Mezi ně patří pražské hvězdárny, Zemědělská univerzita, ČVUT, VŠCHT, Akademie věd a také Národní zemědělské muzeum. Pozoruhodné budou například praktické ukázkyů. V Praze se lze těšit třeba na ukázku nazvanou Tekutý chléb českého národa , kterou připravila CŠCHT a další pivní radost, kterou připravilo Národní technické muzeum s názvem České pivo – přírodní produkt národní identity a hrdosti. Národní technické muzeum nbídne také pozoruhodné ukázky hub apod. Kompletní program všech 64 letos zapojených institucí z celého Česka návštěvníci najdou na novém webu akce nov vědců a také v nové aplikaci pro chytré telefony s platformou Android a iOS, kde si lze sestvit vlastní program.
V duchu letošního tématu Šetrně k planetě zapojené instituce od 17. do 22. (někde až do 24.) hodiny návštěvníky seznámí například s fungováním chytrých měst, elektromobilitou, alternativními palivy, s udržitelným nakládáním se zemědělskou půdou, s recyklací odpadu a jeho využití k výrobě energií, s technologiemi na úpravu vody nebo na zpracování potravin. Zdarma si navíc lidé můžou z laboratoří odnést tipy na ekologičtější čistící prostředky, kosmetiku nebo na další využití mnohdy zbytečně vyhozených odpadků.
NOC VĚDCŮ – Akce vznikla v roce 2005 z podnětu Evropské komise. Jejím posláním je nejen popularizace vědy, ale také představení vědců a jejich práce, která je pro většinu lidí často neviditelná, přitom nás provází na každém kroku – u lékaře, ve škole i na cestách. V České republice se Noc vědců každým rokem rozrůstá a nabývá na významu. Zatímco v roce 2018 se na akci podílelo 31 institucí z celého Česka, letos je zapojeno 64 pořadatelů, včetně 19 veřejných vysokých škol.