Oskar Kuptík
Jde o součást pravidelných cvičení, která mají ověřit nejen součinnost jednotlivých účastníků, ale také odzkoušet funkčnost techniky a protipovodňových zábran. Celoročně si týmy, které by se stavby protipovodňových hrází účastnily, zkoušejí svoji zručnost a rychlost na trenažéru v Dubči, kde je zároveň uskladněna podstatná část mobilního protipovodňového hrazení.
Cvičení v Troji cvičení se dotklo části hrazení, které měřilo 2,3kilometru. Náklady jsou přes jeden milion korun. Hrazení bylo postaveno ve velmi krátkém čase přibližně za dvě hodiny. „Kdyby přišla povodeň, tak by se zábrany stavěly tak čtyři až pět hodin, dnes jsou ale ideální podmínky a ani neprší,“ uvedl pražský radní pro bezpečnost Libor Hadrava. Primátorka Adrina Krnáčová upozornila, že se chystá další výstavba protipovodňových hrází a to v té oblasti Troje, kde leží zoo. Jená se i o způsobu ochrany nejnavštěvovanější pražské atrakce.
Na cvičení se podílelo na 300 lidí - kromě dobrovolných hasičů i vojáci z aktivních záloh, členové Červeného kříže a samozřejmě pracovníci Správy služeb hlavního města, policisté a strážníci. Na místě přivezly Pražské vodovody a kanalizace (PVK) výkonná čerpadla. „V případě povodní zajišťujeme na čerpacích místech stanovených povodňovým plánem stokové sítě,“ uvedl mluvčí PVK Tomáš Mrázek. (Video na fcb časopis Naše Praha)