„Ráda bych upozornila na tristní stav části stanice metra B - Palmovka - jedná se o východ z metra směrem do ulice Na hrázi. Nezakryté černé kabely nad hlavami cestujících jsou tu ponechány od povodně v roce 2002. MČ by se jistě mohla pokusit o jednání s vlastníkem a dosáhnout zkulturnění daného prostoru,“ píše paní Kornalíková.
Požádali jsme o vyjádření Dopravní podnik Praha a Stavební úřad Prahy 8. Zde jsou dopovědi. „Podhledy v podchodu ve směru do ulice Na Hrázi byly skutečně demontovány po ničivých povodních v roce 2002. K jejich obnově zatím nedošlo, protože stále existuje developerský projekt na revitalizaci tohoto území, který zahrnuje demolici části tohoto východu. Jednání s developerem stále probíhají... Stávající práce na Palmovce (bezbariérové vstupy) tedy toto nezahrnují,“ uvedla pro Naší Prahu tisková Mluvčí DPP Aneta Řehková
Stavební úřadu Prahy 8 se vyjádřil takto: „Odstranění podhledu v podchodu z metra směrem do ulice Na Hrázi není jen důsledkem povodní, ale zahájené demolice části stavby metra v rámci stavby Polyfunkční dům Palmovka. Povolení k odstranění vydával pražský magistrát, přesněji odbor dopravních agend. Stavební úřad Prahy 8 tedy není v této věci příslušný,“ uvádí se v dopise.
Přesto přidal ještě další informace: „Podchod měl být v rámci stavby nového domu zcela zrušen v úseku výstupu na autobusové nádraží – Na Hrázi. Protože však stavba domu nebyla zahájena, bylo i odstraňování stavebníkem AKVO (dříve Discovery Group) zastaveno a zůstalo ve stávajícím částečně odstrojeném stavu. Případná zpětná úprava je věcí vlastníka stavby DPP, stavebníka Akvo a správního orgánu pražského magistrátu – odbor dopravních agend.“
Dobrou zprávou je, že vedení městské části Praha 8 pokračuje v řešení revitalizace Palmovky. V listopadu 2017 schválila rada městské části návrh opatření (intervence) do území Palmovky. Práce na návrzích k oživení veřejného prostranství křižovatky je dalším krokem ke konkrétní realizaci. „V roce 2018 bychom chtěli ve spolupráci s urbanisty a místními uživateli území začít realizovat drobná opatření, která by vedla ke změně Palmovky k lepšímu, na příklad výměna mobiliáře, úprava zelených ploch atd.,“ popisuje plány místostarosta osmé městské části Petr Vilgus.
Projektovou přípravu zpracuje společnost UNIT architekti s.r.o., se kterou městská část spolupracuje na přípravě revitalizace území Palmovky již od jara 2016. „Projekt bude založen na studii, na které se podíleli občané žijící v území Palmovky, místními živnostníky, developery, spolky a dalšími, kterých se revitalizace dotýká nebo je jednoduše zajímá,“ popisuje Petr Vilgus, jehož oddělení místní Agendy 21 se o stav Palmovky dlouhodobě zajímá a s občany o něm diskutuje.
Veřejné prostranství křižovatky Palmovka je jen jedním z kroků projektu Palmovka 2030. „Dopravní řešení si Palmovka žádá jako sůl. Naším cílem je, aby zde do roku 2030 stálo důstojné centrum Prahy 8 se vším, co k tomu patří,“ informuje Petr Vilgus. „Cílem je mít jasnou představu a vizualizace pro realizaci krátkodobých opatření a mít podklad pro dlouhodobá řešení,“ dodává Filip Tittl, jednatel společnosti UNIT architekti s.r.o.
Palmovka představuje důležité metropolitní subcentrum s významným potenciálem celoměstských vazeb a zároveň těžiště celé spodní části údolí Rokytky. Současně se jedná o urbanisticky jedno z nejkomplikovanějších míst v Praze. Více o tzv. Palmovce 2030 naleznete na webu Prahy 8
.