Jan Bělohubý
Praha 6 - Žádost o změnu územního plánu, která by v Šáreckém údolí umožnila vybudovat seniorské centrum a chátrající usedlosti dala nové využití, je datována do roku 2011 a po několikerém vpádu squatterů byla schválena teprve loni. Radnice okamžitě začala s přípravou projektu, se kterým seznamovala obyvatele. I přes snahu vyjít jim vstříc a projekt upravit dle požadavku místního spolku byla podána žaloba na změnu územního plánu, které bohužel soud prvoinstančně vyhověl. „Jde o absurdní rozhodnutí, které hatí stovky hodin práce strávené nad celou Šatovkou. Hlavně ale hatí šanci seniorů Prahy 6 na důstojné a klidné stáří. Spolek si patrně neuvědomuje, že radnice je tu pro obyvatele celé Prahy 6 a nelze ustupovat partikulárním zájmům několika lidí,“ říká Ondřej Kolář (TOP 09), starosta Prahy 6.
A další koaliční reakce. „Tímto verdiktem by bylo možné zpochybnit desítky, možná stovky změn územního plánu. V takovém případě by šlo o skandální precedens, který by Prahu už naprosto paralyzoval. Magistrát nás informoval, že v zákonné lhůtě podá kasační stížnost,“ dodává Jakub Stárek (ODS), statutární místostarosta pro územní rozvoj, veřejný prostor a smart city. Radnice počátkem roku uspořádala přímo v Šáreckém údolí tři veřejné debaty, kde se snažila najít kompromis s místními obyvateli. I přes zapracování většiny jejich připomínek a zmenšení celého projektu byla žaloba na magistrát, který změny územního plánu schvaluje zastupitelstvem hlavního města, stejně podána. I když magistrát s kasační stížností uspěje, celý projekt seniorského centra žaloba odsouvá nejméně o další rok.
Na pozemcích Šatovky býval vinohrad, později i štěpnice, pastviny a pole. Obytné stavení v půdorysu tvaru písmene U bylo postaveno u lisu již v 18. století. Po roce 1850 sloužilo jako hostinec, v současnosti je to rozsáhlý obytný dům. Viniční domek a kaple sv. Trojice byly zakomponovány při přestavbě do jednoho objektu. Usedlost je pojmenována nejspíš po jednom z majitelů, byl jím Jan Křtitel de Chateau, malostranský měšťan a krejčí.