Obrazy, i kdyby se nakonec stalo, že Praha o epopej přijde, ale ještě automaticky nepatří Johnovi Muchovi, který žalobu o určení vlastníka podal. Zřejmě by následovaly další právní kroky a to především otevření dědického řízení. Právo by tak měl John Mucha, ale také jeho nevlastní sestra Jarmila Plocková Muchová.
Obrazy měly být po dobu pěti let zapůjčeny zpět do Moravského Krumlova, kdy bývaly dlouho dobu v naprosto nevyhovujících podmínkách místního zámku. Dnes už město zámek opravilo a proto Praha rozhodla, že obrazy zapůjčí. Soudní výrok ale zřejmě celou záležitost posune.
O vybudování prostorů, které by posloužily Slovanské epopeji, město uvažuje dlouho. Míst se nabízelo mnoho, od vlastníhzo pavilonu na Výstavišti v Bubnech (tzv. Krabička od sirek) předs návrhy využít hluchý prostor po Denisově nádraží na Těšnově, přes Vítkov, Wilsonovo nádraží, nádraží Vyšehrad, předmostí Štefánikova mostu až po Pankrácké náměstí, Savarin či ledárny v Braníku. Tři poslední lokality označil Institut plánování a rozvoje (IPR) za nejvhodnější. O epopeji se diskutuje od 90. let, soudní spor se táhne od roku 2017, za tu dobu by jistě bylo možné pavilon pro epopej vybudovat.