Naše Praha - Český domov
  • Naše Praha Centrum (Praha 1, Praha 2)
  • Naše Praha 3 (Praha 3)
  • Naše Praha 4 (Praha 4, Praha 11, Praha 12)
  • Naše Praha 5 (Praha 5, Praha 13, Praha 16)
  • Naše Praha 6 (Praha 6, Praha 17)
  • Naše Praha 7 (Praha 7)
  • Naše Praha 8 (Praha 8)
  • Naše Praha 9 (Praha 9, Praha 14, Praha 18, Praha 19, Praha 20, Praha 21)
  • Naše Praha 10 (Praha 10, Praha 15, Praha 22)
  • Zprávy
    • Zprávy
    • Sport
    • Kultura / Volný čas
    • Příspěvky čtenářů
    • PR články
    • Rozhovory
  • Kalendář akcí
  • Mapa
  • Infoservis
  • Řádková inzerce
  • Inzerce
    • Ceník online inzerce
    • Kariéra
    • Obchodní podmínky
    • Kontakty
  • Zprávy
  • Kalendář akcí
temp° 8°C
Časopis všech Pražanů

přihlášení registrace
Úterý 19. Lednasvátek má Doubravka
Rubriky
  • Zprávy
  • Sport
  • Kultura / Volný čas
  • Příspěvky čtenářů
  • Rozhovory
  • PR články

Farmářské trhy jsou „in“. Kdy a kam vyrazit letos?

Při výběru ovoce, zeleniny, mléka a masa už lidé nepovažují za nejdůležitější kritérium cenu, zajímá je také kvalita, původ a čerstvost zboží. Oblibu si tam v tuzemsku získaly farmářské trhy. Je ale prodávané zboží skutečně kvalitní? Kdo kvalitu kontroluje? A na jaké trhy letos můžete v metropoli vyrazit?

Spotřeba biopotravin v Česku meziročně roste téměř o čtyři procenta, Češi za ně za rok utratí 2,02 miliardy korun
Spotřeba biopotravin v Česku meziročně roste téměř o čtyři procenta, Češi za ně za rok utratí 2,02 miliardy korun - foto: Holešovické trhy

Spotřeba biopotravin v Česku meziročně roste téměř o čtyři procenta, Češi za ně za rok utratí 2,02 miliardy korun, vyplývá ze studie ministerstva zemědělství. Rostoucího zájmu Čechů o zdravé potraviny si všimli i obchodní řetězce a biopotraviny už jsou samozřejmou součástí jejich sortimentu. Některé produkty ale do českých hypermarketů putují přes půl světa, což podle Potravinářské komory zrovna ekologické není. Řešením je návštěva farmářského trhu, kde by měl být sortiment vyráběn a pěstován v České republice. Vždycky to ale pravidlo není.

Kde se v Česku vzaly krevety?

Farmářských trhů v metropoli v posledních letech vyrostlo jak hub po dešti. V hlavním městě snad není jediná městská část, která by nenabízela produkty českých farmářů. Kde ale tuzemským pěstitelům roste exotické ovoce nebo, kde v našich sladkých vodách loví dary moře? „Po dlouhém přemýšlení jsme dali šanci i několika nečeským produktům, které stojí za výjimku. Jsou to například jadranské čerstvé mořské ryby, maďarské a slovinské domácí klobásy a sýry nebo domácí olivový olej,“ vysvětlil Jiří Sedláček, organizátor farmářských trhů Náplavka. A většina organizátorů se s jeho názorem shoduje, zároveň ale dbají na to, aby nabídka kvalitních českých produktů na trhu převažovala. Samotný termín „bio“ je ale značně problematický a celosvětově nejednotný. Bio z EU musí mít zelené logo lístku z hvězdiček, to v ČR opravdu vyrobené navíc povinně i původní zelenou „biozebru“. U nebaleného zboží musí být schopen prodejce doložit certifikát.

Kontroly farmářů

Farmáři se stejně jako běžní prodejci potravin kontrolám nevyhnou. Speciální kontroloři zaměření jen na farmáře ale neexistují. Farmářské trhy totiž podle České obchodní inspekce nejsou specifickým typem kontrol, jejich kontroly spadají do okruhu kontrol zvaného „tržnice a stánkový prodej“. „Inspektorát pro Středočeský kraj a Prahu provedl v roce 2016 celkem 458 kontrol „tržnic a stánkového prodeje“. Z toho 280 bylo se zjištěním porušení zákona. Právní moci nabylo v loňském roce celkem 277 pokut v souhrnné výši 2 502 000 korun,“ uvedl pro časopis Naše Praha Jiří Fröhlich, tiskový mluvčí České obchodní inspekce. „Nejčastějšími prohřešky bývá neseznámení spotřebitele s cenou, nevydání dokladu o zakoupení výrobků se všemi náležitostmi, nesprávné účtování a nepoctivost při prodeji obecně, např. při prodeji nápojů nedodržení deklarované míry nápojů, dále chybějící úředně ověřená měřidla („cejchované“ sklo, u pokrmů případně úředně ověřená váha), prodejce neumožní spotřebiteli překontrolovat si prostřednictvím úředně ověřeného měřidla správnou míru rozlévaného nápoje či množství pokrmu,“ dodal.

Když vám jídlo nesedne

Také hygienici kontrolují, zda je na farmářských trzích vše v pořádku. Kontrol probíhá ale výrazně méně. „Hygienická stanice hlavního města Prahy (HSHMP) provádí na farmářských trzích státní zdravotní dozor pouze v případě podnětů na zdravotní potíže po konzumaci potravin nebo pokrmů zde zakoupených nebo na prodej předmětů běžného užívání jakými jsou kosmetické přípravky, předměty pro styk s potravinami, výrobky pro děti do 3 let a hračky,“ řekl pro časopis Naše Praha Jan Jarolímek, ředitel HSHMP. Podle jeho slov v roce 2016 provedli zaměstnanci HSHMP na farmářských trzích celkem čtyři kontroly, z toho v jednom případě šlo o šetření podnětu na zdravotní potíže po konzumaci masného výrobku a tři kontroly na základě podnětu na prodej nevyhovujících hraček a předmětů pro styk s potravinami. Žádný z těchto podnětů nebyl oprávněný, pouze byly zjištěny drobné závady ve značení výrobků pro styk s potravinami.

Vzniknou nová tržiště?

Farmářské trhy doslova ovládly metropoli a získávají si stále větší oblibu. Většina radnic je s pokrytím svého území farmáři spokojená, některé ale uvažují o rozšíření. „Městská část Praha 2 v tuto chvíli nemá volné prostory k rozšiřování farmářských trhů, a tudíž letos neplánuje otevřít nové tržiště. V tuto chvíli probíhá příprava výzvy k dalšímu provozování trhů na Tylově náměstí pro období let 2018–2023. Dále jednáme se společností Archetyp o rozšíření a zpestření trhů, které se pořádají na Náplavce. Jednáme o doplnění aktivit ve směru programů pro seniory a děti, které nazýváme Mezigenerační dílnou, edukativní zábavné aktivity a v neposlední řadě také o možnosti propagace mladých začínajících podnikatelů v gastronomii. Do budoucna, po rekonstrukci Ostrčilova náměstí, plánujeme zřídit menší Farmářské tržiště právě tam,“ popsal plány radnice místostarosta Prahy 2 pro oblast financí a dopravy Jan Korseska (ODS). Také Praha 3 by ráda měla další trhy na svém území. „Otevření dalších farmářských trhů se projednává, jedná se především o majetková řešení pozemků – ve hře je Ohrada, park Jeseniova/Jana Želivského  či park před Viktoria Žižkov, kde jednáme s odboráři o odkoupení tohoto území. Kdy, kde a zdali vůbec budou otevřeny další trhy na území Prahy 3, v současné chvíli jasné není,“ uvedla Michaela Luňáčková, tisková mluvčí třetí městské části. O „bratříčkovi“ Kulaťáku uvažuje i Praha 6. „Se začátkem března se na Vítězné náměstí vrací mimořádně oblíbené farmářské trhy, které již osmým rokem nabízí sezónní produkty od zemědělců. Výhledově plánujeme přesunutí trhů do nedaleké Technické ulice v rámci zamýšleného oživení zdejšího vysokoškolského kampusu,“ uvedl pro Naši Prahu mluvčí radnice Martin Churavý. Nejblíž otevření nových farmářských trhů je Praha 7. Na jejím území prozatím žádné tržiště pod širým nebem nefunguje. „Specifikum naší městské části je to, že zde dlouhodobě funguje rozsáhlé a oblíbené zeleninové tržiště v Holešovické tržnici. V letošním roce bychom nicméně rádi zahájili nové farmářské trhy na Řezáčově náměstí, kde dlouhodobě plánujeme oživení tohoto prostoru. Aktuálně řešíme potřebné technické náležitosti, brzy bychom rádi veřejnost informovali, od kdy se zde farmářské trhy budou konat,“ sdělil naší redakci Martin Vokuš, tiskový mluvčí Prahy 7.

Někde se farmáři neuživí

Každá pražská městská část farmářským tržištěm nedisponuje. Zejména v těch menších je zájem obyvatel minimální a pro přespolní jsou takzvaně z ruky. „Otevření trhů v naší městské části se neplánuje, nebyla po tom zatím poptávka, uvedla Jana Plamínková (STAN), starostka Slivence. Některé městské části pořádání trhů vzdaly. „Farmářské trhy jsme se pokusili v naší městské části zavést v roce 2013, uspořádali jsme je celkem dvakrát a poté jsme je museli ukončit pro nedostatek zájmu. V naší městské části převažuje zástavba rodinnými domky a každý má svoji zahrádku. Proto byl zájem malý a prodejci s nízkým zájmem a malými tržbami raději dali přednost lukrativnějším místům,“ vysvětlila Petra Venturová (PLO), starostka Šeberova. Podobně tomu bylo na Zahradním Městě, kde radnice Prahy 10 v roce 2012 k trhu na Kubáni zřídila druhý u Slunečnice, který otvírací dobou Kubáň doplňoval. Zájem ale postupně upadal a obyvatelé Záběhlic dnes využívají spíše trh na starém Spořilově. Ani obyvatelé Řeporyj se nových trhů nedočkají. „Naše městská část neplánuje v nejbližší době otevření farmářských trhů. V případě zájmu mají naši občané možnost dojíždět na trhy na Prahu 13, eventuálně na náplavku. Této možnosti také někteří pravidelně využívají,“ řekla Marcela Holovská (TPP), starostka Řeporyjí. Mezi další městské části, kde se trhů pravděpodobně obyvatelé nikdy nedočkají, patří Lochkov, Újezd nebo Radotín. Tady se ale farmáři občas ukážou. „V současné době se v Radotíně trhy spojují s pravidelnými kulturními akcemi,“ doplnila Kateřina Drmlová, tisková mluvčí Prahy 16. Farmářských trhů se letos nedočkají ani obyvatelé Ládví kvůli rekonstrukci prostranství, kde mají farmáři běžně stánky.

Ceny jsou různé

I když cena není to, co zákazníci farmářských trhů příliš řeší, je dobré, než na farmářském trhu nakoupíte, nejdříve si ho projděte. Ceny takřka stejného sortimentu se totiž mohou lišit, někdy i o dost. „Jablka u nás koupíte i za 18Kč/kg. Za šlechtěné odrůdy například Royal Gala Schniga zaplatíte 32 Kč/kg. Cenou se u nás jednoduše řídit nemůžete. Neseženete u nás "pytlíkové mléko za deset" ale půjdete po kvalitě z domácího chovu. Stejně tak u pečiva. Na 3kg bochníky pekárny Mšeno se stojí fronty a opravdu nejde o levnou záležitost, vysvětlil za tým Pražské tržnice v Holešovicích Marek Skalský.

Velký přehled farmářských trhů

Anděl                                   21. 4.                     pátek od 7 do 19

Arkády Pankrác                   5. 4.                       středa od 8 do 18

Černý Most                          17. 3.                     pátek od 10 do 19

Dolní Počernice                     7. 4.                       pátek od 13 do 18

Dvůr Kobylisy                    otevřeno            úterý až pátek od 8 do 18 

Háje                                      10. 4.                     pondělí a středa od 8 do 18                         

Holešovice                         otevřeno            pondělí až pátek od 7:30 do 17, sobota od 7:30 do 14

Jiřák                                      otevřeno            středa až pátek od 8 do 18, sobota od 8 do 14 

Karlín                                    1. 4.                       sobota od 8 do 14

Kulaťák                                otevřeno            sobota od 8 do 14

Klánovice                            otevřeno            sobota od 8 do 12

Kubáň                                  21. 3.                     úterý a čtvrtek od 8 do 18, sobota 8 14

Kunratice                            4. 4.                       úterý od 8:30 do 18

Letňany                               15. 4.                     sobota od 7 do 13

Modřanský trh                 otevřeno            pondělí až pátek od 8 do 18

Náměstí Republiky         přelom března a dubna                               pondělí až pátek od 9 do 18

Náměstí 14. října             otevřeno            úterý a čtvrtek od 8 do 18 hodin

Náplavka                            otevřeno            každou sobotu od 8 do 14 hodin

Masarykovo nádraží      otevřeno            pondělí, středa a pátek od 8 do 18

Palackého náměstí         otevřeno            pondělí a čtvrtek od 8 do 18

Rajská zahrada                                 15. 3.                     středa od 10 do 19

Slunečné náměstí           3. 4.                       pondělí od 8 do 18

Smíchov                              otevřeno            úterý a čtvrtek od 8 do 18          

Spořilov                               18. 3.                     sobota od 8 do 14

Střížkov                                             1. 3.                       pondělí až pátek od 8 do 16

Tylák                                     21. 3.                     úterý až pátek od 9 do 16 

Uhříněves                          otevřeno            středa dopoledne

 

Poslat článek emailem

Váš email:

Email příjemce:

Vzkaz pro příjemce:

Opište kód z obrázku: kodzobrazku

Tweet
  • Galerie
  • Video
  • Komentáře
  • Mapa
  • Poslat emailem
  • Vytisknout
  • Sdílet článek

Podobné články

Nehoda tramvaje s chodce. Ilustrační foto DPP

Loni téměř o 50 % ubylo srážek tramvají s chodci

Vydáno 8.1.2021

Praha - Poprvé za uplynulých 15 let ani jedna nehoda chodec-tramvaj neskončila smrtí. Navíc v téměř všech sledovaných ukazatelích srážek tramvají s chodci došlo loni v Praze k výraznému meziročnímu zlepšení. Dopravní podnik Praha (DPP) za loňský rok eviduje celkem 47 případů, což je pokles bezmála o 50 %.

Václava Neckáře letos potěšila reedice jeho slavného alba Planetárium.

Václav Neckář: Na Vánoce nezůstávejte sami!

Vydáno 17.12.2020

Dlouholetá ikona naší populární hudby Václav Neckář (77) má z letošního roku rozporuplné dojmy. Na jedné straně zrušené koncerty a příliš mnoho volného času, na druhé straně jej potěšila reedice jeho úspěšného alba Planetárium. Nejen o tom jsme si povídali v jeho útulném branickém domě, kde nám společnost dělal i Václav Neckář mladší.

Vagóny se samy rozjely a poškodily auto i drážní domek

A zase ty vlaky: Vykolejení vagónů u Prahy a zranění

Vydáno 14.8.2020

Záchranáři, hasiči i policisté vyjížděli v pátek ráno do Mstětic na Praze-východ. Na trati mezi Prahou a Lysou nad Labem vykolejil nákladní vlak, respektive vagóny, které se samy rozjely a smetly sobní auto.

AKTUALIZOVÁNO
10.3.2017 9:00
POČET SDÍLENÍ
krát
  • Vydáno:10.3.2017 9:00
  • Autor:Petra Ďurčíková
  • Rubrika:Zprávy
  • Lokalita:Naše Praha
Petra Ďurčíková
1GALERIE
 VIDEO
0KOMENTÁŘE
 MAPA
Akce v CČM

Zapomeňte na stres a užijte si předvánoční období v Centru Černý Most

Jsou Vánoce vaším nejoblíbenějším obdobím roku, anebo je kvůli stresu, jenž jim v dnešní době často předchází, vnímáte spíše s rezervou a obavami? V obou případech nabízí perfektní řešení Centrum Černý Most. Pro letošek totiž připravilo program ve znamení adventních tradic, stejně jako služeb ušitých na míru všem, kteří si přejí zvládnout přípravy na zimní svátky především v klidu a maximálním pohodlí.

Do Anglie nebo na Maltu

Chcete, aby vaše dítě plynně mluvilo anglicky?

Určitě chcete a přemýšlíte, jak zlepšit jazykové znalosti vašeho syna nebo dcery. Angličtinu by přece každý student měl solidně zvládnout na střední škole, a k tomu ještě další jazyk na úrovni aspoň B1. Na vysoké už na studium jazyků moc času nebude!

Všechny filmy uváděné v letním UPC MAX kině doplní autogramiády jeho autorů nebo herců.

Centrum Černý Most otevře letní kino s projekcemi nejlepších českých filmů zdarma!

Letošní prázdniny se v Centru Černý Most ponesou na filmové vlně. Na jeho střeše bude každý čtvrtek mezi 23. červnem a 25. srpnem diváky vítat letní UPC MAX kino, které vždy od 21 hodin zdarma postupně promítne desítku vybraných českých snímku.

Šedý zákal nelze odstranit žádnými léky ani brýlemi.

K šedému zákalu směřujeme všichni

Šedy zákal neboli katarakta je oční onemocnění, při kterém dochází k zakalení čiré lidské oční čočky. Toto zakalení brání průchodu světelných paprsků na sítnici, a člověk si tak při-padá, jako by viděl přes mlhu. Jedná se o časté oční onemocnění, které komplikuje život řadě lidí, přitom se dá jednoduše vyřešit.

Laserovou operaci lidé nejčastěji podstupují kvůli odstranění dioptrií

Odhodit brýle i v pokročilém věku dnes máme na dosah ruky

Společně se šedým zákalem mají pacienti jedinečnou možnost se zbavit i závislosti na brýlích, a to díky multifokálním nitroočním čočkám. O tom, proč by lidé měli do svého zraku investovat, jsme se bavili s Adamem Janekem, ředitelem Očního centra Praha.

  • Pošli námět na článek
  • Pošli video
  • Pošli fotogalerii
  • Vložit akci

Naše Praha

  • Kalendář akcí
  • Infoservis

Regionální redakce

  • Praha - centrum
  • Praha 3
  • Praha 4
  • Praha 5
  • Praha 6
  • Praha 7
  • Praha 8
  • Praha 9
  • Praha 10
  • O nás
  • Kontakty
  • Zprávy
Český domov.cz
  GoPay.cz