Jde o nominaci specifického druhu sklářského řemesla spojeného s vánočními tradicemi. Nositelem prvku je rodinná dílna Rautis v Poniklé a venkovští foukači perlí a navlékači, kteří s dílnou spolupracují a společně vytvářejí tyto osobité vánoční ozdoby. Poniklá je tak jediným místem na světě, kde se dodnes toto tradiční perlařské řemeslo zachovalo. První dílny na foukané perličky zde vznikaly už na konci 19. století a jejich výrobou se často živily celé rodiny. Způsob foukání perliček a výroby ozdob se od svého počátku příliš nezměnil.
„Na verdikt jsme netrpělivě čekali a mám velkou radost z toho, že se daří tuto starou unikátní výrobu vánočních ozdob udržovat stále živou. Gratuluji nositelům této tradice a všem, kteří se podíleli na přípravě nominační dokumentace, k úspěšnému zápisu na prestižní seznam vytvářený mezinárodní komunitou odborníků,“ řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek.
Nominace vznikla v gesci Muzea Českého ráje v Turnově za spolupráce a podpory České komise pro UNESCO, Národního ústavu lidové kultury a Ministerstva kultury, Krajského úřadu Libereckého kraje a dalších. Pro ČR jde již o sedmou položku na Reprezentativním seznamu nehmotného kulturního dědictví. Naposledy byla v roce 2018 přijata společná nominace Česka, Slovenska, Německa, Rakouska a Maďarska na zápis Modrotisku. Dále je na seznamu také Loutkářství na Slovensku a v Česku, Sokolnictví – žijící lidské dědictví, Jízdy králů na jihovýchodě České republiky, Masopustní obchůzky a masky na Hlinecku, Slovácký verbuňk.