Vitríny prošly náročným restaurováním. Sbírka minerálů, kterou muzeu věnoval jeden z jeho zakladatelů Kašpar hrabě Šternberk v roce 1818 a byla jednou z prvních sbírek muzea. A vzhledem k tomu, že tehdy bylo mezi šlechtou oblíbenou módou sběratelství minerálů, začaly po Šternberkově příkladu následovat i další dary.
Sál minerálů byl na konci 19. století historicky první zpřístupněnou expozicí v této budově. Expozice byla otevřena zásluhou významného českého mineraloga profesora Karla Vrby v roce 1892. Vitríny navrhl profesor s architektem muzea Josefem Schulzem. Pojmou více než 4.000 minerálů. Celá expozice je uspořádána podle chemického složení jednotlivých minerálů stejně jako před více než 100 lety.
„Sbírka minerálů Národního muzea je tou největší v České republice a obsahuje řadu mineralogických ukázek, které patří mezi nejlepší svého druhu na světě. Sál minerálů byl jednou z prvních expozic otevřených v Historické budově po jejím postavení a je vedle kostry Plejtvájka Myšoka jedním ze symbolů Národního muzea,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
K vidění je mimo jiné také asi stovka minerálů pocházejících od jednoho ze zakladatelů Národního muzea hraběte Kašpara Šternberka a desítky ukázek od takových osobností jako byli kníže Klemens Metternich, opat strahovského kláštera Jeroným Josef Zeidler či první zaměstnanec Národního muzea mineralog František Xaver Zippe.