Oskar Kuptík
V rámci už počtvrté konané akce Radnice dokořán jsou připraveny prohlídky málo dostupných míst, koncerty, přednášky ale i rekonstrukce významných dějinných událostí. Vstup bude na všechny akce zdarma, je ale nutná registrace na webu Pražské informační služby – Prague City Tourismu. Radnice zatím stále prochází opravami, ale to podstatné je již hotové, kromě orloje, který má být slavnostně spuštěn 28. Září. „Jednou z největších událostí oslav je vysvěcení kaple, které zajistí kardinál Dominik Duka. Do kaple se po 73 letech vrátí opravený dřevěný pseudogotický oltář Panny Marie z dílny Josefa Mockera, který byl vážně poškozen útokem nacistů v roce 1945,“ upozornil pražský radní Jan Wolf.
Pozoruhodné budou komentované prohlídky a přednášky s odborníky. Mezi nimi je i orlojník Petr Skála nebo architekt Petr Malínský, který navrhl projekt na rekonstrukci radnice. Návštěvníci také uvidí reprezentační sály i podzemí (14. září), které spojuje radnici s Radničními domy, ale i s radnicí na Mariánském náměstí.
O důležitosti radnice pak přesvědčí diváky i hrané scény o volbě Jiřího z Poděbrad v roce 1458, popravě 27 českých pánů v roce 1621 nebo o pražském povstání na konci druhé světové války. Průběh rekonstrukce pak uvidíte na fotografiích Martina Frouze.