Nová vinice na Vítkově je připomínkou historického využívání jižních strání Vítkova pro pěstování vinné révy, doložené již od doby Karla IV. Vinice o rozloze více než 1 300 m2 je osazena 686 hlavami vinné révy. Pro stabilizaci rostlin byl použit tradiční materiál, akátové kůly. Zároveň byl celý svah stabilizován hydroosevem tak, aby hned na jaře došlo k zapojení travního porostu a zabránilo se tak erozi na prudkém svahu. Vinice je také obklopena historizujícím kovovým oplocením, které vhodně dokresluje celkový nový vzhled tohoto místa. Celkové náklady na revitalizaci území a založení vinice včetně oplocení činily 4,2 mil. Kč a byly plně hrazeny z rozpočtu hlavního města Prahy.
„Vinice k Praze neodmyslitelně patří, v minulosti jich na území hlavního města bylo výrazně víc než dnes. V 19. století však docházelo k jejich rušení a nahrazování jinými plodinami. Tam, kde to nyní lze, zaniklé vinice obnovujeme nebo zakládáme zcela nové. Návštěvy vinic jsou mezi Pražany a návštěvníky našeho města velice oblíbené,“ říká náměstek primátora hl. m. Prahy Petr Hlubuček. Nová vinice se rozprostírá na svahu nad chodníkem stoupajícím od podchodu bývalé železniční trati směrem k památníku na Vítkově. Extrémně suchý svah byl z hlediska zahradní údržby dlouholetým problematickým místem, dosavadní travnatý porost byl v letních měsících zcela vyschlý a spálený. Základním záměrem bylo zásadně zlepšit neutěšený stav ve významné vstupní partii do parku.
Pražské vinice
V současné době leží na území Prahy celkem čtrnáct. Mezi nejznámější patří vinice Salabka v Troji, která se chlubí nejstarší dochovanou viniční tratí v Praze, věhlasná je i vinice sv. Kláry v Botanické zahradě Praha, známé jsou i vinice Máchalka ve Vysočanech nebo Grébovka na Praze 2. Obnovena byla i Modřanská vinice, vinici najdete také pod Strahovem a na Pražském hradě, která se jmenuje Vinice sv. Václava. Další jsou na Babě, na Albertově či pod Vyšehradem.