První dva prototypy, které jsou testovány, najdete na Dvořákově nábřeží u ministerstva průmyslu a obchodu. Nápadu radního Adama Scheinherra se ujala společnost Eltodo a do stávajícího tlačítka instalovala v jednom případě infračervené čidlo, v druhém radarové čidlo. Mikrovlnný radar se ukázal výrazně spolehlivější a proto je také testován. Stačí přihlížit ruku, ale i jinou část těla, například rameno na vzdálenost 5 až 20 cm.Test bude probíhat půl roku a své zkušenosti mohou chodci zasílat na adresu tsk@tsk.cz.
Prototyp, který je osazen spolehlivým mikrovlnným radarem ohlásí chodci, že byl jeho požadavek „vyslyšen“ tím, že se ozve akustický signál a samozřejmě se rozsvítí červené světlo s nápisem ČEKEJTE. Toto řešení je odolné vůči falešným detekcím způsobených trvalým zakrytím tlačítka, či změnou okolních podmínek. Radarové čidlo se automaticky během 20 vteřin samo překalibruje.
Nespornou výhodou navrženého řešení je i to, že výměna tlačítka kontaktního za bezkontaktní nepředstavuje zásah do logiky řízení, nastavení řadiče, a ani úpravu nosných konstrukcí a kabeláže. Dokonce pro případy, kdy je na křižovatce nainstalováno velkoplošné kontaktní tlačítko, lze ho pouze o bezkontaktní funkci doplnit.
Pakliže se vše osvědčí, budou na rekonstruované semafory už instalována nová tlačítka. Mělo by jít o stovky semaforů do konce roku 2022.