Ivan Kuptík
Na základě spolupráce s magistráem připravila firma Big Media aplikaci na základě filmu, který se snímal z vysokozdvižné plošiny. Ale samotný astroláb není filmem, ale animací. Když tedy budete mít dost trpělivosti, uvidíte, že i kruhy astrolábu se pomalu otáčejí. Řešilo se i několik technických problémů. Tím nejtěžším oříškem bylo promítání orloje v plném slunečním světle. To se zdařilo a nakonec je svítivost obrazovky určována podle denní či noční doby, kdy se promítá.
Kdyby náhodou došlo k nějakému výpadku, obrazovka je dálkově kontrolována, takže na místo ihned vyrazí opraváři. Virtuální orloj poslouží Pražanům a turistům až do konce oprav. „Nechtějte na mně ale termín, stoprocentně uvidíte ten pravý orloj zrekonstruovaný do původní podoby 28. října letošního roku, kdy slavíme 100. výročí vzniku Československa,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.
Staroměstská radnice prochází kompletní rekonstrukcí. Už 9. března byly v pravé poledne zprovozněny hodiny umístěné pod ochozem věže radnice. Původní poválečné černobílé ciferníky nahradily černozlaté, které se vzhledem podobají těm z roku 1787, kdy se hodiny na věži objevily poprvé. Oprava vyšla na 360.000 korun bez DPH a byla součástí celkové rekonstrukce Staroměstské radnice, která má skončit letos v září.
„ U barokního ciferníku je jedna zvláštnost, minutová ručička je menší než hodinová. Ručičky i číslice jsou pozlaceny 24karátovým zlatem. Číslice jsou snímatelné z ciferníků, které jsou vyrobeny z nerezu a každý váží 110 kilogramů. Horní hrana hodin je ve výšce 38 metrů, ciferníky mají v průměru 329 centimetrů.
Město ještě opravuje kapli Staroměstské radnice. Za opravy město zaplatí celkem 48 milionů korun bez DPH.