Počasí
Praha 13 °C Neděle, 15. května 2022, Svátek má Bonifác
Go to content
Naše Praha na Facebooku

Češi mají další problém. Léky dohánějí alkohol

Téměř 1,5 milionu Čechů má problémy s užíváním léků ovlivňujících psychiku. V závislostech pilulky dohánějí stále vedoucí alkohol. Uvádí to zpráva vládního monitorovacího střediska pro drogy.
Češi mají novou závislost: léky na psychiku Zvětšit
Češi mají novou závislost: léky na psychiku Zdroj: Flickr

V Česku dlouhodobě vzrůstá počet lidí užívajících léky na psychiku.

Zpráva Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislost upozorňuje na zneužívání skupiny léků, především pak těmi se sedativním, hypnotickým a anxiolytickým účinkem (snižují psychické napětí a strach).

Rychlý účinek a vysoké riziko vzniku závislosti

Potvrzují to i čeští adiktologové z kliniky NEO Centrum. „Zatímco v minulosti byla nejčastějším problémem závislost na alkoholu, závislost na lécích ji teď silně dotahuje,“ tvrdí Hana Titze z NEO Centra, které se na Palmovce v Praze 8 už více než 5 let specializuje na adiktologické problémy a duševní zdraví.

Společnost INSSET podpořila HZS hl m. Prahy darem, částkou 432 000 korun, a zakoupila pro pražské profesionální hasiče zásahové obleky s aktivní ochranou. Firma INSET zakoupila 12 kusů obleků, HZS hl. m. Prahy pak dokoupil 3 kusy za více než 100 tisíc korun.
Nové obleky pražských hasičů volají SOS. Mají i „černé skříňky“
Pražští profesionální hasiči v Radotíně testují nové zásahové obleky. Ty jim měří teplotu, hlásí nebezpečí popálení a přivolají pomoc. Všechna data snímají a zaznamenávají.

Důvodem je samoléčba i časté předepisování psychofarmak lékaři. Svoji roli hraje podle odborníků také dostupnost na černém trhu.

Lidé častěji sahají po lécích s rychlým účinkem, ale s vyšším návykovým potenciálem. Nejvíce ohroženou skupinou jsou ženy a senioři ve věku 65+.

Lékárny plné sedativ

Od roku 2014 do roku 2020 se podle zprávy zdvojnásobil počet dodávaných sedativ do českých lékáren.

Zatímco v roce 2004 to bylo 38 milionů doporučených denních dávek, v roce 2020 už to bylo přes 80 milionů.

,,Dříve si lidé více dávali panáka, aby 'ustáli' náročnou situaci nebo špatnou zprávu. V současné době je přijatelnější lupnout si pilulku, hlavně ať jsou nepříjemné pocity rychle pryč.“

psychoterapeutka a odborná ředitelka NEO Centra Kateřina Marklová

„Tento trend bohužel můžeme potvrdit. V klinice 1 NEO Centrum bylo na pobytové terapii kvůli závislosti na lécích v roce 2019 23,4 % našich pacientů, v roce 2020 to bylo 28,6 % a předběžně to vypadá, že nám stoupala tato čísla i loni. Jde především o psychofarmaka s rychlým nástupem účinku,“ říká psychoterapeutka a odborná ředitelka NEO Centra Kateřina Marklová.

Více než milion lidí

Převedeme-li výsledky na celou populaci ČR ve věku 15+, je u nás odhadem 1,35 milion lidí, kteří vykazují známky problémového užívání psychoaktivních léků. To je cca 430 tisíc mužů a 900 tisíc žen.

Sedativa a hypnotika užívá problémově asi 1,1 milion osob (310 tisíc mužů a 780 tisíc žen).

Sananim
Protidrogové programy dostanou letos od Prahy 7 milionů navíc
Na služby pro pomoc v boji proti drogám dá Praha letos 60 milionů. "Podle aktuálních výzkumů je v Praze 30 % problémových uživatelů drog z celkového počtu v ČR," říká radní Milena Johnová.

Zneužívání či nadužívání psychoaktivních léků se týká poměrně velké části populace a je příčinou zdravotních poruch a negativních sociálních dopadů. Jedná se o léky na lékařský předpis, ale užívané mimo lékařské doporučení.

„Nejčastěji se setkávám se zneužíváním léků jako důsledku samoléčby úzkostně depresivních problémů, poruch spánku, v důsledku traumatických událostí v životě nebo i nevhodně zaléčených somatických obtíží. Ano, zde musím bít do našich řad zdravotníků, že jsou léky s návykovým potenciálem stále předepisovány ve velkém a kolikrát bohužel i bez dostatečné informovanosti pacientů o rizicích dlouhodobého užívání,“ říká Marklová.

Senioři jako nejohroženější skupina

Užívání psychoaktivních léků je přibližně dvakrát častější u žen a zvyšuje se s věkem respondentů. Většinu případů (74 %) tvoří osoby ve věku 45 a více let. Téměř čtvrtina pacientů (23 %) je ve věkové skupině 70 a více let.

,,Zneužívání léků souvisí s jejich stále poměrně častým předepisováním od lékařů.“

Kateřina Marklová

Zatímco v mladších věkových kategoriích převažuje užívání opioidních analgetik, ve věkových kategoriích nad 35 let významně převažuje užívání sedativ a hypnotik.

Mezi uživateli psychoaktivních léků je nadpoloviční většina (více než 60 %) těch, kteří léky užívají i po dobu delší než jeden rok.

Nespavost, úzkost, vnitřní chvění či třes…

Nejvyšší zastoupení těch, kteří léky užívají dlouhodobě, je ve věkové skupině 65+.

Mezi nejčastější obtíže při závislosti na sedativech a hypnoticích patří nespavost, úzkost, vnitřní chvění či třes, tělesné napětí, svalové bolesti, bolesti hlavy, slabost, únava, nevýkonnost, pokles nálady. Objevují se také příznaky jako například bolest břicha, neuralgie, parestézie, tachykardie, které mohou imitovat závažné akutní somatické onemocnění.

Podobné články

Pozor! Zimní bunda do autosedačky nepatří

Nesprávné upevnění autosedačky a usazení dítěte do ní zvyšuje v případě nehody riziko zranění. Snad nejčastější chybou je, že dítě je v autosedačce až moc oblečené. Vyplývá to z vyjádření Týmu silniční bezpečnosti neziskové organizace Bezpečně na silnicích.


Předchozí články

Kam v Praze tečou miliony. Známe nejdražší veřejné zakázky roku

Praha letos vyhlásí 53 soutěží na velké veřejné zakázky s hodnotou nad 20 milionů. Nejvíc se jich týká stavebních prací.

Sportovní instalace nám dnes štěstí nepřinesla

V Čisovicích v Praze – západ jsou už několik let tradicí takzvané instalace za kapličkou. „Vytváří je velice kreativní paní Polanecká, která bydlí nedaleko a má tak na svoje dílo výhled pokaždé, když ...

Volnočasový areál Folimanka se otevře v létě

V letních měsících by se málo využívaný prostor pod Nuselským mostem měl změnit ve volnočasový areál. „Stane se místem, kde budou všichni Pražané, tedy nejen obyvatelé bezprostředního okolí, rádi tráv...

Praha patří mezi 10 nejlepších univerzitních měst na světě

Česká metropole je oblíbená mezi zahraničními studenty. Dokonce víc než Londýn nebo Chicago. V globálním výzkumu portálu The Campus Advisor byla vyhlášena jedním z nejlepších univerzitních měst světa....

Číšník, kuchařka nebo podnikatel? Škola zve na Den otevřených dveří

Pokud právě vybíráte pro svoje dítě vhodnou střední školu, určitě stojí za vaši pozornost Střední škola podnikání a gastronomie v Praze 9. Zvláště když v sobotu 19. února (10.00 – 14.00 hod.) pořádá D...

Primátor Hřib na Ukrajině zabodoval. Žádná panika, říká

Primátor navštívil Kyjev v době hrozícího konfliktu s Ruskem. "Starosta Kličko ocenil naši osobní návštěvu jako stěžejní podporu v těchto časech. Naše města si také vyměnila zkušenosti v oblasti civil...

Rekonstrukce trati: Rašínovo nábřeží objíždějí auta krokem po náplavce

V pondělí začala rekonstrukce tramvajových kolejí na Rašínově nábřeží v úseku Palackého náměstí - Výtoň. Auta jezdí 200 metrů přes náplavku max. rychlostí 30 km/h.

Mariana Čapková: Pandemie se podepsala na psychice dětí

Pražské školy byly uplynulé dva roky pod obrovským tlakem. Neustále se měnila pravidla výuky, testování, nošení respirátorů a roušek, karantény, distanční a hybridní výuka. Učitelé ani žáci ale neměli...

Dva nahatý chlapi. Kde se budou prohánět?

Divadlo Metro na Národní třídě se brzy předvede divákům kompletně zrekonstruované. "Začínáme 26. února naší takovou vlajkovou lodí, komedií Dva nahatý chlapi, kde hrajeme s Dankou Šinkorovou a Martine...

Cizinec ohrožoval ocelovou tyčí Pražany

Nezastavila ho ani hrozba namířenou zbraní a teleskopický obušek. Cizinec s ocelovou tyčí ohrožoval obyvatele Prahy 11 (Chodov). O případu informovala Městská policie HMP. Podívejte se na videozáznam ...

370 milionů na pražskou kulturu. Kdo dostane nejvíc? Hudba? Divadlo?

Rada HMP na pondělním jednání odsouhlasila dotace pro úspěšné žadatele v oblasti kultury a umění. „Po tom, co byla kultura v uplynulých dvou letech tak těžce zasažena, se snažíme maximálně podpořit ku...

Sdílená kancelář na radnici. Pronajměte si místo vedle starosty

V radnici Prahy 12 vyrostlo nové coworkingové centrum. "Coworking je trend, kterému fandím. Hledání správného provozovatele, který si projekt vezme pod palec, trvalo řadu měsíců," komentuje na Faceboo...

Ivan Mládek: Už dvacet let nic neskládám

Nedávno oslavil skladatel, textař a zpěvák Ivan Mládek 80. narozeniny. K této příležitosti vydal Supraphon v kompletu jubilejní reedici prvních dvou alb Mládkova slavného Banjo Bandu: „Dobrý den!“ a „...

Kolem Prahy projely konvoje americké armády

Konvoje mířily do vojenského tábora u Jihlavy. Co to znamená takzvaný Host Nation Support vyžadovaný Aliancí NATO popisuje kpt. Jakub Moravec na webu ministerstva obrany.

AKTUALIZUJEME: Pražští hasiči v pohotovosti. Metropoli bičoval vítr

Hasiči od rána evidují na stovku událostí, na kterých se podepsal silný vítr. Komplikoval situaci v dopravě, na železnici, i ve městech.

Oprášená Letná. Co čeká Korunovační třídu

"Změní ráz této významné letenské třídy," předpovídá místostarostka Prahy 7 Lenka Burgerová (Praha sobě). Plán na přestavbu Korunovační ulice představila radnice spolu s magistrátem.

Žádný dobrý nápad není malý. Desítka dá milion na projekty místních

"I drobný projekt za málo peněz může mnohdy výrazně přispět ke zlepšení života v nějakém místě. A o to víc, když se na něm podílejí lidé, kteří mají k dané lokalitě nejblíž," říká místostarosta Prahy ...

Mapy Google spouští v Praze novou funkci: detaily ulic, přechodů a semaforů

V Mapách Google jsou v Praze nově k dispozici podrobné informace o rozvržení ulic. Služba svým uživatelům ukáže, kde se nacházejí chodníky, přechody a ostrůvky pro chodce, ale i přesný tvar a šířku si...

Pražské demonstrace zaměstnají i vládní legislativce

Výhružky smrtí a symbol šibenice už by se nemusely v budoucnu vyplatit. Ministr vnitra Vít Rakušan bouchl do stolu. Dnes oznámil, že zadal právníkům úkol, jak podobné věci postavit mimo zákon. "Šibeni...

Pomoc v nouzi se ženám asi úplně nehodila

Při projíždění kolem čerpací stanice si kolem čtvrté hodiny ráno všimli pražští strážníci dvou žen. Nabídli jim pomoc, nakonec je ale obě omezili na svobodě. O případu informovala Městská policie.

Praha 2 se pochlubila základní školou zástupcům Evropské komise

Delegaci zástupců Evropské komise dorazila v Praze zajímá mimo jiné realizace projektů Národního plánu obnovy, který financuje EU. Praktické ukázky se za účasti ministra školství Petra Gazdíka (STAN) ...

Prodloužení trati schváleno. Ve Slivenci netrpělivě čekají na první tramvaj

"Získali jsme stavební povolení na další etapu stavby tramvajové trati do Slivence. V okolí nové trati vyroste nová městská čtvrť pro 8 000 lidí," oznámil dnes předseda dozorčí rady DPP Adam Scheinher...

Fidlovačka uvádí nesmrtelného Absolventa

Nuselské Divadlo Na Fidlovačce uvedlo premiéru inscenace Absolvent. Stejnojmenný film se stal nesmrtelným fenoménem a na Fidlovačce věří, že zaujme i divadelní hra. "Absolvent je můj oblíbený příběh,"...

Pražská záchranka vzpomíná na největší tramvajovou nehodu

Ona tam leží tramvaj! Přesně před 40ti lety zasahovala pražská záchranka u tragické nehody u Špejcharu. Zdravotníci vzpomínají na "tramvaj smrti" s obdivem ke kolegům, kteří tehdy zraněné ošetřovali a...

Vlastina Svátková: Chystám kuchařku pro lidi, které nebaví vařit

Herečka Vlastina Svátková (39) se poněkud vymyká zažitému obrazu české divadelní či filmové umělkyně. Nešílí, pokud dlouho nedostane roli, a ani netouží být na titulních stránkách společenských časopi...

Máte názor? Nemlčte. Praha 1 otevřela v Dušní kontaktní centrum

Praha 1 otevřela Kontaktní centrum strategie. „Jsem velice rád, že jsme mohli zahájit provoz centra tím, pro co je určeno – podnětnou diskuzí o tvorbě města na příští desetiletí,“ prohlásil při zaháje...

Za záchranu kytary se cizinec strážnici "hezky odvděčil"

Díky všímavosti a pohotovosti strážnice v civilu nepřišel cizinec o kytaru. Vděku se ale nedočkala. O případu informuje Městská policie HMP.

Vzhůru proti energošmejdům. Praha radí seniorům jak nenaletět

Praha 2 podpořila snahu hlavního města Prahy o regulaci podomního prodeje energií přednáškou pro seniory. "Podle našich zkušeností jsou (podvodníky) nejvíce ohroženi starší lidé, kteří se nechají lehc...

Nové trolejbusy mají 25 metrů. Budou jezdit jen na letiště

Budou pohodlné, tiché a nabídnou plynulou jízdu. Žádné kodrcání. Těmito slovy představil náměstek primátora Adam Scheinherr nové tříčlánkové velkokapacitní trolejbusy Škoda-Solaris 24m.

Láska k jídlu? Za 5! Školáci se budou v Praze učit jak neplýtvat

Pražské děti se budou ve škole učit o jídle. Projekt vyzkouší pět základek. "Předcházení plýtvání je jednou z našich priorit, vzdělávání mladé generace je tedy její nedílnou součástí," říká radní pro ...

Jan Bělohubý: Totální chaos v pražských uzavírkách pokračuje

V Praze opět převládá stav, kdy si jednak vedení magistrátu v oblasti dopravy dál dělá, co chce, a plánuje nesynchronizované uzavírky.

Kdy bude mít Jágr stadion? Kladenský primátor se ohrazuje proti "průšvihu města"

Rytíři Kladno netrpělivě vyhlížejí návrat do domovské arény, která prochází nutnou rekonstrukcí. Kladenský primátor v obsáhlé tiskové zprávě odmítá, že by město při rekonstrukci jakkoli pochybilo.

Naše koně netrpí! Cech fiakristů bojuje peticí za kočáry na Staromáku

"Hlasování o zrušení koňských povozů v centru Prahy bylo reakcí na tendenční kampaň Kůň není stroj," tvrdí Cech fiakristů Čech a Moravy. Svoje živobytí se snaží "koňáci" zachránit i veřejnou peticí.

„Straka pozná, když si nesu flintu!“ říká nadlesní Josef Holeš

Nadlesní Josef Holeš z Lesů hl. m. Prahy se společně se šesti hajnými stará o pražské lesy. Exkluzivně pro Naší Prahu prozradil, jak se bojuje s kůrovcem na území Prahy 11 a 12, proč zmizela koroptev ...

Pozor! Zimní bunda do autosedačky nepatří

Nesprávné upevnění autosedačky a usazení dítěte do ní zvyšuje v případě nehody riziko zranění. Snad nejčastější chybou je, že dítě je v autosedačce až moc oblečené. Vyplývá to z vyjádření Týmu silnič...

Inspiraci k Povídkám a jedné básni našel Svěrák na Václaváku

Loni ji dostal jako dárek k 85. narozeninám, teď vychází jako audiokniha. Knihu Povídky a jedna báseň namluvil sám autor, hudbu složil jeho dlouholetý spolupracovník a kamarád Jaroslav Uhlíř.

Přes 7 tun baterií odnesli loni Pražané do 19 sběrných dvorů

V 19 sběrných dvorech odevzdali loni Pražané 7 542 kg použitých baterií. "Díky recyklaci šetříme nerostné zdroje a nemusíme životní prostředí zatěžovat další těžbou," říká náměstek primátora pro oblas...

O zanikání jedné čtvrti. Komunisty zničený Žižkov ožívá ve filmu

O víkendu mají zájemci poslední šanci vidět jedinečný dokument o 20ti letech bourání Žižkova. "Nejen někteří lidé, ale i města, ulice či domy se umějí bránit osudu," říkají tvůrci filmu, který se prom...

Policie: Dokument o vyšetřování šéfa STAN v Praze je falzum

Petr Hlubuček (STAN) se ohradil proti informaci z médií, že je vyšetřován policií. Ta v neděli zveřejnila zprávu, že dokument, který měl být důkazem tvrzení, je falešný.

Z mobilu až na koberec

Obecní dům hostí prodejní výstavu „phoneArt 2022“ výtvarníka Romana Řeháka, kterou návštěvníci mohou navštívit do konce února. Na výstavě je k vidění 15 unikátních uměleckých děl.

Pražská zoo kvůli větru zavřela, od neděle již normálně funguje

V sobotu 19. 2. je zoo uzavřena v důsledku silného větru, oznámilo vedení Zoologické zahrady v Troji na svém webu. V neděli se vrátila k normálnímu provozu.

V Praze má i vlastní náměstí. Miloš Forman by slavil 90. narozeniny

V Praze je po něm pojmenované náměstí, pohled na Hradčany ho dojímal i po 40ti letech v USA. Miloš Forman by v těchto dnech slavil 90. narozeniny.

Aktuální předpověď: Silný vítr poleví až ve čtvrtek

Meteorologové vydali v neděli novou výstrahu před silným větrem, platí až do čtvrteční půlnoci. Nejhůř bude podle předpovědi v pondělí dopoledne.

Z Vršovic vyjelo poprvé 14 nových elektrobusů Škoda

Od pondělí Pražané cestují 14ti novými elektrobusy Škoda E’CITY, které je budou vozit na linkách 154 a 213. Oznámil to Dopravní podnik HMP.

Protidrogové programy dostanou letos od Prahy 7 milionů navíc

Na služby pro pomoc v boji proti drogám dá Praha letos 60 milionů. "Podle aktuálních výzkumů je v Praze 30 % problémových uživatelů drog z celkového počtu v ČR," říká radní Milena Johnová.

Chytré lampy v Praze. Známe ulice, na nichž budou dobíjecí stanice

Magistrát by měl do konce února odstartovat pilotní projekt chytrých lamp v ulicích Prahy. Dobíjecí stanice by tak brzy měly fungovat na 82 místech.

Zakazuje se! Od března mají "energošmejdi" v Praze utrum

Rada hl. m. Prahy na návrh radních za hnutí STAN schválila nařízení, kterým se zakazují některé formy prodeje zboží a poskytování služeb v energetických odvětvích. Magistrát to oznámil v tiskové zpráv...

Nové obleky pražských hasičů volají SOS. Mají i "černé skříňky"

Pražští profesionální hasiči v Radotíně testují nové zásahové obleky. Ty jim měří teplotu, hlásí nebezpečí popálení a přivolají pomoc. Všechna data snímají a zaznamenávají.

Datum jako záruka štěstí. Libeňský zámek zažije 9 svateb

Magické dvojkové datum 22.2.2022 láká ke sňatku. "Rozhodli jsme se proto z 22. února učinit mimořádný svatební den," oznámil na webu městské části Praha 8 starosta Ondřej Gros.

Film Filipa Renče i zabijačka. Začíná magický rok Dvojky

Desítky akcí připomenou historii Vinohrad, Nového Města, Nuslí a Vyšehradu. "Letošní rok 2022 bude patřit obyvatelům Dvojky a věřím, že si ho užijí. Příležitostí bude spousta od gastronomie, přes konc...

Následující články

Rozvolnění? Slabý efekt, říká hospodský ze sídliště Novodvorská

Zrušení covid pasů a prokazování bezinfekčnosti pro návštěvu restaurací skončilo více než před týdnem. Žádná revoluce v návštěvnosti pražských podniků se ale nekoná. Naše Praha navštívila typickou síd...

Chceme klid a mír v Evropě! Na pražských radnicích visí ukrajinské vlajky

Městské části Prahy vyjadřují svůj nesouhlas s agresí Ruska vůči Ukrajině. Radnice Prahy 5, 7 a 10 se připojily ke stanovisku české vlády k rozhodnutí Vladimira Putina o uznaní nezávislosti samozvanýc...

Místo hospody kultura a sport. Z nádraží v Bubenči bude Stanice 6

"Projekt Stanice 6 získal stavební povolení a nyní se bude vybírat zhotovitel rekonstrukce. Příští léto by tak budova již mohla sloužit jako komunitní středisko, galerie i restaurace," oznámila na Twi...

Budoucnost Prahy? Metropolitní plán dostal zelenou

Praha v dubnu představí novou verzi Metropolitního plánu, který definuje její budoucnost. "Jsme svědky naplnění významného milníku současného vedení Prahy v oblasti územního rozvoje," tvrdí primátor Z...

Miliardář otevírá na Klárově největší českou soukromou galerii

Na Klárově se dnes otevírá údajně největší soukromá česká galerie. Miliardář a sběratel umění Petr Pudil investoval do Kunsthalle 800 milionů.

Česká metropole v ukrajinských barvách. Praha se postavila za Kyjev

Petřínská rozhledna a Černínský palác se rozsvítí v rámci podpory a solidarity s Ukrajinou do modré a žluté barvy. "Naše myšlenky v těchto dnech směřují k lidem na Ukrajině," řekl primátor Zdeněk Hřib...

10x ANO na Libeňském zámku. Svatebčané využili magické datum

V Libeňském zámku si včera řeklo své ano deset novomanželských párů. Pro velký zájem vyhlásil starosta Prahy 8 na 22.2.2022 mimořádný svatební den.

V pražské zoo začínají klokanům z kapes vykukovat mláďata

V pražské zoo jsou k vidění vánoční mláďata klokanů. Vystrkovat hlavu z matčiny kapsy začínají až po několika měsících života, říkají chovatelé.

Okupace, nebo Zátopek? Oba favorité Českých lvů mají 13 nominací

České lvy bude příští sobotu v Rudolfinu poprvé uvádět Jiří Havelka. Cenu filmových diváků získal v předstihu Zátopek režiséra Davida Ondříčka.

Jak dostat tělo z Petřínské rozhledny? Hasiči to vědí

Lezci pražských profesionálních hasičů cvičili na Petřínské rozhledně. Tématem byla záchrana zraněné osoby z horní části Petřínské rozhledny. Pražští hasiči o tom informovali na svém Twitterovém účtu.

Autobus na vodík. Je drahý. Vyplatí se v Praze?

V běžných barvách MHD na něm nic zvláštního není. Zásadní rozdíl je ukrytý pod kapotou. Pohonná jednotka připomíná spíše reaktor. A on to vlastně reaktor je. Teď bude jeden takový testovat Praha.

Pokuty i za sdílená kola. Praha schválila nová pravidla bikesharingu

Provozovatelé sdílených kol musí spolupracovat s městskými částmi, vést seznam kol nebo provozovat kontaktní místo či telefonní linku, kde by Pražané měli možnost řešit případné problémy, uvedl náměst...

Soud: Babišovy výroky o zaplacených demonstrantech jsou nepřijatelné

Nejvyšší soud v Praze dal za pravdu účastnici protestů, která žádala od Andreje Babiše omluvu za jeho tvrzení, že lidé demonstrují za peníze. "Tento způsob osočování názorových oponentů je nepřijateln...

VIDEO: Vrtulník s termovizí pomáhal policii v Hostivaři i Radotíně

Vrtulník s termovizí pomohl pražským policistům ve dvou úspěšných pátracích akcích. Během 12ti hodin hledali dva pohřešované muže v Hostivaři a Radotíně.

Igor Orozovič: Musel jsem dozrát, abych s tím vylezl mezi lidi

Televizní diváci ho znají z Poldy či Devadesátek, divadelní zase z Národního. Igor Orozovič je ale zároveň muzikant, který chystá u Supraphonu své první sólové album.

Má metro O smysl? Magistrát pokračuje v jeho plánování

Pražská rada rozhodne o vzniku pracovní skupiny k okružní lince metra O. "Na koncepčním koaličním jednání jsme se shodli, že vyhodnotit přínos metra O pro budoucí rozvoj Prahy má smysl - jakkoliv někt...

Konflikt na Ukrajině cestovní ruch v Praze nezhorší. Je už skoro nulový

Obchodníci v Praze se nemusí bát ztrát z hrozící války na Ukrajině, protože Rusové do Prahy již nyní jezdí minimálně. Loni jich přijelo o 81 tisíc méně než v roce 2020, uvádí statistiky.

Ruské velvyslanectví v Praze: Zkroťte agresivní zápal ukrajinské strany

Ruský velvyslanec v Praze Alexandr Zmejevskij dnes odmítl "nepodložená obvinění" Moskvy z agrese vůči Ukrajině. Přinášíme celý komentář Velvyslanectví Ruské federace v ČR.

Zase normální Velikonoce? Definitivní konec covidu je na spadnutí

Už v polovině března bychom mohli začít postupně odkládat respirátory, oznámila včera vláda ČR. Školy, firmy, obchody a restaurace přijdou na řadu jako první.

Töpfer, Koubková, i Havel. Praha 2 má nové čestné občany

Radnice Prahy 2 ocenila významné osobnosti a udělila titul čestných občanů desítce laureátů. "Udílení čestných občanství má u nás v Praze 2 dlouhou tradici," říká starostka Prahy 2 Alexandra Udženija....

Sledujeme: Zastupitelstvo jedná o Ukrajině i koupališti Džbán

Začíná 34. jednání Zastupitelstva HMP. Jednání začalo v době otevřeného vojenského vpádu Ruska na Ukrajinu. Na úvod zazněla hymna Ukrajiny.

Válka je blíž, než si myslíme. Praha se modlí za Kyjev

Ruská vojska zaútočila na Ukrajinu. „Jsme připraveni i na možnost příchodu uprchlické vlny z Ukrajiny, jsme připraveni i na možnost, že by se dodávky energetických surovin z Ruské federace nějakým způ...

Zemřel Jan Žižka, bubeník, který strávil 25 let s Karlem Gottem

Bubeník Jan Žižka zemřel v 67 letech. Bojoval s covidem, na začátku února byl převezen do nemocnice. Smutnou zprávu potvrdila jeho manželka Olivia Žižková.

Zastupitelstvo HMP: opozice odsoudila sociální politiku koalice a Pirátů

Politici ODS a ANO se snažili prosadit do programu jednání úpravu pravidel pro přidělování sociálních bytů v majetku hlavního města. Reagují mimo jiné na rostoucí nespokojenost starousedlíků v magistr...

Praha 5 nabídla pomoc Ukrajincům ve složité situaci

Zastupitelé Prahy 5 na svém pravidelném jednání odsoudili vojenskou agresi Ruské federaci vůči Ukrajině. Městská část nabízí v rámci svých možností pomoc.

Stavba Nové Cibulky na dosah. Změna územního plánu schválena

Polorozpadlou bývalou usedlost Cibulka loni odkoupila od soukromého majitele Nadace rodiny Vlčkových, která na místě plánuje vybudovat centrum paliativní péče pro těžce nemocné děti a jejich rodiny. Z...

Rekonstrukce století. Bude "Barranďák" opravený do konce léta?

"Udělali jsme vše pro to, aby Praha byla připravená na rekonstrukci století. Je nevyhnutelná," oznámil náměstek Adam Scheinherr. Oprava dopravní tepny začne v květnu. Životnost mostu se prodlouží až o...

VIDEO: Opilá trojice sprejerů řádila u Karlínského tunelu

Posilněni alkoholem ničili cizí majetek a ohrožovali kolemjdoucí. Městský kamerový systém je ale odhalil. O případu informovala Městská policie Praha.

Tereza Ramba se jako lékárnice v novém Svěrákově filmu svléká

Nový film otce, syna a vnuka Svěrákových Betlémské světlo, který dorazí do kin už 10. března, představí herečku Terezu Ramba v nezvyklé poloze.

První pomoc od Prahy: 10 milionů pro Ukrajinu

Praha posílá na Ukrajinu první pomoc. "Symbolická podpora musí jít ruku v ruce i s praktickou pomocí. Proto jsme se rozhodli poskytnout 10 milionů korun jako první okamžitou pomoc ke zmírnění dopadů ú...

Praha 8 zve na výstavu návrhů soutěže na pomník "Dívka s kolem"

Praha 8 a Libeňský svět zvou veřejnost na výstavu návrhů umělecko-výtvarné soutěže „Dívka s kolem“, která připomíná osud Jindřišky Novákové, popravené nacisty za účast na atentátu na Heydricha.

VIDEO: V Praze se demonstruje za Kyjev. Přinášíme šokující záběry z Ukrajiny!

V centru Prahy se sešlo včera navečer několik tisíc lidí, aby podpořili Ukrajinu. Podívejte se jak to vypadá dnes na Ukrajině! Přinášíme vám šokující záběry ruských vojáků dobývajících ukrajinská měst...

Putin prohraje, řekl Lipavský v senátu. Přinášíme záběry z bojů!

Ruský útok a stanovisko, které k němu Česká republika zaujme, projednává dnes Senát. "Na Ukrajině se bojuje za Prahu a za všechny Evropany," uvedl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Je podle něj nu...

Dvořákova Praha zrušila vystoupení ruského dirigenta. Podporuje Putina

Festival Dvořákova Praha zrušil zářijové vystoupení ruského dirigenta Valerije Gergijeva. Důvodem je jeho podpora ruské zahraniční politiky, uvedli pořadatelé.

Odchod Ukrajinců děsí české firmy. Co se děje u nich doma? Podívejte se na video!

Hrozící odchod profesionálních řidičů z Ukrajiny kvůli mobilizaci zřejmě povede k výpadkům v autobusové dopravě, řekl ministr dopravy Martin Kupka. Bude jednat s dopravci, uvedla ČTK.

České firmy bojkotují ruskou Sberbank. Rusko odmítlo vyjednávat

Některé české firmy vyhlašují bojkot služeb banky Sberbank CZ. Před pobočkami se tvoří fronty. Rusko oznámilo, že vyjednávat bude pouze pokud Ukrajina složí zbraně.

O válce, cti, hněvu a smíření. Divadlo Bez zábradlí zahraje pro Ukrajinu

Divadlo Bez zábradlí v pátek 4. března v 19:00 uvede benefiční představení Homérovy Iliady. "Ruská agrese na Ukrajině se dle mého názoru týká celé Evropy a tím pádem i naší země a my přirozeně cítili ...

Autobusy mezi Prahou a Ukrajinou jsou plné. Zájezdy do Ruska se ruší

Část linek mezi Prahou a Ukrajinou změnila trasy kvůli kolonám na hranicích. Česko se loučí s Ukrajinci, kteří se vracejí kvůli válce domů, a zároveň se připravuje na možný příchod uprchlíků, uvedla Č...

3. balík sankcí proti Rusku: EU chce Putinovi zmrazit majetek

Vláda rozhodla o zastavení vydávání víz ruským občanům s výjimkou humanitárních případů. Oznámil to premiér Petr Fiala s tím, že tento postup bude doporučovat dalším zemím, uvedla ČTK.

U Džbánu se stavět nebude. Praha zamítla změnu územního plánu

"Džbán jako koupaliště nevyužívají pouze obyvatelé Prahy 6, ale lidé z celé Prahy a je nemyslitelné, aby toto přírodní koupaliště bylo obehnáno bytovkami," řekl člen ZHMP Tomáš Murňák.

Slavný korejský boyband BTS zazpívá v českých kinech

V sobotu 12. března budou moci čeští fanoušci vidět korejskou skupinu v kinech po celé ČR. Přímý přenos jejich koncertu ze Soulu do českých kin organizuje společnost Aerofims.

Sezona trhů začíná. Kam zajít na masopust? A kde nakoupit od farmářů?

Do Prahy se vrací po zimě a pandemii farmářské trhy i tradiční oslavy Masopustu. Kam zajít na tradiční českou zabijačku, kudy povedou masopustní průvody, a kde se pobavíte kulturním programem?

Kyberválka: CZ.NIC blokuje dezinformační weby. Ukrajinu trápí virus

Po intenzivních konzultacích s bezpečnostními složkami státu a na základě doporučení Vlády České republiky blokuje sdružení CZ.NIC vybrané dezinformační weby. Celkem by jich mělo být osm, uvedla ČTK.

ČD pro Ukrajinu: Cestování zdarma a humanitární vlaky na hranicích

Ukrajinští občané s platným cestovním pasem mohou do odvolání cestovat ve vlacích Českých drah zdarma. ČD také zajistila humanitární vlaky mezi Prahou a polským městem Przemyśl a zpět.

Řekni NE xenofobii. Vláda radí učitelům jak učit děti o válce

Ministerstvo školství připravilo pro učitele návod, jak by měli s žáky probrat současný ruský útok na Ukrajinu. "Objevují se nám útoky na ruské děti ve školním kolektivu. Nešikanujme Rusy, kteří žijí ...

Za schvalování genocidy na Ukrajině hrozí až 3 roky vězení

Nejvyšší státní zastupitelství varovalo, že aktuální situace spojená s útokem Ruské federace na Ukrajinu může mít dopady i do oblasti svobody projevu. Schvalování útoku je trestné. 

Kulturní infuze v Lucerna Music Baru pro Červený kříž

Pražská sdružení Podtvrzí a Čítárna Unijazz zorganizovala velký benefiční koncert Kulturní infuze v Lucerna Music Baru na podporu Ukrajiny. Kapely vystoupily bez nároku na honorář.

Botanická zahrada v Praze odhalí svět tajemných krásek

Botanická zahrada v Praze opět připravuje oblíbenou výstavu orchidejí. Začíná už 4. března a tentokrát představí tyto jedinečné rostliny napříč celým světem.

Praha rozdělí městským částem 500 milionů na investiční projekty

Zastupitelstvo hl. m. Prahy schválilo rozdělení účelových dotací ve výši 500 milionů korun pro městské části. Půjdou na 70 projektů v oblastech školství, sociální oblasti nebo obnovy veřejného prostor...

Pusťte bratry domů. Nabídněte Ukrajincům ubytování, vyzývá Praha

Lidé, kteří mají volné kapacity ubytování v Praze, mohou nabídnout pomoc Ukrajincům prchajícím před válkou. Vyzval je k tomu primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Články abecedně vzestupné

Červnový program Café Na půl cesty

Červnový program Divadla Dobeška

Červnový program Divadla Dobeška

Červnový program Divadla Na Fidlovačce

Divadlo Na Fidlovačce Křesomyslova 625, Praha 4 Pokladna tel.: 241 404 040 Hromadné objednávky: 725/058 110, 261/215 722 objednavky@fidlovacka.cz, http//www.fidlovacka.cz

Červnový program Divadla Na Jezerce

Červnový program Domova Sue Ryder

Červnový program Hobby centra 4

Dům dětí mládeže Praha 4 - HOBBY CENTRUM 4 Bartákova 1200/37, 140 00 Praha 4, tel. 241 731 510, 241 734 024, fax 241 730 334, e-mail:informace@hobbycentrum4.cz www.hobbycentrum4.cz

Červnový program přednášek v Domě ochránců přírody

Češi chtějí pod stromečkem praktické a originální dárky

Tři čtvrtiny Čechů si přejí najít pod stromečkem nápadité dárky. Přitom se ale nemusí jednat o drastické změny pro vybírajícího: stačí, když nadělí klasické dárky trochu osobněji. Podle výzkumu společ...

Češi kupují malé byty jako investici. Žít ale chtějí v mnohem větších a nových

Nároky na rozlohu bytů, ve kterých si Češi představují život, rostou. Podle průzkumu chtějí nejčastěji bydlet ve čtyřpokojovém bytě o rozloze kolem sto metrů čtverečních. Podle odhadů byl v loňském ro...

Články abecedně sestupně

Češi řeší dovolenou přes slevové portály. S nákupem je nespokojeno kolem 50 procent lidí

Letos na internetu utratí Češi podle odhadů celkem 50 miliard korun. Nejvíc utrácejí za dovolené na slevových portálech. Jen v loňském roce za ně zaplatili přes 180 milionů korun. Jak ale nenaletět po...

Češi řeší dovolenou přes slevové portály, polovina je nespokojena

Češi projedí ve fast foodech až 25 miliard korun ročně, 63 procent z nich není spokojeno se svou postavou. Nabraná kila řeší liposukcí

Hlavním důvodem obezity jsou špatné stravovací návyky – tedy i návštěvy rychlých občerstvení. Jen v Evropě je 130 milionů obézních lidí. I z toho důvodu je liposukce nejčastěji prováděným zákrokem pla...

Češi projedí ve fast foodech až 25 miliard korun ročně, 63 procent z nich není spokojeno se svou postavou. Nabraná kila řeší liposukcí

Hlavním důvodem obezity jsou špatné stravovací návyky – tedy i návštěvy rychlých občerstvení. Jen v Evropě je 130 milionů obézních lidí. I z toho důvodu je liposukce nejčastěji prováděným zákrokem pla...

Češi při hubnutí bojují s nedostatkem času

Nadváhou trpí 56 % české populace, více jak tři čtvrtiny mužů nepovažují svoji obezitu za problém, ženy jsou ke svému tělu kritičtější. Žádnou pohybovou aktivitu neprovádí 60 % Čechů.

Češi při hubnutí bojují s nedostatkem času

Nadváhou trpí 56 % české populace, více jak tři čtvrtiny mužů nepovažují svoji obezitu za problém, ženy jsou ke svému tělu kritičtější. Žádnou pohybovou aktivitu neprovádí 60 % Čechů.

Češi podceňují péči o zrak, varovat je má osvětová kampaň

Češi stále podceňují preventivní péči o zrak. Proto startuje osvětová kampaň, která má upozornit na rizika spojená s podceňováním pravidelných prohlídek očí. Vrcholem kampaně bude nabídka bezplatného ...

Češi plánují kratší dovolenou než Slováci

Podle průzkumu českého internetového nákupního portálu Kasa.cz mezi zákazníky na internetu a v prodejnách Kasahouse si více než polovina Čechů vyčlení letos v létě na dovolenou pouhý týden. Oproti loň...

Češi neumějí vychovat kuchaře: do zahraničí se jezdí učit, ale půlka z nich se už nevrátí!

Nekvalitní učebnice, nekompetentní učitelé či nedostatek praxe – to jsou hlavní důvody, proč je v Česku nedostatek kvalitních kuchařů. Řada z nich se proto jezdí učit vařit do zahraničí. Jenže polovin...

Češi neumějí vychovat kuchaře: do zahraničí se jezdí učit, ale půlka z nich se už nevrátí!

Nekvalitní učebnice, nekompetentní učitelé či nedostatek praxe – to jsou hlavní důvody, proč je v Česku nedostatek kvalitních kuchařů. Řada z nich se proto jezdí učit vařit do zahraničí. Jenže polovin...