Tento revoluční systém zavede ve spolupráci s laboratoří GHC Genetics, která provozuje několik odběrových míst a věnuje se i novým strategiím v procesu testování na onemocnění covid-19.
Bez drátu do nosu
Nevýhodou antigenních testů je jako u všech rychlotestů menší přesnost oproti PCR testům. Pro případné potvrzení či vyvrácení pozitivit dětí však dokázala Praha 9 zajistit v kooperaci s GHC Genetics i naprostou novinku – neinvazivní testování za pomoci odběru slin i u těchto PCR testů. Děti se tak nemusí bát, že budou testovány nepříjemným výtěrem z nosohltanu a jejich návrat do škol tak nebude spojen s nepříjemnými zážitky.
Testy ze slin by si žáci ve spolupráci s rodiči dělali doma každých 14 dní nebo podle potřeby i častěji. Do školy by chodili pouze se zprávou o negativním výsledku testu. Vzhledem k velké zátěži zdravotního systému je nutné takovéto samotestování v domácím prostředí umožnit.
Co nejméně stresu
„Testování je nezbytné pro bezpečné obnovení výuky ve školách. Naše městská část hledala praktickou cestu, která by byla pro děti, rodiče i učitele nejméně stresující, a přitom nám přinesla očekávaný efekt. Tento systém je podle doporučení odborníků nejlepší. Neváhali jsme a využili nabídky společnosti GHC Genetics, se kterou již delší dobu společně úspěšně provozujeme odběrové místo u Polikliniky Prosek,“ uvedl místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).
Testy pro všechny děti
V současné době vysočanská radnice nakoupila tři tisíce antigenních testů, které stačí pro první testování po znovuotevření základních škol. Měsíčně přijde jejich pořízení pro pět základních škol zřizovaných Prahou 9 na 800.000 korun. Pokud by tento stav trval celý školní rok, musí devátá městská část najít finance na neplánovaný výdaj osm milionů korun.
Test pro vládu i mateřinky
O systémové finanční podpoře chce proto jednat i s vládou. Zároveň je připravena nabídnout zavedení tohoto propracovaného systému testování dalším městským částem a základním školám. O podobném scénáři testování uvažuje Praha 9 také v případě mateřských škol, pokud se ukáže, že nové mutace koronaviru covid-19 se ve zvýšené míře šíří i mezi malými dětmi.
I termokamery slouží
V souvislosti s koronavirovými opatřeními instalovala Praha 9 už začátkem letošního školního roku ve svých základních školách systém „chytrého teploměru“. Termokamery u vchodů při příchodu žáků nebo učitelů ukážou, kdo může být potenciálním nebezpečím pro své spolužáky či kolegy. Systém sám na takového člověka upozorní a jeho nespornou výhodou je, že dokáže na rozdíl od ručního teploměru zkontrolovat velký počet osob najednou. S otevřením škol pak dodá do svých školských zařízení respirátory FFP2.
Zatím dobrovolně
Návrat dětí do škol by měl být zatím dobrovolný. Městská část Praha 9 provozuje celkem pět základních škol a 10 mateřských škol. Po měsíci fungování testování bude projekt vyhodnocen. Praha 9 chce v této věci intenzivně spolupracovat s Hygienickou stanicí Praha, ministerstvem zdravotnictví a ministerstvem školství, kterým bude poskytovat elektronická data ze samotestování. Městská část Praha 9 jako první zřídila své vlastní testovací centrum a minulý týden otevřela vakcinační centrum. (red)
O testech pro děti
Neinvazivní antigenní testy ze slin na rozdíl od RT-PCR testů ukážou výsledek do 30 minut a nejsou náročné na manipulaci se vzorky. V praxi to vypadá tak, že dítě si test podle jednoduchého návodu udělá při ranní hygieně a před odchodem do školy zná výsledek. „Tyto unikátní odběrové sety fungují na jednoduchém principu. Rodiče dětí s nimi dostanou jasný návod, jak test provést a vyhodnotit. Jakmile zjistí výsledek, zadají jej prostřednictvím jedinečného kódu, který má každá odběrová sada, do speciální elektronické aplikace. Tu společnost GHC Genetics vyvinula společně s MČ Praha 9. Jejím prostřednictvím se škola i rodina včas dozví výsledek testu a rodiče budou moci děti poslat do školy, případně s nimi okamžitě přejít do karantény. Tento systém navíc dokáže zachytit jak původní, tak novou, tzv. anglickou mutaci viru, což je bezesporu veliký benefit oproti jiným typům testů,“ doplnil k testům ředitel GHC Genetics Viktor Furman.