Dva nahatý chlapi. Kde se budou prohánět?

Divadlo Metro na Národní třídě se brzy předvede divákům kompletně zrekonstruované. "Začínáme 26. února naší takovou vlajkovou lodí, komedií Dva nahatý chlapi, kde hrajeme s Dankou Šinkorovou a Martine...

Cizinec ohrožoval ocelovou tyčí Pražany

Nezastavila ho ani hrozba namířenou zbraní a teleskopický obušek. Cizinec s ocelovou tyčí ohrožoval obyvatele Prahy 11 (Chodov). O případu informovala Městská policie HMP. Podívejte se na videozáznam ...

370 milionů na pražskou kulturu. Kdo dostane nejvíc? Hudba? Divadlo?

Rada HMP na pondělním jednání odsouhlasila dotace pro úspěšné žadatele v oblasti kultury a umění. „Po tom, co byla kultura v uplynulých dvou letech tak těžce zasažena, se snažíme maximálně podpořit ku...

Sdílená kancelář na radnici. Pronajměte si místo vedle starosty

V radnici Prahy 12 vyrostlo nové coworkingové centrum. "Coworking je trend, kterému fandím. Hledání správného provozovatele, který si projekt vezme pod palec, trvalo řadu měsíců," komentuje na Faceboo...

Ivan Mládek: Už dvacet let nic neskládám

Nedávno oslavil skladatel, textař a zpěvák Ivan Mládek 80. narozeniny. K této příležitosti vydal Supraphon v kompletu jubilejní reedici prvních dvou alb Mládkova slavného Banjo Bandu: „Dobrý den!“ a „...

Kolem Prahy projely konvoje americké armády

Konvoje mířily do vojenského tábora u Jihlavy. Co to znamená takzvaný Host Nation Support vyžadovaný Aliancí NATO popisuje kpt. Jakub Moravec na webu ministerstva obrany.

AKTUALIZUJEME: Pražští hasiči v pohotovosti. Metropoli bičoval vítr

Hasiči od rána evidují na stovku událostí, na kterých se podepsal silný vítr. Komplikoval situaci v dopravě, na železnici, i ve městech.

Oprášená Letná. Co čeká Korunovační třídu

"Změní ráz této významné letenské třídy," předpovídá místostarostka Prahy 7 Lenka Burgerová (Praha sobě). Plán na přestavbu Korunovační ulice představila radnice spolu s magistrátem.

Žádný dobrý nápad není malý. Desítka dá milion na projekty místních

"I drobný projekt za málo peněz může mnohdy výrazně přispět ke zlepšení života v nějakém místě. A o to víc, když se na něm podílejí lidé, kteří mají k dané lokalitě nejblíž," říká místostarosta Prahy ...

Mapy Google spouští v Praze novou funkci: detaily ulic, přechodů a semaforů

V Mapách Google jsou v Praze nově k dispozici podrobné informace o rozvržení ulic. Služba svým uživatelům ukáže, kde se nacházejí chodníky, přechody a ostrůvky pro chodce, ale i přesný tvar a šířku si...

Pražské demonstrace zaměstnají i vládní legislativce

Výhružky smrtí a symbol šibenice už by se nemusely v budoucnu vyplatit. Ministr vnitra Vít Rakušan bouchl do stolu. Dnes oznámil, že zadal právníkům úkol, jak podobné věci postavit mimo zákon. "Šibeni...

Pomoc v nouzi se ženám asi úplně nehodila

Při projíždění kolem čerpací stanice si kolem čtvrté hodiny ráno všimli pražští strážníci dvou žen. Nabídli jim pomoc, nakonec je ale obě omezili na svobodě. O případu informovala Městská policie.

Praha 2 se pochlubila základní školou zástupcům Evropské komise

Delegaci zástupců Evropské komise dorazila v Praze zajímá mimo jiné realizace projektů Národního plánu obnovy, který financuje EU. Praktické ukázky se za účasti ministra školství Petra Gazdíka (STAN) ...

Prodloužení trati schváleno. Ve Slivenci netrpělivě čekají na první tramvaj

"Získali jsme stavební povolení na další etapu stavby tramvajové trati do Slivence. V okolí nové trati vyroste nová městská čtvrť pro 8 000 lidí," oznámil dnes předseda dozorčí rady DPP Adam Scheinher...

Fidlovačka uvádí nesmrtelného Absolventa

Nuselské Divadlo Na Fidlovačce uvedlo premiéru inscenace Absolvent. Stejnojmenný film se stal nesmrtelným fenoménem a na Fidlovačce věří, že zaujme i divadelní hra. "Absolvent je můj oblíbený příběh,"...

Pražská záchranka vzpomíná na největší tramvajovou nehodu

Ona tam leží tramvaj! Přesně před 40ti lety zasahovala pražská záchranka u tragické nehody u Špejcharu. Zdravotníci vzpomínají na "tramvaj smrti" s obdivem ke kolegům, kteří tehdy zraněné ošetřovali a...

Vlastina Svátková: Chystám kuchařku pro lidi, které nebaví vařit

Herečka Vlastina Svátková (39) se poněkud vymyká zažitému obrazu české divadelní či filmové umělkyně. Nešílí, pokud dlouho nedostane roli, a ani netouží být na titulních stránkách společenských časopi...

Máte názor? Nemlčte. Praha 1 otevřela v Dušní kontaktní centrum

Praha 1 otevřela Kontaktní centrum strategie. „Jsem velice rád, že jsme mohli zahájit provoz centra tím, pro co je určeno – podnětnou diskuzí o tvorbě města na příští desetiletí,“ prohlásil při zaháje...

Za záchranu kytary se cizinec strážnici "hezky odvděčil"

Díky všímavosti a pohotovosti strážnice v civilu nepřišel cizinec o kytaru. Vděku se ale nedočkala. O případu informuje Městská policie HMP.

Vzhůru proti energošmejdům. Praha radí seniorům jak nenaletět

Praha 2 podpořila snahu hlavního města Prahy o regulaci podomního prodeje energií přednáškou pro seniory. "Podle našich zkušeností jsou (podvodníky) nejvíce ohroženi starší lidé, kteří se nechají lehc...

Nové trolejbusy mají 25 metrů. Budou jezdit jen na letiště

Budou pohodlné, tiché a nabídnou plynulou jízdu. Žádné kodrcání. Těmito slovy představil náměstek primátora Adam Scheinherr nové tříčlánkové velkokapacitní trolejbusy Škoda-Solaris 24m.

Následující články

Jan Bělohubý: Totální chaos v pražských uzavírkách pokračuje

V Praze opět převládá stav, kdy si jednak vedení magistrátu v oblasti dopravy dál dělá, co chce, a plánuje nesynchronizované uzavírky.

Kdy bude mít Jágr stadion? Kladenský primátor se ohrazuje proti "průšvihu města"

Rytíři Kladno netrpělivě vyhlížejí návrat do domovské arény, která prochází nutnou rekonstrukcí. Kladenský primátor v obsáhlé tiskové zprávě odmítá, že by město při rekonstrukci jakkoli pochybilo.

Naše koně netrpí! Cech fiakristů bojuje peticí za kočáry na Staromáku

"Hlasování o zrušení koňských povozů v centru Prahy bylo reakcí na tendenční kampaň Kůň není stroj," tvrdí Cech fiakristů Čech a Moravy. Svoje živobytí se snaží "koňáci" zachránit i veřejnou peticí.

„Straka pozná, když si nesu flintu!“ říká nadlesní Josef Holeš

Nadlesní Josef Holeš z Lesů hl. m. Prahy se společně se šesti hajnými stará o pražské lesy. Exkluzivně pro Naší Prahu prozradil, jak se bojuje s kůrovcem na území Prahy 11 a 12, proč zmizela koroptev ...

Pozor! Zimní bunda do autosedačky nepatří

Nesprávné upevnění autosedačky a usazení dítěte do ní zvyšuje v případě nehody riziko zranění. Snad nejčastější chybou je, že dítě je v autosedačce až moc oblečené. Vyplývá to z vyjádření Týmu silnič...

Inspiraci k Povídkám a jedné básni našel Svěrák na Václaváku

Loni ji dostal jako dárek k 85. narozeninám, teď vychází jako audiokniha. Knihu Povídky a jedna báseň namluvil sám autor, hudbu složil jeho dlouholetý spolupracovník a kamarád Jaroslav Uhlíř.

Přes 7 tun baterií odnesli loni Pražané do 19 sběrných dvorů

V 19 sběrných dvorech odevzdali loni Pražané 7 542 kg použitých baterií. "Díky recyklaci šetříme nerostné zdroje a nemusíme životní prostředí zatěžovat další těžbou," říká náměstek primátora pro oblas...

O zanikání jedné čtvrti. Komunisty zničený Žižkov ožívá ve filmu

O víkendu mají zájemci poslední šanci vidět jedinečný dokument o 20ti letech bourání Žižkova. "Nejen někteří lidé, ale i města, ulice či domy se umějí bránit osudu," říkají tvůrci filmu, který se prom...

Policie: Dokument o vyšetřování šéfa STAN v Praze je falzum

Petr Hlubuček (STAN) se ohradil proti informaci z médií, že je vyšetřován policií. Ta v neděli zveřejnila zprávu, že dokument, který měl být důkazem tvrzení, je falešný.

Z mobilu až na koberec

Obecní dům hostí prodejní výstavu „phoneArt 2022“ výtvarníka Romana Řeháka, kterou návštěvníci mohou navštívit do konce února. Na výstavě je k vidění 15 unikátních uměleckých děl.

Pražská zoo kvůli větru zavřela, od neděle již normálně funguje

V sobotu 19. 2. je zoo uzavřena v důsledku silného větru, oznámilo vedení Zoologické zahrady v Troji na svém webu. V neděli se vrátila k normálnímu provozu.

V Praze má i vlastní náměstí. Miloš Forman by slavil 90. narozeniny

V Praze je po něm pojmenované náměstí, pohled na Hradčany ho dojímal i po 40ti letech v USA. Miloš Forman by v těchto dnech slavil 90. narozeniny.

Aktuální předpověď: Silný vítr poleví až ve čtvrtek

Meteorologové vydali v neděli novou výstrahu před silným větrem, platí až do čtvrteční půlnoci. Nejhůř bude podle předpovědi v pondělí dopoledne.

Z Vršovic vyjelo poprvé 14 nových elektrobusů Škoda

Od pondělí Pražané cestují 14ti novými elektrobusy Škoda E’CITY, které je budou vozit na linkách 154 a 213. Oznámil to Dopravní podnik HMP.

Protidrogové programy dostanou letos od Prahy 7 milionů navíc

Na služby pro pomoc v boji proti drogám dá Praha letos 60 milionů. "Podle aktuálních výzkumů je v Praze 30 % problémových uživatelů drog z celkového počtu v ČR," říká radní Milena Johnová.

Chytré lampy v Praze. Známe ulice, na nichž budou dobíjecí stanice

Magistrát by měl do konce února odstartovat pilotní projekt chytrých lamp v ulicích Prahy. Dobíjecí stanice by tak brzy měly fungovat na 82 místech.

Zakazuje se! Od března mají "energošmejdi" v Praze utrum

Rada hl. m. Prahy na návrh radních za hnutí STAN schválila nařízení, kterým se zakazují některé formy prodeje zboží a poskytování služeb v energetických odvětvích. Magistrát to oznámil v tiskové zpráv...

Nové obleky pražských hasičů volají SOS. Mají i "černé skříňky"

Pražští profesionální hasiči v Radotíně testují nové zásahové obleky. Ty jim měří teplotu, hlásí nebezpečí popálení a přivolají pomoc. Všechna data snímají a zaznamenávají.

Datum jako záruka štěstí. Libeňský zámek zažije 9 svateb

Magické dvojkové datum 22.2.2022 láká ke sňatku. "Rozhodli jsme se proto z 22. února učinit mimořádný svatební den," oznámil na webu městské části Praha 8 starosta Ondřej Gros.

Film Filipa Renče i zabijačka. Začíná magický rok Dvojky

Desítky akcí připomenou historii Vinohrad, Nového Města, Nuslí a Vyšehradu. "Letošní rok 2022 bude patřit obyvatelům Dvojky a věřím, že si ho užijí. Příležitostí bude spousta od gastronomie, přes konc...

Češi mají další problém. Léky dohánějí alkohol

Téměř 1,5 milionu Čechů má problémy s užíváním léků ovlivňujících psychiku. V závislostech pilulky dohánějí stále vedoucí alkohol. Uvádí to zpráva vládního monitorovacího střediska pro drogy.

Rozvolnění? Slabý efekt, říká hospodský ze sídliště Novodvorská

Zrušení covid pasů a prokazování bezinfekčnosti pro návštěvu restaurací skončilo více než před týdnem. Žádná revoluce v návštěvnosti pražských podniků se ale nekoná. Naše Praha navštívila typickou síd...

Chceme klid a mír v Evropě! Na pražských radnicích visí ukrajinské vlajky

Městské části Prahy vyjadřují svůj nesouhlas s agresí Ruska vůči Ukrajině. Radnice Prahy 5, 7 a 10 se připojily ke stanovisku české vlády k rozhodnutí Vladimira Putina o uznaní nezávislosti samozvanýc...

Místo hospody kultura a sport. Z nádraží v Bubenči bude Stanice 6

"Projekt Stanice 6 získal stavební povolení a nyní se bude vybírat zhotovitel rekonstrukce. Příští léto by tak budova již mohla sloužit jako komunitní středisko, galerie i restaurace," oznámila na Twi...

Budoucnost Prahy? Metropolitní plán dostal zelenou

Praha v dubnu představí novou verzi Metropolitního plánu, který definuje její budoucnost. "Jsme svědky naplnění významného milníku současného vedení Prahy v oblasti územního rozvoje," tvrdí primátor Z...

Miliardář otevírá na Klárově největší českou soukromou galerii

Na Klárově se dnes otevírá údajně největší soukromá česká galerie. Miliardář a sběratel umění Petr Pudil investoval do Kunsthalle 800 milionů.

Česká metropole v ukrajinských barvách. Praha se postavila za Kyjev

Petřínská rozhledna a Černínský palác se rozsvítí v rámci podpory a solidarity s Ukrajinou do modré a žluté barvy. "Naše myšlenky v těchto dnech směřují k lidem na Ukrajině," řekl primátor Zdeněk Hřib...

10x ANO na Libeňském zámku. Svatebčané využili magické datum

V Libeňském zámku si včera řeklo své ano deset novomanželských párů. Pro velký zájem vyhlásil starosta Prahy 8 na 22.2.2022 mimořádný svatební den.

V pražské zoo začínají klokanům z kapes vykukovat mláďata

V pražské zoo jsou k vidění vánoční mláďata klokanů. Vystrkovat hlavu z matčiny kapsy začínají až po několika měsících života, říkají chovatelé.

Okupace, nebo Zátopek? Oba favorité Českých lvů mají 13 nominací

České lvy bude příští sobotu v Rudolfinu poprvé uvádět Jiří Havelka. Cenu filmových diváků získal v předstihu Zátopek režiséra Davida Ondříčka.

Jak dostat tělo z Petřínské rozhledny? Hasiči to vědí

Lezci pražských profesionálních hasičů cvičili na Petřínské rozhledně. Tématem byla záchrana zraněné osoby z horní části Petřínské rozhledny. Pražští hasiči o tom informovali na svém Twitterovém účtu.

Autobus na vodík. Je drahý. Vyplatí se v Praze?

V běžných barvách MHD na něm nic zvláštního není. Zásadní rozdíl je ukrytý pod kapotou. Pohonná jednotka připomíná spíše reaktor. A on to vlastně reaktor je. Teď bude jeden takový testovat Praha.

Pokuty i za sdílená kola. Praha schválila nová pravidla bikesharingu

Provozovatelé sdílených kol musí spolupracovat s městskými částmi, vést seznam kol nebo provozovat kontaktní místo či telefonní linku, kde by Pražané měli možnost řešit případné problémy, uvedl náměst...

Soud: Babišovy výroky o zaplacených demonstrantech jsou nepřijatelné

Nejvyšší soud v Praze dal za pravdu účastnici protestů, která žádala od Andreje Babiše omluvu za jeho tvrzení, že lidé demonstrují za peníze. "Tento způsob osočování názorových oponentů je nepřijateln...

VIDEO: Vrtulník s termovizí pomáhal policii v Hostivaři i Radotíně

Vrtulník s termovizí pomohl pražským policistům ve dvou úspěšných pátracích akcích. Během 12ti hodin hledali dva pohřešované muže v Hostivaři a Radotíně.

Igor Orozovič: Musel jsem dozrát, abych s tím vylezl mezi lidi

Televizní diváci ho znají z Poldy či Devadesátek, divadelní zase z Národního. Igor Orozovič je ale zároveň muzikant, který chystá u Supraphonu své první sólové album.

Má metro O smysl? Magistrát pokračuje v jeho plánování

Pražská rada rozhodne o vzniku pracovní skupiny k okružní lince metra O. "Na koncepčním koaličním jednání jsme se shodli, že vyhodnotit přínos metra O pro budoucí rozvoj Prahy má smysl - jakkoliv někt...

Konflikt na Ukrajině cestovní ruch v Praze nezhorší. Je už skoro nulový

Obchodníci v Praze se nemusí bát ztrát z hrozící války na Ukrajině, protože Rusové do Prahy již nyní jezdí minimálně. Loni jich přijelo o 81 tisíc méně než v roce 2020, uvádí statistiky.

Ruské velvyslanectví v Praze: Zkroťte agresivní zápal ukrajinské strany

Ruský velvyslanec v Praze Alexandr Zmejevskij dnes odmítl "nepodložená obvinění" Moskvy z agrese vůči Ukrajině. Přinášíme celý komentář Velvyslanectví Ruské federace v ČR.

Zase normální Velikonoce? Definitivní konec covidu je na spadnutí

Už v polovině března bychom mohli začít postupně odkládat respirátory, oznámila včera vláda ČR. Školy, firmy, obchody a restaurace přijdou na řadu jako první.

Töpfer, Koubková, i Havel. Praha 2 má nové čestné občany

Radnice Prahy 2 ocenila významné osobnosti a udělila titul čestných občanů desítce laureátů. "Udílení čestných občanství má u nás v Praze 2 dlouhou tradici," říká starostka Prahy 2 Alexandra Udženija....

Sledujeme: Zastupitelstvo jedná o Ukrajině i koupališti Džbán

Začíná 34. jednání Zastupitelstva HMP. Jednání začalo v době otevřeného vojenského vpádu Ruska na Ukrajinu. Na úvod zazněla hymna Ukrajiny.

Válka je blíž, než si myslíme. Praha se modlí za Kyjev

Ruská vojska zaútočila na Ukrajinu. „Jsme připraveni i na možnost příchodu uprchlické vlny z Ukrajiny, jsme připraveni i na možnost, že by se dodávky energetických surovin z Ruské federace nějakým způ...

Zemřel Jan Žižka, bubeník, který strávil 25 let s Karlem Gottem

Bubeník Jan Žižka zemřel v 67 letech. Bojoval s covidem, na začátku února byl převezen do nemocnice. Smutnou zprávu potvrdila jeho manželka Olivia Žižková.

Zastupitelstvo HMP: opozice odsoudila sociální politiku koalice a Pirátů

Politici ODS a ANO se snažili prosadit do programu jednání úpravu pravidel pro přidělování sociálních bytů v majetku hlavního města. Reagují mimo jiné na rostoucí nespokojenost starousedlíků v magistr...

Praha 5 nabídla pomoc Ukrajincům ve složité situaci

Zastupitelé Prahy 5 na svém pravidelném jednání odsoudili vojenskou agresi Ruské federaci vůči Ukrajině. Městská část nabízí v rámci svých možností pomoc.

Stavba Nové Cibulky na dosah. Změna územního plánu schválena

Polorozpadlou bývalou usedlost Cibulka loni odkoupila od soukromého majitele Nadace rodiny Vlčkových, která na místě plánuje vybudovat centrum paliativní péče pro těžce nemocné děti a jejich rodiny. Z...

Rekonstrukce století. Bude "Barranďák" opravený do konce léta?

"Udělali jsme vše pro to, aby Praha byla připravená na rekonstrukci století. Je nevyhnutelná," oznámil náměstek Adam Scheinherr. Oprava dopravní tepny začne v květnu. Životnost mostu se prodlouží až o...

VIDEO: Opilá trojice sprejerů řádila u Karlínského tunelu

Posilněni alkoholem ničili cizí majetek a ohrožovali kolemjdoucí. Městský kamerový systém je ale odhalil. O případu informovala Městská policie Praha.

Tereza Ramba se jako lékárnice v novém Svěrákově filmu svléká

Nový film otce, syna a vnuka Svěrákových Betlémské světlo, který dorazí do kin už 10. března, představí herečku Terezu Ramba v nezvyklé poloze.

Články abecedně vzestupné

Lanovky na Petřín vydrží maximálně pět let. Kdy bude nová?

Dopravní podnik Praha (DPP) chystá s posvěcením města rekonstrukci tratě lanovky na Petřín a nákup nových vozů. Stávající infrastruktura pochází z první poloviny 80. let a podle diagnostické studie, n...

Lanový most se testuje, jen to zatím není vidět

Praha - Na letní prázdniny připravuje Technická správa komunikací (TSK) uzavírku na Jižní spojce kvůli testování Lanového mostu.

Lanvka v zoo je zdarma a přepravila miliony cestujících

Dopravní podnik Prahy (DPP) a Zoo Praha oslavily už sedmimiliontého návštěvníka, který se vezl na lanovce v zoo. Je jím Rudolf Zikmund z Plzně, který přijel s manželkou Lenkou a synem Jakubem z Plzně.

Lapili zloděje, když nakládali lup

Lapili zloděje, kteří ukradli padesátníky

Lapka řádil v obchodním centru

Laser Aréna: adrenalinovější než paintball a bez modřin

Vyzkoušejte si v Ostravě bojovou a společenskou hru v Laser Aréně.

Laši se vydají na Radhošť

V den státního svátku 28. října se koná výstup či spíše procházka na vrchol Radhoště.

Láska – Touha – Vášeň

V Clam-Gallasově paláci byla zahájena výstava s názvem Láska, touha, vášeň. Na více než 230 exponátech z období od renesance do přelomu 19./20. století připomene hlavní zdroje, z nichž umělci čerpali ...

Láska a park zvítězí nad drogami a nenávistí

Na Velký pátek odpoledne proběhne v sadech Na Skalce akce „Láska a park zvítězí nad drogami a nenávistí“. Své dveře zároveň otevře Kontaktní centrum Sananim v ulici Na Skalce.

Články abecedně sestupně

Laterna Magika chystá premiéru. Jedinou v tomto roce

Ve čtvrtek 19. února proběhne na Nové scéně Národního divadla světová premiéra pod hlavičkou souboru Laterny magiky: Podivuhodné cesty Julese Verna.

Lata Caffé zahřeje i pomůže ohroženým dětem a mládeži

S nastupujícími mrazíky se každý rád zahřeje šálkem teplé kávy. Dobrou zprávou je, že příjemné posezení v útulné kavárně nyní můžete spojit s dobrým skutkem. Objednejte si Lata Caffé a podpořte tak po...

Lašský král spojil v Beskydech turistiku se zábavou

Nejen občané Lašska se mohou zúčastnit několika květnových oslav, výšlapů či otevření První lašské zoo. V plánu je i křest nového piva. Zdejší král slibuje, že o zábavu nebude nouze.

Lásky paní Katty s Jiřinou Bohdalovou na Jezerce v červnu končí

Jedna z posledních možností vidět slavnou inscenaci Lásky paní Katty s nejoblíbenější českou herečkou Jiřinou Bohdalovou v hlavní roli bude v Divadle Na Jezerce v květnu a červnu. Tragikomedie irského...

Lásky jedné plavovlásky – formanovská poetika poprvé v Akordu

Divadlo Husa na provázku uvede v Ostravě hru Lásky jedné plavovlásky.

Lásky jedné plavovlásky – formanovská poetika poprvé v Akordu

Divadlo Husa na provázku uvede v Ostravě hru Lásky jedné plavovlásky.

Laskavá komedie v Domě kultury města Ostravy

Láska, vášeň, smrt a Pucciniho hudba – to vše je Bohéma

LÁSKA V METRU: Jaké vzkazy posílají Pražané?

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) spolu s mediálním partnerem připravil akci „City pro cestující“. Od poloviny května mohli cestující na příslušnou adresu posílat různé vzkazy svým známým, kamarádům ...

LÁSKA V METRU: Jaké vzkazy posílají Pražané?

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) spolu s mediálním partnerem připravil akci „City pro cestující“. Od poloviny května mohli cestující na příslušnou adresu posílat různé vzkazy svým známým, kamarádům ...